Nie zawsze wiemy dlaczego tak się dzieje i pewnie mielibyśmy problem z przełożeniem swoich wrażeń definicje i jednoznaczne diagnozy, ale w niektórych miejscach, pomieszczeniach, mieszkaniach czy przestrzeniach miejskich czujemy się lepiej, niż w innych.
Jeśli pominiemy osobiste sentymenty, będziemy musieli przyznać, że istnieje pewna immanentna energia miejsc, ich porządek i struktura, które programują nasz odbiór, sprawiają, że jesteśmy zagubieni i podenerwowani lub zrelaksowani, zorientowani w przestrzeni, którą zapisujemy w myślach jako tę, do której będziemy chcieli kiedyś wrócić.
Te niezdefiniowane odczucia, którym oddajemy się jako odbiorcy wnętrz i otoczenia, są zasługą projektantów, korzystających ze swojej wiedzy architektonicznej, wrażliwości estetycznej i znajomości aktualnych trendów.
1. Typ i tryb studiów
Kierunek projektowanie architektury wnętrz i otoczenia można realizować tylko w trybie stacjonarnym. W przypadku studiów stacjonarnych zajęcia będą odbywać się od poniedziałku do piątku.
Studia na kierunku Projektowanie architektury wnętrz i otoczenia możemy podzielić na:
1. Poziom:
2. Forma:
Tematyka zajęć na powyższych studiach będzie bezpośrednio związana z naukami architektonicznymi.
2. Program studiów i przedmioty
Program kształcenia na powyższych studiach będzie oscylował wokół zagadnień związanych z architekturą, historią sztuki, budownictwem czy naukami technicznymi. Jako student będziesz mógł uczęszczać na wiele ciekawych zajęć i wykładów o tematyce powiązanej z powyższymi zagadnieniami. W planie znajdą się między innymi następujące przedmioty:
-
Historia sztuki i architektury
-
Instalacje we wnętrzach
-
Technologie modelowania przestrzennego
-
Kolor i forma w projektowaniu
3. Nabywane umiejętności
W ramach studiów na kierunku projektowanie architektury wnętrz i otoczenia wykształcisz wiele cennych umiejętności praktycznych. Przede wszystkim nauczysz się projektowania różnego rodzaju wnętrz i przestrzeni.
Studenci poznają także zasady wykonywania rysunku technicznego oraz obsługi specjalistycznych programów, powszechnie stosowanych w branży architektonicznej. Istotnym elementem kształcenia będą także praktyki zawodowe, które zrealizujesz w wyznaczonym do tego miejscu.
4. Dla kogo ten kierunek
Jeśli możesz pochwalić się zmysłem artystycznym, ale nieobce są Ci również zagadnienia matematyczne, chcesz dowiedzieć się w jaki sposób zaprojektować wnętrze lub dowolną przestrzeń okołoarchitektnoniczną z zachowaniem równowagi pomiędzy estetyką a funkcjonalnością, jesteś wnikliwym obserwatorem rzeczywistości i chciałbyś mieć wpływ na wygląd przestrzeni – tych prywatnych, zamkniętych pomiędzy czterema ścianami domu lub mieszkania oraz tych, z których korzystamy wszyscy, studia na kierunku projektowanie architektury wnętrz i otoczenia są stworzone na miarę Twoich potrzeb.
5. Gdzie studiować Projektowanie architektury wnętrz i otoczenia
Jakie uczelnie w Polsce oferują kierunek Projektowanie architektury wnętrz i otoczenia: