Kierunek elektronika i telekomunikacja w Łodzi to propozycja, która sprawdza się w świecie nastawionym na urządzenia elektroniczne i cyfrowy świat. Studia w tym zakresie łączą różne dziedziny nauki i techniki, jak chociażby elektronikę, informatykę i telekomunikację.
Tym samym realizowany program kształcenia przygotowuje do pracy przyszłych konstruktorów układów elektronicznych, projektantów systemów mikroprocesorowych i sieci komunikacji bezprzewodowej. W trakcie realizowanych zajęć z pewnością zdobędziesz kompetencje w zakresie programowania i projektowania systemów mikroprocesowych, a także w zakresie wykorzystywania sieci bezprzewodowych.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku Elektronika i telekomunikacja możemy podzielić na:
1. Typ
-
Studia I stopnia (inżynierskie)
-
Studia II stopnia (magisterskie)
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
Kierunek elektronika i telekomunikacja w Łodzi realizowany jest w ramach dwóch komplementarnych cykli kształcenia. Studia pierwszego stopnia to studia inżynierskie, trwające trzy i pół roku (siedem semestrów) bądź cztery lata w przypadku trybu niestacjonarnego.
Studia magisterskie uzupełniają wiedzę zdobywaną na studiach pierwszego stopnia, a realizowane są w trakcie trzech semestrów (półtora roku).
Studia stacjonarne tzw. dzienne realizowane są bezpłatnie (w uczelniach publicznych), a program kształcenia realizowany jest od poniedzialku do piątku w siedzibie uczelni.
Studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym (one czasami tylko z nazwy są wieczorowe, ale w praktyce zajęcia odbywają się przez cały dzień) realizowane są od poniedziałku do piątku.
Zanim wybierzesz jednak studia niestacjonarne, pamiętaj, że wiążą się one z uiszczaniem opłat za czesne, oraz przed rekrutacją sprawdź w jakiej formie realizowane są studia zaocznej czy wieczorowej.
Zdobywana wiedza i umiejętności
Studenci elektroniki i telekomunikacji w trakcie całego procesu kształcenia zdobywają zaawansowaną wiedzę z zakresu elektroniki, telekomunikacji, teleinformatyki. Zapoznają się przy tym z analizą i projektowaniem analogowych i cyfrowych układów elektronicznych, z techniką mikroprocesorową i optoelektroniki, a także z metodami wdrażania nowoczesnych sieci telekomunikacyjnych i teleinformatycznych. Propozycja kształcenia przewiduje także wybór specjalizacji, która w znaczący sposób wpływa na przebieg kariery zawodowej.
Poszczególne zajęcia obowiązkowe i fakultatywne pozwolą Ci zapoznać się z technologią mikro i nanotechnologią, projektowaniem i eksploatacją odnawialnych źródeł energii, projektowaniem i eksploatacją sieci światłowodowych. Nauczysz się weryfikować i selekcjonować informacje z różnych źródeł, które obejmują także źródła elektroniczne.