Kierunek zdrowie publiczne stanowi odpowiedź na niesłabnącą potrzebę uświadamiania społeczeństwa o konsekwencjach prowadzenia niezdrowego trybu życia, wykształcenia w przyszłych absolwentach szeregu kompetencji, związanych z rozumieniem zjawisk socjologicznych, istniejących w obrębie zdrowia publicznego, a także regulowania wszystkich istotnych kwestii, z perspektywy widzenia zdrowia na poziomie populacji ludzkiej. Szczecin jest jednym z polskich miast, w których rozpoczęcie kształcenia na kierunku zdrowie publiczne jest możliwe.
Jako że uczelnie w Szczecinie oraz innych miastach akademickich polski posiadają w swojej ofercie wiele interesujących kierunków, każdy z przyszłych absolwentów powinien być w stanie dokonać najodpowiedniejszego wyboru. Studiowanie zdrowia publicznego nie jest dla każdego – bowiem nie każdy wyróżnia się szeregiem kompetencji, które są cenione z perspektywy specyfiki zdrowia publicznego. Przyszli kandydaci na zdrowie publiczne powinni się zastanowić, czy:
-
Są zainteresowani przedmiotami przyrodniczymi i społecznymi,
-
zagadnienia socjologiczne są im szczególnie bliskie,
-
zdają sobie sprawę z istoty poszerzania zdrowotnej świadomości społeczeństwa.
Ponadto cenne okażą się wysokie kompetencje interpersonalne, a także chęć ich sukcesywnego poszerzania. Jeśli twoja odpowiedź na wymienione wcześniej kwestie jest twierdząca, bez wahania aplikuj na zdrowie publiczne w Szczecinie!
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku zdrowie publiczne możemy podzielić na:
1. Typ:
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
Studia na kierunku zdrowie publiczne w Szczecinie realizowane są w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia licencjackie, które trwają 3 lata. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające 2 lata.
Uczelnie w Szczecinie umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
Program studiów i przedmioty
Niezależnie od tego, jakie kierunki studiów w Szczecinie znajdują się w spektrum twojego zainteresowania, wybór każdego z nich umożliwi ci rozpoczęcie stabilnej pracy w zawodzie, dzięki otrzymaniu wszechstronnych kompetencji. Zdrowie publiczne jest zaliczane do kanonu nauk medycznych, które dodatkowo korzystają z aspektów prawnych, socjologicznych oraz społecznych. Przedmiotami wchodzącymi w skład siatki studiów tego kierunku, są najczęściej:
-
podstawy ochrony środowiska
-
podstawy demografii
-
propedeutyka medycyny
-
podstawy psychologii
-
podstawy epidemiologii
i wiele, wiele innych.