Mechanika i budowa maszyn to bez wątpienia jeden z trudniejszych kierunków technicznych. Chcąc odpowiedzieć na potrzeby przyszłych studentów, uczelnie w Radomiu postanowiły zaoferować możliwość podjęcia większości kierunków w ramach trybu stacjonarnego i zaocznego. Żaden z tych trybów nie wpływa na możliwości zawodowe absolwentów, określa jedynie kwestie organizacyjne w zakresie zdobywania wyższego wykształcenia.
Studia stacjonarne są zwykle wybierane przez znacznie większą część kandydatów, dlatego zwykle progi punktowe w tym przypadku są nieco wyższe. Jeśli zdecydujesz się na ten tryb, przygotuj się na codzienne uczęszczanie na zajęcia i wykłady, odbywające się przez pięć dni roboczych każdego tygodnia. Niewątpliwym atutem studiów stacjonarnych jest ich bezpłatność oraz możliwość rozmowy z wykładowcą niemal codziennie.
Studia niestacjonarne charakteryzują się weekendowym, charakterem. Co to oznacza w praktyce? Studenci pobierają wiedzę kierunkową podczas całodziennych, weekendowych zjazdów, odbywających się najczęściej co dwa lub trzy tygodnia. Studia zaoczne są ukłonem między innymi w kierunku osób pracujących na pełen etat lub tych, którzy chcieliby podjąć pracę równolegle ze zdobywaniem wyższego wykształcenia. Jeśli myślisz o rozpoczęciu Mechaniki i budowy maszyn w tym trybie, bądź gotów na obowiązek uiszczania opłat za czesne.
Żyjemy w czasach dynamicznie rozwijającej się mechanizacji i elektrotechniki. Większość z nas przyzwyczaiła się do pomocy ze strony rozmaitych urządzeń mechanicznych do tego stopnia, że obecnie nie wyobraża sobie życia bez nich. Każde przeciętne gospodarstwo domowe posiada przynajmniej kilka maszyn, dzięki którym wykonywanie codziennych obowiązków domowych, które niekoniecznie są źródłem przyjemności, staje się o wiele łatwiejsze. W związku z tym zapotrzebowanie na specjalistów projektujących, konstruujących, wdrażających do obrotu i czuwających nad doskonaleniem istniejących już podzespołów maszynowych nieustannie rośnie.
Studia na kierunku Mechanika i budowa maszyn są jednym z najstarszych kierunków technicznych, możliwych do podjęcia na wielu uczelniach w kraju. Kierunek ten został stworzony w celu wykształcenia grona kompetentnych inżynierów, którzy w fachowy sposób zadbają o rozwój przemysłu maszynowego. Studia inżynierskie na kierunku Mechanika i budowa maszyn są bardzo chętnie wybierane przez absolwentów szkół średnich, którzy marzą o dobrze płatnej i przyszłościowej pracy w zawodzie.
Radom jest jednym z miast, w których kształcenie na opisywanym kierunku jest możliwe. Decydując się na aplikację musisz pamiętać, że chętnych do podjęcia tych studiów nie brakuje, dlatego jako kandydat prawdopodobnie zmierzysz się z dużą konkurencją.
1. Czego się nauczysz na studiach
Studia w Radomiu na kierunku Mechanika i budowa maszyn każdego roku kształcą specjalistów w swojej dziedzinie. Wszyscy absolwenci zostają uposażeni w szeroką i dobrze ugruntowaną wiedzę merytoryczną, uzupełnioną cennymi, niezbędnymi do podjęcia pracy zgodnej z kierunkiem kształcenia, umiejętnościami praktycznymi.
W programie studiów na kierunku mechanika i budowa maszyn znajdziesz takie przedmioty jak np.:
-
podstawy zapisu konstrukcji,
-
geometria wykreślana,
-
elektrotechnika i elektronika,
-
podstawy automatyki i teorii maszyn,
-
laboratorium mechaniki płynów,
-
projektowanie technologii budowy maszyn.
2. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku mechanika i budowa maszyn możemy podzielić na:
1. Poziom studiów:
2. Forma:
Studia na kierunku mechanika i budowa maszyn w Radomiu realizowane są zarówno w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia inżynierskie, które trwają trzy i pół roku. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające dwa lata.
Uczelnie w Radomiu umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
3. Dla kogo te studia
Konstruowanie maszyn jest niezwykle złożonym procesem, którego specyfika zmienia się z miesiąca na miesiąc, bowiem postęp technologiczny następuje bardzo szybko. Dlatego też do zgłębiania esencji kierunku, jakim jest Mechanika i budowa maszyn w Radomiu, potrzeba odpowiednich predyspozycji i zainteresowań. Jeśli myślisz o podjęciu tego kierunku, powinieneś interesować się nowinkami technologicznymi, nauka matematyki powinna przychodzić ci z łatwością, a jednym z ważniejszych celów w życiu najlepiej, gdyby była chęć rozpoczęcia dobrze płatnej pracy.
4. Program studiów
Studenci opisywanego kierunku podczas całego procesu edukacyjnego zdobywają gruntowną wiedzę i umiejętności z zakresu projektowania, wytwarzania i poprawnej eksploatacji maszyn, zgodnej z zasadami bezpieczeństwa. Zdobyte wykształcenie pozwala na zrozumienie zależności, występujących w świecie szeroko rozumianych technologii, a przede wszystkim umożliwia podjęcie pracy w dowolnym sektorze gospodarczym, ściśle związanym z tematyką kształcenia na opisywanym kierunku.