1. Typ i tryb studiów
Kierunek górnictwo i geologia można realizować zarówno w trybie stacjonarnym, jak niestacjonarnym. W przypadku studiów stacjonarnych zajęcia będą odbywać się od poniedziałku do piątku. Jeżeli natomiast zdecydujesz się na studia niestacjonarne, na naukę poświęcisz wybrane weekendy semestru. Taka opcja kształcenia będzie idealnym wyborem dla osób, którym zależy na połączeniu studiów z innymi aktywnościami.
Program nauczania będzie oscylował wokół nauk przyrodniczych i technicznych.
Studia na kierunku górnictwo i geologia możemy podzielić na:
1. Poziom:
2. Forma:
Studia stacjonarne tzw. dzienne realizowane są bezpłatnie (w uczelniach publicznych), a program kształcenia realizowany jest od poniedziałku do piątku w siedzibie uczelni.
Studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym (one czasami tylko z nazwy są wieczorowe, ale w praktyce zajęcia odbywają się przez cały dzień) realizowane są od poniedziałku do piątku.
Zanim wybierzesz jednak studia niestacjonarne, pamiętaj, że wiążą się one z uiszczaniem opłat za czesne, oraz przed rekrutacją sprawdź w jakiej formie realizowane są studia zaocznej czy wieczorowej.
2. Program studiów i przedmioty
Jako student kierunku górnictwo i geologia będziesz miał okazję zdobyć kompleksową wiedzę z zakresu nauk przyrodniczych, geograficznych oraz ścisłych. W czasie sudiów dowiesz się także więcej na temat geomechaniki czy ochrony środowiska.
W siatce zajęć znajdzie się wiele rozwijających przedmiotów powiązanych z powyższą tematyką. Oto wybrane z nich:
-
Zarys górnictwa otworowego
-
Geometria i grafika inżynierska
-
Chemia organiczna
Program kształcenia zakłada także realizacje obieralnych modułów specjalizacyjnych, których aktualną ofertę znajdziesz na oficjalnych stronach internetowych wybranych uczelni wyższych.
3. Nabywane umiejętności
W czasie studiów na kierunku górnictwo i geologia wykształcisz szereg cennych umiejętności praktycznych, które z powodzeniem wykorzystasz w swojej przyszłej pracy zawodowej.Jako student nauczysz się zarządzania oraz kierowania robotami górniczymi i geotechnicznymi.
Ponadto, rozwiniesz swoje kompetencje z obszaru mechaniki oraz automatyki i robotyki. Studenci nauczą się również budowy oraz obsługi specjalistycznych maszyn i narzędzi stosowanych w górnictwie.
4. Dla kogo ten kierunek
Gospodarczo, górnictwo to jeden z najważniejszych branż gospodarki, a nowoczesne technologie sprawiają, że w tej branży istotne jest zatrudnienie specjalistów w dziedzinie górnictwa. To kierunek dla osób zainteresowanych naukami ścisłymi i myślących o pracy w górnictwie.
Jeżeli należysz do tego grona to może to być kierunek, który Cię zainteresuje i da możliwość rozwoju w tej dziedzinie. Przeczytaj nasz opis, żeby dowiedzieć się więcej o tym, co Cię czeka w trakcie studiów na kierunku Górnictwo i geologia!
5. Gdzie studiować górnictwo i geologia
Popularne uczelnie na których można studiować kierunek górnictwo i geologia: