Każda przyszła mama chce mieć poczucie, że w tym jednocześnie i trudnym czasie towarzyszyć jej będą osoby pełne zaangażowania i wiedzy. Położnictwo to jedna z tych dyscyplin medycznych, która zajmuje się właśnie opieką nad kobietami ciężarnymi oraz noworodkami. Jego historia jest naprawdę bardzo długa, na przestrzeni lat jednak położnictwo znacznie ewoluowało. I dziś osoby, które zajmują się nim zawodowo, posiadają rozbudowaną wiedzę z zakresu nauk medycznych.
Trzeba jasno podkreślić, że studia na kierunku położnictwo powinny być wybierane przede wszystkim przez osoby, które czują powołanie do wykonywania tej odpowiedzialnej pracy. Jeśli bierzesz je pod uwagę, musisz interesować się podstawowymi naukami medycznymi oraz posiadać zespół niezbędnych kompetencji. Powinny towarzyszyć ci takie cechy jak empatia, wrażliwość, chęć niesienia pomocy oraz bardzo ważna umiejętność działania pod presją czasu. Zastanów się, czy spełniasz wszystkie te wymagania.
Typ i tryb studiów
Studia na kierunku położnictwo możemy podzielić na:
1. Typ:
-
Studia I stopnia (licencjackie)
-
Studia II stopnia (magisterskie)
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
Studia na kierunku położnictwo w Warszawie realizowane są zarówno w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia licencjackie, które trwają trzy lata. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające dwa lata.
Uczelnie w Warszawie umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym lub online. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
Program studiów i przedmioty
Studia I stopnia w Warszawie na kierunku położnictwo możesz rozpocząć wyłącznie w trybie stacjonarnym. Dlatego też powinieneś mieć świadomość, że będziesz musiał poświęcić sporo czasu na naukę i rozwój swoich umiejętności. Oczywiście dziś studia stacjonarne cieszą się ogromną popularnością wśród absolwentów szkół średnich. Ma na to przede wszystkim wpływ regularność w zdobywaniu wiedzy oraz brak opłat za czesne, jeśli studenci kształcą się na uczelniach państwowych.
Studia medyczne takie jak położnictwo powinny być wybierane przede wszystkim przez osoby, które czują powołanie do wykonywania tego zarówno pięknego, jak i odpowiedzialnego zawodu. Dziś zakres obowiązków położnych znacznie ewoluował. Są więc one zobligowania do posiadania wszechstronnej wiedzy z podstawowych nauk medycznych takich jak:
-
anatomia i fizjologia człowieka
-
immunologia
-
patomorfologia
Oczywiście to dopiero początek kształcenia na tym kierunku, ponieważ największe znaczenie odgrywać będzie kształcenie kierunkowe, czyli to związane z ciążą, połogiem i opieką nad noworodkami. Jeśli wybierzesz kierunek taki jak położnictwo, otrzymasz gruntowne wykształcenie z zakresu:
-
technik położniczych i prowadzenia porodu
-
badań fizykalnych
-
neonatologii i pediatrii
Przyszli abiturienci tego kierunku będą uczestniczyli także w szeregu praktyk, które znacznie podniosą ich kwalifikacje. Jednak najważniejszym aspektem nauki na tym kierunku jest odnalezienie w sobie powołania do wykonywania tego wymagającego zawodu – wtedy można liczyć na pełną satysfakcję.
Gdzie studiować na kierunku położnictwo w Warszawie
Kierunek położnictwo (studia I stopnia) - uczelnie w Warszawie