Filologia romańska - Warszawa

Filologia romańska - Warszawa

Studia na kierunku filologia romańska w Warszawie możesz podjąć na 1 uczelni publicznej w trybie stacjonarnym (dziennym) oraz niestacjonarnym.

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Filtrowanie
Status uczelni
Typ uczelni
Poziom studiów
Forma studiów
Więcej filtrów
Czas trwania
Uniwersytet Warszawski

Uniwersytet Warszawski

Filologia romańska stopień: (I)  (II), czas trwania: 3 lata • 2 lata
forma: stacjonarne, niestacjonarne

15.01.2024

Filologia romańska studia Warszawa 2024 | woj. mazowieckie

Studia na kierunku filologia romańska to studia licencjackie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu licencjata lub magistra. Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym lub niestacjonarnym.

Filologia romańska - Warszawa
Studia na kierunku filologia romańska w Warszawie
Rok akademicki 2024/2025
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów studia I i II stopnia
Czas trwania 3 lata (studia I stopnia), 2 lata (studia II stopnia)

Uczelnie

Studia w Warszawie 2024/2025 na kierunku filologia romańska możesz podjąć na 1 uczelni publicznej: Uniwersytecie Warszawskim (Wydział Neofilologii UW).
 

Opis kierunku

Do grupy języków romańskich zaliczyć można między innymi hiszpański, portugalski, rumuński, włoski czy francuski. Interesuje Cię ich geneza? Chcesz otrzymać wszechstronną wiedzę z pogranicza literatury, sztuki czy historii? Wybierz kierunek taki jak filologia romańska! Dzięki niemu rozwiniesz kompetencje lingwistyczne i nauczysz się biegłego posługiwania się wybranymi językami romańskimi. Podczas studiów zmierzysz się z takimi przedmiotami jak np. gramatyka i składnia języka romańskiego, historia i kultura z krajów romańskich, literatura romańska, a przede wszystkim praktyczna nauka języka z grupy romańskiej.

 

Praca po studiach

Posiadanie umiejętności posługiwania się językiem obcym, niebędącym językiem angielskim, sprawia, że potencjalny kandydat na dane stanowisko w świecie szeroko pojętego biznesu staje się atrakcyjnym wyborem dla potencjalnych pracodawców na konkurencyjnym rynku pracy. Po zakończeniu kształcenia filologowie romańscy mogą rozwijać się zawodowo w firmach o międzynarodowych zasięgach. W zależności od uzyskanych kwalifikacji czekać na nich będą również posady nauczycieli, tłumaczy, pracowników instytucji kulturalnych, dyplomatycznych. Niektórzy absolwenci decydują się na rozwój swojej kariery zawodowej w kierunku branży turystycznej, zajmując się organizacją podróży i wycieczek do krajów romańskich.

Jak wygląda rekrutacja na kierunek filologia romańska w Warszawie?

Maturzyści, którzy chcieliby rozpocząć swoją przygodę z kierunkiem takim jak filologia romańska, muszą zacząć odpowiednio wcześnie przygotowania do rekrutacji. Listę przedmiotów maturalnych punktowanych w rekrutacji otwiera język francuski. Warto zadbać także o dobre przygotowanie z innego języka obcego oraz języka polskiego.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Jak wyglądają studia na kierunku filologia romańska w Warszawie?

Studia na kierunku filologia romańska mają – wbrew pozorom – dość interdyscyplinarny charakter. Zostały one zadedykowane w szczególności osobom, które chciałyby rozwinąć kompetencje językowe, ale też które interesują się kulturą i historią romańską!

Uczelnie w Warszawie przygotowały program kształcenia, gdzie szczególną rolę odgrywają przedmioty praktyczne. To one sprawiają, że studenci mogą poszerzać swoje kompetencje lingwistyczne przy jednoczesnym osadzeniu ich na bardzo stabilnych podstawach teoretycznych.

Studenci filologii romańskiej uczestniczyć więc będą w ćwiczeniach praktycznych oraz wykładach, które prowadzone są przez lingwistów oraz native speakerów. Każdy przyszły romanista może wybrać również specjalność rozwijającą wąskie kwalifikacje zawodowe.

 

Typ i tryb studiów

Studia na kierunku filologia romańska możemy podzielić na:

1. Typ:

  • studia I stopnia (licencjackie);
  • studia II stopnia (magisterskie).

2. Tryb:

  • studia stacjonarne;
  • studia niestacjonarne.

Na studentów, którzy wybiorą kierunek taki jak filologia romańska, czeka kształcenie dwustopniowe. Studenci najczęściej swoją akademicką przygodę zaczynają od studiów licencjackich. Jest to czas kształtowania podstawowych umiejętności filologicznych i intensywnej nauki języka. Po ich zakończeniu studenci mogą kontynuować naukę i przygotowywać się do obrony pracy magisterskiej na studiach II stopnia.

Uczelnie w Warszawie umożliwiają studentom kształcenie na studiach stacjonarnych lub zaocznych. Studia niestacjonarne najczęściej odbywają się podczas weekendowych zjazdów. Studenci uczestniczą wtedy w wykładach i ćwiczeniach praktycznych. Nie należy zapominać, że kształcenie w trybie zaocznym wiąże się z uiszczaniem opłat za czesne – nawet w przypadku uczelni publicznej.

 

Zdobywana wiedza i umiejętności

Studia filologiczne muszą zostać tak opracowane, by dawały możliwość połączenia wiedzy oraz konkretnych kompetencji. Bardzo ważne jest to wyważenie. Studenci podczas wszystkich semestrów kształcenia poszerzają informacje na temat literatury, historii czy sztuki ściśle związanej z kulturą romańską.

Studia na kierunku filologia romańska umożliwiają studentom opanowanie tego języka na poziomie C1 według europejskiego systemu opisu kształcenia językowego. Wszystkie semestry nauki pozwalają również na zdobycie ogólnej wiedzy filologicznej. To ona stanowi podstawy dla analizy, interpretacji czy rozumienia wszelkich zjawisk językowych, kulturowych oraz literackich.

Uczelnie w Warszawie - kierunek filologia romańska:

Uczelnia Forma studiów Poziom studiów  
Uniwersytet Warszawski (Wydział Neofilologii UW) stacjonarne, niestacjonarne I stopnia, II stopnia więcej

Tabela uwzględnia uczelnie, które prowadzą studia w ramach kierunku lub specjalności

Ile trwają studia na kierunku filologia romańska w Warszawie?

Studia na kierunku filologia romańska trwają 3 lata w przypadku kształcenia I stopnia. Studia magisterskie trwają z kolei 2 lata.

Filologia romańska w Warszawie - czas trwania

Poziom studiów czas trwania otrzymywany tytuł
studia I stopnia 3 lata licencjat
studia II stopnia 2 lata magister

Jaka praca po studiach na kierunku filologia romańska w Warszawie?

Dziś studia filologiczne cieszą się coraz większą popularnością ze względu na perspektywy zatrudnienia. Kompetencje językowe stanowią bowiem podstawę zatrudnienia a wielu branżach. Absolwenci kierunków takich jak filologia romańska mogą więc wykonywać bardzo tradycyjne zwody związane z nauczaniem czy tłumaczeniami. Na filologów otwierają się również międzynarodowe przedsiębiorstwa o różnorodnych profilach działalności.

Możliwości zatrudnienia po studiach na kierunku filologia romańska:

  • biura tłumaczeń;
  • sektor edukacji;
  • branża turystyczna;
  • instytucje kulturalne;
  • prywatne szkoły językowe;
  • biura tłumaczeń itd.

Co warto sprawdzić przed rekrutacją na kierunek Filologia romańska w Warszawie?

Poziom i tryb studiów

Sprawdź jakiego typu znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

Filologia romańska Warszawa studia i stopnia

Filologia romańska Warszawa studia ii stopnia


Sprawdź w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

Filologia romańska Warszawa studia stacjonarne

Filologia romańska Warszawa studia niestacjonarne

Filologia romańska w Warszawie

Popularne kierunki filologiczne w Warszawie

Pokaż wszystkie

komentarze (0)

Teraz najważniejsze

kalkulator maturalny

matura 2024

arkusze maturalne

wyniki matur 2024

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia