Typ i tryb studiów
Studia na kierunku kosmetologia możemy podzielić na:
1. Typ:
-
Studia I stopnia (licencjackie)
-
Studia II stopnia (magisterskie)
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
sprawdź wszystko o: kosmetologia studia w Poznaniu
Program studiów i przedmioty
Kosmetologia to kierunek, który łączy nauki medyczne z kompetencjami społecznymi. Studenci kosmetologii poznają zagadnienia biologiczne i chemiczne. Absolwenci tego kierunku znają budowę i reakcje ludzkiego ciała, a także potrafią znaleźć odpowiednie rozwiązania na poszczególne problemy zdrowotne pacjentów. Program kosmetologii przewiduje takie przedmioty jak mikrobiologia, genetyka czy anatomia.
Ponadto studenci tego kierunku rozwijają swoje poczucie estetyki, a także umiejętności artystyczne i manualne. Przyszli specjaliści praktycznie ćwiczą wykonywanie różnorodnych zabiegów kosmetycznych, zdrowotnych i pielęgnacyjnych.
W programie studiów na kierunku kosmetologia w Poznaniu znajdują się przedmioty takie jak:
-
Pracownia kosmetyczna
-
Biologia i podstawy genetyki
-
Anatomia
-
Elementy psychologii
-
Mikrobiologia
-
Kosmetologia upiększająca
-
Medycyna fizykalna
-
Immunologia i alergologia
-
Dermatologia
-
Patofizjologia
-
Promocja zdrowia
-
Podstawy genetyki
-
Estetyka
-
Kształtowanie sylwetki
-
Podstawy żywienia z elementami dietetyki
Wiedza i umiejętności
Kosmetologia to kierunek o charakterze medycznym. W trakcie zajęć studenci zgłębiają zagadnienia z zakresu przedmiotów chemicznych i biologicznych. Przyszli specjaliści przygotowywani są kompleksowo do pełnienia funkcji profesjonalistów w dziedzinie kosmetologii. Znają zasady i normy przyjęte przez międzynarodowe środowiska specjalistyczne, a także nabywają zdolności praktyczne, które wykorzystać mogą w bezpośredniej pracy z pacjentem lub klientem. Kosmetolodzy odnajdą się w zawodach zarówno medycznych, jak i tych związanych z estetyką.
Wiedza:
Studenci kosmetologii wyposażeni zostają w wiedzę, która niezbędna jest do otwarcia i prowadzenia własnego salonu kosmetycznego. W trakcie zajęć studenci poznają podstawowe zagadnienia ekonomiczne, prawne i administracyjne, a także kształcą się z uwzględnieniem podstaw zarządzania. Studenci tego kierunku badają receptury kosmetycznych preparatów i rozróżniają ich właściwości.
Poznańskie uczelnie starają się, by absolwenci oferowanych kierunków kosmetologicznych działali zgodnie z medycznymi standardami oraz etyką zawodową kosmetologa. Przyszli specjaliści rozwijają swój zmysł estetyki, a także trafnie diagnozują stany chorobowe, z którymi zmagać się mogą ich pacjenci. Studenci kosmetologii mogą także rozwijać się w kierunku wizażu czy stylizacji – wiedza kosmetologiczna może być wykorzystana także w mediach.
Wiedza, którą nabywają studenci kosmetologii:
-
Rozumieją funkcjonowanie ludzkiego organizmu
-
Rozpoznają reakcje ciała człowieka
-
Znają wpływ różnorodnych bodźców na ciało
-
Rozróżniają metody leczenia kosmetologicznego
-
Diagnozują stany chorobowe, które wymagają kosmetologicznego leczenia
-
Rozumieją zasady estetyczne
-
Znają historię piękna
-
Potrafią tworzyć stylizacje dostosowane do okoliczności
-
Rozumieją społeczne i kulturowe czynniki wpływające na rozwój branży Beauty
-
Mają wiedzę umożliwiającą im rozpoczęcie własnej działalności
Umiejętności:
Absolwenci kierunku kosmetologia potrafią wykonywać różnorodne zabiegi pielęgnacyjno-lecznicze i upiększające. Zdolności kosmetologiczne nabyte w trakcie odpowiednich szkoleń oferowanych przez uczelnie poznańskie umożliwiają przyszłym specjalistom podjęcie pracy w centrach SPA lub klinikach kosmetycznych. W trakcie praktycznych zajęć studenci tego kierunku poznają aparatury oraz narzędzia stosowane w środowisku profesjonalnym. Wiedzą, w jaki sposób odczytywać poprawnie skład kosmetyków, a także tego, w jaki sposób je stosować.
Ponadto studenci kosmetologii mogą spróbować własnych sił w tworzeniu własnych kosmetyków z naturalnych produktów i w zgodzie z założonymi normami bezpieczeństwa. Studenci kosmetologii prowadzą projekty często we współpracy z doświadczonymi dermatologami oraz ekspertami z innych dziedzin. W ten sposób przyszli kosmetolodzy poznają nie tylko charakterystykę interesującego ich zawodu, ale także wyposażenie specjalistycznego gabinetu medycznego lub kosmetycznego.
Umiejętności, które posiadają absolwenci kosmetologii:
-
Działają zgodnie z przyjętymi normami bezpieczeństwa i estetyki
-
Znają i stosują różnorodne zabiegi kosmetyczne i pielęgnacyjne
-
Rozwiązują poszczególne problemy zdrowotne klientów
-
Znają działanie aparatur stosowanych w profesjonalnym środowisku, a także potrafią z nich korzystać
-
Tworzą własne kosmetyki na podstawie zdobytej wiedzy kosmetologicznej
-
Nawiązują i utrzymują relacje zawodowe z klientami
-
Skutecznie promują swoje kompetencje na rynku kosmetologicznym
Jak wyglądają studia stacjonarne
Stacjonarna nauka to duża szansa dla tych studentów, którzy pragną wcześnie rozpocząć zdobywanie doświadczenia zawodowego w komfortowych warunkach. Uczestnicy stacjonarnych zajęć współpracują z profesjonalistami różnorodnych dziedzin, a także mają okazję do tego, by wykazać się świeżo zdobytymi zdolnościami wśród zainteresowanych prowadzeniem praktyk pracodawców. Ponadto większość współczesnych uczelni zapewnia studentom dostęp do zaawansowanej technologii oraz profesjonalnych narzędzi, które ułatwiają naukę w zakresie wybranej specjalizacji.
Studenci stacjonarni częściej pracują w grupach, realizując skomplikowane projekty. W ten sposób nie tylko nawiązują nowe relacje, ale także uczą się zarządzania drużyną lub pełnienia określonych funkcji w zespole. Ponadto stacjonarna nauka umożliwia studentom prowadzenie aktywnego życia uczelnianego – ambitni studenci mają szansę udzielać się w różnorodnych organizacjach studenckich oraz kołach naukowych.
Zajęcia stacjonarne najczęściej organizowane są od poniedziałku do piątku w godzinach porannych i popołudniowych. Studenci, którzy chcieliby czas wolny poświęcić na własne zainteresowania lub pracę dorywczą, mogą to robić wieczorami oraz w weekendy.
Studenci stacjonarni mogą uczyć się na uczelniach publicznych zazwyczaj za darmo. Na wybrane kierunki dostaje się jednak ograniczona liczba osób, a o przyjęciu decydują wyniki egzaminów maturalnych kandydatów, a także ich osiągnięcia naukowe. Ci, którym nie udało się rozpocząć nauki na uczelni państwowej, mogą kandydować na podobne kierunku oferowane przez niepubliczne szkoły wyższe. Prywatne studia wiążą się jednak z dodatkowymi kosztami.
studia stacjonarne w Poznaniu
studia niestacjonarne w Poznaniu
Jakie predyspozycje i zainteresowania są ważne
Studenci kosmetyki mają do czynienia z różnorodnymi przedmiotami o charakterze ścisłym. Kosmetyka to kierunek medyczny, kandydaci powinni zatem znać podstawy biologii i chemii, a także umiejętnie obserwować reakcje ludzkiego ciała. Dobrze też, by przyszły specjalista rozumiał podstawy estetyki – ułatwi mu to prowadzenie działalności poświęconej zabiegom upiększającym lub kosmetycznym.
Ponadto studenci tego kierunku przygotowywani są do pracy z klientem. Kandydat na kosmetologię musi umiejętnie prowadzić rozmowę z drugim człowiekiem, nawiązując proste relacje zawodowe. Istotne jest to, żeby student miał zdolności manualne, które niezbędne są do wykonywania zawodu kosmetologa.
Co cechuje studenta kosmetologii:
-
Zmysł estetyczny
-
Zdolności manualne
-
Zamiłowanie do przedmiotów przyrodniczych
-
Zainteresowanie ludzkim ciałem
-
Zdolności artystyczne
-
Gotowość do działania
-
Komunikatywność
-
Cierpliwość, wyrozumiałość
Gdzie studiować na kierunku Kosmetologia w Poznaniu
Uczelnie wyższe w Poznaniu, na których można studiować kosmetologię:
czytaj dalej
uczelnie w Poznaniu
kosmetologia studia niestacjonarne w Łodzi