Ekonomia - Rzeszów

Ekonomia - Rzeszów

Uczelnie

Co ma wpływ na wyniki wyszukiwania i

Gotowe

Co ma wpływ na wyniki wyszukiwania?

Na liście wyników wyszukiwania znajdują się wszystkie polskie uczelnie publiczne (państwowe) oraz promowane uczelnie niepubliczne (prywatne). Kolejność profili partnerów w wynikach wyszukiwania zależy od określonych czynników. Więcej informacji o pozycjonowaniu znajdziesz w Regulaminie dostępnym tutaj

Studia na kierunku ekonomia w Rzeszowie możesz podjąć na 1 uczelni publicznej w trybie stacjonarnym (dziennym) oraz niestacjonarnym.

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Filtrowanie
Status uczelni
Typ uczelni
Poziom studiów
Forma studiów
Więcej filtrów
Czas trwania

Co ma wpływ na wyniki wyszukiwania i

Uniwersytet Rzeszowski

Uniwersytet Rzeszowski

Ekonomia stopień: (I) (II) ,
forma: stacjonarne, niestacjonarne

Specjalności na kierunku ekonomia

Gotowe

Wyróżniony

Profil tego partnera wyświetla się wyżej w wynikach wyszukiwania, ponieważ partner wykupił dodatkową, płatną usługę w otouczelnie.pl polegającą na pozycjonowaniu partnera w wynikach wyszukiwania.

26.08.2024

Ekonomia – studia Rzeszów 2024 | woj. podkarpackie

Ekonomia w Rzeszowie to 3-letnie studia I stopnia (licencjackie) oraz 2-letnie studia II stopnia (magisterskie), których program oferuje 5 różnych specjalności. Studia przygotowują do wykonywania zawodu między innymi doradcy finansowego. Studenci zdobywają wiedzę z zakresu rynków finansowych czy analizy ekonomicznej. 

Ekonomia - Rzeszów
Studia na kierunku ekonomia w Rzeszowie
Rok akademicki 2025/2026
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów studia I i II stopnia
Czas trwania 3 lata (studia I stopnia), 2 lata (studia II stopnia)
Opis kierunku
Ekonomia to dziedzina, która pozwala studentom poznanie i zrozumienie wszelkich mechanizmów zarządzania przedsiębiorstwem. W trakcie zajęć uczestnicy badają procesy zachodzące w gospodarce i życiu społecznym. Absolwenci ekonomii w Rzeszowie mają wiedzę z zakresu podstawowych nauk ekonomicznych i znają profesjonalne narzędzia warsztatu ekonomisty w zakresie empirycznych zastosowań analizy ekonomicznej w praktyce gospodarczej - specjalizują się oni m.in. w zarządzaniu zasobami finansowymi, ludzkimi i materialnymi.
Absolwenci ekonomii odnajdują się w różnych sektorach i dziedzinach zawodowych. Mogą poszukiwać pracy w biurach rachunkowych, urzędach skarbowych i bankach. Należy pamiętać, że umiejętności zdobyte podczas studiów i analityczny sposób myślenia absolwentów ceniony jest w praktycznie każdej branży. Ekonomiści są poszukiwani w korporacjach, organizacjach rządowych, pozarządowych i innych instytucjach. Mogą pełnić funkcje konsultantów ds. zarządzania, specjalistów ds. planowania finansowego czy doradców podatkowych. Co więcej, zdobyte kompetencje pozwalają im na założenie własnej działalności gospodarczej np. w postaci firmy konsultingowej, doradztwa finansowego czy w handlu i e-commerce.

Studia na kierunku ekonomia w Rzeszowie można podjąć na 1 uczelni w formie stacjonarnej (dziennej) lub niestacjonarnej (zaocznej). Ceny na ekonomii w Rzeszowie w 2024/2025 r. zaczynają się od 4200 zł za pierwszy rok studiów.

Gdzie studiować kierunek ekonomia w Rzeszowie

W Rzeszowie ekonomię możesz studiować w ramach kierunku na 1 uczelni publicznej: Uniwersytecie Rzeszowskim.

Kierunek ekonomia - uczelnie w Rzeszowie:

Sprawdź

Jakie wymagania podczas rekrutacji na kierunek ekonomia w Rzeszowie

W procesie rekrutacji na studia w Rzeszowie na kierunku ekonomia w roku akademickim 2024/2025 najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: geografia, historia, informatyka, język polski, język obcy, matematyka, wiedza o społeczeństwie. ekonomia Rzeszów - przedmioty maturalne

Rekrutacja na uczelnie publiczne w Polsce odbywa się na podstawie konkursu świadectw. Oznacza to, że kandydaci do państwowych szkół wyższych powinni wykazać się wysokimi wynikami egzaminów maturalnych.

Ekonomia skierowana jest zarówno do studentów o humanistycznych predyspozycjach, jak i ścisłych – matematycznych. Przyszli studenci wśród rozszerzonych przedmiotów maturalnych mogą zawrzeć np. geografię, historię, wiedzę o społeczeństwie czy informatykę lub matematykę.

Uczelnie niepubliczne w Rzeszowie przyjmują kandydatów najczęściej na podstawie kolejności zgłoszeń.

* Przed rekrutacją na wybrany kierunek należy wcześniej zapoznać się z wymaganiami obowiązującymi w poszczególnych szkołach wyższych. Szczegółowe wytyczne znaleźć można na oficjalnych stronach rekrutacyjnych uczelni.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Jak wyglądają studia na kierunku ekonomia w Rzeszowie

Studia na kierunku ekonomia w Rzeszowie realizowane są w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia licencjackie, które trwają trzy lata. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające dwa lata.

Uczelnie w Rzeszowie umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.

Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.

 

Poziom i tryb studiów

Uczelnie w Rzeszowie - kierunek ekonomia:

Uczelnia Forma studiów Poziom studiów  
Uniwersytet Rzeszowski (Kolegium Nauk Społecznych UR) stacjonarne, niestacjonarne I stopnia, II stopnia więcej

Tabela uwzględnia uczelnie, które prowadzą studia w ramach kierunku lub specjalności

Program studiów i przedmioty

Kształcenie na kierunku Ekonomia umożliwia pozyskanie obszernej wiedzy z zakresu gospodarowania zasobami ludzkimi, finansowymi oraz materialnymi. Rzeszowscy studenci mogą ponadto rozwijać zainteresowania w ramach interesujących specjalności, do których należą między innymi: ekonomia przedsiębiorstwa, ekonomia usług biznesowych, ekonomia i zarządzanie w sektorze publicznym. A jak przedmioty składają się na program kształcenia? Między innymi:

  • ryzyko w działalności gospodarczej,
  • geografia ekonomiczna,
  • metody oceny projektów gospodarczych,
  • analiza ekonomiczna,
  • finanse publiczne i rynki finansowe

 

Nabywane umiejętności

Studenci ekonomii poznają podstawowe zagadnienia teoretyczne oraz profesjonalne narzędzia, które służą zawodowym ekonomistom m.in. do gospodarowania zasobami finansowymi, ludzkimi czy materialnymi. W trakcie zajęć uczestnicy przeprowadzają analizy rynku i sytuacji finansowej małych przedsiębiorstw i podmiotów gospodarczych, a także planują strategie ekonomiczne.

Studenci poznają zasady kierowania podmiotami gospodarczymi, a także analizują strukturę oraz charakterystykę współczesnego rynku. Uczestnicy zajęć zdobywają wiedzę z zakresu m.in. systemu podatkowego, instrumentów finansowych czy ekonomicznych zagrożeń. Ponadto prognozują oni możliwe sytuacje ekonomiczne i obliczają poziom ryzyka decyzji operacyjnych.

Absolwenci ekonomii przygotowani są do rozwiązywania sporów o podłożu np. gospodarczym. Studenci szkolą się w zakresie podejmowania operacyjnych decyzji, a także planowania, wdrażania i kontrolowania strategii gospodarczych. Uczestnicy zajęć pozyskują i wykorzystują różnorodne informacje niezbędne do skutecznego działania na konkurencyjnym rynku.

Specjaliści ekonomii świadczą profesjonalne usługi doradcze. Ekonomia pozwala studentom nauczyć się zawierania i realizowania umów gospodarczych oraz nawiązywania współpracy biznesu z organami administracji publicznej. Studenci tego kierunku potrafią modelować przebieg różnorodnych procesów gospodarczych zarówno w skali mikro- jak i makroekonomicznej.

Polecane:

 

Jakie są specjalności na ekonomii w Rzeszowie

Współczesne studia ekonomiczne charakteryzują się tym, że bardzo często studenci tego kierunku otrzymują wybór specjalności i ścieżek kształcenia. 

Popularne specjalności na kierunku ekonomia w Rzeszowieekonomia i zarządzanie w sektorze publicznyminternational business - cross-culturalaspectekonomia przedsiębiorstwaekonomia usług biznesowych, gospodarka finansowa i rachunkowość...

Sprawdź specjalności na ekonomii w Rzeszowie

 

Czy warto iść na studia z ekonomii

Ekonomia należy do grona kierunków, bez których trudno wyobrazić sobie przestrzeń kształcenia wyższego. Wiedza ekonomiczna zawsze znajdzie zastosowanie, na dodatek w różnych organizacjach i instytucjach, a ponadto studia, na przykładzie studiów w Rzeszowie, oferują studentom liczne specjalności, na bazie których mogą poruszać się po obszarze specjalistycznych zagadnień i przygotowywać się do wykonywania jasno określonych obowiązków zawodowych.

Sprawdź czy warto iść na studia

 

Ekonomia studia podyplomowe w Rzeszowie

Absolwenci studiów licencjackich lub magisterskich (dowolnego kierunku studiów) mogą uzupełnić lub zdobyć nowe kwalifikacje uczęszczając na studia podyplomowe z zakresu ekonomii. Są to zazwyczaj studia płatne, które trawją od 2 do 4 semestrów.

Sprawdź 

Ile trwają studia na kierunku ekonomia w Rzeszowie

Ile trwają studia na kierunku ekonomia w Rzeszowie

Studia na kierunku ekonomia w Rzeszowie trwają 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia) – w zależności od typu studiów.

Sprawdź

Ekonomia w Rzeszowie - czas trwania

Poziom studiów czas trwania otrzymywany tytuł
studia I stopnia 3 lata licencjat
studia II stopnia 2 lata magister

Jaka praca po ekonomii

Absolwenci ekonomii wyróżniają się specjalistyczną wiedzą z zakresu m.in. finansów, bankowości, prawa i administracji. Praktyczne zdolności ekonomistów pozwalają im np. prowadzić działania doradcze, zarządzać organizacją jednostek administracyjnych czy planować i kontrolować działania podmiotów gospodarczych.

Przykładowe miejsca zatrudnienia dla absolwentów kierunku ekonomia w Rzeszowie:

  • sektory i segmenty rynku europejskiego
  • prywatne przedsiębiorstwa
  • jednostki administracji publicznej i samorządowej
  • urzędy, banki, domy maklerskie
  • własna działalność gospodarcza
  • biura analityczne

Specjaliści tej dziedziny powinni bez problemu prowadzić analizy współczesnego rynku gospodarczego. Absolwenci tego kierunku mogą występować w roli ekspertów, a także podjąć pracę urzędniczą. Ekonomiści doskonale odnajdą się na stanowiskach kierowniczych i koordynujących. Niektórzy absolwenci ekonomii mogą rozpocząć własną działalność gospodarczą.

Przykładowe stanowiska, na które może aplikować absolwent ekonomii:

  • ekonomista
  • analityk rynku
  • pracownik administracji publicznej
  • menadżer sektora publicznego
  • menadżer sektora ochrony środowiska
  • analityk finansowy
  • makler
  • doradca biznesowy

 

Ile zarabia się po ekonomii?

Absolwentów Ekonomii możemy spotkać w instytucjach i organizacjach gospodarczych oraz administracji publicznej na stanowiskach szczebla operacyjnego oraz stanowiskach kierowniczych. Współczesny rynek proponuje im rozmaite oferty zatrudnienia przede wszystkim dlatego że pozyskana na studiach wiedza cieszy się niesłabnącym powodzeniem, jak również dlatego że studia coraz częściej oferują ścieżki specjalizacyjne, dostosowane do potrzeb i wymagań współczesności. A ile zarabiają absolwenci Ekonomii?

Średnie zarobki absolwentów Ekonomii w 2024 roku:

  • doradca finansowy – 4600 złotych
  • analityk finansowy – 5960 złotych
  • analityk biznesowy – 6100 złotych
  • audytor wewnętrzny – 6550 złotych

Jak wygląda rekrutacja na ekonomię w Rzeszowie

Ekonomia - rekrutacja na uczelniach w Rzeszowie:

sprawdź rekrutacja na studia w Rzeszowie

 

Ile osób na miejsce na ekonomię w Rzeszowie

Ekonomia w Rzeszowie należy do jednego z najbardziej popularnych kierunków w Rzeszowie. O przyjęcie na studia stacjonarne w 2023 roku na Uniwersytet Rzeszowski aplikowało 440 kandydatów co oznacza, że o jedno miejsce ubiegało się ponad 2 kandydatów.

 

Gdzie warto studiować ekonomię?

Kandydaci na studia w Rzeszowie, zainteresowani studiami ekonomicznymi, mogą skorzystać z oferty jednej uczelni publicznej. Argumentem do podjęcia nauki może być nie tylko interesujący program nauczania, ale również fakt, że studia w formie stacjonarnej są studiami bezpłatnymi.

Ekonomia studia – uczelnie publiczne (państwowe) w Rzeszowie:

  • Uniwersytet Rzeszowski

dowiedz się więcej

Ile kosztują studia na kierunku ekonomia w Rzeszowie

Studia stacjonarne na kierunku ekonomia w uczelniach publicznych są bezpłatne. Z kolei za naukę na studiach niestacjonarnych w uczelniach publicznych będziemy musieli zapłacić. Ile kosztują studia na kierunku ekonomia w Rzeszowie? Cena w 2024 roku za pierwszy rok studiów wynosi około 4200 zł.

Sprawdź

Najczęściej zadawane pytania

Gdzie studiować ekonomię w Rzeszowie

Studia na kierunku ekonomia w Rzeszowie można podjąć w trybie stacjonarnym lub niestacjonarnym na jednej uczelni publicznej – na Uniwersytecie Rzeszowskim. Ekonomii nie oferuje żadna uczelnia prywatna w Rzeszowie.

Gdzie studiować ekonomię w Rzeszowie

Bezpłatną naukę na kierunku ekonomia w Rzeszowie można rozpocząć w ramach studiów stacjonarnych na jednej uczelni publicznej – na Uniwersytecie Rzeszowskim.

Gdzie studiować ekonomię niestacjonarnie w Rzeszowie

Studia niestacjonarne na kierunku ekonomia oferuje tylko jedna uczelnia publiczna w Rzeszowie – Uniwersytet Rzeszowski. Niestacjonarna nauka w tej szkole wyższej jest płatna.

Ile kosztują studia niestacjonarne na ekonomii w Rzeszowie

Niestacjonarne studia na ekonomii w Rzeszowie są płatne, a cena za jeden rok akademicki wynosi około 3800 zł. ceny - ekonomia Rzeszów >

Czy są studia niestacjonarne bezpłatne

Niestety w Rzeszowie studia niestacjonarne na ekonomii są płatne. Osoby, którym zależy na rozpoczęciu bezpłatnej nauki na tym kierunku, mogą zdecydować się na podjęcie studiów stacjonarnych na uczelni publicznej.

Pokaż wszystkie

Poziom i tryb studiów

Sprawdź jakiego typu znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

Ekonomia Rzeszów studia i stopnia

Ekonomia Rzeszów studia ii stopnia


Sprawdź w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

Ekonomia Rzeszów studia stacjonarne

Ekonomia Rzeszów studia niestacjonarne

Ekonomia w Rzeszowie

Popularne kierunki ekonomiczne niestacjonarne w Rzeszowie

Jakie opinie mają studia na kierunku Ekonomia w Rzeszowie

Wybór kierunku kształcenia może być trudny, a jak wiadomo, bardzo młody wiek przyszłych maturzystów nie jest dobrym doradcą w kwestii podejmowania istotnych decyzji. Wybór miejsca kształcenia jeszcze trudniejszy. Ułatwiając kandydatom na studia proces decyzyjny, zadajmy pytanie: Jakie ma kierunek Ekonomia w Rzeszowie opinie?

Adam, student pierwszego roku Ekonomii w Rzeszowie, mówi:

„Ekonomia to bardzo prestiżowy kierunek, prowadzący do wykonywania prestiżowego, ważnego zawodu. Aby zostać prawdziwym specjalistą należy bardzo mocno skupić się na nauce, bo materiału, mówiąc lekko, trochę jest. Studiuję Ekonomię w Rzeszowie, bo tutaj znalazłem świetne grono wykładowców, którzy po prostu wiedzą o czym mówią. Jeśli ktoś pytałby o rekomendację, zdecydowanie poleciłbym dokonane przeze mnie wybory.”

5 uczelni w Rzeszowie

Według danych statystyczny co piąty mieszkaniec Rzeszowa jest studentem! To znaczy, że uczelnie w Rzeszowie wybiera wielu młodych ludzi — to zdecydowanie świadczy o ich poziomie. W mieście funkcjonuje 5 szkół wyższych, w tym 2. publiczne: Uniwersytet Rzeszowski oraz Politechnika Rzeszowska. 
Istotny jest również poziom i zakres kierunków studiów, jakie oferują rzeszowskie uczelnie, współpraca z sektorem biznesowym, a także rosnąca współpraca i kontakty międzynarodowe.

Sprawdź uczelnie i kierunki studiów w Rzeszowie

komentarze (0)

Teraz najważniejsze

kalkulator maturalny

matura 2025

arkusze maturalne

wyniki matur 2024

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia

  • ul. Koszykowa 86; , 02-008 Warszawa https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJ9fSNrpbMHkcR9efpda02X_0 https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/6fd17-polsko-japońska-akademia-technik-komputerowych.jpg Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych w Warszawie
  • ul. Stokłosy 3, 02-787 Warszawa, tel. 22 45 72 300, fax. 22 45 72 303 https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJbVsxiY8yGUcRqP5BezchYwU https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/5a4be-vistula-warszawa.jpg Akademia Finansów i Biznesu Vistula w Warszawie
  • ul. Stokłosy 3, 02-787 Warszawa, tel. 22 45 72 300, fax. 22 45 72 303 https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJT8rqz9DLHkcRXVRfpPuQcfs https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/5433e-sgtih-vistula.jpg Szkoła Główna Turystyki i Hotelarstwa Vistula w Warszawie
  • ul. Marcina Kasprzaka 49, , 01-234 Warszawa https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJ0Z9P6HfLHkcRaeqX_nj9aBE https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/c5f18-amnsh.jpg Akademia Medyczna Nauk Stosowanych i Holistycznych
  • Dzień Otwarty https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/34f7e-ujd-czestochowa.jpg Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie
  • ul. Fredry 10, 61-701 Poznań https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJI9FtDzZbBEcRyR434R7X6sQ https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/aa7c5-umed-poznan.jpg Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu