Energetyka - Kraków

Studia w Krakowie

energetyka

Odkryj kierunek energetyka w Krakowie i sprawdź, gdzie możesz studiować

Dodaj do ulubionych

15.02.2023

Energetyka - studia Kraków 2023 | woj. małopolskie

Studia na kierunku Energetyka w Krakowie to studia inżynierskie lub magisterskiektórych program kształcenia trwa od 3,5 roku do 4 lat (studia I stopnia) lub od 1,5 roku do 2 lat (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu inżyniera lub magistraStudia możesz podjąć w trybie stacjonarnym (dziennym) lub niestacjonarnym (zaocznym).

Studia na kierunku energetyka w Krakowie
Rok akademicki 2023/2024
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów studia I i II stopnia
Czas trwania od 3,5 do 4 lat (studia I stopnia), od 1,5 do 2 lat (studia II stopnia)

Uczelnie

W Krakowie energetykę możesz studiować w ramach kierunku na 2 uczelniach publicznychAkademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie (Wydział Energetyki i Paliw AGH) oraz Politechnice Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki (Wydział Inżynierii Środowiska i Energetyki PK).
 

Opis kierunku

Energetyka jest podstawą dobrze funkcjonującej gospodarki, dlatego też zapotrzebowanie na ekspertów w tej dziedzinie jest spore. Studenci mogą poznać techniki pozyskiwania, magazynowania, przesyłania i użytkowania energii (również tych z odnawialnych źródeł). W trakcie kształcenia zdobywają również wiedzę z zakresu m.in. elektroniki, elektrotechniki, automatyki i sterowania.

Specyfika studiów zależy od wyboru specjalności / ścieżki kształcenia. Studia gwarantują zdobycie niezbędnych umiejętności, które będą przydatne w przyszłej pracy zawodowej.

 

Praca po studiach

Ukończenie studiów z energetyki może zapewnić pracę w zawodzie projektanta maszyn i instalacji energetycznych, czy inżyniera energetyka. Absolwenci mogą również pracować na stanowisku konsultanta w dziedzinie problematyki energetycznej.

czytaj dalej wszystko o Energetyka - Kraków

Zobacz, na jakich uczelniach w Krakowie jest kierunek ENERGETYKA

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki

Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki

Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie

Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie

Energetyka stopień: (I)  (II), czas trwania: 3,5 roku • 1,5 roku
tryb: stacjonarne

Jakie wymagania podczas rekrutacji na kierunek energetyka w Krakowie?

Kandydatura na kierunki studiów w Krakowie wiąże się z uzyskaniem odpowiedniej liczby punktów, dzięki którym zakwalifikujesz się do ich podjęcia.

Aby rozpocząć energetykę w Krakowie, postaraj się o uzyskanie możliwie wysokiego wyniku z matematyki, języka angielskiego, informatyki, biologii, chemii, geografii, fizyki i astronomii, fizyki. Odwiedź stronę internetową uczelni, aby poznać więcej szczegółów i uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Energetyka w Krakowie

JAK WYGLĄDAJĄ STUDIA NA KIERUNKU ENERGETYKA?

 

Zrównoważony rozwój energetyczny to nie tylko pojęcie, obecnie tak często wypowiadane przez działaczy politycznych i ekologicznych. To przede wszystkim idea, którą zobowiązują się realizować wykształceni inżynierowie, wywiązujący się z obowiązków zawodowych w sposób etyczny i odpowiedzialny. Studia w Krakowie na kierunku Energetyka to propozycja dla tych, którzy wykazują zainteresowanie nowymi rozwiązaniami energetycznymi oraz chcieliby podjąć przyszłościową pracę o stabilnej pozycji na rynku – niewątpliwie popyt na energię elektryczną w najbliższym czasie nie zmaleje, a troska o środowisko naturalne powinna przyświecać coraz większej liczbie osób.

Niektóre uczelnie w Krakowie proponują studentom wybór, który może polepszyć ich komfort edukacji. Dlatego wybierając Energetykę, sprawdź, czy będziesz mógł rozwijać swoje kompetencje zarówno w trybie stacjonarnym oraz zaocznym, czy dana uczelnia oferuje jedynie stacjonarną formę studiów.

Spróbuj wyobrazić sobie urodzonego humanistę, miłośnika literatury, któremu nie po drodze do nauki matematyki, kandydującego na Energetykę w Krakowie. Jeżeli jego wyniki maturalne będą na tyle wysokie, albo progi punktowe niskie, żeby dostać się na ten kierunek, to najprawdopodobniej nie będzie on czerpał satysfakcji z nauki i być może zrezygnuje z pracy w zawodzie, aby uniknąć dodatkowych negatywnych emocji. Nie jest tajemnicą, że wybór przyszłej ścieżki kształcenia powinien być zgodny z naturalnymi predyspozycjami, zainteresowaniami i planami na przyszłość. Energetyka należy do kanonu interdyscyplinarnych kierunków inżynierskich. Oznacza to, że w głównej mierze bazuje na naukach technicznych. Zatem jeżeli marzysz o rozpoczęciu tej dziedziny edukacji, upewnij się, że posiadasz dobrze rozwinięte kompetencje matematyczne, interesujesz się fizyką i chemią, pasjonuje cię świat szeroko pojętej energetyki, działającej zgodnie z zasadami ochrony środowiska.

 

Typ i tryb studiów:

Studia na kierunku energetyka możemy podzielić na:

1. Typ:

 • Studia I stopnia (inżynierskie)

 • Studia II stopnia (magisterskie)

 

2. Tryb:

 • studia stacjonarne

 • studia niestacjonarne

 

Studia na kierunku energetyka w Krakowie realizowane są w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia inżynierskie, które trwają od 3,5 do 4 lat. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające od 1,5 roku do 2 lat.

Uczelnie w Krakowie umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.

Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.

 

Program studiów i przedmioty

Energetyka łączy w sobie zagadnienia typowo techniczne, dotyczące wszelkich działań i operacji związanych z energią oraz podstawowe założenia ekologiczne, według których należy realizować każdy projekt.

 

W programie studiów na kierunku energetyka znajdziesz takie przedmioty jak np.:

 • systemy energetyczne
 • bezpieczeństwo i ergonomia
 • mechanika techniczna
 • metody statystyczne w energetyce
 • wytwarzanie energii elektrycznej
 • gospodarka energetyczna
 • dynamika gazów
 • odnawialne źródła energii
 • termodynamika

 

Ile trwają studia na kierunku energetyka w Krakowie?

Studia na kierunku Energetyka w Krakowie, w zależności od typu studiów trwają od 3,5 do 4 lat (studia I stopnia) lub od 1,5 roku do 2 lat (studia II stopnia).

Energetyka w Krakowie - czas trwania

Poziom studiów czas trwania otrzymywany tytuł
studia I stopnia od 3,5 do 4 lat inżynier
studia II stopnia od 1,5 do 2 lat magister inżynier

JAKA PRACA PO STUDIACH NA KIERUNKU ENERGETYKA?

Energetyka i inne studia inżynierskie w doskonały sposób odpowiadają na zapotrzebowanie współczesnego rynku pracy, na którym nieustannie brakuje dobrze wykwalifikowanych inżynierów, zdolnych do poradzenia sobie z rozmaitymi problemami logicznymi, które dotyczą ekonomicznego wytwarzania i wykorzystania energii elektrycznej. Każdy z absolwentów będzie mógł postarać się o zatrudnienie na stanowisku:

 • specjalisty do spraw badań i rozwoju
 • specjalisty do spraw łańcucha dostaw
 • właściciela dobrze prosperującej działalności gospodarczej

 

Jeśli ukończysz Energetykę, będzie na ciebie czekało zatrudnienie w międzynarodowych firmach, zajmujących się wytwarzaniem, rozdziałem i przesyłem energii elektrycznej w sposób zgodny z zasadami ochrony środowiska.

Gdzie studiować na kierunku energetyka w Krakowie?

Studia możesz podjąć na uczelniach publicznych: Politechnice Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki oraz Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie.

Uczelnie na których można studiować kierunek energetyka w Krakowie

czytaj dalej uczelnie w Krakowie

Uczelnie w Krakowie - kierunek energetyka:

Uczelnia Forma studiów Poziom studiów  
Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie (Wydział Energetyki i Paliw AGH) stacjonarne studia I i II stopnia więcej
Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki (Wydział Inżynierii Środowiska i Energetyki) stacjonarne, niestacjonarne studia I i II stopnia więcej

Tabela uwzględnia uczelnie, które prowadzą studia w ramach kierunku lub specjalności

Co warto sprawdzić przed procesem rekrutacji na studia na kierunku Energetyka w Krakowie?

Poziom i tryb studiów

Sprawdź jakiego typu znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

Energetyka Kraków studia i stopnia

Energetyka Kraków studia ii stopnia


Sprawdź w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

Energetyka Kraków studia stacjonarne

Energetyka Kraków studia niestacjonarne

Popularne kierunki inżynierskie i techniczne w Krakowie

Pokaż wszystkie

Kierunki inżynierskie i techniczne w Krakowie

Rozwiń

19 Uczelni w Krakowie

Może zadajesz sobie pytanie, czy Kraków jest miastem studenckim? Odpowiedź brzmi: tak! Co roku, tysiące maturzystów przybywa do naszego miasta, wybierając wśród dziesięciu publicznych i dziewięciu niepublicznych uczelni wyższych, tym samym dokonując jednej z kluczowych decyzji w swoim życiu. Co na to wpływa? Atmosfera, jaka tu panuje oraz bogata i różnorodna oferta edukacyjna, turystyczna i kulturalna. Istotny jest również poziom i zakres kierunków studiów, jakie oferują krakowskie uczelnie, współpraca z sektorem biznesowym, a także rosnąca współpraca i kontakty międzynarodowe.

Sprawdź uczelnie i kierunki studiów w Krakowie

 

 

Studia na Wydziale Mechanicznym 

Komentarze (0)

Teraz najważniejsze

matura 2024

zmiany na maturze 2024

arkusze maturalne

wyniki matur 2023

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia