Mechanika i budowa maszyn studia zaoczne Kraków

Mechanika i budowa maszyn studia zaoczne Kraków

Advertisement

Mechanika i budowa maszyn studia zaoczne Kraków

Studia zaoczne w Krakowie

mechanika i budowa maszyn

Odkryj mechanikę i budowę maszyn w Krakowie i sprawdź gdzie możesz studiować 

 

Dodaj do ulubionych

06.12.2022

Mechanika i budowa maszyn studia niestacjonarne (zaoczne) Kraków 2023

Studia na kierunku Mechanika i budowa maszyn w Krakowie to studia inżynierskie lub magisterskiektórych program kształcenia trwa od 3,5 roku do 4 lat (studia I stopnia) lub od 1,5 roku do 2 lat (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu inżyniera lub magistra.

Studia na kierunku mechanika i projektowanie maszyn w Krakowie
Rok akademicki 2023/2024
Forma studiów
Poziom studiów
Czas trwania

Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym (dziennym) lub niestacjonarnym (zaocznym).

Specyfika studiów zależy od wyboru specjalności / ścieżki kształcenia. Studia gwarantują zdobycie niezbędnych umiejętności, które będą przydatne w przyszłej pracy zawodowej.

 

Ceny

Ceny za studia niestacjonarne na kierunku mechanika i budowa maszyn Krakowie w roku akademickim 2022/2023 wahają się od 4500 zł do 5200 zł za pierwszy rok studiów.

czytaj dalej wszystko o Mechanika i budowa maszyn studia zaoczne Kraków

Jakie są ceny studiów na kierunku mechanika i budowa maszyn w Krakowie?

Wszyscy studenci, którzy zdecydują się na realizację studiów niestacjonarnych muszą pamiętać o konieczności poniesienia odpowiednich opłat. Wysokość czesnego jest indywidualnie ustalana przez władze konkretnych uczelni. Jako że na przestrzeni czasu może ona ulec znaczącej zmianie, ważne abyś dokładnie sprawdzał wszystkie aktualności zamieszczane na oficjalnych stronach internetowych wybranych ośrodków akademickich. Krakowskie uczelnie zazwyczaj mają w swoich ofertach szeroki wachlarz zniżek, promocji czy możliwości płatności ratalnej, co może nawet w znaczny sposób wpłynąć na wysokość czesnego i być dużym udogodnieniem dla studentów.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Mechanika i budowa maszyn w Krakowie - zasady rekrutacji

 • Terminy rekrutacji

 • Czas trwania na uczelniach

 • Przedmioty maturalne

 

Gdzie studiować na kierunku mechanika i budowa maszyn (zaoczne) w Krakowie?

Uczelnie na których można studiować kierunek mechanika i budowa maszyn (zaoczne) w Krakowie

 • Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki
 • Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie

 

Jak wyglądają studia na kierunku mechanika i budowa maszyn?

1. Dla kogo ten kierunek?

W dzisiejszych, zautomatyzowanych czasach, maszyny są powszechnie stosowane w wielu branżach i gałęziach przemysłu. Przedsiębiorcy coraz częściej decydują się na wprowadzenie do swoich firm nowoczesnych urządzeń, które w znaczny sposób usprawnią pracę i uczynią ją bardziej efektywną. W związku z rosnącą popularnością tego typu rozwiązań wzrasta zapotrzebowanie na specjalistów z zakresu projektowania i produkcji maszyn przemysłowych. Odpowiedzią na podobne potrzeby jest kierunek mechanika i budowa maszyn w Krakowie.

Idealnymi kandydatami na studia inżynierskie będą osoby o zainteresowaniach z zakresu nauk ścisłych i technicznych, które chciałyby rozwijać się w tym kierunku i związać z nim swoją przyszłość zawodową. Jeżeli dodatkowo masz dużą wiedzę informatyczną i orientujesz się w rynku nowoczesnych technologi, to studia na kierunku mechanika i budowa maszyn będą dla ciebie odpowiednim wyborem.

 

2. Typ i tryb studiów:

Studia na kierunku mechanika i budowa maszyn możemy podzielić na:

1. Typ:

 • Studia I stopnia (inżynierskie)

 • Studia II stopnia (magisterskie)

 

2. Tryb:

 • studia stacjonarne

 • studia niestacjonarne

 

Studia na kierunku mechanika i budowa maszyn w Krakowie realizowane są w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia inżynierskie, które trwają od 3,5 do 4 lat. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające od 1,5 roku do 2 lat.

Uczelnie w Krakowie umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.

Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.

 

3. Gdzie studiować

Studia inżynierskie w Krakowie cieszą się bardzo dużą popularnością wśród studentów, którzy chcą zdobyć wszechstronne wykształcenie oraz praktyczne umiejętności techniczne, dlatego też można je znaleźć w ofercie wielu uczelni na terenie całej Polski. Obecnie, mechanikę i budowę maszyn w trybie niestacjonarnym można realizować na Politechnice Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki oraz na Akademii Górniczo Hutniczej im. Stanisława Staszica. Uczelnie te charakteryzują się długą i bogatą tradycją, a ich ukończenie daje gwarancje wszechstronnego wykształcenia.

 

4. Praca po studiach

Studia w Krakowie kształcą doskonałych specjalistów z zakresu różnorodnych dziedzin, którzy bez problemu odnajdują się na współczesnym, wymagającym rynku pracy. Podobnie jest z absolwentami kierunku mechanika i budowa maszyn. Po ich ukończeniu bez problemu znajdziesz zatrudnienie w wielu branżach.

Jako absolwent będziesz kompleksowo przygotowany do wykonywania zawodu projektanta i konstruktora maszyn przemysłowych. Ponadto, idealnie odnajdziesz się jako inżynier w zakładach przemysłowych i produkcyjnych, a także specjalista do spraw eksploatacji maszyn. Równie ciekawą opcją może być związanie swojej przyszłości z firmami konsultingowymi, biurami projektowymi lub przedsiębiorstwami przemysłu maszynowego. Co więcej, możesz pracować na stanowisku mechanika i montera maszyn oraz inżyniera do spraw walidacji. Absolwenci często decydują się także na założenie i prowadzenie własnej działalności gospodarczej lub na karierę w środowisku międzynarodowym.

 

5. Program studiów

Program studiów inżynierskich został w pełni dopasowany do realiów współczesnego świata oraz potrzeb obecnego rynku pracy. Jako student będziesz miał szansę ugruntować swoją wiedzę techniczną oraz wzbogacić ją o nowe, cenne elementy. 

 

W programie studiów na kierunku mechanika i budowa maszyn znajdziesz takie przedmioty jak np.:

 • mechanika maszyn
 • budowa samochodów
 • matematyka
 • metrologia
 • silniki spalinowe
 • podstawy konstrukcji maszyn

 

Co więcej, poznasz nowoczesne technologie i programy informatyczne, które są na co dzień stosowane w branżach technicznych. Oprócz zajęć obligatoryjnych, w ofercie kształcenia znajdą się ciekawe bloki specjalizacyjne, mianowicie: bezpieczeństwo eksploatacji maszyn i urządzeń, mechanika konstrukcji materiałów, komputerowo wspomagane projektowanie inżynierskie, urządzenia chłodnicze i klimatyzacyjne oraz specjalności w języku angielskim: mechanical design oraz computational mechanics. Dokładną i aktualną listę dostępnych specjalizacji znajdziesz na oficjalnych stronach internetowych wybranych uczelni.

Ponadto,jako student będziesz mógł korzystać z bogatej oferty zajęć fakultatywnych, dzięki którym pogłębisz swoją wiedzę oraz zyskasz cenne kompetencje praktyczne. Co więcej, rozwiniesz swoje zdolności językowe, czym zwiększysz swoje szanse na międzynarodową karierę. Uzyskaną wiedzę oraz kompetencje praktyczne wykorzystasz podczas obowiązkowych praktyk studenckich, które zrealizujesz w wybranym przez siebie miejscu.

Ile trwają studia na kierunku mechanika i budowa maszyn w Krakowie?

Studia na kierunku Mechanika i budowa maszyn w Krakowie, w zależności od typu studiów trwają od 3,5 do 4 lat (studia I stopnia) lub od 1,5 roku do 2 lat (studia II stopnia).

Studia inżynierskie w Krakowie można podzielić na studia pierwszego i drugiego stopnia. Pierwsza opcja jest idealna dla osób, które ukończyły liceum, pozytywnie zdały egzamin maturalny oraz chciałyby kontynuować naukę na studiach wyższych. W tym przypadku nauka trwa siedem lub osiem semestrów i kończy się nadaniem tytułu inżyniera. Natomiast studia magisterskie skierowane są do absolwentów studiów wyższych. Osoby, które zdecydują się na tę formę studiów, na naukę będą musiały przeznaczyć trzy lub nawet cztery semestry. Absolwenci, którzy otrzymają tytuł magistra będą mogli kontynuować naukę na studiach podyplomowych lub doktoranckich, które umożliwią im rozpoczęcie kariery naukowej.

Jaka praca po ukończeniu studiów na kierunku mechanika i budowa maszyn?

Absolwenci studiów inżynierskich bez problemu odnajdują się na współczesnym, niezwykle wymagającym rynku pracy. Podobnie jest po ukończeniu kierunku mechanika i budowa maszyn, po którym możesz liczyć na wiele interesujących ofert pracy i możliwości rozwoju zawodowego. Przede wszystkim zostaniesz kompleksowo przygotowany do podjęcia pracy we wszystkich miejscach, w których zatrudniani są specjaliści do spraw technicznych.

Jako absolwent idealnie odnajdziesz się w zawodzie projektanta i konstruktora maszyn oraz urządzeń przemysłowych. Ponadto, możesz związać swoją przyszłość z przedsiębiorstwami przemysłu maszynowego, biurami projektowymi, firmami konsultingowymi, konstrukcyjnymi i technologicznymi. Równie ciekawą opcją może być praca w jednostkach naukowo-badawczych, zakładach górniczych i przeróbczych oraz elektrowniach i elektrociepłowniach.

Uzyskaną wiedzę i kompetencje będziesz mógł wykorzystać w jednostkach odbioru technicznego, jednostkach akredytacyjnych, zakładach produkcyjnych czy w zawodzie mechanika lub montera maszyn przemysłowych. Co więcej, sprawdzisz się także na stanowisku inżyniera do spraw utrzymania ruchu, inżyniera sprzedaży, mobilnego inżyniera serwisu czy inżyniera do spraw produktu. Dodatkowo, bardzo dobra znajomość ogólnego i specjalistycznego języka obcego otworzy Ci drzwi do międzynarodowej kariery, zarówno w polskich oddziałach światowych firm i instytucji oraz poza granicami kraju. Co więcej, możesz związać się ze specjalistycznymi wydawnictwami naukowymi, redakcjami czasopism i innymi mediami. Absolwenci często decydują się także na założenie i prowadzenie własnej działalności gospodarczej powiązanej z branżą techniczną. Po ukończeniu studiów pierwszego stopnia możesz także kontynuować naukę na studiach magisterskich lub podyplomowych i tym samym zyskać nowe, ciekawe perspektywy zawodowe.

Jakie wymagania przy rekrutacji na kierunek mechanika i budowa maszyn?

W procesie rekrutacji na kierunek mechanika i budowa maszyn w trybie niestacjonarnym, w zależności od uczelni, decyduje:

 • złożenie wymaganych dokumentów w terminie (w przypadku zbyt dużej ilości zgłoszeń zasady kwalifikacji takie same jak na studia stacjonarne)
 • kolejność złożenia wymaganych dokumentów

Uczelnie w Krakowie, co roku przyjmują wielu studentów, którzy chcą rozwijać swoje zainteresowania naukowe oraz zdobyć wszechstronne wykształcenie kierunkowe. Jednak musisz pamiętać, że aby dostać się na wymarzone studia musisz spełnić kilka, istotnych warunków. Wszyscy kandydaci są zobowiązani do zdania egzaminu maturalnego z przedmiotów obowiązkowych, takich jak: matematyka, język polski i język obcy nowożytny oraz z wybranego przedmiotu dodatkowego. Dokładne informacje na temat wymagań znajdziesz na stronach rekrutacyjnych poszczególnych uczelni w Krakowie.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

 

 

Limity miejsc

O tym, czy kandydaci dostaną się na wybrane studia, decydują wyniki uzyskane przez nich w postępowaniu kwalifikacyjnym. Kandydaci przyjmowani są w ramach limitu miejsc.

Limity miejsc na kierunku mechanika i budowa maszyn w Krakowie:

 • Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie: 96
 • Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki: 36

*Uczelnie publiczne, studia niestacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2022/2023)

 

Ile kosztują studia

Studia niestacjonarne w publicznych szkołach wyższych oraz studia w prywatnych uczelniach są zazwyczaj płatne.

 • Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie – 5200 zł
 • Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki – 4500 zł

*Ceny za pierwszy rok studiów niestacjonarnych (rekrutacja 2022/2023). Szczegółowe informacje odnoszące się do wysokości opłat za studia, płatności ratalnych, opłat rekrutacyjnych, a także ewentualnych promocji i zniżek znajdziesz na stronach internetowych uczelni.

 

Kiedy wyniki rekrutacji

Wyniki rekrutacji umieszczane są zazwyczaj w prywatnych profilach kandydatów w systemie rekrutacyjnym. Internetowa rekrutacja pozwala przyszłym studentom dowiedzieć się o tym, czy zostali oni przyjęci na wybrane kierunki studiów, a także co należy zrobić w następnych etapach rekrutacji.

Terminy wyników rekrutacji na studia 2022 w uczelniach publicznych w Krakowie:

 • Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie – 27.07.2022
 • Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki – od 28.07.2022 do 23.09.2022

*I tura rekrutacji, studia niestacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2022/2023)

Dowiedz się więcej wyniki rekrutacji na studia

 

Jak złożyć dokumenty rekrutacyjne

Zazwyczaj dokumenty rekrutacyjne można dostarczać osobiście do siedziby wybranej szkoły wyższej – kandydaci, którzy nie mogą samodzielnie doręczyć dokumentacji, mogą czasem wysłać kompletny zestaw za pośrednictwem poczty tradycyjnej lub upoważnionych do tego osób trzecich. Niektóre szkoły wyższe wymagają również od kandydatów dostarczenia niektórych plików w formie elektronicznej. Przed aplikowaniem na studia warto zapoznać się z zasadami rekrutacji, które obowiązują w danej uczelni – preferowana forma dostarczenia dokumentów rekrutacyjnych może różnić się w zależności od decyzji szkoły.

 

Kiedy składamy dokumenty na studia

Osoby, które zdobyły odpowiednią liczbę punktów w procesie rekrutacyjnym, powinny dopełnić wszelkich formalności, by móc rozpocząć studia. Dokumenty rekrutacyjne można dostarczać do wybranej uczelni w określonym przez daną szkołę wyższą terminie. Należy pamiętać o tym, żeby zestaw dokumentów był kompletny! Spóźnienie lub dostarczenie niepełnej dokumentacji może skutkować skreśleniem kandydata z listy osób zakwalifikowanych na studia.

Dowiedz się więcej terminy składania dokumentów na studia

Terminy składania dokumentów na studia 2022 w uczelniach publicznych w Krakowie:

 • Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie – od 28.07.2022 do 02.08.2022
 • Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki – 23.08.2022

* Studia niestacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2022/2023)

** Dane dotyczące wymagań, cen, limitów, terminów mają charakter poglądowy i mogą się różnić dla poszczególnych kierunków studiów. Dokładne dane należy sprawdzić na stronach internetowych uczelni.

Co warto sprawdzić przed rekrutacją na kierunek mechanika i budowa maszyn w Krakowie?

Kierunek mechanika i budowa maszyn cieszy się dużą popularnością i co roku jest chętnie wybierany przez studentów zainteresowanych naukami ścisłymi i technicznymi, chcących związać z nimi swoją przyszłość zawodową. Dlatego też jeżeli chciałbyś wziąć udział w rekrutacji i zostać studentem tego perspektywicznego kierunku, powinieneś zastanowić się nad kilkoma następującymi kwestami:

 • Czy interesują Cię zagadnienia związane z naukami ścisłymi i technicznymi i chciałbyś związać z nimi swoją przyszłość zawodową ?
 • Czy interesujesz się nowoczesnymi technologiami i rozwiązaniami informatycznymi?
 • Czy jesteś osobą kreatywną i cenisz sobie niebanalne rozwiązania, które chciałbyś zastosować w swojej pracy zawodowej?

 

Jeżeli odpowiedziałeś twierdząco na powyższe pytania, to studia na kierunku mechanika i budowa maszyn będą dla ciebie odpowiednim wyborem, Jednak, aby dostać się na studia inżynierskie koniecznie musisz spełnić kilka istotnych warunków. Najważniejszym z nich jest zaliczenie egzaminu maturalnego z przedmiotów obowiązkowych oraz dodatkowych, takich jak: matematyka, fizyka, chemia lub informatyka. Kolejnym, dużym atutem, który pozytywnie wyróżni Cię na tle innych kandydatów będą punkty uzyskane za uczestnictwo w konkursach i olimpiadach naukowych.

Ponadto, wszyscy kandydaci będą zobowiązani do bezwzględnego przestrzegania harmonogramu ustalonego przez komisję rekrutacyjną. Po pozytywnym przejściu przez Elektroniczną Rejestracje Kandydatów oraz cały proces rekrutacyjny będziesz musiał osobiście dostarczyć niezbędne dokumenty. Najczęściej jest to świadectwo maturalne, podanie o przyjęcie na studia oraz zdjęcia legitymacyjne. Wszystkie niezbędne informacje i aktualności związane z rekrutacją, znajdziesz na oficjalnych stronach internetowych wybranych uczelni. Warto, abyś przed przystąpieniem do rekrutacji, szczegółowo się z nimi zapoznał.

Jakie opinie mają studia na kierunku mechanika i budowa maszyn w Krakowie?

Kierunek mechanika i budowa maszyn w Krakowie od wielu lat cieszy się dużą popularnością wśród studentów, chcących związać swoją przyszłość z branżą techniczną. Studia inżynierskie mają wiele pozytywnych opinii.

Tak mów o nich Tomek, student trzeciego roku:

Studia techniczne od zawsze znajdowały się w kręgu moich zainteresowań i już w liceum wiedziałem, że kierunek mechanika i budowa maszyn jest stworzony dla mnie. Cieszę się, że oge rozwijać się w tym kierunku, a w przyszłości wykonywać zawód idealnie dopasowany do moich pasji i zainteresowań. Polecam każdemu kogo interesują nauki ścisłe i techniczne.

Popularne kierunki inżynierskie i techniczne w Krakowie

Pokaż wszystkie

Kierunki inżynierskie i techniczne w Krakowie

Rozwiń

Komentarze (0)