Menedżer dziedzictwa kulturowego to kierunek, którego program kształcenia został przygotowany w taki sposób, by odpowiedzieć na potrzeby zarówno osób, które dopiero wiążą swoją przyszłość zawodową z pracą w służbach konserwatorskich, muzeach lub urzędach władz lokalnych, jak i tych, które od wielu lat funkcjonują w wymienionych strukturach i odczuwają potrzebę uzupełnienia posiadanej wiedzy i umiejętności.
1. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku Menedżer dziedzictwa kulturowego możemy podzielić na:
1. Poziom:
2. Forma:
2. Zdobywana wiedza i umiejętności
Studenci kierunku Menedżer dziedzictwa kulturowego zaznajamiają się z różnymi zagadnieniami. W programie widnieją między innymi takie przedmioty jak: ochrona dziedzictwa kulturowego, badania przestrzeni turystycznej, analiza potrzeb społecznych, muzeum w przestrzeni publicznej, podstawy zarządzania, komunikacja interpersonalna, kreatywne pisanie o przeszłości, wizualizacja danych o przeszłości.
Studenci pozyskują dogłębną wiedzę z zakresu zagadnień dotyczących ochrony, zarządzania i promocji dziedzictwa kulturowego oraz jego finansowania. Poznają teorie i metody badawcze dotyczące ochrony dziedzictwa kulturowego, główne tendencje rozwoju i zmian problematyki dotyczącej dziedzictwa kulturowego i historii regionu.
Do najważniejszych umiejętności nabywanych w toku studiów należą: umiejętność wykorzystywania wiedzy związanej z ochroną, zarządzaniem i promocją dziedzictwa kulturowego, umiejętności organizowania działań promujących tradycje oraz dziedzictwo historyczne i kulturowe w otoczeniu zarówno lokalnym, jak i regionalnym, a także umiejętność gromadzenia, opracowywania i prezentowania informacji.
3. Gdzie studiować Menedżer dziedzictwa kulturowego
Popularne uczelnie na których można studiować kierunek Menedżer dziedzictwa kulturowego: