„Szlachetne zdrowie, nikt się nie dowie, jako smakujesz, aż się zepsujesz.”: to słowa jednej z najpopularniejszych fraszek Jana Kochanowskiego. Choć od jej powstania minęło setki lat, to słowa napisane przez polskiego poetę renesansu nadal są bardzo aktualne. Zdrowie jest najważniejszą wartością w życiu człowieka i jego ochrona zawsze powinna być naszym priorytetem. Dlatego też zapotrzebowanie na specjalistów z obszaru nauk medycznych i pokrewnych dyscyplin nieustannie rośnie. Odpowiedzią na tego typu potrzeby jest kierunek zdrowie publiczne w Poznaniu.
Osoby, które zdecydują się aplikować na studia medyczne w Poznaniu, powinny spełniać określone warunki. Dużym atutem będzie zainteresowanie tematami z zakresu nauk biologicznych, chemicznych, przyrodniczych czy ścisłych. W przypadku kierunku zdrowie publiczne warto, abyś orientował się w kwestiach związanych z ekonomią, zarządzaniem i finansami. Jeżeli posiadasz wszystkie te cechy, to koniecznie weź udział w rekrutacji na ten kierunek.
1. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku zdrowie publiczne możemy podzielić na:
1. Typ:
-
Studia I stopnia (licencjackie)
-
Studia II stopnia (magisterskie)
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
Studia na kierunku zdrowie publiczne w Poznaniu realizowane są zarówno w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia licencjackie, które trwają 3 lata. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające 2 lata.
Uczelnie w Poznanie umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
2. Program studiów i przedmioty
Studia medyczne mają bardzo długa i bogatą tradycję. Jako że obecnie nadal cieszą się dużą popularnością wśród studentów, to uczelnie w Poznaniu coraz częściej decydują się na wprowadzenie ich do swojej oferty kształcenia. Kierunek zdrowie publiczne, zarówno na pierwszym jak i drugim stopniu, możesz realizować na uczelniach, które znajdziesz w dziale poniżej.
Program nauczania na kierunku zdrowie publiczne oscyluje głównie wokół tematów powiązanych z naukami medycznymi, biologicznymi, chemicznymi, ekonomicznymi czy naukami o zarządzaniu, dzięki czemu studenci mają szansę zdobyć wszechstronną wiedzę i kompleksowe przygotowanie zawodowe. W siatce zajęć znajdzie się wiele interesujących przedmiotów, takich jak:
-
organizacja systemu ochrony zdrowia w Polsce
-
anatomia
-
propedeutyka medycyny
-
podstawy biostatystyki
-
podstawy ekonomii
Oprócz bloku podstawowego, program kształcenia zakłada realizację interesujących specjalizacji. Jako student wybierzesz między zarządzaniem w opiece zdrowotnej, promocją zdrowia z epidemiologią, a monitorowaniem badań klinicznych. Dokładną listę specjalizacji oraz aktualny plan zajęć, znajdziesz na oficjalnej stronie internetowej uczelni.