Zastanawiając się nad przyczynami dynamicznego postępu cywilizacyjnego w niemal każdym zakątku świata, łatwo można dojść do wniosku, że u podłoża rozwojowych zmian gospodarczych leży między innymi wszechobecne zmechanizowanie. Maszyny obecne są w życiu niemal każdego przeciętnego człowieka – wystarczy przyjrzeć się wyposażeniu jego mieszkania, czy domu. Aby te nowoczesne cuda techniki mogły dalej ułatwiać życie przedsiębiorców, właścicieli fabryk i jednostek zmęczonych ręcznym praniem i zmywaniem, potrzeba sztabu wykwalifikowanych fachowców.
Studia inżynierskie na kierunku mechanika i budowa maszyn powstały w celu uposażenia przyszłych absolwentów we wszechstronną wiedzę i umiejętności, odnoszące się do projektowania, optymalizowania i budowania maszyn. Bez wątpienia nie jest to kierunek dla każdego – czy potrafisz wyobrazić sobie konstruktora skomplikowanych podzespołów elektronicznych, który nie zna się na przedmiotach technicznych, takich jak matematyka i fizyka? Właśnie dlatego idealny kandydat na ten prestiżowy kierunek będzie posiadał wszechstronne uzdolnienia ścisłe, a także wykazywał zainteresowanie nowinkami technicznymi. Pamiętaj, że do czerpania pełni satysfakcji ze zgłębianej treści programowej nie wystarczy zwyczajnie lubić komputery i inne urządzenia.
Typ i tryb studiów
Studia na kierunku mechanika i budowa maszyn możemy podzielić na:
1. Typ:
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
Studia na kierunku mechanika i budowa maszyn w Lublinie realizowane są w ramach pierwszego i drugiego stopnia.
Uczelnie w Lublinie umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
Program studiów i przedmioty
Można śmiało stwierdzić, że studia w Lublinie na kierunku mechanika i budowa maszyn wyróżniają się interdyscyplinarnym charakterem. Dlatego studenci w programie kształcenia znajdą przedmioty z takich dziedzin, jak między innymi:
-
automatyka
-
robotyka
-
fizyka
-
matematyka
-
informatyka
-
materiałoznawstwo
Teoretyczne podstawy, jakie zgłębisz podczas licznych wykładów, pozwolą ci na zrozumienie skomplikowanych zagadnień elektrotechnicznych oraz mechanicznych, wprowadzą cię w świat wytrzymałości materiałów i możliwości ich zastosowania w zależności od celu, a także pozwolą na rozwój kompetencji interpersonalnych ze szczególnym uwzględnieniem umiejętności współpracy grupowej. Podczas zajęć praktycznych poznasz techniki budowy maszyn, odwiedzisz środowisko pracy inżynierów oraz posiądziesz umiejętności optymalizacji i naprawy urządzeń mechanicznych.
Gdzie studiować na kierunku mechanika i budowa maszyn w Lublinie
Kierunek mechanika i budowa maszyn (studia I stopnia) - uczelnie w Lublinie