Kierunki studiów w Poznaniu związane z tą dyscypliną obejmują podstawowe przedmioty w zakresie matematyki, fizyki, chemii czy biologii, które są istotne dla zrozumienia bardziej zaawansowanych zagadnień inżynieryjnych. W miarę postępu studiów studenci biorą udział w kursach dotyczących projektowania urządzeń medycznych, biomateriałów, analizy sygnałów biologicznych.
Uczelnie w Poznaniu uwzględniły w ramach tego programu także zajęcia laboratoryjne, które dają studentom możliwość praktycznego zastosowania wiedzy teoretycznej. Przykłady laboratoriów obejmują pracę z urządzeniami medycznymi, oprogramowaniem do analizy danych.
Poza tym studenci realizują praktyki w szpitalach, laboratoriach badawczych czy firmach zajmujących się technologiami medycznymi. To doskonała okazja do zdobycia doświadczenia w rzeczywistych warunkach pracy.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku biomedical engineering możemy podzielić na:
1. Typ
-
studia inżynierskie,
-
studia magisterskie.
2. Tryb:
Zdobywana wiedza i umiejętności
Absolwenci potrafią projektować, rozwijać i testować nowe urządzenia medyczne, takie jak implanty, protezy. Rozumieją właściwości biometeriałów, ich zastosowania w medycynie oraz procesy projektowania czy testowania.
Znają języki programowania oraz pracują z oprogramowaniem do analizy danych, co pozwala na efektywne przetwarzanie i interpretację danych biomedycznych. Tworzą oraz zarządzają systemami informatycznymi wspierającymi zarządzanie danymi pacjentów.
Współpracują w zespole, co jest istotne w projektach interdyscyplinarnych, gdzie współdziała się z inżynierami, biotechnologami i innymi specjalistami. Poza tym w jasny sposób przekazują informacje zarówno w formie pisemnej, jak i ustnej, co jest istotne w kontekście współpracy z innymi specjalistami.