Studia na kierunku okręty i konstrukcje morskie mają tak skonstruowany program kształcenia, aby był zgodny z wymaganiami rynku pracy. Dzięki temu studenci w toku studiów poznają zasady budowy dużych i małych statków, jachtów, statków żeglugi przybrzeżnej, śródlądowej, a także zagadnienia technologiczne remontów tych obiektów.
Poza tym studenci mają możliwość dowiedzenia się, na czym polega obsługa platformy wiertniczej, kurtu rybackiego, superzbiorników i dużego statku pasażerskiego. Nie brakuje też zajęć, w których trakcie omawiana jest eksploracja zasobów mórz i oceanów oraz zasady zarządzania projektami.
Uczelnie w Gdańsku w ramach kierunku studiów okręty i konstrukcje morskie, dają możliwość wyboru spośród kilku specjalności, np. projektowanie statków i urządzeń oceanotechnicznych, projektowanie i budowa morskich systemów energetycznych, inżynieria morska.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku okręty i konstrukcje morskie możemy podzielić na:
1. Typ
-
Studia I stopnia (inżynierskie),
-
Studia II stopnia (magisterskie).
2. Tryb:
-
studia stacjonarne,
-
studia niestacjonarne.
Zdobywana wiedza i umiejętności
Absolwenci studiów na kierunku okręty i konstrukcje morskie w zależności od wybranej specjalności, zyskują takie umiejętności jak np. projektowanie statków, konstrukcji oceanotechnicznych, jachtów, okrętowych układów napędowych, urządzeń okrętowych i oceanotechnicznych.
Osoby, które wybrały specjalność projektowanie i budowa morskich systemów energetycznych, po ukończeniu studiów mają z kolei wiedzę ogólnotechniczną i zdobywają umiejętności niezbędne do projektowania, budowy czy użytkowania morskich, przybrzeżnych obiektów energetycznych.
Kierunki studiów w Gdańsku, do których zalicza się okręty i konstrukcje morskie pozwalają tez uzyskać wiedzę w zakresie wykonywania konstrukcji morskich, związanych z przemysłem offshore.
Absolwenci bez względu na wybór specjalności są przygotowani do pracy na współczesnym, polskim i międzynarodowym rynku pracy. Mają podstawową wiedzę z zakresu nauk ścisłych, a także specjalistyczną wiedzę techniczną związaną z budową i eksploatacją statków czy obiektów oceanotechnicznych.
Studenci, którzy ukończyli kierunek okręty i konstrukcje morskie, są przygotowani do wykonywania typowych prac inżynierskich, które dotyczą projektowania, konstruowania, technologii budowy, remontu statków. Potrafią organizować oraz nadzorować produkcję w zakładach przemysłu okrętowego. Mają także umiejętności z zakresu pracy siłowni czy urządzeń okrętowych.
W przypadku wyboru studiów niestacjonarnych, należy pamiętać o tym, że każda Uczelnia ustala z góry określoną opłatę semestralną, którą trzeba uiścić w terminie.