Opłacalne kierunki studiów

Opłacalne kierunki studiów

Opłacalne kierunki studiów

18.06.2021

Opłacalne kierunki studiów

Czy istnieją kierunki, które dosłownie opłaca się studiować? Jeśli tak, to które gwarantują sukces zawodowy i dobre wynagrodzenie?

Chcielibyśmy powiedzieć, że każdy kierunek studiów jest opłacalny. Wiedza jest przecież niezwykle cenna, a wyższe wykształcenie ma tak wysoką wartość, że aż stanowi bezcenną zdobycz. Niestety, takie twierdzenie świadczyłoby o przesadnym optymizmie, niewyszukanym poczuciu humoru albo funkcjonowaniu w innej rzeczywistości. Czy oznacza to, że nie opłaca się iść na studia? Opłaca się iść na studia, ale samo zagadnienie studiów jest na tyle szerokie i złożone, że nie można podchodzić do niego powierzchownie i ogólnie, a poza tym o opłacalności studiów świadczą nie tylko same studia, ale rynek, na który należy wejść po zakończeniu nauki.

Podejście do studiowania zmienia się i nietrudno zauważyć, że rośnie grono kandydatów, którzy wybiegają w przyszłość i wybierając kierunek studiów już myślą o tym, co będą robić po jego ukończeniu. Studia mają być pewnym etapem, fundamentem sukcesu, najpoważniejszym krokiem ku realizacji planów. Oczywiście, każdy może posiadać plany i pomysł na swoją przyszłość, ale jednak nie wszystkie wiążą się z dobrymi albo bardzo dobrymi zarobkami, czy też szansą na konsekwentne wspinanie się po drabinie awansu zawodowego.

Studenci to niejednolita grupa. Dlaczego? Ponieważ można w niej odnaleźć osoby o różnych priorytetach oraz osoby, które podjęły naukę z odmiennych powodów. Niektórzy wybrali się na studia automatycznie, nie zastanawiając się dokładnie nad tym, co wybrany przez nich kierunek może przynieść oprócz wiedzy. Inni przemyśleli swoją decyzję bardzo skrupulatnie, wychodząc z zasady, że studia i wysiłek w nie włożony mają się rzeczywiście opłacać. A jeszcze inni zdecydowali się na studia pod pewną presją, ciężarem funkcjonującego schematu i stereotypu mówiącego, że tylko ukończenie studiów gwarantuje zdobycie pracy.

 

Warto sprawdzić

wyszukiwarka kierunków studiów

wyszukiwarka studiów podyplomowych

wyszukiwarka uczelni wyższych w Polsce

studia w Polsce

rekrutacja na studia

 

 

Nie tylko wiedza się liczy

Nawet jeśli należymy do grona kandydatów, którzy podjęli decyzję o podjęciu nauki świadomie i z pewnym planem, na dodatek mocno wierząc w jego powodzenie, to i tak nieostrożne wydaje się przyjmowanie wszystkiego za pewnik. Dlaczego? Ponieważ, co już niejednokrotnie podkreślaliśmy, studia dają wykształcenie, a pracę rynek, a ten bywa kapryśny. Mimo że wolny, to jednak dynamiczny.

Charakter współczesnego rynku zatrudnienia nie powinien jednak zniechęcać. Obecnie, większość uczelni oferuje kształcenie dostosowane do potrzeb i wymagań rynku. Co to znaczy? Coraz większy nacisk kładziony jest nie tylko na pozyskiwanie wiadomości, ale także na nabywanie umiejętności praktycznych oraz różnego rodzaju kompetencji.

Większa szansa na zawodowy sukces istnieje wtedy, kiedy w jedną całość połączy się kilka elementów, a więc wiedzę, umiejętności i kompetencje – może to być zarządzanie zespołem, organizowanie pracy własnej, czy prowadzenie odpowiedniej komunikacji, dostosowanej do odbiorcy.

 

Jakie kierunki studiów są preferowane przez pracodawców w poszczególnych branżach

Marketing, PR, media, sztuka, moda

Inżynieria, produkcja, badania

Handel, sprzedaż, FMCG

Bankowość, finanse i ubezpieczenia

Branża IT, programowanie, nowe technologie, telekomunikacja

HR, obsługa klienta, telemarketing

Doradztwo, księgowość i audyt

Budownictwo i nieruchomości

BPO (Business Process Outsourcing)

Transport, logistyka, spedycja

 

 

Studia. To się opłaca?

Czy studia można przeliczyć na pieniądze? Takie pytanie może wydawać się zaskakujące, ale trudno dziwić się temu, że jest zadawane. Coraz więcej młodych ludzi podejmuje naukę świadomie, wiążąc z nią coraz ambitniejsze plany.

Każdego roku, zazwyczaj w okresie egzaminów maturalnych, w Internecie aż huczy od wszelkiego rodzaju rankingów, które ukazują najbardziej opłacalne kierunki oraz obszary wiedzy, na które istnieje albo będzie istnieć duże zapotrzebowanie na rynku. Łatwo zauważyć, że notowania te, choć opracowywane przez różne portale, wydają się dość podobne.

Czy oznacza to, że grupa najbardziej opłacalnych kierunków kształcenia od lat jest taka sama i nie zachodzą w niej żadne zmiany? Można odnieść takie wrażenie, ponieważ od wielu lat najwyższe lokaty zajmują kierunki reprezentujące te same dyscypliny.

 

Najbardziej opłacalne kierunki studiów według Pracuj.pl (zarobki brutto absolwentów z doświadczeniem poniżej 3 lat):

  • Informatyka – 5700 zł,
  • Elektronika telekomunikacyjna – 4900 zł,
  • Automatyka i robotyka – 4700 zł,
  • Lotnictwo i kosmonautyka – 4700 zł,
  • Farmacja – 4600 zł,
  • Zarządzanie i marketing – 4500 zł,
  • Elektrotechnika – 4300 zł,
  • Matematyka – 4100 zł.

 

Czy można wierzyć rankingom? Jednoznaczna odpowiedź byłaby ryzykowna. Warto jednak pamiętać o tym, że trudno mówić o regule, ponieważ łatwo odszukać wyjątek ją obalający. Oznacza to, że w różnego rodzaju notowaniach nie uświadczymy tych kierunków, które powszechnie uznawane są za mało opłacalne albo niepewne, a których określone grono absolwentów radzi sobie na rynku całkiem nieźle. Przykład? Mogą to być sportowcy, aktorzy, lekarze, muzycy, twórcy filmowi, czy dziennikarze.

Warto zatem o tym pamiętać. Kierunek kształcenia może wydawać się mało perspektywiczny, czy też nieopłacalny, ale jego absolwenci, z listą przydatnych umiejętności w swoim CV osiągają zawodowy sukces i satysfakcjonujące zarobki. Poza tym, istnieją kierunki, które nie przynoszą wysokich zarobków od razu po otrzymaniu dyplomu. Kierunki takie jak Prawo czy Kierunek lekarski są perspektywiczne, ale perspektywy te dojrzewają.

 

Popularne kierunki studiów z długą tradycją akademicką

 

Nowoczesne kierunki, czyli przepis na sukces?

Jak już wspomnieliśmy, uczelnie coraz częściej opracowują programy kształcenia w taki sposób, aby przekazywały nie tylko wiedzę z danego obszaru, ale jeszcze rozwijały liczne umiejętności i kompetencje potrzebne do sprawniejszego poruszania się po rynku. Oferty dydaktyczne stają się coraz bogatsze i różnorodne i z tego powodu wielu kandydatów może odnosić wrażenie, że tylko nowopowstające kierunki odpowiadają wymogom współczesności. Czy faktycznie tak jest?

To, że w katalogach dydaktycznych widnieją nowe kierunki, o obcobrzmiących nazwach, których opisy nasycone są określeniami takimi jak „nowoczesność”, bądź „innowacyjność” nie oznacza wcale, że wykształcenie zdobyte w ich zakresie faktycznie jest wyjątkowe, a przez to sowicie opłacane na rynku.

Nie oszukujmy się, uczelnie muszą w jakiś sposób przyciągnąć do siebie rzeszę nowych, a na dodatek nierzadko niezdecydowanych kandydatów. Poza tym, niezależnie od tego czy wierzymy w rankingi to jednak widnieją w nich kierunki, które bardzo dobrze znamy od lat. Jednym słowem, nowe nie zawsze znaczy lepsze.

 

 

Ścisły kontra humanistyczny

Nie tylko rankingi, ale nawet zwykłe rozmowy mogą sugerować, że do opłacalnych kierunków kształcenia należą te, głównie reprezentujące szeroki obszar nauk ścisłych. Przypadkowe osoby, zapytane o to, które ich zdaniem kierunki studiów opłaca się studiować, jednym tchem wymieniłyby: Informatykę, Automatykę i robotykę, Zarządzanie i inżynierię produkcji, czy Matematykę. Oczywiście, miałyby rację. Ale co z kierunkami, które należą do dyscyplin nie ścisłych? Czy skazane są na porażkę? Oczywiście, że nie.

Bardzo wyraźnym przykładem są kierunki filologiczne, a zwłaszcza te oferujące rozwijanie umiejętności w językach nie tak popularnych jak angielski, czy niemiecki. Może to być język czeski, japoński, norweski, czy chiński – nie są to języki uniwersalne, a zatem cenniejsze dla tych, którzy je znają. A jeśli do tego można pochwalić się znajomością specjalistycznej terminologii, na przykład budowlanej, to na finansowej drabinie można przeskoczyć tych, którzy ukończyli studia na kierunkach powszechnie uznawanych za gwarantujące sukces.

 

Popularne studia wybierane przez kandydatów

studia prawnicze

studia medyczne

studia techniczne

studia ekonomiczne

studia architektoniczne

studia wojskowe

studia z grupy zarządzanie

studia psychologiczne

studia informatyczne

zobacz wszystkie typy studiów

 

Fakt, że opłacalne kierunki funkcjonują w różnych obszarach, a nie tylko nauk ścisłych, nie powinien niestety powodować nadmiernego optymizmu. Nie tylko dlatego, że istnieją kierunki, które oferują ciekawe wiadomości, ale mające niewielkie znaczenie we współczesnym świecie, ale również dlatego, że trudno jest przewidzieć, czy pewne założenia dotyczące potrzeb rynku nie ulegną zmianie.

Poza tym, nawet jeśli okazałoby się, że najbardziej opłacalnym kierunkiem jest Kamieniarstwo artystyczne techniką 3D, to i tak informacja ta nie sprawi, że wszyscy kandydaci zaczną zapisywać się właśnie na niego. Nawet najbardziej opłacalny kierunek, ale wybrany na siłę może okazać się niezwykle trudny do przebrnięcia.

 

Zobacz także

terminy rekrutacji na studia

jakie studia wybrać

gdzie na studia

najpopularniejsze kierunki studiów

najpopularniejsze uczelnie

najlepsze studia

jak znaleźć studia

czy warto iść na studia

studia rzeczywistość a oczekiwania

wszystko o studiach

ile trwają studia

ile kosztują studia

jakie miasto wybrać na studia

na ile uczelni można aplikować

studia po humanie

czy studia są straszne

jak jest na studiach

perspektywiczne kierunki studiów

 

Komentarze (2)

Polak125#8484 odpowiedz

Te płace chyba nieaktualne, bo farmaceuta ma najniższą na poziomie 6 473.07 zł brutto

Januszek odpowiedz

mega pomoc

Teraz najważniejsze

matura 2024

zmiany na maturze 2024

arkusze maturalne

wyniki matur 2023

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia