Kierunek architektura w Trójmieście to połączenie sztuki z nauką inżynierską. Studenci mają niepowtarzalną okazję nauczyć się projektować budynki mieszkalne i użytkowe, drewniane i murowane. W trakcie realizowanych zajęć mają okazję wykorzystywać techniki komputerowe i zaawansowane projektowanie 3D.
Program kształcenia tworzony jest w interdyscyplinarny sposób, co pozwala poznać zasady kształcenia przestrzeni, metody projektowania, techniki artystyczne, przepisy techniczno-budowlane. Wszechstronne wykształcenie umożliwia podjęcie absolwentom pracy na stanowiskach nie tylko architekta, ale i dewelopera, menadżera procesu inwestycyjnego, rzeczoznawcy budowlanego. Architektura to klucz do rozwiązania problemów kulturowych, społecznych i przestrzennych.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku architektura możemy podzielić na:
1. Poziom studiów:
2. Forma:
Studia na kierunku architektura w Trójmieście realizowane są zarówno w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia inżynierskie, które trwają 4 lata. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające 1,5 roku.
Uczelnie w Trójmieście umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
Zdobywana wiedza i umiejętności
Wiedza
Studenci kierunku architektura w Trójmieście mogą poszczycić się uporządkowaną wiedzą z matematyki i fizyki, która związana jest ściśle z gospodarowaniem przestrzenią również w zakresie architektury. Zgłębiają także nauki społeczne i ekonomiczne, które mogą być użyteczne w trakcie wykonywania zawodu. Mają wiedzę z zakresu podstaw urbanistyki i rozwoju regionalnego i lokalnego.
Studenci zgłębiają współczesne tendencje rozwoju i rewitalizacji struktur osadniczych ze szczególnym uwzględnieniem rozwoju zrównoważonego. Wiedzą, na czym polega ochrona własności intelektualnej oraz dlaczego należy stosować się do praw autorskich. Realizowane przedmioty umożliwiają zbadanie zagadnień z ekonomii oraz tworzenia i rozwoju form przedsiębiorczości. Studenci posiadają także wiadomości o relacjach między strukturami i instytucjami społecznymi w skali lokalnej, regionalnej, krajowej i międzynarodowej oraz o relacjach międzykulturowych.
Umiejętności
Studia architektoniczne w Trójmieście to idealne miejsce na pozyskanie potrzebnych do pracy umiejętności. Studenci uczą się zdobywać informacje z literatury, baz danych oraz innych źródeł również w języku obcym w zakresie architektury. Jednocześnie uczą się stosować techniki i narzędzia badawcze istotne dla architektury.
Nauczysz się korzystać z narzędzi graficznych i zróżnicowanych mediów, wykorzystywanych do prezentacji zamysłu projektowego. Będziesz w stanie korzystać ze zróżnicowanych źródeł przy zbieraniu danych na temat architektonicznego dziedzictwa historycznego. Wypracowane zdolności pozwolą rozróżniać współczesne konwencje architektoniczne, dokonania architektoniczne, analizować typologię rozwiązań. Będziesz tworzyć złożone programy funkcjonalne, które będą stanowić odpowiedź kontekstową, dostosowaną do problematyki projektowej.
Kompetencje społeczne
Absolwenci architektury umiejętnie wyjaśniają i kontekstowo uzasadniają dokonywanie wyborów odnoszących się do rozwiązania architektonicznego w szczególności przy użyciu zróżnicowanych elementów warsztatu architekta. Rozumieją znaczenie historii i dziedzictwa architektonicznego dla współczesnej kultury i współczesnej architektury. Będziesz szanował/a zasady etyki zawodu architekta, normy prawne i etyczne, które funkcjonują w zawodzie.
Absolwenci nie mają problemu z akceptowaniem reguł funkcjonowania zespołu projektowego. Rozumieją potrzebę kreowania wiarygodnych i wartościowych rozwiązań oraz starają się prezentować postawę rzetelnej oceny krytycznej rozwiązań projektowych ukierunkowanych na dobro publiczne. Potrafią pracować indywidualnie i w zespole.
Program studiów i przedmioty
Siatka zajęć i program kształcenia uzależnione są od wybranej uczelni w Trójmieście oraz od realizowanej specjalizacji. Zajęcia odbywają się w przystosowanych do tego salach wykładowych, komputerowych i laboratoryjnych. Studenci realizują również praktyki zawodowe.
Będziesz miał/a okazję pracować nad projektami i realizować twórcze pomysły. Przedmioty mają charakter kreatywny i techniczny. Z pewnością będziesz mógł/mogła zgłębiać historię sztuki oraz architektury, nauczysz się planować przestrzennie, a także dowiesz się, na czym polega projektowanie urbanistyczne. Studenci mają okazję pracować z nowoczesnymi technologiami i programami komputerowymi, wykorzystywanymi w pracy architekta.
W programie studiów na kierunku Architektura znajdziesz takie przedmioty jak np.:
-
projektowanie architektoniczne
-
historia architektury
-
rysunek odręczny, malarstwo
-
mechanika budowli
-
materiałoznawstwo
-
zarządzanie projektami
-
podstawy projektowania architektury wnętrz
-
podstawy projektowania architektonicznego
-
konstrukcje budowlane
-
architektura bioklimatyczna
Jakie predyspozycje i zainteresowania są ważne?
Studia architektoniczne są przeznaczone dla kandydatów, którzy posiadają predyspozycje manualne i wyobraźnię przestrzenną. Odnajdą się tutaj osoby interesujące się sprawami ludzi i otaczającego ich świata w celu zaplanowania przekształceń przestrzennych. Architektura to kierunek dla jednostek twórczych, pomysłowych, jednocześnie pewnych swoich idei.
Jeśli chcesz studiować architekturę, warto posiadać zdolność do przewidywania zachodzących i nadchodzących procesów społecznych i gospodarczych, a także przestrzennych. W zakresie Twoich zainteresowań powinny znajdować się nauki ścisłe i nowości technologiczne, które stanowią podstawę programu kształcenia.