Terminy rekrutacji na studia Drzwi otwarte na uczelniach Terminy matury Terminy egzaminu ósmoklasisty
Dla kogo ten kierunek
Wiele ludzi często skupia się na odkrywaniu tego, co jest “za miedzą”, zwiedzaniu Europy, całego świata, spędzają czas na poznawaniu innych, często bardzo odległych kultur tak naprawdę nie poświęcając chwili na pomyślenie o tym, że ich własny dom, region może kryć wiele zagadek i ciekawych miejsc. Zapomina się o tym, jak ważne dla ludzkiej tożsamości jest poznawanie historii i kultury regionu i kraju, z którego się pochodzi. Na kierunku studia regionalne, który wychodzi temu problemowi naprzeciw, kształtują się specjaliści posiadający szeroką wiedzę regionalną i zdolni do tego, aby się nią dzielić w przystępny i interesujący dla reszty sposób. Jeśli jesteś zainteresowany regionalizmem oraz szeroko pojętą kulturą, folklorem i historią te studia mogą okazać się dla Ciebie strzałem w dziesiątkę.
Program studiów i przedmioty
Są one interdyscyplinarnym połączeniem dziedzin z zakresu nauk humanistycznych, więc jako student zostaniesz wykształcony w zakresie nauk takich jak historia, antropologia kulturowa, etnologia, geografia, neofilologia, kulturoznawstwo czy nawet ekonomia. Koncentrują się one na przekazaniu studentowi jak największej ilości wiedzy, którą będzie mógł wykorzystać w praktyce oraz w przyszłym zawodzie. W Twoim planie zajęć znajdą się takie przedmioty jak źródła do przeszłości regionu, humanistyka i narracja; przestrzeń, tożsamość, pamięć; polityka regionalna UE, folkloryzm i dialekty, regiony etnograficzne, przestrzenie kulturowe miasta i wsi, walory przyrodnicze Polski Środkowej i ich ochrona, geografia społeczno-ekonomiczna regionu, globalność, lokalność; metodologia regionalnych badań historycznych, geograficznych i kulturowych; walory antropogeniczne Polski Środkowej i wiele innych o podobnym brzmieniu i tematyce.
Jako absolwent tego kierunku będziesz wyposażony w niezbędną wiedzę historyczną, kulturoznawczą, regioznawczą, a nawet językową. Zostaną Ci dostarczone gruntowne wiadomości na temat konkretnych regionów Polski, ale i świata, co pozwoli Ci na szeroką orientację w przestrzeni historyczno-geograficznej.
Żeby dostać się na studia na kierunku studia regionalne, na większości uczelni przy rekrutacji brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne: biologia, chemia, matematyka, fizyka z astronomią, geografia, informatyka, historia, wiedza o społeczeństwie, język obcy, język polski.
Terminy rekrutacji
Czas trwania
Przedmioty maturalne
Limity
Progi
Dalsza część artykułu pod reklamą
Dalsza część artykułu pod reklamą
Dalsza część artykułu pod reklamą
Dalsza część artykułu pod reklamą
Dalsza część artykułu pod reklamą
Miasta, które oferują studia na kierunku Studia regionalne
Dalsza część artykułu pod reklamą
Teraz najważniejsze |
Ciekawe
|
|
gdzie studiować |
|
|
Nadchodzące wydarzenia