Bezpieczeństwo radiacyjne - Lublin

Bezpieczeństwo radiacyjne - Lublin

Studia na kierunku bezpieczeństwo radiacyjne w Lublinie możesz podjąć na 1 uczelni publicznej w trybie stacjonarnym (dziennym).

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Filtrowanie
Status uczelni
Typ uczelni
Poziom studiów
Forma studiów
Więcej filtrów
Czas trwania
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie

Bezpieczeństwo radiacyjne stopień: (I) , czas trwania: 3,5 roku ,
forma: stacjonarne

Specjalności na kierunku bezpieczeństwo radiacyjne

17.09.2024

Bezpieczeństwo radiacyjne studia Lublin 2024| woj. lubelskie

Studia na kierunku bezpieczeństwo radiacyjne to studia inżynierskie, których program kształcenia 3,5 roku (studia inżynierskie) i kończy się uzyskaniem dyplomu inżyniera. Specyfika studiów zależy od wyboru ścieżki kształcenia. Studia możesz podjąć stacjonarnie.

Bezpieczeństwo radiacyjne - Lublin
Studia na kierunku bezpieczeństwo radiacyjne w Lublinie
Rok akademicki 2024/2025
Forma studiów stacjonarne
Poziom studiów studia I stopnia
Czas trwania 3,5 roku (studia I stopnia)

Opis kierunku

Bezpieczeństwo radiacyjne to studia w Lublinie, które koncentrują się na zarządzaniu i kontrolowaniu ryzyka związanego z promowaniem jonizującym, jego wpływem na zdrowie ludzi oraz ochroną środowiska. Ten interdyscyplinarny kierunek łączy wiedzę z zakresu fizyki, chemii, biologii oraz prawa, a także praktyczne umiejętności związane z bezpieczeństwem radiacyjnym. Studenci zdobywają wiedzę na temat rodzajów promieniowania jonizującego, jego źródeł, właściwości i oddziaływania z materią. Uczestnicy zyskują też umiejętności związane z oceną ryzyka radiacyjnego, monitorowaniem oraz kontrolowaniem źródeł promieniowania.

Praca po studiach

Kierunki studiów w Lublinie związane z tą dyscypliną przygotowują absolwentów do pracy w roli specjalistów do spraw bezpieczeństwa radiacyjnego w firmach zajmujących się przemysłem jądrowym, wytwarzaniem lub wykorzystywaniem źródeł promieniowania. Ich zadania polegają na monitorowaniu i kontrolowaniu poziomu promieniowania oraz wdrażaniu procedur bezpieczeństwa.

Jakie przedmioty zdawać na maturze?

Rekrutacja na studia w Lublinie na tym kierunku uwzględnia wyniki uzyskane na maturze z fizyki, matematyki, chemii, biologii, informatyki lub języka obcego nowożytnego.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Jak wyglądają studia na kierunku bezpieczeństwo radiacyjne?

Studia na tym kierunku mają na celu przygotowanie studentów do pracy w dziedzinie zarządzania ryzykiem radiacyjnym, ochrony zdrowia i środowiska oraz stosowania technologii związanych z promieniowaniem. Program obejmuje zarówno teorię, jak i praktykę, z naciskiem na zdobycie umiejętności praktycznych oraz wiedzy specjalistycznej.

Studenci poznają podstawowe zasady dotyczące promieniowania jonizującego, rodzaje promieniowania czy właściwości i jego źródła. Uczą się chemicznych aspektów związanych z promieniowaniem, reakcjami chemicznymi dotyczącymi radiacji.

Podczas wykładów omawiane są zagadnienia związane z bezpieczeństwem radiacyjnym. Ćwiczenia praktyczne to z kolei zajęcia w laboratoriach radiacyjnych, gdzie studenci zdobywają umiejętności pomiaru i analizy promieniowania. Uczelnie w Lublinie organizują też spotkania z ekspertami z branży, które umożliwiają dyskusje na temat aktualnych wyzwań i trendów w bezpieczeństwie radiacyjnym. Studenci mają do wyboru także jedną z dwóch specjalizacji, m.in. monitoring i ochrona radiologiczna, zastosowanie promieniowania jonizującego.

 

Typ i tryb studiów:

Studia na kierunku bezpieczeństwo radiacyjne możemy podzielić na:

1. Typ

  • studia inżynierskie.

2. Tryb:

  • studia stacjonarne.

 

Zdobywana wiedza i umiejętności

Absolwenci potrafią interpretować i stosować przepisy prawa dotyczące ochrony radiacyjnej, norm i standardów międzynarodowych oraz krajowych w zakresie promieniowania. Znają procedury kontroli i monitorowania źródeł promieniowania oraz zarządzania odpadami radioaktywnymi zgodnie z przepisami.

Korzystają z różnych instrumentów pomiarowych do monitorowania poziomów promieniowania. Analizują także i interpretują dane pomiarowe w celu oceny poziomu promieniowania i identyfikacji potencjalnych zagrożeń.

Mają również wiedzę na temat wpływu promieniowania na zdrowie ludzi i środowisko, a także umiejętność oceny ryzyka zawodowego związane z ekspozycją na promieniowanie jonizujące. Opracowują też i wdrażają strategie ochrony radiacyjnej.

Uczelnie w Lublinie - kierunek bezpieczeństwo radiacyjne:

Uczelnia Forma studiów Poziom studiów  
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki UMCS) stacjonarne I stopnia więcej

Tabela uwzględnia uczelnie, które prowadzą studia w ramach kierunku lub specjalności

Ile trwają studia na kierunku bezpieczeństwo radiacyjne?

Studia na kierunku aktywność bezpieczeństwo radiacyjne trwają 3,5 roku (studia inżynierskie).

Bezpieczeństwo radiacyjne w Lublinie - czas trwania

Poziom studiów czas trwania otrzymywany tytuł
studia I stopnia 3,5 roku inżynier

Jaka praca po studiach na kierunku bezpieczeństwo radiacyjne

Absolwenci mogą pracować w roli specjalistów do spraw bezpieczeństwa radiacyjnego, którzy zajmują się monitorowaniem i kontrolowaniem poziomów promieniowania w zakładach przemysłowych, wytwórniach lub laboratoriach. Będą odpowiadać za przestrzeganie norm i przepisów dotyczących promieniowania.

Jako radiolodzy będą pracować w placówkach medycznych, takich jak szpitale i kliniki, gdzie zajmą się obsługą sprzętu radiologicznego i monitorowaniem ekspozycji pacjentów oraz personelu na promieniowanie.

Możliwości zatrudnienia po studiach na kierunku bezpieczeństwo radiacyjne

  • specjalista do spraw bezpieczeństwa radiacyjnego,
  • inżynier do spraw ochrony radiacyjnej,
  • radiolog,
  • technik radiologii,
  • specjalista do spraw ochrony środowiska,
  • konsultant do spraw ochrony środowiska,
  • inspektor ochrony radiacyjnej.

Absolwenci mogą pracować w różnych branżach, gdzie istotne jest zarządzanie ryzykiem radiacyjnym oraz zapewnianie ochrony zdrowia i środowiska przed skutkami promieniowania. Ich umiejętności znajdują zastosowanie w przemyśle, ochronie zdrowia czy środowiska.

Poziom i tryb studiów

Sprawdź jakiego typu znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

Bezpieczeństwo radiacyjne Lublin studia i stopnia


Sprawdź w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

Bezpieczeństwo radiacyjne Lublin studia stacjonarne

Specjalności / ścieżki kształcenia na kierunku bezpieczeństwo radiacyjne w Lublinie

Bezpieczeństwo radiacyjne w Lublinie

komentarze (0)

Teraz najważniejsze

kalkulator maturalny

matura 2025

arkusze maturalne

wyniki matur 2024

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia