Kierunki studiów w Łodzi związane z tą dyscypliną łączą teorię z praktyką, kładąc nacisk na naukę efektywnego zarządzania procesami produkcyjnymi w dynamicznie zmieniającym się otoczeniu technologicznym. Program obejmuje zarówno podstawowe przedmioty z zakresu zarządzania, jak i zaawansowane tematy związane z technologiami, logistyką czy optymalizacją produkcji.
Na początku studiów uczestnicy uczą się na tematy ogólne, dzięki którym rozumieją funkcjonowanie firm i rynków. Poznają podstawy zarządzania czy mikro- i makroekonomii. Kolejne semestry wprowadzają w zaawansowane tematy związane z procesami produkcyjnymi, np. zarządzanie procesami produkcyjnymi czy logistykę i zarządzanie łańcuchem dostaw.
Uczelnie w Łodzi uwzględniły w programie także innowacje, takie jak Przemysł 4.0., cyfryzacja i automatyzacja procesów. Studenci mogą uczyć się w laboratoriach i brać udział w stażach, które przygotowują do pracy w realnym środowisku przemysłu. Poza tym do wyboru jest jedna z dostępnych specjalności, m.in. zarządzanie produkcją w INDUSTRY 4.0, produkty i procesy w gospodarce o obiegu zamkniętym czy zarządzanie jakością w łańcuchu dostaw.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku zarządzanie produkcją możemy podzielić na:
1. Typ
-
Studia II stopnia (magisterskie),
2. Tryb:
-
studia stacjonarne,
-
studia niestacjonarne.
Zdobywana wiedza i umiejętności
Absolwenci potrafią tworzyć harmonogramy produkcji i optymalizować procesy z zastosowaniem metod Lean Manufacturing. Identyfikują problemy w procesach produkcyjnych i wdrażają zmiany mające na celu poprawę efektywności i redukcję kosztów.
Obsługują oraz wdrażają systemy automatyzacji i robotyzacji produkcji. Korzystają z technologii Przemysły 4.0.: Internetu Rzeczy czy sztucznej inteligencji. Zarządzają też systemami ERP, które wspierają procesy biznesowe.
Opracowują również strategie zarządzania zasobami ludzkimi, materiałowymi i finansowymi. Monitorują koszty produkcji i analizują rentowność przedsiębiorstwa.