W trakcie studiów na tym kierunku studenci zapoznają się z metodologią badań archeologicznych, teorią archeologiczną oraz zdobywają praktyczne umiejętności związane z prowadzeniem wykopalisk, dokumentacją znalezisk oraz analizą materiałów archeologicznych.
Archeologiczne i geologiczne kierunki studiów zazwyczaj obejmują także tematykę związaną z metodami analitycznymi. Nie inaczej jest w przypadku studiów na kierunku geoarcheologia. Uczestnicy zapoznają się z metodami badań geoarcheologicznych, technikami analitycznymi wykorzystywanymi w badaniach skał, osadów oraz materiałów archeologicznych.
Zdobywają też wiedzę na temat procesów rzeźbotwórczych i form terenowych oraz ich związku z działalnością człowieka. Opanowują metody rekonstrukcji paleogeograficznej i paleoklimatycznej na podstawie analiz osadów i form terenowych.
1. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku geoarcheologia możemy podzielić na:
1. Typ:
2. Tryb:
2. Zdobywana wiedza i umiejętności
Absolwenci mają wiedzę z zakresu zarówno archeologii, jak i geologii, co pozwala im na zrozumienie związków między procesami geologicznymi oraz kulturowymi. Potrafią interpretować dane terenowe, identyfikować, dokumentować i analizować cechy geologiczne oaz archeologiczne.
Opanowują także techniki i metody prowadzenia badań archeologicznych, w tym wykopaliskowych i powierzchniowych. Potrafią samodzielnie prowadzić badania terenowe i analizować znalezione struktury.
Efektywnie komunikują się z innymi członkami zespołu i prezentują wyniki swoich badań, zarówno w formie pisemnej, jak i wizualnej.