Zarządzanie i inżynieria produkcji studia Lublin 2023 | woj. lubelskie
Studia na kierunku Zarządzanie i inżynieria produkcji w Lublinie to studia inżynierskie i magisterskie, których program kształcenia trwa od 3,5 roku do 4 lat (studia I stopnia) lub od 1,5 roku do 2 lat (studia II stopnia) kończy się uzyskaniem dyplomu inżyniera i magistra.
Studia na kierunku zarządzanie i inżynieria produkcji w Lublinie
|
Rok akademicki |
2023/2024 |
Forma studiów |
stacjonarne, niestacjonarne |
Poziom studiów |
studia I i II stopnia |
Czas trwania |
od 3,5 do 4 lat (studia I stopnia), od 1,5 do 2 lat (studia II stopnia) |
Uczelnie
W Lublinie zarządzanie i inżynierię produkcji możesz studiować w ramach kierunku na 2 uczelniach publicznych: Politechnice Lubelskiej (Wydział Mechaniczny POLLUB) w trybie stacjonarnym (dziennym) lub niestacjonarnym (zaocznym) oraz na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie (Wydział Inżynierii Produkcji UP).
Opis kierunku
W czasie studiów na kierunku zarządzanie i inżynieria produkcji studenci dowiedzą się więcej na temat ekonomii, nauk społecznych, technicznych, inżynierii materiałowej, mikroekonomii oraz makroekonomii. Ponadto nauczą się zarządzania procesem produkcyjnym i logistycznym, zasobami ludzkimi, finansami oraz przedsiębiorstwem. Dowiedzą się także jak wykorzystywać techniki marketingowe w praktyce oraz poznają zasady eksploatacji maszyn przemysłowych.
Zarządzanie i inżynieria produkcji należy do najpopularniejszych kierunków w Polsce. W roku akademickim 2022/2023 na studiach stacjonarnych pierwszego stopnia i jednolitych studiach magisterskich wybrane było przez ponad 8,9 tys. kandydatów (o 356 więcej niż rok wcześniej).
Wymagania
W procesie rekrutacji na studia w Lublinie na kierunku zarządzanie i inżynieria produkcji w roku akademickim 2023/2024 najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: chemia, fizyka, informatyka, język obcy, matematyka. l szczegółowe wymagania >
Ceny
Studia stacjonarne na kierunku zarządzanie i inżynieria produkcji w uczelniach publicznych są bezpłatne. Z kolei za naukę w uczelniach niepublicznych oraz na studiach niestacjonarnych w uczelniach publicznych będziemy musieli zapłacić. Cena za pierwszy rok studiów wynosi około 4600 zł.
Praca po studiach
Absolwenci znajdą zatrudnienie w przedsiębiorstwach produkcyjnych i usługowych, jednostkach administracji publicznej, centrach logistycznych. Ponadto mogą objąć stanowiska kierownicze i menedżerskie.
Jak wyglądają studia na kierunku zarządzanie i inżynieria produkcji w Lublinie?
Uczelnie w Lublinie pragną zapewnić kandydatom komfort studiowania. Oznacza to, że studia techniczne z zarządzania i inżynierii produkcji możesz realizować zarówno stacjonarnie, jak i niestacjonarnie. Studia dzienne będą idealną opcją dla osób, które myślały o regularnych spotkaniach i systematycznej nauce. Studia zaoczne zaś warto rozważyć, jeśli z jakichkolwiek przyczyn nie możesz studiować w tygodniu. Pamiętaj jednak, że tryb niestacjonarny jest płatny nawet na uczelniach publicznych.
1. Dla kogo ten kierunek?
Zarządzanie i inżynieria produkcji to niezwykle innowacyjny kierunek studiów, który w ofercie studiów pojawił się stosunkowo niedawno. Program kształcenia łączy w sobie wiedzę nie tylko techniczną, ale i ekonomiczną, prawniczą, a przede wszystkim menedżerską. Interdyscyplinarność nauki w zakresie zarządzani i inżynierii przyciąga do siebie wielu kandydatów na studia.
Jeśli rozważasz studia inżynierskie tego typu, musisz pamiętać o tym, że podstawy nauki w tej dziedzinie stanowią przedmioty ścisłe. Warto mieć predyspozycje kierownicze lub wykazywać skłonności do zarządzania. Inżynieria produkcji spodziewa się także umysłów kreatywnych, które nie mają problemu z kierowaniem zespołem, ale i pracą w grupie. Jeśli odnajdujesz w sobie podobne cechy, warto spróbować swoich sił na studiach technicznych w zakresie zarządzania i inżynierii produkcji.
2. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku zarządzanie i inźynieria produkcji możemy podzielić na:
1. Poziom studiów:
2. Forma:
Studia na kierunku zarządzanie i inżynieria produkcji w Lublinie realizowane są w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia inżynierskie, które trwają od 3,5 roku do 4 lat. Drugi stopień natomiast to studia magisterskie, które trwają od 1,5 roku do 2 lat.
Uczelnie w Lublinie umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
3. Gdzie studiować
Studia w Lublinie na kierunku zarządzanie i inżynieria produkcji to bardzo praktyczna dziedzina, która zyskuje na popularności. W Lublinie tego typu studia możesz realizować przede wszystkim na Uniwersytecie Przyrodniczym oraz na Politechnice Lubelskiej, zarówno na Wydziale Mechanicznym, jak i Wydziale Zarządzania. Ze względu na różnorodność uczelni programy kształcenia mogą się nieco różnić.
4. Praca po studiach
Absolwenci tego typu studiów są przygotowani do projektowania i nadzorowania procesów związanych z produkcją, eksploatacją czy logistyką, nadzorowania obiektów i systemów zarządzania, biorą także czynny udział w doradztwie technicznym i organizacyjnym w wybranym zakresie inżynierii wytwarzania.
Studenci zdobywają kompetencje menedżerskie, a także interdyscyplinarną wiedzę, która pozwala im rozwiązywać problemy dotyczące różnego rodzaju inżynierii produkcji. Zajmują się projektowaniem doborem i szkoleniem personelu, zarządzaniem finansami i kapitałem, zarządzaniem przedsiębiorstwem, zarządzaniem kosztami, marketingiem, logistyką, formułowaniem zadań, które odnoszą się do technologii zarządzania i finansów, zarządzaniem inwestycjami rzeczowymi, transferem technologii i innowacyjności. Możliwości pracy jest bardzo wiele, stąd duże zainteresowanie kierunkiem zarządzanie i inżynieria produkcji w Lublinie.
5. Program studiów i przedmioty
Przedmioty, które znajdziesz w programie kształcenia, bazują na wiedzy z zakresu matematyki, fizyki i innych ścisłych nauk pokrewnych.
W programie studiów na kierunku zarządzanie i inżynieria produkcji znajdziesz takie przedmioty jak np.:
-
ergonomia i bezpieczeństwo pracy oraz ochrona własności intelektualnej,
-
metody i techniki zarządzania,
-
automatyzacja i robotyzacja procesów produkcyjnych,
-
zarządzanie jakością i bezpieczeństwem,
-
napęd i sterowanie maszyn technologicznych,
-
menedżerskie systemy tekstowe i grafiki komputerowej
-
i wiele innych.
Studia w Lublinie na tego typu kierunku przewidują szereg ciekawych specjalności. Wśród nich znajdziesz na przykład: zarządzanie przedsiębiorstwem, zarządzanie i inżynierię przetwórstwa spożywczego, komputerową integrację wytwarzania. Nie każda uczelnia w Lublinie ma w swojej ofercie profile kierunkowe. Oferty specjalizacyjne warto śledzić na stronach internetowych poszczególnych ośrodków akademickich, ponieważ utworzenie się danej specjalności zależy od zainteresowania i zapotrzebowania studentów.
Absolwenci kierunku rozwijają zdolności menedżerskie. Zajmują się projektowaniem nowych i nadzorowaniem już funkcjonujących procesów i systemów produkcyjnych i eksploatacyjnych, nadzorują obiekty i systemy zarządzania, zajmują się dobieraniem i szkoleniem personelu, niejednokrotnie zarządzają przedsiębiorstwem i jego finansami. Powodzenie w tym zakresie jest możliwe dzięki wszechstronnej wiedzy oraz rozwijanym umiejętnościom.
Jaka praca po kierunku zarządzanie i inżynieria produkcji w Lublinie?
Absolwenci kierunku zarządzanie i inżynieria produkcji w Lublinie są przygotowani do projektowania i nadzorowania procesów związanych z produkcją, eksploatacją czy logistyką, nadzorowania obiektów i systemów zarządzania, biorą także czynny udział w doradztwie technicznym i organizacyjnym w wybranym zakresie inżynierii wytwarzania. Interdyscyplinarne wykształcenie pozwala absolwentom podejmować pracę w małych i dużych przedsiębiorstwach, w jednostkach gospodarczych i administracyjnych, a także w jednostkach projektowych i doradczych, które skupiają się na wybranym zakresie inżynierii produkcji.
Studenci zdobywają kompetencje menedżerskie, a także wszechstronną wiedzę, która pozwala im rozwiązywać problemy dotyczące różnego rodzaju inżynierii produkcji. Zajmują się projektowaniem nowych i nadzorowaniem istniejących procesów i systemów produkcyjnych i eksploatacyjnych, doborem i szkoleniem personelu, zarządzaniem finansami i kapitałem, zarządzaniem przedsiębiorstwem, zarządzaniem kosztami, marketingiem, logistyką, formułowaniem zadań, które odnoszą się do technologii zarządzania i finansów, zarządzaniem inwestycjami rzeczowymi, transferem technologii i innowacyjności.
Absolwenci studiów inżynierskich pracują jako specjaliści do spraw zarządzania procesami produkcyjnymi, menedżerowie logistyki, inżynierzy produkcji, doradcy techniczni i organizacyjni w obszarze inżynierii wytwarzania, specjaliści w odniesieniu do prac badawczo-rozwojowych.
Zarządzanie i inżynieria produkcją to kierunek interdyscyplinarny, który oferuje wiele możliwości pracy. Studenci są przygotowywani do zatrudnienia w przedsiębiorstwach produkcyjnych, logistycznych, transportowych, spedycyjnych, handlowych lub usługowych. Absolwenci pracują także na stanowiskach związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy, w przedsiębiorstwach związanych z utylizacją odpadów czy jako audytorzy wewnętrznego i zewnętrznego systemu zapewniania jakości.
Gdzie studiować na kierunku zarządzanie i inżynieria produkcji w Lublinie?
Studia możesz podjąć na uczelniach publicznych: Politechnice Lubelskiej oraz Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie.
W rekrutacji na studia I stopnia na kierunku zarządzanie i inżynieria produkcji, w roku akademickim 2022/2023, Politechnika Lubelska oferuje 90 miejsc w ramach bezpłatnych studiów stacjonarnych. Bezpłatne studia stacjonarne oferuje również Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie.
Ponadto na kandydatów czekają jeszcze miejsca na studiach płatnych na UP w Lublinie. Cena za pierwszy rok studiów wynosi około 4600 zł.
Uczelnie na których można studiować kierunek zarządzanie i inżynieria produkcji w Lublinie
czytaj dalej uczelnie w Lublinie
Limity miejsc
Wszystkie szkoły wyższe w Lublinie ustalają limit miejsc na poszczególne kierunki studiów, dzieje się tak również w przypadku zarządzania i inżynierii produkcji.
Na jakiej podstawie wybierani są przyszli studenci zarządzania i inżynierii produkcji w Lublinie? Rekrutacja na uczelnie wyższe opiera się na konkursie świadectw, na podstawie, którego powstaje lista rankingowa. Przedmioty, jakie brane są pod uwagę w czasie rekrutacji na zarządzanie i inżynierię produkcji, to: biologia, chemia, fizyka i astronomia, geografia, informatyka, język obcy oraz matematyka.
Limity miejsc na kierunku zarządzanie i inżynieria produkcji w Lublinie:
-
Politechnika Lubelska (Wydział Mechaniczny): 90
-
Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie (Wydział Inżynierii Produkcji): 60
*Uczelnie publiczne, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2022/2023)
Ile kosztują studia
Zarządzanie i inżynieria produkcji w Lublinie w trybie stacjonarnym w uczelniach publicznych jest bezpłatne. W przypadku studiów niestacjonarnych, to niezależnie od wybranej uczelni zawsze są one płatne. Istnieje jednak możliwość rozłożenia czesnego na raty.
Ceny studiów na kierunku zarządzanie i inżynieria produkcji w Lublinie:
-
Politechnika Lubelska (Wydział Mechaniczny):
-
Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie (Wydział Inżynierii Produkcji): 4600 zł
*Ceny za pierwszy rok studiów (rekrutacja 2022/2023). Szczegółowe informacje odnoszące się do wysokości opłat za studia, płatności ratalnych, opłat rekrutacyjnych, a także ewentualnych promocji i zniżek znajdziesz na stronach internetowych uczelni.
Kiedy wyniki rekrutacji
Kandydaci po zarejestrowaniu się na zarządzanie i inżynierię produkcji w Lublinie zwykle muszą czekać około kilku tygodni na ogłoszenie wyników rekrutacyjnych. Czas ten może się dłużyć bowiem każda z uczelni ustala swój indywidualny termin, jednak zazwyczaj listy ogłaszane są w pierwszej połowie lipca.
Kandydaci informację o przyjęciu na zarządzanie i inżynierię produkcji będą mogli znaleźć na swoim indywidualnym profilu w systemie IRK (Internetowa Rekrutacja Kandydatów).
Terminy wyników rekrutacji na studia 2022 w uczelniach publicznych w Lublinie:
-
Politechnika Lubelska (Wydział Mechaniczny): do 10.07.2022
-
Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie (Wydział Inżynierii Produkcji): do 11.07.2022
*I tura rekrutacji, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2022/2023)
Dowiedz się więcej wyniki rekrutacji na studia
Jak złożyć dokumenty rekrutacyjne?
Po ogłoszeniu wyników na kierunek zarządzanie i inżynieria produkcji, kandydaci, którzy dostali się na ten kierunek będą musieli złożyć komplet dokumentów rekrutacyjnych.
Kandydaci, którzy są zdecydowani na studiowanie zarządzania i inżynierii produkcji muszą osobiście złożyć komplet dokumentów do Wydziałowej Komisji Rekrutacyjnej. Istnieje również możliwość wysłania dokumentów pocztą tradycyjną.
Warto pamiętać, żeby sprawdzić czy dokumenty na studia zawozimy kompletne oraz w odpowiedniej formie bowiem brak, którego z nich może skutkować wykreśleniem z listy. Dokumenty jakie należy mieć ze sobą to m.in.: podanie na studia i oświadczenie, oryginał świadectwa dojrzałości oraz zdjęcie do legitymacji.
Kiedy składamy dokumenty na studia
Po ogłoszeniu wyników rekrutacji kandydaci na zarządzanie i inżynieria produkcji w Lublinie, którzy dostali się na studia muszą złożyć komplet dokumentów do Wydziałowej Komisji Rekrutacyjnej.
Kiedy należy złożyć dokumenty na kierunek zarządzanie i inżynieria produkcji w Lublinie? Uczelnie rozpoczynają przyjmowanie dokumentów zwykle zaraz po ogłoszeniu listy rankingowej. Kandydaci na kierunek zarządzanie i inżynieria produkcji na dostarczenie ich mają zwykle około kilku dni. Trzeba mieć na uwadze, że w przypadku niedostarczenia dokumentów lub brak, któregoś z nich grozi skreśleniem kandydata z listy zakwalifikowanych.
Terminy składania dokumentów na studia 2022 w uczelniach publicznych w Lublinie:
-
Politechnika Lubelska (Wydział Mechaniczny): od 14.07.2022 do 20.07.2022
-
Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie (Wydział Inżynierii Produkcji): od 14.07.2022 do 18.07.2022
*I tura rekrutacji, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2022/2023)
** Dane dotyczące wymagań, cen, limitów, terminów mają charakter poglądowy i mogą się różnić dla poszczególnych kierunków studiów. Dokładne dane należy sprawdzić na stronach internetowych uczelni.
Dowiedz się więcej terminy składania dokumentów na studia
Tabela uwzględnia uczelnie, które prowadzą studia w ramach kierunku lub specjalności

Co warto sprawdzić przed rekrutacją na kierunek zarządzanie i inżynieria produkcji w Lublinie?
Kierunek zarządzanie i inżynieria produkcji w Lublinie to bardzo interesująca propozycja kształcenia, która łączy w sobie kwestie inżynierskie i umiejętności menedżerskie z zakresu zarządzania, marketingu czy finansów. Nim zdecydujesz o wyborze tego kierunku, zastanów się:
-
Czy nauka przedmiotów ścisłych nie sprawia Ci problemów?
-
Czy masz predyspozycje kierownicze lub chciałbyś rozwinąć zdolności w zakresie zarządzania i organizacji?
-
Czy Twoje zainteresowania odnoszą się również do kwestii technicznych, a Ty odznaczasz się twórczym myśleniem?
Proces rekrutacji i przedmioty
Jeśli odpowiedzi na te pytania są twierdzące, ten kierunek może być właśnie dla Ciebie. Pamiętaj jednak o tym, że na jedno miejsce jest bardzo wielu kandydatów. Właśnie dlatego musisz postarać się o jak najwyższe wyniki z egzaminów maturalnych. Wybrane przedmioty warto zdawać na poziomie rozszerzonym, a szczególnie rozpatrywane są: język obcy nowożytny, matematyka, fizyka, geografia, biologia, chemia, informatyka. Dodatkowych punktów dostarczy Ci udział w olimpiadach i konkursach. Laureaci i finaliści zapewniają sobie pewne miejsca na listach przyjętych i zdobywają najwyższe wyniki. Spróbuj swoich sił w Olimpiadzie Wiedzy Elektrycznej i Elektronicznej, Olimpiadzie Informatycznej czy Olimpiadzie Matematycznej.
Po internetowej rejestracji i dokonaniu opłaty rekrutacyjnej będziesz zobowiązany dostarczyć wymagane dokumenty do Wydziałowej Komisji Rekrutacyjnej. Komisja ta oczekuje zazwyczaj podania i oświadczenia, świadectwa dojrzałości, świadectwa ukończenia szkoły do wglądu, zdjęć do legitymacji, zaświadczeń o wysokich wynikach w konkursach i olimpiadach, jeśli brałeś w nich udział. Szczegółowe informacje odnoszące się do postępowania rekrutacyjnego znajdziesz na stronach uczelni w Lublinie.
STUDIA W LUBLINIE - ważne informacje
kierunki studiów w Lublinie
studia w Lublinie
ZARZĄDZANIE I INŻYNIERIA PRODUKCJI - ważne informacje
zarządzanie i inżynieria produkcji studia
studia inżynierskie i techniczne w Lublinie
studia inżynierskie i techniczne w Polsce
zasady rekrutacji na studia