Filologia rumuńska - Poznań

Filologia rumuńska - Poznań

Filologia rumuńska - Poznań
Dodaj do ulubionych

20.02.2023

Filologia rumuńska studia Poznań 2023 | woj. wielkopolskie

Studia na kierunku Filologia rumuńska to studia licencjackie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3 lata i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata). Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym. Specyfika studiów zależy od wyboru specjalności.

Studia na kierunku filologia rumuńska w Poznaniu
Rok akademicki 2023/2024
Forma studiów stacjonarne
Poziom studiów studia I stopnia
Czas trwania 3 lata (studia I stopnia)

Uczelnie

W Poznaniu filologię rumuńską możesz studiować w ramach kierunku na 1 uczelni publicznej: Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (Wydział Neofilologii UAM).

 

Opis kierunku

W trakcie studiów na kierunku Filologia rumuńska studenci uczą się języka rumuńskiego oraz zdobywają wiedzę na temat literatury i kultury rumuńskiej. Mają również możliwość zdobyć kompetencje nauczania języka obcego oraz poznać problemy komunikacji językowej i interkulturowej.

 

Praca po studiach

Studia na kierunku Filologia romańskadają absolwentom możliwość pracy jako tłumacz albo nauczyciel w szkole językowej. Poza tym, z bardzo dobrą znajomością języka rumuńskiego absolwent może pracować w firmach międzynarodowych, np. w branży turystycznej.

 

czytaj dalej wszystko o Filologia rumuńska - Poznań

Zobacz, na jakich uczelniach w Poznaniu jest kierunek FILOLOGIA RUMUŃSKA

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Filologia rumuńska stopień: (I), czas trwania: 3 lata
tryb: stacjonarne

JAKIE PRZEDMIOTY ZDAWAĆ NA MATURZE?

Rekrutacja na studia na kierunku Filologia rumuńska wymaga od kandydata jedynie egzaminu maturalnego, nie jest konieczna znajomość języka rumuńskiego. Student będzie się uczył na tym kierunku języka od podstaw. Warto przed przystąpieniem do procesu rekrutacyjnego sprawdzić, jak dokładnie przebiega rekrutacja na studia w Poznaniu.

Najczęściej wymagane przedmioty maturalne w procesie rekrutacyjnym na studia na kierunku Filologia rumuńska:

 • język obcy,
 • język polski.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

JAK WYGLĄDAJĄ STUDIA NA KIERUNKU FILOLOGIA RUMUŃSKA?

Filologia rumuńska to jeden z kierunków oferowanych przez uczelnie w Poznaniu. Studenci tego kierunku uczą się przede wszystkim praktycznego użycia języka rumuńskiego. Poza tym, mają możliwość zwiększyć kompetencje z drugiego języka obcego, np. francuskiego. Studenci tego kierunku uczą się również m.in. o historii Rumunii oraz o historii literatury rumuńskiej.

Studenci odbywają również praktyki zawodowe w wybranej firmie albo instytucji. Pozwoli im to poznać środowisko pracy, w której być może po studiach będą chcieli się zatrudnić.

Dzięki możliwości wyboru specjalizacji studenci mają szansę już w trakcie studiów zdecydować, w jakim kierunku będą chcieli iść w przyszłej pracy. Poza tym mają możliwość poznania historii i kultury kraju, którego dotyczą studia.

 

1. Typ i tryb studiów:

Studia na kierunku Filologia rumuńska można studiować na studiach I stopnia (licencjackich) w trybie stacjonarnym.

 

2. Zdobywana wiedza i umiejętności

Filologia rumuńska, podobnie jak inne filologiczne kierunki studiów, przygotowuje studentów do pracy w języku, którego dotyczy. Student tego kierunku ma możliwość zdobycia kompetencji językowych z języka rumuńskiego, co może okazać się przydatne w pracy po studiach.

Student ma możliwość nauczenia się stosowania języka rumuńskiego w mowie i piśmie, ale także porównania gramatyki rumuńskiej i polskiej.

W zależności od wybranej przez siebie specjalizacji, student bierze udział w zajęciach, które najbardziej go interesują. Szkoły wyższe w Poznaniu oferują takie specjalizacje jak np. językoznawstwo czy literaturoznawstwo.

Przykładowe przedmioty na studiach na kierunku Filologia rumuńska to: Wprowadzenie do akwizycji języków romańskich, Historia literatury rumuńskiej czy Gramatyka opisowa języka rumuńskiego.

 

ILE TRWAJĄ STUDIA NA KIERUNKU FILOLOGIA RUMUŃSKA?

Studia na kierunku Filologia rumuńska trwają 3 lata (studia I stopnia).

 

Filologia rumuńska w Poznaniu - czas trwania

Poziom studiów czas trwania otrzymywany tytuł
studia I stopnia 3 lata licencjat

JAKA PRACA PO STUDIACH NA KIERUNKU FILOLOGIA RUMUŃSKA

Te studia, podobnie jak inne kierunki studiów w Poznaniu, które mają charakter filologiczny, mają za zadanie przygotować ich absolwentów do pracy z językiem. Dlatego też studenci filologii rumuńskiej po ukończeniu studiów mają szansę znaleźć pracę w firmach za granicą czy też w kraju, gdzie język rumuński będzie przydatny, np. w branży turystycznej. Studia w Poznaniu na tym kierunku mogą dać też absolwentom szansę na zostanie tłumaczem.

Możliwości zatrudnienia po studiach na kierunku Filologia rumuńska:

 • tłumacz,
 • pracownik instytucji dyplomatycznych,
 • pracownik konsulatu lub ambasady,
 • przewodnik turystyczny,
 • nauczyciel języka rumuńskiego.

 

Poziom i tryb studiów

Sprawdź jakiego typu znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

Filologia rumuńska Poznań studia i stopnia


Sprawdź w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

Filologia rumuńska Poznań studia stacjonarne

Kierunki filologiczne w Poznaniu

Rozwiń

Komentarze (0)

Popularne

studia

matura 2023

 

 

Teraz najważniejsze

matura 2023

zmiany na maturze 2023

arkusze maturalne

wyniki matur 2022

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Filologia rumuńska w miastach

Nadchodzące wydarzenia

 • ul. Słowackiego 7, Bydgoszcz https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/13638-akademia-muzyczna-bydgoszcz.jpg Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy
 • Dni Otwarte https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJiYIsI9x0_UYRxah2a6T5Asc https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/cb81d-wsb-w-gdańsku.jpg Wyższa Szkoła Bankowa w Gdańsku
 • ul. Komandorska 118/120  53-345 Wrocław  https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJA9Y2DELCD0cRMbXaXGADe8E Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu
 • ul. Marcinkowskiego 2-6, Wrocław Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu
 • ul. Leśna 1, 75-582 Koszalin https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/6d087-pwsz-koszalin.jpg Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Koszalinie
 • ul. Pigonia 1, Rzeszów https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJM5haPPj6PEcRAXpvuNl9L0M https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/d0984-uniwersytet-rzeszowski.jpg Uniwersytet Rzeszowski