Energetyka - Kraków

Studia w Krakowie

energetyka

Odkryj kierunek energetyka w Krakowie i sprawdź, gdzie możesz studiować

Dodaj do ulubionych

08.08.2022

Energetyka - studia Kraków 2022 | woj. małopolskie

Studia na kierunku Energetyka w Krakowie to studia inżynierskie lub magisterskiektórych program kształcenia trwa od 3,5 roku do 4 lat (studia I stopnia) lub od 1,5 roku do 2 lat (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu inżyniera lub magistra.

Studia na kierunku energetyka w Krakowie
Rok akademicki 2022/2023
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów studia I i II stopnia
Czas trwania od 3,5 do 4 lat (studia I stopnia), od 1,5 do 2 lat (studia II stopnia)

Terminy rekrutacji

Rekrutacja na uczelnie, które prowadzą studia na kierunku energetyka w Krakowie rozpocznie się 6 czerwca 2022 r. i potrwa do 20 września 2022 r. | Energetyka Kraków - terminy rekrutacji >

Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym (dziennym) lub niestacjonarnym (zaocznym).

 

Opis kierunku

Energetyka jest podstawą dobrze funkcjonującej gospodarki, dlatego też zapotrzebowanie na ekspertów w tej dziedzinie jest spore. Studenci mogą poznać techniki pozyskiwania, magazynowania, przesyłania i użytkowania energii (również tych z odnawialnych źródeł). W trakcie kształcenia zdobywają również wiedzę z zakresu m.in. elektroniki, elektrotechniki, automatyki i sterowania.

Specyfika studiów zależy od wyboru specjalności / ścieżki kształcenia. Studia gwarantują zdobycie niezbędnych umiejętności, które będą przydatne w przyszłej pracy zawodowej.

 

Praca po studiach

Ukończenie studiów z energetyki może zapewnić pracę w zawodzie projektanta maszyn i instalacji energetycznych, czy inżyniera energetyka. Absolwenci mogą również pracować na stanowisku konsultanta w dziedzinie problematyki energetycznej.

czytaj dalej wszystko o Energetyka - Kraków

Zobacz, na jakich uczelniach w Krakowie jest kierunek energetyka

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie

Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie

Energetyka stopień: (I)  (II), czas trwania: 3,5 roku • 1,5 roku
tryb: stacjonarne
Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki

Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki

Jakie wymagania podczas rekrutacji na kierunek energetyka w Krakowie?

Kandydatura na kierunki studiów w Krakowie wiąże się z uzyskaniem odpowiedniej liczby punktów, dzięki którym zakwalifikujesz się do ich podjęcia.

Aby rozpocząć energetykę w Krakowie, postaraj się o uzyskanie możliwie wysokiego wyniku z matematyki, języka angielskiego, informatyki, biologii, chemii, geografii, fizyki i astronomii, fizyki. Odwiedź stronę internetową uczelni, aby poznać więcej szczegółów i uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Energetyka w Krakowie

JAK WYGLĄDAJĄ STUDIA NA KIERUNKU ENERGETYKA?

 

Zrównoważony rozwój energetyczny to nie tylko pojęcie, obecnie tak często wypowiadane przez działaczy politycznych i ekologicznych. To przede wszystkim idea, którą zobowiązują się realizować wykształceni inżynierowie, wywiązujący się z obowiązków zawodowych w sposób etyczny i odpowiedzialny. Studia w Krakowie na kierunku Energetyka to propozycja dla tych, którzy wykazują zainteresowanie nowymi rozwiązaniami energetycznymi oraz chcieliby podjąć przyszłościową pracę o stabilnej pozycji na rynku – niewątpliwie popyt na energię elektryczną w najbliższym czasie nie zmaleje, a troska o środowisko naturalne powinna przyświecać coraz większej liczbie osób.

Niektóre uczelnie w Krakowie proponują studentom wybór, który może polepszyć ich komfort edukacji. Dlatego wybierając Energetykę, sprawdź, czy będziesz mógł rozwijać swoje kompetencje zarówno w trybie stacjonarnym oraz zaocznym, czy dana uczelnia oferuje jedynie stacjonarną formę studiów.

Spróbuj wyobrazić sobie urodzonego humanistę, miłośnika literatury, któremu nie po drodze do nauki matematyki, kandydującego na Energetykę w Krakowie. Jeżeli jego wyniki maturalne będą na tyle wysokie, albo progi punktowe niskie, żeby dostać się na ten kierunek, to najprawdopodobniej nie będzie on czerpał satysfakcji z nauki i być może zrezygnuje z pracy w zawodzie, aby uniknąć dodatkowych negatywnych emocji. Nie jest tajemnicą, że wybór przyszłej ścieżki kształcenia powinien być zgodny z naturalnymi predyspozycjami, zainteresowaniami i planami na przyszłość. Energetyka należy do kanonu interdyscyplinarnych kierunków inżynierskich. Oznacza to, że w głównej mierze bazuje na naukach technicznych. Zatem jeżeli marzysz o rozpoczęciu tej dziedziny edukacji, upewnij się, że posiadasz dobrze rozwinięte kompetencje matematyczne, interesujesz się fizyką i chemią, pasjonuje cię świat szeroko pojętej energetyki, działającej zgodnie z zasadami ochrony środowiska.

 

Typ i tryb studiów:

Studia na kierunku energetyka możemy podzielić na:

1. Typ:

 • Studia I stopnia (inżynierskie)

 • Studia II stopnia (magisterskie)

 

2. Tryb:

 • studia stacjonarne

 • studia niestacjonarne

 

Studia na kierunku energetyka w Krakowie realizowane są w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia inżynierskie, które trwają od 3,5 do 4 lat. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające od 1,5 roku do 2 lat.

Uczelnie w Krakowie umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.

Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.

 

Program studiów i przedmioty

Energetyka łączy w sobie zagadnienia typowo techniczne, dotyczące wszelkich działań i operacji związanych z energią oraz podstawowe założenia ekologiczne, według których należy realizować każdy projekt.

 

W programie studiów na kierunku energetyka znajdziesz takie przedmioty jak np.:

 • systemy energetyczne
 • bezpieczeństwo i ergonomia
 • mechanika techniczna
 • metody statystyczne w energetyce
 • wytwarzanie energii elektrycznej
 • gospodarka energetyczna
 • dynamika gazów
 • odnawialne źródła energii
 • termodynamika

 

Ile trwają studia na kierunku energetyka w Krakowie?

Studia na kierunku Energetyka w Krakowie, w zależności od typu studiów trwają od 3,5 do 4 lat (studia I stopnia) lub od 1,5 roku do 2 lat (studia II stopnia).

Energetyka w Krakowie - czas trwania

Poziom studiów czas trwania otrzymywany tytuł
studia I stopnia od 3,5 do 4 lat inżynier
studia II stopnia od 1,5 do 2 lat magister inżynier

JAKA PRACA PO STUDIACH NA KIERUNKU ENERGETYKA?

Energetyka i inne studia inżynierskie w doskonały sposób odpowiadają na zapotrzebowanie współczesnego rynku pracy, na którym nieustannie brakuje dobrze wykwalifikowanych inżynierów, zdolnych do poradzenia sobie z rozmaitymi problemami logicznymi, które dotyczą ekonomicznego wytwarzania i wykorzystania energii elektrycznej. Każdy z absolwentów będzie mógł postarać się o zatrudnienie na stanowisku:

 • specjalisty do spraw badań i rozwoju
 • specjalisty do spraw łańcucha dostaw
 • właściciela dobrze prosperującej działalności gospodarczej

 

Jeśli ukończysz Energetykę, będzie na ciebie czekało zatrudnienie w międzynarodowych firmach, zajmujących się wytwarzaniem, rozdziałem i przesyłem energii elektrycznej w sposób zgodny z zasadami ochrony środowiska.

Gdzie studiować na kierunku energetyka w Krakowie?

Studia możesz podjąć na uczelniach publicznych: Politechnice Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki oraz Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie.

Uczelnie na których można studiować kierunek energetyka w Krakowie

czytaj dalej uczelnie w Krakowie

Uczelnie w Krakowie - kierunek energetyka:

Uczelnia Forma studiów Poziom studiów  
Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie (Wydział Energetyki i Paliw AGH) stacjonarne studia I i II stopnia więcej
Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki (Wydział Inżynierii Środowiska i Energetyki) stacjonarne, niestacjonarne studia I i II stopnia więcej

Tabela uwzględnia uczelnie, które prowadzą studia w ramach kierunku lub specjalności

Co warto sprawdzić przed procesem rekrutacji na studia na kierunku Energetyka w Krakowie?

Poziom i tryb studiów

Sprawdź jakiego typu znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

Energetyka Kraków studia i stopnia

Energetyka Kraków studia ii stopnia


Sprawdź w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

Energetyka Kraków studia stacjonarne

Energetyka Kraków studia niestacjonarne

Popularne kierunki inżynierskie i techniczne w Krakowie

Kierunki inżynierskie i techniczne w Krakowie

Rozwiń

19 Uczelni w Krakowie

Może zadajesz sobie pytanie, czy Kraków jest miastem studenckim? Odpowiedź brzmi: tak! Co roku, tysiące maturzystów przybywa do naszego miasta, wybierając wśród dziesięciu publicznych i dziewięciu niepublicznych uczelni wyższych, tym samym dokonując jednej z kluczowych decyzji w swoim życiu. Co na to wpływa? Atmosfera, jaka tu panuje oraz bogata i różnorodna oferta edukacyjna, turystyczna i kulturalna. Istotny jest również poziom i zakres kierunków studiów, jakie oferują krakowskie uczelnie, współpraca z sektorem biznesowym, a także rosnąca współpraca i kontakty międzynarodowe.

Sprawdź uczelnie i kierunki studiów w Krakowie

 

 

Studia na Wydziale Mechanicznym 

Komentarze (0)

Popularne

studia

matura 2022

 

Teraz najważniejsze

wyniki matur 2022

matura poprawkowa 2022

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia