Energetyka to nauka, zajmująca się dostarczaniem energii elektrycznej oraz cieplnej, które na szeroką skalę wykorzystywane są w różnorodnych gałęziach przemysłu oraz w powszechnych sytuacjach codziennych. Jako że działania energetyki są niezbędne do zrównoważonego rozwoju kraju i całej gospodarki, nieustannie rośnie zapotrzebowanie na specjalistów z obszaru tej dziedziny. Ich kształceniem zajmuje się kierunek energetyka w Gdańsku.
Idealnymi kandydatami na studia inżynierskie w Gdańsku będą osoby o szerokich zainteresowaniach z zakresu nauk matematycznych, fizycznych, informatycznych oraz technicznych. Jeżeli dodatkowo posiadasz wiedzę związaną z ekologią oraz znasz nieszkodliwe metody wytwarzania energii, to koniecznie weź udział w rekrutacji na kierunek energetyka w Gdańsku i przekonaj się, że studia mogą być ciekawym i rozwijającym doświadczeniem.
1. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku energetyka możemy podzielić na:
1. Typ:
-
Studia I stopnia (inżynierskie)
-
Studia II stopnia (magisterskie)
2. Tryb:
Studia na kierunku energetyka w Trójmieście realizowane są zarówno w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia inżynierskie, które trwają 3,5 roku. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające 1,5 roku.
Uczelnie w Trójmieście umożliwiają kształcenie w trybie stacjonarnym. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne.
2. Program studiów i przedmioty
Studia inżynierskie od lat zajmują jedno z czołowych miejsc w rankingach najpopularniejszych i najchętniej wybieranych przez studentów, kierunków. Nic więc dziwnego, że można je realizować niemal w każdym polskim ośrodku akademickim. W swojej ofercie nauczania mają je także uczelnie w Gdańsku. Kierunek energetyka możesz studiować na Wydziale Mechanicznym, Elektrotechniki i Automatyki oraz Oceanotechniki i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej.
Jako że kierunek energetyka w Gdańsku ma charakter międzywydziałowy, studenci którzy na niego aplikują, będą mieli szansę zagłębienia się w kilka dziedzin nauki jednocześnie. W planie zajęć znajdzie się wiele interesujących przedmiotów, takich jak:
-
techniki wytwarzania energii elektrycznej,
-
metrologia,
-
matematyka,
-
metody numeryczne,
-
obwody elektryczne,
-
i inne.
Jako student zdobędziesz także cenne kompetencje praktyczne dotyczące obsługi specjalistycznych maszyn czy przetwarzania energii elektrycznej. Oprócz zajęć z bloku podstawowego, program zakłada także realizacje specjalizacji. Studenci wybiorą między: odnawialnymi źródłami energii, rynkami energii i systemami energetycznymi a inżynierią eksploatacji w elektroenergetyce.