Publiczne uczelnie i szkoły wyższe w Trójmieście (Gdańsk, Gdynia, Sopot)
Na terenie Trójmiasta funkcjonuje 8 uczelni publicznych, najpopularniejsze to: Uniwersytet Morski w Gdyni, Uniwersytet Gdański, Politechnika Gdańska, Gdański Uniwersytet Medyczny oraz Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni.
Zanim młody człowiek rozpocznie studia, musi podjąć ważną decyzję – na jakim kierunku będę się one odbywały oraz na jakiej uczelni. W przypadku tego pierwszego należy wziąć pod uwagę swoje zainteresowania, to, jaką dziedziną chcemy się zajmować, trzeba też wstępnie określić swoją przyszłą ścieżkę kariery.
Podczas wyboru uczelni maturzysta może kierować się różnymi czynnikami – oddaleniem od jego miejsca zamieszkania, ale też tym, czy prowadzi ona wybrany przez niego kierunek. Szalenie ważny jest też poziom nauczania (to można sprawdzić w różnego rodzaju rankingach, które są publikowane w internecie).
Warto również stworzyć sobie listę uczelni oraz kierunków, które są w stanie zaoferować odpowiednie warunki do rozwoju. I na koniec, choć wcale nie jest to najmniej ważny punkt w czasie podejmowania decyzji – należy wybrać, czy chcemy się kształcić na uczelni prywatnej, czy państwowej. Obie opcje mają zarówno wady, jak i zalety. Postaramy przestawić się te, dotyczące uczelni państwowych.
Dla osób, które zamierzają studiować w Trójmieście, ten artykuł będzie wyjątkowo przydatny, ponieważ dowiecie się z niego również, ile jest tam uczelni publicznych, jakie są koszty studiowania na nich, a także czym właściwie różnią się uczelnie prywatne od państwowych.
Ile jest w Trójmieście uczelni publicznych
Uczelnie publiczne w Trójmieście (Gdańsk, Gdynia, Sopot):
-
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
-
Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku
-
Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku
-
Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu im. Jędrzeja Śniadeckiego w Gdańsku
-
Gdański Uniwersytet Medyczny
-
Politechnika Gdańska
-
Uniwersytet Gdański
-
Uniwersytet Morski w Gdyni
Studenci mogą się tam kształcić w zakresie nauk humanistycznych, inżynieryjno-technicznych, medycznych i nauk o zdrowiu, społecznych, ścisłych i przyrodniczych, a także teologii oraz sztuki.
W tym mieście wśród studentów dominują osoby przyjezdne. Są to młodzi ludzie z okolic Trójmiasta, ale też ci z daleka, którzy zapragnęli swoje studenckie lata spędzić nad morzem, które bez wątpienia jest ogromnym atutem tego regionu.
Czym się różnią uczelnie publiczne od niepublicznych?
Wybór, czy chcemy studiować na uczelni prywatnej, czy państwowej, jest kwestią bardzo indywidualną i zalety oraz wady tak naprawdę mogą być szalenie różnie postrzegane. Czym różnią się uczelnie publiczne od niepublicznych? Na początku należy przedstawić główną różnicę – polega ona na tym, że uczelnie publiczne zapewniają bezpłatną nauką i brak jakichkolwiek płatności w ramach czesnego.
Zupełnie inaczej wygląda to na uczelniach prywatnych, gdzie młody człowiek musi płacić za studia, niezależnie od tego, czy uczy się w trybie niestacjonarnym, czy stacjonarnym. Na uczelni państwowej studia dzienne są darmowe, natomiast opłaty obwiązują jedynie w przypadku studiów niestacjonarnych.
Uczelnie państwowe wyróżniają się również wieloletnią tradycją, rozpoznawalnością oraz często prestiżem – na to z kolei niekiedy zwracają uwagę przyszli pracodawcy.
Uczelnie publiczne, w odróżnieniu od prywatnych, są instytucjami utworzonymi przez państwo i są reprezentowane przez właściwy organ władzy lub administracji publicznej.
Ile kosztują studia niestacjonarne na uczelniach publicznych w Trójmieście
Czesne na popularnych kierunkach studiów niestacjonarnych na uczelniach publicznych w Trójmieście (Gdańsk, Gdynia, Sopot) wynosi od 5000 zł do 43000 zł za I rok studiów (2 semestry).
Studia stacjonarne są bezpłatne na uczelniach państwowych (w odróżnieniu od uczelni prywatnych). Student ma obowiązek, by uiszczać czesne na uczelniach publicznych jedynie w sytuacji, gdy zdecyduje się pobierać naukę w trybie niestacjonarnym. Takie opłaty są bardzo różne i zależą od wielu czynników – przede wszystkim od konkretnej uczelni, a także wybranego przez siebie kierunku studiów. Czasami taka różnica na przestrzeni roku może wynosić nawet kilka tysięcy.
Ceny za I rok studiów niestacjonarnych na uczelniach publicznych w Trójmieście 2023/2024
Wady i zalety studiowania na uczelni publicznej
Zarówno w przypadku uczelni publicznych, jak i niepublicznych nie da się jednoznacznie określić, który rodzaj jest lepszy. Niekwestionowaną zaletą uczelni publicznych jest to, że studia na nich są bezpłatne. Wyróżniają się także wieloletnią tradycją, rozpoznawalnością. Atutem jest także rozbudowana infrastruktura, czyli to, że oferują one wiele bibliotek, akademików, etc.
Wadą jest jednak to, że na uczelniach publicznych często panuje chaos organizacyjny, który wynika między innymi z bardzo dużej liczby studentów. Studia na uczelni prywatnej są więc nieco bardziej kameralne, dominuje tam też znacznie bardziej indywidualne nastawienie do studenta. Za minus uczelni państwowych można uznać też fakt, że studia w mniejszym stopniu niż na uczelniach prywatnych w sposób praktyczny przygotowują do pracy zawodowej, a więc kładzie się większy nacisk na teorię.
Choć przed laty było trochę inaczej, to teraz poziom nauczania na uczelniach publicznych i niepublicznych jest podobny. Zdarza się również, że ci sami wykładowcy pracowali zarówno na jednej, jak i drugiej uczelni.
Jak dostać się na uczelnię publiczną bez matury?
Czy można dostać się na studia bez matury? Choć kiedyś było to jedynie abstrakcją, to obecnie jest to możliwe. W jaki sposób? Na uczelnię publiczną można dostać się bez matury jako "wolny słuchacz". Pozwala to młodemu człowiekowi chłonąć wiedzę i umiejętności.
W takiej sytuacji obowiązki wolnego słuchacza niemal niczym nie różnią się od tych, które są nałożone na normalnego studenta. Nie posiada on jednak legitymacji i zniżek studenckich. Gdy podczas najbliższego możliwego terminu uczeń zda maturę – może kontynuować edukację. Trzeba jednak pamiętać o tym, że nie wszystkie uczelnie dają taką możliwość.
Zobacz także
uczelnie niepubliczne w Trójmieście
wszystkie uczelnie w Trójmieście
Uczelnie publiczne w Trójmieście - rekrutacja 2025/2026
Popularne kierunki na uczelniach publicznych w Trójmieście:
Wykaz uczelni publicznych w Trójmieście