Budownictwo - Bydgoszcz

Budownictwo - Bydgoszcz

Studia na kierunku budownictwo w Bydgoszczy możesz podjąć na 1 uczelni publicznej oraz 4 niepublicznych (prywatnych) szkołach wyższych w trybie stacjonarnym (dziennym) oraz niestacjonarnym.

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Filtrowanie
Status uczelni
Typ uczelni
Poziom studiów
Forma studiów
Więcej filtrów
Czas trwania
Politechnika Bydgoska im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich

Politechnika Bydgoska im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich

Budownictwo stopień: (I) (II) , czas trwania: 4 lata • 3,5 roku • 1,5 roku ,
forma: stacjonarne, niestacjonarne

Specjalności na kierunku budownictwo

26.08.2024

Budownictwo studia Bydgoszcz 2024 | woj. kujawsko-pomorskie

Budownictwo w Bydgoszczy to 3,5-letnie lub 4-letnie studia I stopnia (inżynierskie) oraz 1,5-letnie studia II stopnia (magisterskie), których program oferuje 5 różnych specjalności. Studia przygotowują do wykonywania zawodu między innymi inspektora budowlanego. Studenci zdobywają wiedzę z zakresu konstrukcji inżynierskich i budownictwa ogólnego. 

Budownictwo - Bydgoszcz
Studia na kierunku budownictwo w Bydgoszczy
Rok akademicki 2024/2025
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów studia I i II stopnia
Czas trwania od 3,5 do 4 lat (studia I stopnia), 1,5 roku (studia II stopnia)
Opis kierunku
Studia w Bydgoszczy na kierunku budownictwo pozwolą Ci zająć się projektowaniem, wykonawstwem i eksploatacją obiektów budowlanych. Studenci uczą się wykonywać analizę i projekty konstrukcji obiektów kubaturowych i inżynierskich oraz posiadają umiejętność prowadzenia prac przy ich realizacji. Ponadto studia kształcą w zakresie geologii, technologi i wytrzymałości materiałów budowlanych oraz prawa.  

Absolwenci zdobywają wszechstronne wykształcenie, które umożliwia podjęcie pracy w przedsiębiorstwach budowlanych, które zajmują się wykonawstwem lub produkcją budowlaną. Studia przygotowują do pracy w biurach projektowych, jednostkach państwowych i samorządowych, ośrodkach naukowo-badawczych. Po uzyskaniu uprawnień budowlanych, absolwenci mogą zostać kierownikiem budowy, inspektorem nadzoru lub projektantem.

Studia na kierunku budownictwo w Bydgoszczy można podjąć na 4 uczelniach w formie stacjonarnej (dziennej) lub niestacjonarnej. Ceny na budownictwie w Bydgoszczy w 2024/2025 r. zaczynają się od 5200 zł za pierwszy rok studiów.

Gdzie studiować kierunek budownictwo w Bydgoszczy

W Bydgoszczy budownictwo możesz studiować w ramach kierunku na 1 uczelni publicznej: Politechnice Bydgoskiej im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich oraz 3 niepublicznych (prywatnych) szkołach wyższych: Wyższej Szkole Gospodarki w Bydgoszczy, Bydgoskiej Szkole Wyższej, Akademii Kujawsko-Pomorskiej.

W rekrutacji na studia I stopnia na kierunku budownictwo, w roku akademickim 2024/2025, Politechnika Bydgoska im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich oferuje bezpłatne studia w trybie stacjonarnym. Ponadto na kandydatów czekają jeszcze miejsca na studiach płatnych na UTP oraz uczelniach niepublicznych. Cena wynosi około 5200 zł za pierwszy rok studiów.

 

Kierunek budownictwo - uczelnie w Bydgoszczy

Sprawdź

 

Jakie wymagania podczas rekrutacji na kierunek budownictwo w Bydgoszczy

W procesie rekrutacji na studia w Bydgoszczy na kierunku budownictwo w roku akademickim 2024/2025 najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: chemia, fizyka, fizyka i astronomia, język polski, język obcy, matematyka. budownictwo Bydgoszcz - przedmioty maturalne

Na studia na kierunku budownictwo dostają się jedynie najlepsi kandydaci. Ten profil kształcenia wymaga bowiem dużego zaangażowania, a od studentów wymaga się elementarnej wiedzy już od pierwszych etapów nauki. W swoich przygotowaniach do egzaminu dojrzałości musisz szczególny nacisk położyć na naukę matematyki, fizyki, fizyki oraz astronomii lub chemii.

Zastanów się, który z nich przyniesie ci także wymierne korzyści także w przyszłości. Warto także, by w kręgu twoich zainteresowań znalazła się nauka języka obcego, ponieważ jego dobra znajomość przełoży się także na perspektywy atrakcyjnego zatrudnienia poza granicami kraju.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Jak wyglądają studia na kierunku budownictwo w Bydgoszczy

Studia na kierunku budownictwo w Bydgoszczy realizowane są w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia inżynierskie, które trwają trzy i pół roku lub cztery lata. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające półtora roku.

Uczelnie w Bydgoszczy umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.

Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.

 

Uczelnie w Bydgoszczy - kierunek budownictwo:

Uczelnia Forma studiów Poziom studiów  
Politechnika Bydgoska im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich (Wydział Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska) stacjonarne, niestacjonarne I stopnia, II stopnia więcej

Tabela uwzględnia uczelnie, które prowadzą studia w ramach kierunku lub specjalności

Program studiów i przedmioty

Program kształcenia i siatka zajęć kierunku budownictwo w Bydgoszczy dostosowywane są do wybranej uczelni i specjalizacji. Studenci mają okazję zdobyć wiedzę odnoszącą się do budownictwa ogólnego, materiałów budowlanych, mechaniki budowli, fundamentowania, budownictwa drogowego oraz technologii i organizacji robót budowlanych.

Realizowanie poszczególnych zajęć to szansa, by nauczyć się projektować elementy konstrukcji budowlanych, a także na poznanie programów komputerowych, które wspomagają projektowanie i wykonawstwo. Masz szansę zdobyć uprawnienia budowlane, które są niezbędne do tego, aby zostać kierownikiem budowy, inspektorem nadzoru lub projektantem.

 

W programie studiów na kierunku Budownictwo znajdziesz takie przedmioty jak np.:

  • matematyka
  • statystyka stosowana
  • technologia betonów i zapraw
  • rysunek techniczny
  • wytrzymałość materiałów
  • budownictwo ogólne
  • geologia
  • metody komputerowe
  • prawo w budownictwie
  • stalowe konstrukcje inżynierskie

 

Nabywane umiejętności

Studenci budownictwa w Bydgoszczy zdobywają wszechstronną wiedzę matematyczną w zakresie algebry liniowej, analizy matematycznej, równań różniczkowych, geometrii analitycznej i wykreślnej, rachunku prawdopodobieństwa, statystyki opisowej i matematycznej. Zgłębiają także zagadnienia odnoszące się do fizyki między innymi z mechaniki klasycznej, termodynamiki, hydromechaniki, akustyki, elementy akustyki, elektryczności i magnetyzmu, fizyki ciała stałego.

Studia w Bydgoszczy na kierunku budownictwo przygotują Cię do pracy indywidualnej i zespołowej w zakresie wykonywania obowiązków zawodowych. Studenci uczą się opracowywać dokumentację dotyczącą realizacji zadania inżynierskiego oraz teksty, które zawierają omówienie wyników danego zadania. Potrafią przygotowywać i przedstawiać prezentacje poświęcone wynikom realizacji zadania inżynierskiego, a robią to zarówno w języku polskim, jak i angielskim.

Studenci rozumieją pojęcia i zagadnienia algebry, analizy i geometrii, posiadają umiejętności wykorzystywania ich do rozwiązywania zadań praktycznych.

Potrafią wykonywać pomiar podstawowych wielkości fizycznych, rozumieją podstawowe zjawiska i procesy fizyczne, które występują w budownictwie, wykorzystują prawa przyrody w technice i życiu codziennym. Potrafią analizować skład i właściwości materiałów, które są wykorzystywane w budownictwie.

Absolwenci potrafią zachowywać się profesjonalnie i przestrzegają zasad etyki zawodowej. Potrafią wziąć odpowiedzialność za skutki przyjętych rozwiązań inżynierskich. Są odpowiedzialni za własną pracę, a także wyrażają gotowość podporządkowania się zasadom pracy w zespole. Myślą zarówno racjonalnie, jak i przedsiębiorczo.

Polecane: 

 

Jakie są specjalności na budownictwie w Bydgoszczy

Współczesne studia z budownictwa charakteryzują się tym, że bardzo często studenci tego kierunku otrzymują wybór specjalności i ścieżek kształcenia. 

Popularne specjalności na kierunku budownictwo w Bydgoszczy: budownictwo drogowebudownictwo ogólne... 

Sprawdź specjalności na budownictwie w Bydgoszczy

 

Czy warto iść na studia z budownictwa

Budownictwo jest kierunkiem adresowanym do osób, które chcą zdobyć praktyczne wykształcenie, które na dodatek można wykorzystać na różne sposoby i nie tylko w kraju, ale i poza jego granicami. Chociaż rynek pracy charakteryzuje się zmiennością, specjaliści wykształceni w tej dziedzinie rzadko narzekają na nudę i brak zainteresowania. Ponadto, kierunek oprócz interesującej wiedzy i licznych umiejętności umożliwia uzyskanie uprawnień budowlanych, niezbędnych do tego, aby zostać kierownikiem budowy, inspektorem nadzoru lub projektantem.

Sprawdź czy warto iść na studia

Ile trwają studia na kierunku budownictwo w Bydgoszczy

Ile trwają studia na kierunku budownictwo w Bydgoszczy

Studia na kierunku Budownictwo w Bydgoszczy, w zależności od typu studiów trwają od 3,5 do 4 lat (studia I stopnia) lub 1,5 roku (studia II stopnia).

Sprawdź

Budownictwo w Bydgoszczy - czas trwania

Poziom studiów czas trwania otrzymywany tytuł
studia I stopnia od 3,5 do 4 lat inżynier
studia II stopnia 1,5 roku magister / magister inżynier

Jaka praca po budownictwie

Absolwenci budownictw w Bydgoszczy mają bardzo wiele możliwości rozwoju naukowego i zawodowego. Zatrudniani są w przedsiębiorstwach budowlanych, gdzie zajmują się wykonawstwem lub produkcją budowalną, w biurach projektowych, jednostkach państwowych i samorządowych. Mogą prowadzić własną firmę projektową lub wykonawczą.

Po ukończeniu studiów będziesz miał/a możliwość zdobyć uprawnienia budowalne, które są niezbędne, jeśli chcesz zostać kierownikiem budowy, inspektorem nadzoru lub projektantem. Możesz podjąć pracę w zakresie projektowania konstrukcji statycznych i mechanicznych budowli, wykonywania obiektów budowlanych, mieszkaniowych, przemysłowych.

 

Możliwości zatrudnienia po studiach na kierunku Budownictwo:

  • biura projektowe
  • firmy wykonawcze
  • instytuty naukowo-badawcze
  • jednostki administracji państwowej i samorządowej związane z budownictwem
  • budowy różnego typu obiektów lądowych kubaturowych, drogowych, inżynieryjnych
  • urzędy związane z administracją nieruchomościami oraz z nadzorem nad procesem budowlanym
  • ośrodki badawczo-rozwojowe
  • instytuty zajmujące się poradnictwem i upowszechnianiem wiedzy z zakresu szeroko rozumianego budownictwa

Zajmowane stanowisko pracy uzależnione jest od zdobywanych kompetencji i kwalifikacji zawodowych.

 

Przykładowe stanowiska po studiach na kierunku Budownictwo:

  • Inżynier budowlany
  • Projektant konstrukcji budowlanych
  • Kierownik budowy
  • Kierownik projektu
  • Kierownik robót mostowych
  • Kierownik robót drogowych

 

Ile zarabia się po budownictwie?

Absolwenci Budownictwa wyróżniają się wiedzą i umiejętności, które razem stanowią przygotowanie do projektowania, wykonawstwa i eksploatacji obiektów budowlanych, wykonywania analiz i projektów konstrukcji obiektów kubaturowych i inżynierskich czy też utrzymania i modernizacji obiektów oraz produkcji materiałów i elementów budowlanych. Ukończenie tego kierunku studiów otwiera szerokie możliwości, a z posiadanym dyplomem można pracować między innymi w: biurach projektowych, przedsiębiorstwach zajmujących się wykonawstwem i produkcją budowlaną, jak również jednostkach państwowych i samorządowych. A ile zarabia się po Budownictwie?

Średnie zarobki absolwentów Budownictwa w 2024 roku:

  • asystent projektanta – 4500 złotych
  • konstruktor – 5900 złotych
  • inżynier budowy – 6100 złotych
  • projektant konstrukcji budowlanych – 6800 złotych
  • kierownik budowy – 6900 złotych

Jak wygląda rekrutacja na budownictwo w Bydgoszczy

Budownictwo - rekrutacja na uczelniach w Bydgoszczy

sprawdź rekrutacja na studia w Bydgoszczy

 

Limity miejsc

Każda z uczelni w Bydgoszczy oferuje tylko ograniczoną ilość miejsc na poszczególne kierunki studiów, tak samo dzieje się w przypadku budownictwa. Politechnika Bydgoska im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich oferuje 130 miejsc.  

Na jakiej podstawie wybierani są przyszli studenci budownictwa w Bydgoszczy? Rekrutacja na uczelnie w Bydgoszczy na kierunek budownictwo opiera się na konkursie świadectw. Warto dodać, że studia w październiku rozpoczną tylko najlepsi z kandydatów.  

Przedmioty, jakie brane są pod uwagę w czasie rekrutacji na budownictwo w Bydgoszczy, to m.in.: chemia, fizyka, fizyka i astronomia, język obcy, język polski oraz matematyka.

Limity miejsc na kierunku budownictwo w Bydgoszczy: 

  • Politechnika Bydgoska im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich: 130

 *Uczelnie publiczne, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2024/2025)

czytaj dalej

 

Kiedy wyniki rekrutacji

Po zarejestrowaniu się na budownictwo w Bydgoszczy, kandydaci muszą czekać około kilku tygodni na ogłoszenie wyników – zwykle dzieje się to na początku lipca. Kiedy można spodziewać się ogłoszenia wyników rekrutacji na budownictwo w Bydgoszczy?

Terminy opublikowania list osób zakwalifikowanych na budownictwo w Bydgoszczy, podobnie jak i na inne kierunki studiów, ustalane są indywidualnie przez poszczególne uczelnie. W przypadku Politechniki Bydgoskiej im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich powinny one zostać opublikowane w lipcu 2024 roku. 

Kandydaci na budownictwo informację o zakwalifikowaniu się na studia w Bydgoszczy będą mogli znaleźć w swoim indywidualnym profilu w systemie IRK (Internetowa Rekrutacja Kandydatów).

Terminy wyników rekrutacji na studia 2024 w uczelniach publicznych w Bydgoszczy: 

  • Politechnika Bydgoska im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich: lipiec 2024

*I tura rekrutacji, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2024/2025)

Dowiedz się więcej wyniki rekrutacji na studia

 

Jak złożyć dokumenty rekrutacyjne?

Po ogłoszeniu wyników rekrutacyjnych przez bydgoskie uczelnie na kierunek budownictwo, kandydaci, którzy zakwalifikowali się na studia będą musieli złożyć dokumenty rekrutacyjne do Wydziałowej Komisji Rekrutacyjnej. Jak złożyć dokumenty na budownictwo w Bydgoszczy?

Proces rekrutacji na budownictwo w bydgoskich uczelniach wygląda podobnie, jak w innych miastach. Kandydaci, którzy są zdecydowani na studiowanie budownictwa muszą w terminie złożyć komplet dokumentów do Wydziałowej Komisji Rekrutacyjnej. Muszą oni również zadbać o to, aby dokumenty były kompletne i w odpowiedniej formie.

Co powinni dostarczyć kandydaci? Jest to m.in.: podanie na studia i oświadczenie, oryginał świadectwa dojrzałości oraz zdjęcie do legitymacji. 

Więcej szczegółowych informacji można znaleźć na stronach internetowych poszczególnych bydgoskich uczelni.

 

Kiedy składamy dokumenty na studia

Po ogłoszeniu wyników rekrutacji na bydgoskie uczelnie kandydaci, którzy dostali się na budownictwo w Bydgoszczy i chcą podjąć ten kierunek już od października, muszą złożyć komplet dokumentów do Wydziałowej Komisji Rekrutacyjnej. 

Kiedy należy złożyć dokumenty na kierunek budownictwo w Bydgoszczy? Uczelnie rozpoczynają przyjmowanie dokumentów zazwyczaj zaraz po ogłoszeniu listy osób zakwalifikowanych. Uczelnie zwykle przeznaczają około kilku dni ma dostarczenie dokumentów przez kandydatów.  

Co w przypadku, kiedy kandydat nie dopilnuje terminu? Istnieje wtedy ryzyko skreślenia z listy osób zakwalifikowanych.

Terminy składania dokumentów na studia 2024 w uczelniach publicznych w Bydgoszczy: 

  • Politechnika Bydgoska im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich: lipiec 2024

*I tura rekrutacji, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2024/2025)

** Dane dotyczące wymagań, cen, limitów, terminów mają charakter poglądowy i mogą się różnić dla poszczególnych kierunków studiów. Dokładne dane należy sprawdzić na stronach internetowych uczelni.

Dowiedz się więcej terminy składania dokumentów na studia

 

Gdzie warto studiować budownictwo?

Kandydaci na studia w Bydgoszczy, którzy wybrali Budownictwo mogą skorzystać z dwóch propozycji kształcenia. Jedna pochodzi od uczelni publicznej.

Budownictwo studia – uczelnie publiczne (państwowe) w Bydgoszczy:

  • Politechnika Bydgoska im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich

dowiedz się więcej

 

Drugą opcją są studia w uczelni niepublicznej. Ona również oferuje pozyskanie wszechstronnego i praktycznego wykształcenia. Na co należy zwrócić uwagę? Na to, że każda forma kształcenia jest odpłatna.

Budownictwo studia – uczelnie niepubliczne (prywatne) w Bydgoszczy:

  • Akademia Kujawsko- Pomorska

dowiedz się więcej

Ile kosztują studia na kierunku budownictwo w Bydgoszczy

Studia stacjonarne na kierunku budownictwo w uczelniach publicznych są bezpłatne. Z kolei za naukę w uczelniach niepublicznych oraz na studiach niestacjonarnych w uczelniach publicznych będziemy musieli zapłacić. Ile kosztują studia na kierunku budownictwo w Bydgoszczy? Cena w 2024 roku wynosi około 5200 zł za pierwszy rok studiów. 

Ceny studiów na kierunku budownictwo w Bydgoszczy:   

  • Politechnika Bydgoska im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich: 5200 zł

Sprawdź

 *Ceny za pierwszy rok studiów (rekrutacja 2024/2025). Szczegółowe informacje odnoszące się do wysokości opłat za studia, płatności ratalnych, opłat rekrutacyjnych, a także ewentualnych promocji i zniżek znajdziesz na stronach internetowych uczelni.

 

Poziom i tryb studiów

Sprawdź jakiego typu znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

Budownictwo Bydgoszcz studia i stopnia

Budownictwo Bydgoszcz studia ii stopnia


Sprawdź w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

Budownictwo Bydgoszcz studia stacjonarne

Budownictwo Bydgoszcz studia niestacjonarne

Specjalności / ścieżki kształcenia na kierunku budownictwo w Bydgoszczy

Budownictwo w Bydgoszczy

  • Budownictwo w Bydgoszczy - studia niestacjonarne

    WYŚWIETL WIĘCEJ Zwiń

    Uczelnie w Bydgoszczy - studia niestacjonarne na kierunku budownictwo

    Politechnika Bydgoska im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich

    Politechnika Bydgoska im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich

    Budownictwo stopień: (I)  (II), czas trwania: 4 lata • 1,5 roku
    tryb: niestacjonarne

Aktualności rekrutacyjne

Jakie opinie mają studia na kierunku budownictwo w Bydgoszczy?

Studia na kierunku budownictwo są wymagające, ale jeżeli znajdą się na nich odpowiednie osoby, to wysiłek intelektualny nie będzie dla nich aż tak straszny.

Dominik, student budownictwa, mówi:

Trzeba się przygotować na bardzo intensywną naukę przedmiotów ścisłych. Jeżeli ktoś nie czuje się z nich szczególnie mocny, to powinien zawczasu pomyśleć o korepetycjach, ponieważ od studentów od samego początku wymaga się bardzo dużo. Fajne jest jednak to, że mimo tak dużych wymagań, możemy nieustannie liczyć na pomoc ze strony wykładowców.

Pozostałe uczelnie w Bydgoszczy na których jest kierunek BUDOWNICTWO

komentarze (0)

Teraz najważniejsze

kalkulator maturalny

matura 2025

arkusze maturalne

wyniki matur 2024

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia