Studenci stosunków międzynarodowych zgłębiają zagadnienia dotyczące problematyki międzynarodowej ze wszystkich rejonów świata. Absolwenci tego kierunku zdobywają kompleksowe wykształcenie odpowiadającego na potrzeby instytucji publicznych, osób prywatnych czy firm działających w wymiarze globalnym lub regionalnym.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku stosunki międzynarodowe możemy podzielić na:
1. Poziom studiów:
2. Forma:
Studia na kierunku stosunki międzynarodowe w Trójmieście realizowane są w ramach tylko studiów I stopnia (licencjackich) i trwają 3 lata. Studenci mogą rozpocząć studia na tym kierunku zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym.
Studia stacjonarne
Zajęcia stacjonarne na studiach dziennych najczęściej odbywają się od poniedziałku do piątku w godzinach porannych i popołudniowych.
Spotkania na terenie uczelni pozwalają studentom zbliżyć się do profesjonalnego środowiska związanego z zawodami, które ich interesują. Uczestnicy zajęć pracują pod opieką doświadczonych ekspertów z różnorodnych branż oraz częściej biorą aktywny udział w życiu uczelni.
Studia stacjonarne na uczelniach publicznych są zazwyczaj bezpłatne. Za stacjonarną naukę na uczelniach prywatnych najczęściej należy zapłacić. Ten tryb może utrudnić lub uniemożliwić pracę na pełnym etacie.
Studia niestacjonarne
Zajęcia niestacjonarne mogą odbywać się wieczorowo lub zaocznie. Studenci wieczorowi spotykają się na terenie uczelni od poniedziałku do piątku w godzinach wieczornych. Studenci zaoczni pojawiają się tam w weekendy średnio co dwa tygodnie, a ich spotkania przyjmują formę tzw. zjazdów.
Studenci niestacjonarni bez problemu mogą podjąć pracę na pełnym etacie lub zająć się domowymi obowiązkami, bez konieczności porzucania studiów. Ten tryb wymaga jednak systematyczności, determinacji i samodzielności.
Studia niestacjonarne zazwyczaj są płatne zarówno na uczelniach publicznych, jak i niepublicznych.
Program studiów i przedmioty
Przyszli specjaliści stosunków międzynarodowych zdobywają interdyscyplinarną wiedzę z zakresu m.in. nauk społecznych i humanistycznych. W programie kierunku znajdują się liczne przedmioty poświęcone np.: polityce, ekonomii, historii, filozofii czy socjologii.
W trakcie zajęć studenci poznają charakterystykę zarówno polskiej, jak i międzynarodowej struktury politycznej, a także zapoznają się z najważniejszymi instytucjami decyzyjnymi w Unii Europejskiej. Stosunki międzynarodowe kierowane są w szczególności do tych osób, które pragną zdobyć wiedzę dotyczącą zjawisk i procesów zachodzących w środowisku międzynarodowych.
Przedmiotami, które najprawdopodobniej napotkasz na drodze swojej przygody z tym kierunkiem, będą:
-
Komunikacja międzykulturowa
-
Społeczeństwa i kultury Europy
-
Polityka zagraniczna
-
Systemy polityczne państw Unii Europejskiej
-
Instytucje i procesy decyzyjne w Unii Europejskiej
Jakie predyspozycje i zainteresowania są ważne?
Kandydaci na stosunki międzynarodowe powinni odznaczać się doskonałą pamięcią oraz zdolnościami językowymi. Dobrze, by przyszli studenci tego kierunku myśleli logicznie i potrafili dokonywać sensownych analiz. Studenci stosunków międzynarodowych muszą być wnikliwi i zainteresowani światem – w szczególności jego kontekstem społecznym i politycznym.
W studiowaniu tego kierunku przydatna będzie determinacja i chęć ciągłego rozwoju. Kandydaci na te studia powinni być odpowiedzialni, dojrzali i racjonalni. Przyszli specjaliści stosunków międzynarodowych powinni być też komunikatywni i otwarci.
Predyspozycje kandydatów na studia na stosunki międzynarodowe:
-
doskonała pamięć
-
zdolności językowe
-
zdolność logicznego myślenia
-
umysł analityczny
-
zainteresowanie światem (m.in. polityką)
-
determinacja, chęć ciągłego rozwoju
-
odpowiedzialność, racjonalność
-
komunikatywność, otwartość
Wiedza i umiejętności
Przyszli specjaliści stosunków międzynarodowych uczą się m.in. utrzymywania relacji handlowych w biznesie międzynarodowym, organizowania kampanii wyborczych, analizowania aktualnych problemów gospodarczych oraz stosowania przepisów unijnych z korzyścią dla podmiotu gospodarczego. Studenci tego kierunku zdobywają umiejętności oraz wiedzę umożliwiającą im prognozowanie różnorodnych zjawisk i procesów w środowisku międzynarodowym.
Wiedza
Studenci kierunku stosunki międzynarodowe zyskują gruntowną wiedzę z zakresu m.in.: nauk społecznych, nauk o polityce i administracji czy nauk o bezpieczeństwie. Uczestnicy zajęć teoretycznych poznają podstawowe pojęcia, teorie i metody wyjaśniające złożoność stosunków międzynarodowych, a także analizują czynniki kształtujące stosunki międzynarodowe w wymiarze globalnym i regionalnym.
Absolwenci stosunków międzynarodowych rozumieją cywilizacyjne uwarunkowania procesów gospodarczych i społeczno-politycznych w różnych regionach świata. Ponadto specjaliści tej dziedziny dostrzegają rolę oraz znaczenie dyplomacji czy narzędzi politycznych w funkcjonowaniu państwa i systemu międzynarodowego, a także dostrzegają istotne związki pomiędzy zjawiskami politycznymi, gospodarczymi oraz kulturowo-cywilizacyjnymi w wymiarze lokalnym i globalnym.
Wiedza, którą mają absolwenci stosunków międzynarodowych:
-
znają podstawowe pojęcia, teorie i metody wyjaśniające złożoność stosunków międzynarodowych
-
analizują czynniki kształtujące stosunki międzynarodowe w wymiarze globalnym i regionalnym
-
rozumieją cywilizacyjne uwarunkowania procesów gospodarczych i społeczno-politycznych
-
dostrzegają rolę oraz znaczenie dyplomacji lub narzędzi politycznych w funkcjonowaniu państwa
-
dostrzegają istotne związki między zjawiskami politycznymi, gospodarczymi itp.
Umiejętności
Stosunki międzynarodowe kładą duży nacisk na zdolności językowe studentów – absolwenci tego kierunku posługują się językiem angielskim na poziomie zaawansowanym i pracują w grupie, realizując zadania zgodnie z pełnioną rolą społeczną i zawodową. Studenci w trakcie zajęć stosują sprawdzone metody badawcze i rozwiązują proste problemy o charakterze politycznym lub międzynarodowym.
Absolwenci stosunków międzynarodowych sporządzają różne formy opracowań dotyczących polityki państw i stosunków międzynarodowych. Specjaliści tej dziedziny planują i realizują m.in. kampanie wyborcze lub inne działania polityczne. Studenci potrafią prowadzić dyskusje oraz debaty publiczne.
Umiejętności, które mają absolwenci stosunków międzynarodowych:
-
posługują się językiem angielskim na poziomie zaawansowanym
-
pracują w grupie i realizują zadania zgodnie z pełnioną rolą społeczną i zawodową
-
stosują sprawdzone metody badawcze, rozwiązują problemy o charakterze politycznym
-
sporządzają różne formy opracowań dot. polityki państw i stosunków międzynarodowych
-
planują i realizują kampanie wyborcze i działania polityczne
-
prowadzą dyskusje i debaty publiczne