W dzisiejszych, zautomatyzowanych czasach, maszyny są powszechnie stosowane w wielu branżach i gałęziach przemysłu. Przedsiębiorcy coraz częściej decydują się na wprowadzenie do swoich firm nowoczesnych urządzeń, które w znaczny sposób usprawnią pracę i uczynią ją bardziej efektywną. W związku z rosnącą popularnością tego typu rozwiązań wzrasta zapotrzebowanie na specjalistów z zakresu projektowania i produkcji maszyn przemysłowych. Odpowiedzią na podobne potrzeby jest kierunek mechanika i budowa maszyn w Krakowie.
Idealnymi kandydatami na studia inżynierskie będą osoby o zainteresowaniach z zakresu nauk ścisłych i technicznych, które chciałyby rozwijać się w tym kierunku i związać z nim swoją przyszłość zawodową. Jeżeli dodatkowo masz dużą wiedzę informatyczną i orientujesz się w rynku nowoczesnych technologi, to studia na kierunku mechanika i budowa maszyn będą dla ciebie odpowiednim wyborem.
Typ i tryb studiów
Studia na kierunku mechanika i budowa maszyn możemy podzielić na:
1. Typ:
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
Studia na kierunku mechanika i budowa maszyn w Krakowie realizowane są w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia inżynierskie, które trwają od 3,5 do 4 lat. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające od 1,5 roku do 2 lat.
Uczelnie w Krakowie umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
Program studiów
Program studiów inżynierskich został w pełni dopasowany do realiów współczesnego świata oraz potrzeb obecnego rynku pracy. Jako student będziesz miał szansę ugruntować swoją wiedzę techniczną oraz wzbogacić ją o nowe, cenne elementy.
W programie studiów na kierunku mechanika i budowa maszyn znajdziesz takie przedmioty jak np.:
-
mechanika maszyn
-
budowa samochodów
-
matematyka
-
metrologia
-
silniki spalinowe
-
podstawy konstrukcji maszyn
Co więcej, poznasz nowoczesne technologie i programy informatyczne, które są na co dzień stosowane w branżach technicznych. Oprócz zajęć obligatoryjnych, w ofercie kształcenia znajdą się ciekawe bloki specjalizacyjne, mianowicie: bezpieczeństwo eksploatacji maszyn i urządzeń, mechanika konstrukcji materiałów, komputerowo wspomagane projektowanie inżynierskie, urządzenia chłodnicze i klimatyzacyjne oraz specjalności w języku angielskim: mechanical design oraz computational mechanics. Dokładną i aktualną listę dostępnych specjalizacji znajdziesz na oficjalnych stronach internetowych wybranych uczelni.
Ponadto,jako student będziesz mógł korzystać z bogatej oferty zajęć fakultatywnych, dzięki którym pogłębisz swoją wiedzę oraz zyskasz cenne kompetencje praktyczne. Co więcej, rozwiniesz swoje zdolności językowe, czym zwiększysz swoje szanse na międzynarodową karierę. Uzyskaną wiedzę oraz kompetencje praktyczne wykorzystasz podczas obowiązkowych praktyk studenckich, które zrealizujesz w wybranym przez siebie miejscu.
Jakie są ceny studiów na kierunku mechanika i budowa maszyn w Krakowie
Wszyscy studenci, którzy zdecydują się na realizację studiów niestacjonarnych muszą pamiętać o konieczności poniesienia odpowiednich opłat. Wysokość czesnego jest indywidualnie ustalana przez władze konkretnych uczelni. Jako że na przestrzeni czasu może ona ulec znaczącej zmianie, ważne abyś dokładnie sprawdzał wszystkie aktualności zamieszczane na oficjalnych stronach internetowych wybranych ośrodków akademickich. Krakowskie uczelnie zazwyczaj mają w swoich ofertach szeroki wachlarz zniżek, promocji czy możliwości płatności ratalnej, co może nawet w znaczny sposób wpłynąć na wysokość czesnego i być dużym udogodnieniem dla studentów.
Mechanika i budowa maszyn w Krakowie - ceny:
-
Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie – 6000 zł
-
Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki – 4500 zł
*Ceny za pierwszy rok studiów niestacjonarnych (rekrutacja 2024/2025). Szczegółowe informacje odnoszące się do wysokości opłat za studia, płatności ratalnych, opłat rekrutacyjnych, a także ewentualnych promocji i zniżek znajdziesz na stronach internetowych uczelni.
Gdzie studiować na kierunku mechanika i budowa maszyn w Krakowie
Uczelnie na których można studiować kierunek mechanika i budowa maszyn niestacjonarnie w Krakowie:
Limity miejsc
O tym, czy kandydaci dostaną się na wybrane studia, decydują wyniki uzyskane przez nich w postępowaniu kwalifikacyjnym. Kandydaci przyjmowani są w ramach limitu miejsc.
Limity miejsc na kierunku mechanika i budowa maszyn w Krakowie:
-
Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie: 96
-
Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki: 36
*Uczelnie publiczne, studia niestacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2024/2025)
Kiedy wyniki rekrutacji
Wyniki rekrutacji umieszczane są zazwyczaj w prywatnych profilach kandydatów w systemie rekrutacyjnym. Internetowa rekrutacja pozwala przyszłym studentom dowiedzieć się o tym, czy zostali oni przyjęci na wybrane kierunki studiów, a także co należy zrobić w następnych etapach rekrutacji.
Terminy wyników rekrutacji na studia 2024 w uczelniach publicznych w Krakowie:
-
Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie – 25 lipca 2024
-
Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki – 19 lipca 2024
*I tura rekrutacji, studia niestacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2024/2025)
Dowiedz się więcej wyniki rekrutacji na studia
Jak złożyć dokumenty rekrutacyjne
Zazwyczaj dokumenty rekrutacyjne można dostarczać osobiście do siedziby wybranej szkoły wyższej – kandydaci, którzy nie mogą samodzielnie doręczyć dokumentacji, mogą czasem wysłać kompletny zestaw za pośrednictwem poczty tradycyjnej lub upoważnionych do tego osób trzecich. Niektóre szkoły wyższe wymagają również od kandydatów dostarczenia niektórych plików w formie elektronicznej. Przed aplikowaniem na studia warto zapoznać się z zasadami rekrutacji, które obowiązują w danej uczelni – preferowana forma dostarczenia dokumentów rekrutacyjnych może różnić się w zależności od decyzji szkoły.
Kiedy składamy dokumenty na studia
Osoby, które zdobyły odpowiednią liczbę punktów w procesie rekrutacyjnym, powinny dopełnić wszelkich formalności, by móc rozpocząć studia. Dokumenty rekrutacyjne można dostarczać do wybranej uczelni w określonym przez daną szkołę wyższą terminie. Należy pamiętać o tym, żeby zestaw dokumentów był kompletny! Spóźnienie lub dostarczenie niepełnej dokumentacji może skutkować skreśleniem kandydata z listy osób zakwalifikowanych na studia.
Dowiedz się więcej terminy składania dokumentów na studia
Terminy składania dokumentów na studia 2024 w uczelniach publicznych w Krakowie:
-
Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie – 2 sierpnia 2024
-
Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki – 22-24 lipca 2024
* Studia niestacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2024/2025)
** Dane dotyczące wymagań, cen, limitów, terminów mają charakter poglądowy i mogą się różnić dla poszczególnych kierunków studiów. Dokładne dane należy sprawdzić na stronach internetowych uczelni.