Pedagogika studia Białystok | woj. podlaskie
Dla kogo ten kierunek?
Janusz Korczak powiedział: „Dziecko chce by wychowawca właśnie wtedy okazał mu życzliwość, gdy winne, gdy złe, gdy je spotkało nieszczęście”. Bycie dobrym pedagogiem wymaga cierpliwości i empatii, a także siły charakteru, która pomoże wykreować autorytet nie tylko w oczach dziecka, ale i osoby dorosłej czy starszej. Wychowawca powinien opiekować się podopiecznymi i pozwalać im odnajdować własne „ja”.
Studia na kierunku pedagogika w Białymstoku
|
Rok akademicki |
2025/2026 |
Forma studiów |
niestacjonarne |
Poziom studiów |
studia II stopnia |
Czas trwania |
|
Idealni kandydaci na studia pedagogiczne nie mogą mieć problemów z nauką przedmiotów humanistyczno-społecznych. Ważne, aby w zakresie Twoich zainteresowań mieściły się kwestie odwołujące się do człowieka i tego, w jaki sposób funkcjonuje. Jeśli jesteś odporny/a na stres i możesz pochwalić się rozwiniętą komunikatywnością, kierunek pedagogika w Białymstoku jest właśnie dla Ciebie.
Program studiów i gdzie studiować
Kierunek pedagogika w Białymstoku możesz realizować na Wydziale Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu w Białymstoku. Uczelnie w Białymstoku dążą do zapewnienia najwyższe poziomu kształcenia w zakresie różnorodnych kierunków studiów, a programy kształcenia układają tak, by studenci mieli okazję do zdobycia wykształcenia w stopniu interdyscyplinarnym.
Program kształcenia opiera się na naukach humanistycznych i społecznych. W siatce zajęć znajdziesz takie przedmioty jak na przykład: biomedyczne podstawy rozwoju i wychowania, podstawy metodologii nauk społecznych, polityka i prawo oświatowe, pedagogika społeczna, marketing w kulturze, finansowanie kultury w realiach UE, wybrane problemy kultury współczesnej, metoda projektów i metoda WebQuest, elektroniczne formy diagnozy i ewaluacji, metodyka pracy opiekuńczo-wychowawczej, instytucjonalne formy opieki i wychowania, elementy treningu interpersonalnego, poradnictwo wychowacze i rodzinne, subkultury młodzieżowe i wiele innych.
Praca po studiach
Studia pedagogiczne w Białymstoku przygotowują absolwentów do podjęcia pracy w szerokim zakresie, a także głębokiego rozwoju osobistego. Absolwenci zatrudniani są w placówkach realizujących działania edukacyjne, kulturalne i oświatowe, w których abiturienci poświadczają swoją świadomość tego, że są odpowiedzialni za zachowanie dziedzictwa kulturowego regionu, kraju, Europy i świata.
Studenci przygotowani są do pracy w przedszkolach, żłobkach, szkołach, poradniach psychologiczno-pedagogicznych, świetlicach środowiskowych, w centrach kultury, w placówkach opiekuńczo-wychowawczych, w ośrodkach doradczych, w ośrodkach resocjalizacyjnych, w firmach szkoleniowych, w zakładach karnych, w domach pomocy społecznej, w firmach szkoleniowych, w fundacjach, w placówkach opiekuńczych, w hospicjach, w administracji oświatowej, w poradniach rodzinnych.
Jakie wymagania podczas rekrutacji na kierunek pedagogika w Białymstoku?
Kierunki studiów w Białymstoku takie jak pedagogika uchodzą za jedne z najczęściej wybieranych wśród propozycji humanistycznych. Kandydatów na jedno miejsce jest bardzo wielu, ale liczba osób, które zostaną przyjęte, jest ograniczona. Właśnie dlatego musisz zadbać o najwyższe wyniki z egzaminów maturalnych. Prócz obowiązkowych dla wszystkich maturzystów przedmiotów, takich jak matematyka, język polski, język obcy nowożytny, powinieneś zdawać przedmioty dodatkowe: język polski, język obcy nowożytny. Maksymalnej ilości punktów może dostarczyć Ci udział w olimpiadach i konkursach przedmiotowych.
Jaka praca po kierunku pedagogika w Białymstoku?
Kierunek pedagogika w Białymstoku daje absolwentom bardzo wiele możliwości rozwoju i pracy. Absolwenci zatrudniani są w placówkach realizujących działania edukacyjne, kulturalne i oświatowe, w których abiturienci poświadczają swoją świadomość tego, że są odpowiedzialni za zachowanie dziedzictwa kulturowego regionu, kraju, Europy i świata.
Studenci są przygotowywani do pracy w przedszkolach, w szkołach, w żłobkach, w świetlicach środowiskowych, w poradniach psychologiczno-pedagogicznych, w placówkach opiekuńczo-wychowawczych, centrach kultury, w ośrodkach resocjalizacyjnych, w zakładach opiekuńczo-wychowawczych, w urzędach pracy, w szkołach dla dorosłych, w ośrodkach doradczych, w zakładach karnych, w ośrodkach resocjalizacyjnych, w działach HR, w firmach szkoleniowych, w poradniach rodzinnych, w fundacjach, w stowarzyszeniach pozarządowych, w administracji oświatowej, w domach pomocy społecznej, w klubach seniora, w placówkach opiekuńczych, w hospicjach, w systemie pomocy społecznej, w placówkach opiekuńczo-wychowawczych, w placówkach oświatowych, w służbie zdrowia, w wymiarze sprawiedliwości, w instytucjach pomocy i profilaktyki społecznej, w poradniach specjalistycznych.
Absolwenci studiów pedagogicznych zajmują się prowadzeniem diagnoz pedagogicznych, prowadzeniem zajęć korekcyjno-kompensacyjnych z dziećmi, które potrzebują specyficznego podejścia edukacyjnego, projektowaniem działań terapeutycznych i prorozwojowych. W zakres ich obowiązków wchodzą także praca opiekuńczo-wychowawcza, animacje kulturowe, edukacja medialna, edukacja elementarna, resocjalizacja, profilaktyka odnosząca się do niedostosowania społecznego, zajęcia logopedyczne. Pedagogika to nauka, która zajmuje się rozwojem człowieka na każdym etapie jego życia – od dziecka przez dorosłość po starość.
Co warto sprawdzić przed rekrutacją na kierunek pedagogika w Białymstoku?
Studia w Białymstoku na kierunku pedagogika uchodzą za jedne z najpopularniejszych wśród kierunków humanistyczno-społecznych. Błędne jest jednak myślenie, że nauka, którą jest pedagogika, zajmuje się jedynie edukacją dzieci. Aby uniknąć rozczarowania w przyszłości, zastanów się:
-
Czy nauka przedmiotów humanistycznych nie sprawia Ci problemów?
-
Czy jesteś osobą komunikatywną i potrafisz pracować w grupie?
-
Czy odznaczasz się cierpliwości i odpornością na stres?
Jeśli odpowiedzi na tego typu pytania są twierdzące, studia pedagogiczne są właśnie dla Ciebie. Kandydatów na jedno miejsce jest jednak bardzo wielu, ale liczba osób, które zostaną przyjęte, jest ograniczona. Właśnie dlatego musisz zadbać o najwyższe wyniki z egzaminów maturalnych. Prócz obowiązkowych dla wszystkich maturzystów przedmiotów, takich jak matematyka, język polski, język obcy nowożytny, powinieneś zdawać przedmioty dodatkowe: język polski, język obcy nowożytny. Maksymalnej ilości punktów może dostarczyć Ci udział w olimpiadach i konkursach przedmiotowych. Abiturienci cieszą się przywilejami i zapewniają najwyższe pozycje na listach przyjętych. Spróbuj swoich sił na przykład w Olimpiadzie Języka Angielskiego lub w Olimpiadzie Literatury i Języka Polskiego.
Po internetowej rejestracji i dokonaniu opłaty rekrutacyjnej pamiętaj o terminowym dostarczeniu wymaganych dokumentów do Wydziałowej Komisji Rekrutacyjnej. Komisja oczekuje z reguły świadectwa dojrzałości, świadectwa ukończenia szkoły do wglądu, podania i oświadczenia, zdjęć do legitymacji, dowodu osobistego do wglądu, zaświadczeń o wysokich wynikach w olimpiadach i konkursach, jeśli brałeś w nich udział. Szczegółowe informacje znajdziesz na stronach internetowych uczelni w Białymstoku.
STUDIA W BIAŁYMSTOKU - ważne informacje
kierunki studiów w Białymstoku
studia w Białymstoku
PEDAGOGIKA - ważne informacje
pedagogika studia
pedagogika studia online
studia pedagogiczne w Białymstoku
studia pedagogiczne w Polsce
zasady rekrutacji na studia