1. Typ i tryb studiów
Osoby chcące zdobyć wyższe wykształcenie mogą wybierać pomiędzy studiami stacjonarnymi i niestacjonarnymi. Kierunek publikowanie cyfrowe i sieciowe można realizować w dwóch powyższych trybach. Jeżeli jesteś osobą dyspozycyjną wybierz pierwszą opcją, w której zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku. Jeżeli natomiast chciałbyś połączyć naukę z innymi aktywnościami, zdecyduj się na studia niestacjonarne, które realizują tryb zajęć weekendowych.
Program nauczania na powyższych studiach będzie oscylował wokół nauk dziennikarskich.
Studia na kierunku Publikowanie cyfrowe i sieciowe możemy podzielić na:
1. Poziom:
2. Forma:
Studia stacjonarne tzw. dzienne realizowane są bezpłatnie (w uczelniach publicznych), a program kształcenia realizowany jest od poniedziałku do piątku w siedzibie uczelni.
Studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym (one czasami tylko z nazwy są wieczorowe, ale w praktyce zajęcia odbywają się przez cały dzień) realizowane są od poniedziałku do piątku.
Zanim wybierzesz jednak studia niestacjonarne, pamiętaj, że wiążą się one z uiszczaniem opłat za czesne, oraz przed rekrutacją sprawdź w jakiej formie realizowane są studia zaocznej czy wieczorowej.
2. Program studiów i przedmioty
Ze względu na interdyscyplinarny program nauczania na kierunku publikowanie cyfrowe i sieciowe będziesz miał okazję zdobyć wszechstronną wiedzę z zakresu dziennikarstwa, informatyki, medioznawstwa oraz edytorstwa. W siatce zajęć znajdzie się wiele ciekawych i zarazem rozwijających przedmiotów, o tematyce powiązanej z powyższymi zagadnieniami. Oto wybrane z nich:
-
Podstawy edytorstwa
-
Ocena i selekcja dokumentów
-
Prawo autorskie w pracy wydawcy
-
Zarządzanie kolekcjami e-dokumentów
3. Nabywane umiejętności
Jako student kierunku publikowanie cyfrowe i sieciowe, zdobędziesz kompleksowe wykształcenie humanistyczne. Przede wszystkim nauczysz się tworzenia, publikacji oraz dystrybucji publikacji cyfrowych. Ponadto poznasz zasady redagowania tekstu oraz obsługi specjalistycznego programu edytorskiego InDesign. Studenci rozwiną także zdolności z zakresu marketingu, reklamy oraz public relations.
4. Dla kogo ten kierunek
Publikacje cyfrowe to obecnie główny środek komunikacji internetowej. Prawie każda firma posiada stronę internetową, na której umieszcza różnego rodzaju artykuły oraz informacje. Dla przeciętnego czytelnika treść tego artykułu oraz jego wygląd może wydawać się przypadkowy.
Jednak ich tworzenie to nie bułka z masłem i wymaga właściwych umiejętności. Możesz je zdobyć dzięki studiom na kierunku publikowanie cyfrowe i sieciowe! Jeżeli zatem masz „lekkie pióro” i posługujesz się nienaganną polszczyzną to publikowanie cyfrowe i sieciowe może być świetnym kierunkiem dla Ciebie!
5. Gdzie studiować Publikowanie cyfrowe i sieciowe
Popularne uczelnie na których można studiować kierunek Publikowanie cyfrowe i sieciowe: