Maszyny i roboty zdominowały światowy, w tym także polski przemysł. Coraz częściej praca ludzkich rąk jest zastępowana przez specjalistyczny sprzęt, co pozwala osiągnąć lepsze i bardziej wymierne efekty. Proces ten rozwija się niezwykle szybko i obejmuje coraz więcej dziedzin przemysłu, a w niedalekiej przyszłości robotyzacja stanie się czymś powszechnym i wykorzystywanym na szeroką skalę. Odpowiedzią na podobne tendencje jest kierunek automatyka, robotyka i systemy sterowania w Gdańsku, który kształci inżynierów specjalizujących się we wdrażaniu tego typu rozwiązań.
Osoby, które zdecydują się aplikować na ten kierunek powinny przejawiać zainteresowanie naukami ścisłymi i technicznymi oraz ich zastosowaniem w praktycznym. Jeżeli dodatkowo posiadasz zdolność analitycznego myślenia i umiejętności organizacyjne, to studia na kierunku automatyka, robotyka i systemy sterowania powinny być twoim wyborem.
1. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku automatyka, robotyka i systemy sterowania możemy podzielić na:
1. Typ:
-
Studia I stopnia (inżynierskie)
-
Studia II stopnia (magisterskie)
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
Studia na kierunku automatyka, robotyka i systemy sterowania w Trójmieście realizowane są zarówno w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia inżynierskie, które trwają 3,5 roku. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające 1,5 roku.
Uczelnie w Trójmieście umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
2. Program studiów i przedmioty
Uczelnie w Gdańsku coraz częściej decydują się na wprowadzenie do swoich ofert, studiów inżynierskich. Kierunek automatyka, robotyka i systemy sterowania można obecnie realizować na uczelniach, które znajdziesz w dziale poniżej.
Program nauczania na kierunku automatyka, robotyka i systemy sterowania zakłada realizacje zarówno treści teoretycznych, jak i praktycznych, dzięki czemu studenci mają szansę zdobyć kompleksowe przygotowanie zawodowe. W siatce zajęć przewidziano wiele interesujących przedmiotów, takich jak:
-
fizyka
-
matematyka
-
metody numeryczne
-
sieci komputerowe
-
metrologia
-
podstawy automatyki
Jako student nauczysz się także programowania sterowników czy obsługi profesjonalnych maszyn i robotów przemysłowych. Uzyskaną wiedzę i kompetencje, wykorzystasz podczas obowiązkowych praktyk studenckich dzięki którym zdobędziesz cenne doświadczenie i kwalifikacje zawodowe.