Geoarcheologia

Geoarcheologia

Geoarcheologia – kierunek studiów

Studia z zakresu geoarcheologii to kompleksowy program edukacyjny, który łączy w sobie wiedzę z geologii, archeologii oraz nauk o środowisku. Ich celem jest umożliwienie studentom zrozumienia związków między procesami geologicznymi a zjawiskami kulturowymi oraz wykorzystanie tej wiedzy do rekonstrukcji środowiska i historii ludzkiej działalności na przestrzeni czasu. Studenci zdobywają też podstawową wiedzę na temat geologii, w tym tej dotyczącej budowy geologicznej Ziemi, procesów geologicznych. Opanowują metody analizy składu mineralnego, tekstury i struktury skał.

W procesie rekrutacji na studia 2025/2026 na kierunku Geoarcheologia najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: historia, wiedza o społeczeństwie, historia sztuki, filozofia, język polski, geografia, biologia, chemia, fizyka, matematyka, język obcy nowożytny.

Absolwenci mogą podjąć pracę, jako archeolodzy terenowi, prowadząc badania archeologiczne na terenie różnych lokalizacji historycznych. Ich zadaniem będzie prowadzenie wykopalisk, dokumentowanie znalezisk, analiza materiałów archeologicznych oraz interpretacja danych w kontekście historycznym i geologicznym. Będą kontynuować swoją karierę naukową również jako pracownicy w instytucjach badawczych czy centrach naukowych. Zobacz pełen opis kierunku >

Rozwiń Zwiń

Uczelnie

Co ma wpływ na wyniki wyszukiwania i

Gotowe

Co ma wpływ na wyniki wyszukiwania?

Na liście wyników wyszukiwania znajdują się wszystkie polskie uczelnie publiczne (państwowe) oraz promowane uczelnie niepubliczne (prywatne). Kolejność profili partnerów w wynikach wyszukiwania zależy od określonych czynników. Więcej informacji o pozycjonowaniu znajdziesz w Regulaminie dostępnym tutaj

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Filtrowanie
Województwo
    Miejscowość
      Status uczelni
      Typ uczelni
        Więcej filtrów
        Poziom studiów
          Forma studiów
            Czas trwania

              Co ma wpływ na wyniki wyszukiwania i

              Nie znaleziono uczelni spełniających kryteria wyszukiwania

              Gotowe

              Wyróżniony

              Profil tego partnera wyświetla się wyżej w wynikach wyszukiwania, ponieważ partner wykupił dodatkową, płatną usługę w otouczelnie.pl polegającą na pozycjonowaniu partnera w wynikach wyszukiwania.

              Geoarcheologia – opis kierunku

              Studia na kierunku geoarcheologia to jednolite studia magisterskie, których program kształcenia trwa 5 lat (jednolite studia magisterskie) i kończy się uzyskaniem dyplomu (magistra). Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym.

              Jakie przedmioty zdawać na maturze

              Rekrutacja na studia na kierunku geoarcheologia prowadzona jest na podstawie wyników z egzaminu maturalnego z takich przedmiotów, jak np. historia, wiedza o społeczeństwie, historia sztuki, filozofia, język polski, geografia, biologia, chemia, fizyka, matematyka, język obcy nowożytny.

              *Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

              Geoarcheologia - zasady rekrutacji

              Dalsza część artykułu pod reklamą

              Jak wyglądają studia na kierunku geoarcheologia?

              W trakcie studiów na tym kierunku studenci zapoznają się z metodologią badań archeologicznych, teorią archeologiczną oraz zdobywają praktyczne umiejętności związane z prowadzeniem wykopalisk, dokumentacją znalezisk oraz analizą materiałów archeologicznych.

              Archeologiczne i geologiczne kierunki studiów zazwyczaj obejmują także tematykę związaną z metodami analitycznymi. Nie inaczej jest w przypadku studiów na kierunku geoarcheologia. Uczestnicy zapoznają się z metodami badań geoarcheologicznych, technikami analitycznymi wykorzystywanymi w badaniach skał, osadów oraz materiałów archeologicznych.

              Zdobywają też wiedzę na temat procesów rzeźbotwórczych i form terenowych oraz ich związku z działalnością człowieka. Opanowują metody rekonstrukcji paleogeograficznej i paleoklimatycznej na podstawie analiz osadów i form terenowych.

               

              1. Typ i tryb studiów:

              Studia na kierunku geoarcheologia możemy podzielić na:

              1. Typ:

               

              2. Tryb:

               

              2. Zdobywana wiedza i umiejętności

              Absolwenci mają wiedzę z zakresu zarówno archeologii, jak i geologii, co pozwala im na zrozumienie związków między procesami geologicznymi oraz kulturowymi. Potrafią interpretować dane terenowe, identyfikować, dokumentować i analizować cechy geologiczne oaz archeologiczne.

              Opanowują także techniki i metody prowadzenia badań archeologicznych, w tym wykopaliskowych i powierzchniowych. Potrafią samodzielnie prowadzić badania terenowe i analizować znalezione struktury.

              Efektywnie komunikują się z innymi członkami zespołu i prezentują wyniki swoich badań, zarówno w formie pisemnej, jak i wizualnej.

              Dalsza część artykułu pod reklamą

              Ile trwają studia na kierunku geoarcheologia?

              Studia na kierunku geoarcheologia trwają 5 lat (jednolite studia magisterskie).

              Dalsza część artykułu pod reklamą

              Jaka praca po studiach na kierunku geoarcheologia?

              Absolwenci są przygotowani do pracy jako kuratorzy muzealni, zajmując się gromadzeniem, katalogowaniem i prezentacją zabytków archeologicznych oraz geologicznych. Ich zadaniem będzie również organizacja wystaw, prowadzenie zajęć edukacyjnych i popularyzacja wiedzy z zakresu geoarcheologii.

              Podejmą pracę także jako specjaliści do spraw ochrony dziedzictwa kulturowego w instytucjach rządowych, organizacjach pozarządowych lub firmach konsultingowych. Ich rolą będzie monitorowanie, dokumentowanie i ochrona obiektów archeologicznych, a także geologicznych przed zniszczeniem i dewastacją.

              Możliwości zatrudnienia po studiach na kierunku geoarcheologia

              • archeolog terenowy,
              • badacz naukowy,
              • kurator muzealny,
              • specjalista do spraw ochrony dziedzictwa kulturowego,
              • geolog środowiskowy,
              • konsultant w dziedzinie inżynierii środowiska,
              • pracownik agencji ochrony przyrody.

              Dzięki uzyskanym efektom kształcenia absolwenci geoarcheologii są przygotowani do pracy w różnych obszarach, w tym w instytucjach badawczych, muzeach, agencjach ochrony dziedzictwa kulturowego, firmach archeologicznych, geologicznych oraz w sektorze publicznym. Ich wiedza i umiejętności mogą być wykorzystane do prowadzenia badań naukowych, monitorowania i ochrony obszarów archeologicznych i geologicznych, a także do pracy jako konsultanci.

              Dalsza część artykułu pod reklamą

              Dalsza część artykułu pod reklamą

              Dalsza część artykułu pod reklamą

              Miasta, które oferują studia na kierunku Geoarcheologia

              Dalsza część artykułu pod reklamą

              Teraz najważniejsze

              kalkulator maturalny

              matura 2025

              arkusze maturalne

              wyniki matur 2025

              rekrutacja na studia

              studia

              kierunki studiów

              studia podyplomowe

               

              Ciekawe

               


              gdzie studiować

               

               

              Nadchodzące wydarzenia

              Komentarze (0)