Program studiów i przedmioty
Przykładowe przedmioty w programie studiów na kierunku praca socjalna: biomedyczne podstawy rozwoju człowieka, filozofia społeczna, prawna ochrona pracy z elementami ergonomii, psychologia ogólna, Katolicka Nauka Społeczna.
Czego nauczysz się w ramach studiów na kierunku praca socjalna? Studia kształcą w zakresie bloku podstawowego, gdzie zdobędziesz wiedzę z takich dziedzin jak: pedagogika, psychologia, socjologia, filozofia.
Co więcej, zostanie to uzupełnione o wiedzę specjalistyczną z zakresu dziedzin obejmujących tematy polityki społecznej, pracy socjalnej oraz poradnictwa wychowawczego, rodzinnego oraz zawodowego.
Dzięki tak wszechstronnej wiedzy będziesz w stanie dostrzegać patologie społeczne oraz skutecznie rozwiązywać czy niwelować konflikty w społeczeństwie. Kierunek jest także nastawiony na kształtowanie umiejętności miękkich, bowiem praca socjalna oznacza nieustanny kontakt z ludźmi, często zmagającymi się z różnymi problemami.
Nie jest to praca łatwa, ale na pewno dająca dużo satysfakcji. Przykładowymi przedmiotami będą: psychologia rozwojowa i osobowości, psychologia kliniczna, Podstawy socjologii, socjologia wychowania, kulturowe konteksty edukacji oraz wprowadzenie do pedagogiki. Taka różnorodność zajęć nie powoli Ci narzekać na nudę!
Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:
-
posługiwania się pojęcia z zakresu etyki, filozofii oraz rozumienia ich funkcji w życiu społecznym oraz posługiwania się pojęciami socjologicznymi,
-
pedagogiki społecznej, socjalnej oraz ich roli w dobie współczesnego społeczeństwa,
-
pracy socjalnej: zawierania kontraktu, przeprowadzania wywiadu, analizy dokumentów, obserwacji, stosowania technik motywowania klientów, samodzielnego projektowania działalności socjalnej,
-
posługiwanie się pojęciami z zakresu ekonomii oraz zarządzania w kontekście społeczno-ekonomicznym,
-
języka obcego na poziomie biegłości B2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego Rady Europy oraz umiejętności posługiwania się specjalistycznym językiem angielskim z zakresu kierunku kształcenia.