Kierunek lekarsko-dentystyczny - Poznań

Kierunek lekarsko-dentystyczny - Poznań

Studia na kierunku kierunek lekarsko-dentystyczny (stomatologia) w Poznaniu możesz podjąć na 1 uczelni publicznej w trybie stacjonarnym (dziennym) oraz niestacjonarnym.

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Filtrowanie
Status uczelni
Typ uczelni
Poziom studiów
Forma studiów
Więcej filtrów
Czas trwania
Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu

Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu

Kierunek lekarsko-dentystyczny (stomatologia) stopień: (Jednolite), czas trwania: 5 lat
forma: stacjonarne, niestacjonarne

Kierunek lekarsko-dentystyczny w Poznaniu - uczelnie publiczne


18.03.2024

Kierunek lekarsko-dentystyczny studia Poznań - 2024 | woj. wielkopolskie

Studia na kierunku lekarsko-dentystycznym w Poznaniu to studia jednolite magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 5 lat (studia jednolite magisterskie) i kończy się uzyskaniem dyplomu (lekarza dentysty). Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym lub niestacjonarnym. 

Kierunek lekarsko-dentystyczny - Poznań
Studia na kierunku kierunek lekarsko-dentystyczny (stomatologia) w Poznaniu
Rok akademicki 2024/2025
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów studia jednolite magisterskie
Czas trwania 5 lat (studia jednolite magisterskie)

Gdzie studiować kierunek lekarsko-dentystyczny w Poznaniu

Studia w Poznaniu 2024/2025 na kierunku kierunek lekarsko-dentystyczny możesz podjąć na 1 uczelni publicznej: Uniwersytecie Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu (Wydział Medyczny UMP).

Sprawdź

Jakie wymagania na kierunek lekarsko - dentystyczny w Poznaniu

W procesie rekrutacji na studia w Poznaniu na kierunku lekarskim w roku akademickim 2024/2025 najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: biologia, chemia, fizyka i astronomia, fizyka.
 

Kierunek lekarsko-dentystyczny Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu – przedmioty maturalne

Na kierunek lekarski w rekrutacji 2024/2025 na Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu obowiązują wyniki z egzaminów z następujących przedmiotów maturalnych: biologia oraz chemii albo fizyki, albo fizyki i astronomii. dowiedz się więcej

* Przed rekrutacją na wybrany kierunek należy wcześniej zapoznać się z wymaganiami obowiązującymi w poszczególnych szkołach wyższych. Szczegółowe wytyczne znaleźć można na oficjalnych stronach rekrutacyjnych uczelni. Lista przedmiotów branych pod uwagę w rekrutacji może różnić się na poszczególnych uczelniach publicznych.

 

szczegółowe wymagania na uczelniach

Jak wyglądają studia na kierunku lekarsko-dentystycznym w Poznaniu

Piękny i zdrowy uśmiech jest naszą wizytówką, dlatego tak ważne jest, aby o niego dbać i zachować w jak najlepszym stanie przez długie lata. Jednak, walor estetyczny nie jest w tym przypadku najważniejszy. Zachowanie zdrowia zębów, dziąseł i całej jamy ustnej jest niezwykle istotne i ma wpływ na prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu. Leczeniem chorób zębów i przyzębia oraz profilaktyką zdrowotną zajmują się lekarze stomatolodzy. Ich kształceniem zajmuje się kierunek lekarsko-dentystyczny w Poznaniu.

Studia medyczne wymagają poświęcenia dużego nakładu pracy oraz wielu wyrzeczeń, dlatego też osoby, które zdecydują się na nie aplikować powinny spełniać kilka ważnych warunków. W pracy lekarza najważniejsze jest powołanie i chęć niesienia pomocy innym które umożliwiają jak najlepsze wykonywanie powierzonych zadań i pracy zawodowej. Dużym atutem będzie także zainteresowanie tematami związanymi z naukami medycznymi, biologicznymi oraz ścisłymi. Jeżeli ten opis idealnie do ciebie pasuje, to kierunek lekarsko-dentystyczny powinien być twoim wyborem.

 

Poziom i tryb studiów

 

 

 

Uczelnie w Poznaniu - kierunek kierunek lekarsko-dentystyczny (stomatologia):

Uczelnia Forma studiów Poziom studiów  
Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu (Wydział Medyczny) stacjonarne, niestacjonarne jednolite więcej

Tabela uwzględnia uczelnie, które prowadzą studia w ramach kierunku lub specjalności

Program studiów i przedmioty

Uczelnie w Poznaniu coraz częściej decydują się na wprowadzenie do swojej oferty studiów medycznych, które cieszą się dużym zainteresowaniem wśród studentów. Kierunek lekarsko- dentystyczny możesz obecnie realizować na uczelniach, które znajdziesz w dziale poniżej. Uczelnie wyróżniaja się długą i bogatą tradycją, a jej ukończenie jest gwarancją wszechstronnego wykształcenia i stabilnej pozycji na rynku pracy.

Program nauczania oscyluje głównie wokół tematów związanych z medycyną, biologią, chemią czy i innymi naukami ścisłymi. Wszyscy studenci będą mieli okazję ugruntować i rozwinąć swoją wiedzę teoretyczną oraz zyskać cenne umiejętności praktyczne, niezbędne w zawodzie lekarza. W siatce zajęć znajdzie się wiele interesujących przedmiotów, do których należą:

  • dysfunkcje układu stomatologicznego
  • ortodoncja
  • stomatologia społeczna
  • farmakologia kliniczna
  • stomatologia dziecięca
  • neurologia
  • oraz wiele innych

 

Program studiów zakłada realizacje praktyk studenckich, które co roku odbywają w specjalistycznych szpitalach, gabinetach stomatologicznych i innych placówkach medycznych. Dokładne informacje dotyczące praktyk i planu zajęć znajdziesz na stronie internetowej uczelni.

 

Po jakim profilu na kierunek lekarsko-dentystyczny w Poznaniu

Biologia, chemia i fizyka to przedmioty, które pozwolą dostać się na kierunek lekarsko-dentystyczny. Myśląc o tych studiach warto więc wybrać szkołę średnią, która dobrze przygotuje do zdawania matury z tych przedmiotów.

Najlepiej jest więc iść na ten kierunek po liceum ogólnokształcącym o profilu biologiczno-chemicznym, bądź matematyczno-fizycznym. Bez problemu na studiach stomatologicznych w Poznaniu powinni odnaleźć się także absolwenci klas medycznych, które zapewniają podstawową wiedzę na temat dziedzin medycznych i okołomedycznych.

Sprawdź 

 

Czy studia na kierunku lekarsko-dentystycznym w Poznaniu są trudne

Kierunek lekarsko-dentystyczny to studia medyczne, które mają wiele wspólnych przedmiotów z kierunkiem lekarskim. Tak więc osoby wybierające się na stomatologię, muszą spodziewać się wielu wyzwań, związanych z nauką ogólnych przedmiotów medycznych. Ich złożoność oraz trudne egzaminy sprawiają, że nie każdy odnajdzie się na tym kierunku.

Wybierając te studia warto kierować się powołaniem, które w trudnych momentach potrafi zdeterminować do pracy. Studenci kierunku lekarsko-dentystycznego w Łodzi zdobywają naukowe podstawy medycyny oraz kształcą swoje kompetencje społeczne niezbędne do pracy z pacjentami. Kluczowym punktem są jednak zajęcia, które pogłębiają zarówno teoretyczną, jak i praktyczną wiedzę z obszaru stomatologii.

 

Jaki jest najtrudniejszy przedmiot na kierunku lekarsko-dentystycznym w Poznaniu

Większość materiału na kierunku lekarsko-dentystycznym opiera się na ogólnych przedmiotach medycznych. To sprawia, że poziom studiów, tak jak w przypadku kierunku lekarskiego, jest bardzo wymagający. Szczególnie trudne mogą wydawać się pierwsze semestry, gdzie ciężko dopatrzyć się zajęć specjalizacyjnych.

Największe wyzwanie dla studentów tego kierunku stanowią egzaminy z anatomii, biochemii, biofizyki, patomorfologii oraz farmakologii. Stopień trudności zależy jednak głównie od indywidualnych zainteresowań i predyspozycji studentów.

 

Czy studia na kierunku lekarsko-dentystycznym w Poznaniu to studia z przyszłością

Ukończenie tego kierunku studiów daje wiele perspektyw zawodowych. Jedną z nich jest praca jako stomatolog, a w tym zawodzie nie można narzekać na nudę. To dzięki stale rosnącej świadomości na temat higieny jamy ustnej. Absolwenci, którzy decydują się nas pracę jako dentysta, mogą pracować w publicznych ośrodkach zdrowia, prywatnych gabinetach stomatologicznych, bądź prowadzić własną działalność.

Kolejnym aspektem, który sprawia, że studia na kierunku lekarsko-dentystycznym są przyszłościowe, to możliwość rozwoju w wielu różnych kierunkach wywodzących się od stomatologii. Są nimi np. chirurgia stomatologiczna, protetyka czy ortodoncja.

Sprawdź

 

Jak trudno się dostać na studia na kierunek lekarsko-dentystyczny w Poznaniu

Duża liczba kandydatów i niewielki limit na studia sprawia, że o dostaniu się na kierunek lekarsko-dentystyczni mogą myśleć tylko nieliczni. Na jedno miejsce przypada kilkunastu kandydatów, dlatego marząc o tych studiach trzeba poważnie myśleć o maturze. Podstawą sukcesu może być dobrze zdana biologia oraz chemia lub fizyka.

Mając w planach studia na kierunku lekarsko-dentystycznym warto brać udział w olimpiadach przedmiotowych z biologii, chemii oraz fizyki. Ich laureaci i finaliści na poziomie centralnym, mogą liczyć na maksymalną liczbę punktów kwalifikacyjnych.

Sprawdź

 

Czy na studiach na kierunku lekarsko-dentystycznym w Poznaniu jest matematyka

Kierunek lekarsko-dentystyczny w Poznaniu to studia, które czerpią w głównej mierze z nauk przyrodniczych. Najczęściej studia te wykorzystują wiedzę z takich dziedzin jak biologia czy chemia. Siatkę przedmiotów uzupełniają przedmioty medyczne oraz przedmioty kierunkowe.

Choć studia wymagają ścisłego umysłu i logicznego myślenia, to studenci nie natrafią w siatce przedmiotów na matematykę. Wiedza z tego przedmiotu nie jest także wymagana i wykorzystywana na innych zajęciach na tym kierunku. Umiejętności z zakresu matematyki mogą przydać się jedynie w pracy zawodowej. Liczby są nieozdownym elementem badań naukowych czy analizy danych.

 

Czy warto iść na Kierunek lekarsko- dentystyczny

Kierunek lekarsko-dentystyczny jest kierunkiem prowadzonym w trybie jednolitych studiów magisterskich, a zatem każdy, kto zastanawia się nad jego wyborem musi przygotować się na czas intensywnej nauki. Jest to kierunek wymagający, na który nie jest łatwo się dostać, a zatem już na etapie rekrutacji należy wyróżniać się solidnością i determinacją. Kierunek lekarsko- dentystyczny to kierunek, którego nie da się wybrać przez przypadek albo z powodu braku innych pomysłów. To kierunek dla osób ambitnych, z konkretnym planem na przyszłość.

 

Kierunek lekarsko-dentystyczny studia podyplomowe w Poznaniu

Absolwenci studiów licencjackich lub magisterskich (dowolnego kierunku studiów) mogą uzupełnić lub zdobyć nowe kwalifikacje uczęszczając na studia podyplomowe z zakresu nauk medycznych. Są to zazwyczaj studia płatne, które trawją od 2 do 4 semestrów.

Sprawdź Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego studia podyplomowe - medyczne

Jaka praca po kierunku lekarsko-dentystycznym

Studenci kierunku lekarsko-dentystycznego zdobywają wiedzę z zakresu fundamentalnych teorii, a także zasad praktyki medycznej i stomatologicznej. Podczas kształcenia uczą się diagnozować i leczyć choroby dziąseł, zębów i błony śluzowej, korygować wady zgryzu, protetyki oraz udzielania informacji odnośnie zachowania właściwiej higieny jamy ustnej. W siatce zajęć możemy spodziewać się przedmiotów takich jak m.in.: histologia z embriologią i cytologią, mikrobiologia jamy ustnej, anestezjologia i reanimacja, chirurgia stomatologiczna czy ortodoncja i dysfunkcje czaszkowo-żuchwowe.

Absolwenci stomatologii znajdują zatrudnienie w publicznych i niepublicznych zakładach opieki zdrowotnej. Doskonale odnajdują się również w instytucjach naukowo-badawczych oraz w ośrodkach upowszechniających wiedzę prozdrowotną. Spora część absolwentów decyduje się na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej w postaci otwarcia własnego gabinetu stomatologicznego.

 

Czy trudno jest znaleźć pracę po kierunku lekarsko-dentystycznym w Poznaniu

Stomatolodzy, ortodonci i protetycy to cenni specjaliści, których cały czas brakuje. Na wizytę u tych najlepszych trzeba czekać nawet kilka miesięcy. Absolwenci kierunku lekarsko-dentystycznego nie powinni mieć więc problemów ze znalezieniem pracy.

 

Odnajdą ją w publicznych i prywatnych ośrodkach zdrowia czy w gabinetach stomatologicznych. Wykształcenie w tym kierunku daje też możliwość prowadzenia własnej działalności. Praca jako stomatolog, ortodonta czy chirurg szczekowo-twarzowy zapewnia dobre zarobki i stabilne zatrudnienie.

 

Ile zarabia się po Kierunku lekarsko- dentystycznym?

Kierunek lekarsko- dentystyczny kształci specjalistów, którzy zajmują się diagnozowaniem i leczeniem chorób dziąseł, zębów i błony śluzowej,  protetyką oraz korygowaniem wad zgryzu. Nie trzeba być znawcą zagadnienia, ani częstym pacjentem, aby zdawać sobie sprawę z tego, iż jest to kierunek wymagający intensywnej nauki, a zarazem kierunek perspektywiczny, który nigdy nie zniknie z edukacyjnej mapy. Czy pozyskane podczas studiów wykształcenie stanowi podstawę dobrych zarobków? Oczywiście, że tak, ale należy pamiętać o tym, że w zawodach medycznych bardzo istotne jest doświadczenie, a także miejsce zatrudnienie. Ile zatem zarabiają absolwenci Kierunku lekarsko- dentystycznego?

Średnie zarobki absolwentów Kierunku lekarsko- dentystycznego w 2023 roku:

  • ortodonta – 6000 złotych
  • lekarz dentysta – 4000 złotych – 8000 złotych (w zależności od doświadczenia)
  • stomatolog – 4000 złotych – 10000 złotych (w zależności od doświadczenia)

Co warto sprawdzić przed rekrutacją na kierunek Lekarsko-dentystyczny w Poznaniu

Jak wygląda rekrutacja na kierunek lekarsko-dentystyczny

Kierunek lekarsko-dentystyczny - rekrutacja na uczelniach w Poznaniu:

sprawdź rekrutacja na studia w Poznaniu

 

Jakie przedmioty liczą się na kierunek lekarsko-dentystyczny w Poznaniu

Planowanie studiów, to proces, który rozpoczyna się najpóźniej przy wyborze przedmiotów maturalnych. Aby zwiększyć swoje szanse na dostanie się na wymarzone studia, przy deklaracji maturalnej warto przemyśleć wybór przedmiotów rozszerzonych.

W przypadku studiów na kierunku lekarsko-dentystycznym w Poznaniu najważniejszym przedmiotym brannym pod uwagę w procesie rekrutacji jest biologia. Do punktacji uwzględniane są także wyniki z egzaminu maturalnego z fizyki, chemii lub fizyki i astronomii. W przypadku takiego samego wyniku wyższe miejsce w rankingu osiągną kandydaci z wyższym wynikiem z rozszerzonej biologii, a także matematyki podstawowej.

 

Ile procent z matury na kierunek lekarsko-dentystyczny w Poznaniu

Po przeliczeniu wymaganego progu punktowego na wartość procentową, wynika, że aby dostać się na kierunek lekarsko-dentystyczny na Uniwersytecie Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu trzeba było osiągnąć co najmniej 82% z egzaminów na poziomie rozszeroznym z dwóch przedmiotów, obowiązkowej biologii i jednego z przedmiotów dodatkowych (chemia, fizyka, fizyka i astronomia).

Warto jednak pamiętać, że kierunek lekarsko-dentystyczny co roku porzyciąga wielu kandydatów, a to oznacza, że próg punktowy na przyszły rok akademicki może być większy. Aby być pewnym dostania się na ten kierunek warto zdać maturę jak najlepiej.

sprawdź kalkulator procentów

 

Gdzie warto studiować Kierunek lekarsko- dentystyczny?

Kierunek lekarsko- dentystyczny to kierunek szczególny nie tylko z powodu zagadnień omawianych podczas zajęć. To kierunek szczególny także dlatego, że można go studiować wyłącznie w jednej uczelni i co oczywiste w uczelni o profilu medycznym.

Kierunek lekarsko- dentystyczny studia – uczelnie publiczne (państwowe) w Poznaniu:

  • Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego

dowiedz się więcej kierunek lekarsko-dentystyczny w Poznaniu - uczelnie publiczne

Poziom i tryb studiów

Sprawdź jakiego typu znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

Kierunek lekarsko-dentystyczny (stomatologia) Poznań studia jednolite magisterskie


Kierunek lekarsko-dentystyczny w Poznaniu

23 Uczelnie w Poznaniu

Poznań jest jednym z większych ośrodków akademickich w Polsce. Znajduje się tu osiem uczelni publicznych i aż piętnaście niepublicznych. Spośród nich przyszli studenci mogą wybrać m. in. słynny Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Uniwersytet Przyrodniczy, Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego, Politechnikę Poznańską, Uniwersytet Artystyczny, a także Akademię Muzyczną i Akademię Wychowania Fizycznego.

Istotny jest również poziom i zakres kierunków studiów, jakie oferują poznańskie uczelnie, współpraca z sektorem biznesowym, a także rosnąca współpraca i kontakty międzynarodowe.

Sprawdź uczelnie i kierunki studiów w Poznaniu

 

 

komentarze (0)

Teraz najważniejsze

matura 2024

zmiany na maturze 2024

arkusze maturalne

wyniki matur 2023

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia

  • ul. Koszykowa 86 w Warszawie https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJ9fSNrpbMHkcR9efpda02X_0 https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/6fd17-polsko-japońska-akademia-technik-komputerowych.jpg Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych w Warszawie
  • ul. Rzemieślnicza 5 , 81-855 Sopot https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=sopocka%20szko%C5%82a%20wy%C5%BCsza https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/e3ff6-sans-studia-trojmiasto.jpg Sopocka Akademia Nauk Stosowanych
  • ul. Akademicka 2, 21-500 Biała Podlaska https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=Akademia+Wychowania+Fizycznego+Józefa+Piłsudskiego+w+Warszawie+Filia+w+Białej+Podlaskiej.,+Akademicka,+Biała+Podlaska,+Polska https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/8e85c-awf-biala-podlaska.jpg Filia AWF w Białej Podlaskiej
  • ul. gen. Sylwestra Kaliskiego 2, 00 – 908 Warszawa 46 https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJ8WBAKPfKHkcRBWVI4EFdjeM https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/113ce-wat.jpg Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie
  • ul. Bobrowiecka 9, , 00-728 Warszawa https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=ul.%20Bobrowiecka%209%2C%20Warszawa https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/1d234-wumed-warszawa.jpg Warszawska Uczelnia Medyczna im. Tadeusza Koźluka w Warszawie
  • Dni Otwarte https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJ-5Nyng4JqkcR4WMpp5S_mNE https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/880b7-akademia-morska-szczecin.jpg Politechnika Morska w Szczecinie