1. Dla kogo ten kierunek?
Zarządzanie i inżynieria produkcji jest nowoczesnym kierunkiem, który jest idealną odpowiedzią na zapotrzebowania aktualnego rynku pracy, ponieważ łączy wiedzę inżynierską i zdolności menedżerskie. Program kształcenia jest skonstruowany w taki sposób, by zapewnić wiedzę z zakresu zarządzania produkcją i usługami, zarządzania zasobami ludzkimi, marketingu czy ekonomii produktu.
Idealni kandydaci na studia inżynierskie nie mogą mieć problemów z naukami ścisłymi, zwłaszcza informatyką i matematyką. Kandydaci powinni odznaczać się predyspozycjami kierowniczymi i językowymi, a także ogólną komunikatywnością, która pozwoli współpracować w grupie. Jeśli chcesz zapoznać się z kwestiami, które wpływają na funkcjonowanie przedsiębiorstw, kierunek zarządzanie i inżynieria produkcji w Łodzi jest właśnie dla Ciebie.
2. Typ i tryb studiów
Studia na kierunku zarządzanie i inżynieria produkcji możemy podzielić na:
1. Typ:
-
Studia I stopnia (inżynierskie)
-
Studia II stopnia (magisterskie)
-
Studia podyplomowe
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
3. Gdzie studiować?
Studia w Łodzi na kierunku mechatronika możesz realizować zależnie od roku akademickiego przede wszystkim na Wydziale Zarządzania i Inżynierii Produkcji Politechniki Łódzkiej. Uczelnie w Łodzi zapewniają najwyższą poziom kształcenia na kierunkach ścisłych i technicznych realizowanych w formie stacjonarnej i niestacjonarnej.
4. Praca po studiach
Studia w Łodzi na kierunku zarządzanie i inżynieria produkcji pozwalają studentom podjąć pracę w przedsiębiorstwach produkcyjnych i produkcyjno-handlowych w różnych gałęziach przemysłu, w centrach logistycznych, w firmach doradczych, audytorskich. Abiturienci zakładają również własne firmy produkcyjne, usługowe, produkcyjno-handlowe dzięki gruntownemu wykształceniu techniczno-menedżerskiemu.
Absolwenci odpowiadają za monitorowanie, analizę i prace przygotowawczo-wdrożeniowe nowoczesnych technologii, organizowanie działalności produkcyjnej w różnych typach zakładów, monitorowanie i wprowadzanie innowacyjnych rozwiązań w procesie produkcyjnym. Pracują w jednostkach projektowych i doradczych, które zajmują się inżynierią produkcji, w przedsiębiorstwach, które wykorzystują nowoczesne technologie, w jednostkach administracyjnych, które wymagają wiedzy technicznej, ekonomicznej, informatycznej, umiejętności organizacyjnych, w jednostkach gospodarczych.
5. Program studiów i przedmioty
Program kształcenia opiera się na naukach ścisłych, zwłaszcza matematyce i fizyce. W zależności od wybranej uczelni w siatce zajęć znajdziesz takie przedmioty jak na przykład: techniki wytwarzania, wytrzymałość materiałów, termodynamika, urządzenia technologiczne, projektowanie procesów i oprzyrządowania, podstawy ekonomiczno-prawne funkcjonowania przedsiębiorstwa, konstruowanie elementów maszyn, systemy komunikacji i negocjacji, strategie zarządzania przedsiębiorstwem, transfer technologii i ochrona własności intelektualnej, BHP i ochrona środowiska i wiele innych.
W programie studiów na kierunku zarządzanie i inżynieria produkcji znajdziesz takie przedmioty jak np.:
-
techniki wytwarzania,
-
wytrzymałość materiałów,
-
urządzenia technologiczne,
-
projektowanie procesów i oprzyrządowania,
-
podstawy ekonomiczno-prawne funkcjonowania przedsiębiorstwa,
-
konstruowanie elementów maszyn,
-
systemy komunikacji i negocjacji,
-
strategie zarządzania przedsiębiorstwem,
-
transfer technologii i ochrona własności intelektualnej,
-
i wiele innych.
W zależności od wybranej uczelni studenci mogą rozwijać swoje zainteresowania w trakcie wybranych specjalizacji, takich jak na przykład: inżynieria logistyki, inżynieria procesów produkcyjnych, inżynieria jakości. Oferty specjalizacyjne warto śledzić na stronach internetowych uczelni w Łodzi, ponieważ są one zmienne i zależą od zainteresowania studentów.
Studenci zdobywają wykształcenie, które mieści zagadnienia związane z zarządzaniem projektami, ergonomią, zarządzaniem zasobami ludzkimi, materiałoznawstwem, ekonomiką produkcji, zarządzaniem produkcją i usługami i tym podobne. Program kształcenia łączy wiedzę techniczną z menedżerską. Studenci kształcą także umiejętności z zakresu zarządzania produkcją, jakością i logistyką, jak również rozwijają zdolności analityczne i interpretacyjne oraz umiejętności komunikacyjne, które wpływają na skuteczną współpracę w grupie.