Prawdziwy humanista to człowiek wszechstronnie wykształcony, który umiejętnie obserwuje i analizuje świat, w jakim funkcjonuje. To człowiek przepełniony szacunkiem do świata, do ludzi, do całego życia na Ziemi, który stara się przede wszystkim zrozumieć mechanizmy rządzące życiem. Rozumienie jest celem samym w sobie, aby pogłębiać tajniki i poznawać tajemnice, humaniści wdają się w licznego rodzaju dyskusje, pozwalające docierać do sedna, ów docieranie, dążenie to humanistyka w czystej postaci. Humanistą może być dziennikarz, analityk społeczny, kulturoznawca. Humanistą jest się nie przez kierunek studiów, jaki się ukończy, ale przez postawę życiową, przez ciekawość, otwartość i chęć poznania właśnie. Dlatego dość trudno jest opisać studia humanistyczne.
Nauka dzieli się na trzy dziedziny – naukę ścisłą, społeczną i humanistyczna, choć humanistyka zawiera w sobie wszystkie te dziedziny, włącznie z matematyką – bo przecież matematyka jest królową i rozlicza wszelkie procesy, fizyka i procesy zero jedynkowe to podstawa działania wszelkiej elektryczności, która wpływa na funkcjonowanie człowieka. Bez rozumienia podstawowych procesów działania rzeczywistości, humanista do niezbyt wielu sensów dotrze. Dlatego studia humanistyczne są tak szerokie i dają tak wielki wachlarz możliwości. Leonardo da Vinci – oto przykład humanisty, człowieka o tak szerokiej wiedzy i tak wielu umiejętnościach, które pozwalają nam nazwać go dziś Geniuszem.
Studia humanistyczne to jedynie początek drogi dla humanisty. Co tak właściwie mogą Wam dać takie kierunki studiów? Przede wszystkim kontekst teoretyczny, będący podstawą dalszych rozważań oraz szereg umiejętności społecznych, komunikacyjnych, niezbędnych do Heideggerowskiego bycia-w-świecie, funkcjonowania, działania i zarabiania! Studia humanistyczne w Warszawie to idealna okazja do tego, by się wdrożyć, by rozpocząć swoją trudną ciekawską ścieżkę. Przejdźmy do praktycznego rozumienia studiów humanistycznych i kierunków, jakie takie studia oferują!
Kierunki humanistyczne
antropozoologia
archeologia
artes liberales
POKAŻ WIĘCEJ
Kierunki humanistyczne
interdyscyplinarne studia nad niepełnosprawnością
Kierunki humanistyczne
archeologia
człowiek w cyberprzestrzeni
dziennikarstwo i komunikacja społeczna
POKAŻ WIĘCEJ
Najbardziej interdyscyplinarnym i otwartym kierunkiem studiów humanistycznych w Warszawie jest tak zwany MISH, czyli Międzyobszarowe Indywidualne Studia Humanistyczne i Społeczne, łączące wszystkie dziedziny nauki społecznej i humanistycznej, dające możliwość obrania indywidualnego toku kształcenia i opracowania własnego programu nauki. Takie studia realizowane są w ramach I i II stopnia studiów stacjonarnych. Uniwersytet Warszawski to jedna z nielicznych uczelni państwowych w Polsce, jakie promują interdyscyplinarne kształcenie, otwierają się tu co chwile nowe kierunki łączące różnego rodzaju dziedziny, uzupełniając się, jaki pobudzając do dalszych poszukiwań. Studia interdyscyplinarne są wręcz wizytówką Uniwersytetu Warszawskiego. Na liście programów międzyobszarowych i makrokierunków w zakresie studiów humanistycznych prowadzonych przez UW znajdują się:
Oczywiście, jeśli nie interesują Was kierunki łączące wiedzę, możecie wybrać się n Uniwersytecie Warszawskim, na kierunki takie jak:
Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego również oferuje przyszłym humanistom możliwość rozpoczęcia drogi ku poznaniu na kierunkach:
SPOŁECZNA AKADEMIA NAUK W WARSZAWIE STUDIA HUMANISTYCZNE
Oprócz uczelni publicznych w Warszawie funkcjonuje naprawdę wiele szkół prywatnych, które oferują studia humanistyczne na wysokim poziomie, są to na przykład:
Szkół jest naprawdę wiele, warto zapoznać się z ich ofertami, gdyż część z nich tworzy nowe kierunki, nastawione na ćwiczenie konkretnych umiejętność z zakresu humanistyki, jakie będziecie mogli wykorzystać w swojej przyszłej pracy. To super rozwiązanie dla tych osób, które niekoniecznie mają dryg do przedsiębiorczości, a które chcą połączyć swoje pasje z przyszłą ścieżką zawodową.
Rekrutacja na studia humanistyczne w Warszawie wygląda tak samo różnorodnie, jak oferta kierunków skierowana ku maturzystom – najczęściej jednak wygrywa konkurs świadectw, bez którego nie można by było przejść procesu rekrutacyjnego. Niektóre uczelnie dodają do tego dodatkowo rozmowę kwalifikacyjną, która ma na celu zbadanie możliwości kandydatów. Dlatego zanim wyślecie gdziekolwiek, jakiekolwiek dokumenty, przeczytajcie dokładnie rozporządzenia rekrutacyjne i przygotujcie się odpowiednio do podjęcia starań o przyjęcie na studia.
No i to jest chyba najciekawszy wątek rozważań o studiach humanistycznych. Bowiem po co nam te dążenia do sensu, celu, po co nam rozważania i teoretyczna wiedza o życiu? Gdzie ją można wykorzystać? Jak na niej zarobić? Humaniści nabywają wiedzę z wielu dziedzin, władają językami, rozumieją procesy dziejące się w społeczeństwie, inne kultury, dzięki czemu lepiej się komunikują i łatwiej nawiązują kontakty. Takie umiejętności możecie wykorzystać w nowoczesnych usługach dla biznesu – relacyjność, umiejętność współpracy, komunikacja to podstawa sukcesu w przedsiębiorczym działaniu. Humaniści mają do tego kompetencje analityczne i umiejętność szybkiego sortowania potrzebnych danych. Skojarzenia, wyobraźnia, twórcze podejście do życia wyróżnia humanistów na tle absolwentów kierunków ścisłych czy przyrodniczych. Branże, w jakich z dyplomem studiów humanistycznych znajdziecie dla siebie miejsce to HR, sprzedaż, marketing i PR, obsługa klienta, administracja, doradztwo/konsulting. Praca w tych sektorach jest bardzo dobrze opłacalna i nie trudno o jej zdobycie. Portale z ofertami pracy wciąż poszukują osób na stanowiska związane z wyżej wymienionymi dziedzinami. Najważniejszy jest pomysł – w którą stronę mam się ukierunkować, dokąd iść i po co. Jeśli znajdziecie odpowiedź na to pytanie, odnajdziecie też swoje miejsce i jako światli, otwarci humaniści podbijecie współczesny rynek pracy.
Olga Hucko
TEMATY POWIĄZANE |
Jakie studia humanistyczne wybrać
Jakie przedmioty zdawać na maturze
Studia na Uniwersytetcie Warszawskim