Studia fizyczne Trójmiasto

Studia fizyczne Trójmiasto

Studia fizyczne Trójmiasto

Największy wybór studiów

z fizyką w Trójmieście

Odkryj kierunki fizyczne i sprawdź gdzie możesz studiować 

Dodaj do ulubionych

Studia fizyczne Gdańsk | Gdynia | Sopot

Studia fizyczne w Trójmieście to studia licencjackie, inżynierskie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa od 3 lat do 3,5 roku (studia I stopnia) lub od 1,5 roku do 2 lat (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata, inżyniera lub magistra).

Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym (dziennym).  Specyfika studiów zależy od wyboru specjalności / ścieżki kształcenia. Studia gwarantują zdobycie niezbędnych umiejętności, które będą przydatne w przyszłej pracy zawodowej.

zobacz, na jakich uczelniach w Gdańsku | Gdyni | Sopocie są Studia fizyczne

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

SPECJALNOŚCI / ŚCIEŻKI KSZTAŁCENIA - KIERUNKI Z FIZYKĄ W GDAŃSKU | GDYNI | SOPOCIE

SORTOWANIE:

KIERUNKI Z FIZYKĄ W GDAŃSKU | GDYNI | SOPOCIE

Rekrutacja i wymagania na studia fizyczne

Aby dołączyć do grona studentów należy przystąpić do konkursu świadectw i wykazać się w nim bardzo dobrymi wynikami z przedmiotów ścisłych: fizyką, matematyką. Warto podkreślić, że niemal w każdym procesie rekrutacji liczy się także język obcy i o dobrą ocenę także lepiej się postarać.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

STUDIA FIZYCZNE W GDAŃSKU | GDYNI | SOPOCIE - PODYPLOMOWE

Jak wyglądają studia fizyczne w Trójmieście?

Fizyka zajmuje się badaniem i wyjaśnianiem najbardziej fundamentalnych procesów zachodzących w przyrodzie, a studiowanie jej daje szansę na zrozumienie powszechnych praw, które rządzą funkcjonowaniem naszego świata. Jeśli chcesz rozpocząć studia fizyczne i zastanawiasz się nad tym, w którym mieście mogą sprawiać one największą przyjemność, to spieszymy z pomocą.

Tym miastem może być Gdańsk. A dlaczego? Czyż studiowanie nauk fizycznych w mieście Jana Heweliusza i Daniela Gabriela Fahrenheita może nie należeć do interesujących, owiniętych ciekawymi historiami? Nauka to nie tylko prosty podział na wykłady, ćwiczenia audytoryjne i laboratoryjne.

Studia fizyczne w Trójmieście to także udział w studenckich projektach, takich jak ten o nazwie SkyPG, w ramach którego studenci fizyki wysłali w dolne warstwy stratosfery balon meteorologiczny z autorskim układem sond pomiarowych.

Warto także podkreślić, że gdańskie uczelnie współpracują z wieloma instytucjami i firmami, a w ich gronie znajdują się, między innymi: Energa Obrót, Instytut Maszyn Przepływowych PAN, OPEC Gdynia, Instytut Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie, czy też Instytut Niskich Temperatur i Badań Strukturalnych PAN we Wrocławiu.

Studia fizyczne w Gdańsku to propozycja dla odkrywców i badaczy ciekawych świata i występowania w nim wszelakich zjawisk. Kształcenie prowadzą dwie publiczne uczelnie: Uniwersytet Gdański oraz Politechnika Gdańska. Zdobyte w trakcie nauki umiejętności rozwiązywania rozmaitych problemów są poszukiwane na rynku pracy, a globalny rozwój nowoczesnych technologii daje szansę na zatrudnienie, nie tylko w Polsce. Ryzyk- fizyk? Nie, nic z tych rzeczy. Zobacz ofertę studiów fizycznych w Gdańsku.

 

Studia fizyczne w Trójmieście można podzielić na:

 • I stopnia (licencjackie, inżynierskie)
 • II stopnia (magisterskie).

 

Maturzyści, którzy wybiorą studia fizyczne w Trójmieście, swoją intelektualną przygodę z nauką wyższą rozpoczną od kształcenia I stopnia. Może mieć ono różny czas trwania w zależności od ośrodka akademickiego. W praktyce oznacza to, że jeśli wybierzesz politechnikę, to na studiach fizycznych I stopnia kształcić się będziesz przez 3,5 roku (siedem semestrów).

Na zakończenie nauki – po pomyślnej obronie pracy dyplomowej – otrzymasz również tytuł inżyniera. Jeśli z kolei zdecydujesz się na naukę na uniwersytecie, czekać na ciebie będą 3 lata kształcenia (sześć semestrów). Zamiast tytułu inżyniera otrzymasz za to tytuł licencjata.

Będziesz mógł także kontynuować swoją naukę na studiach II stopnia. Czas ich trwania również będzie się różnić w zależności od wybranej uczelni. Jedno jest pewne – jeśli wszystko powiedzie się pomyślnie, to studia fizyczne w Warszawie skończysz z tytułem magistra. W przypadku politechniki droga do tego tytułu trwać będzie 1,5 roku, czyli trzy semestry. Jeśli uczyć się będziesz na uniwersytecie, czekać na ciebie będą dwa lata nauki.

W jakim trybie możesz kształcić się na studiach fizycznych w Trójmieście? Nie masz wyboru – w ofercie tej wymagającej grupy kierunków znalazły się wyłącznie studia stacjonarne, czyli dzienne. Dlaczego tak się dzieje? Studia fizyczne są bardzo wymagające – programy kształcenia wypełnione są nie tylko wykładami, lecz także wieloma ćwiczeniami praktycznymi, które ciężko byłoby zrealizować wyłącznie podczas weekendowych zjazdów naukowych.

Studia stacjonarne mają jednak wiele plusów – zajęcia odbywają się regularnie, czyli najczęściej od poniedziałku do piątku. Dodatkowo jeśli wybierzesz jedną z państwowych uczelni, nie będziesz musiał martwić się o opłaty za czesne, ponieważ studia dzienne są bezpłatne!

czytaj dalej studia w Trójmieście

 

Kierunki studiów fizycznych w Trójmieście:

Fizyka to nauka, która jest najbliższa ludzkiemu doświadczeniu. Na ogół nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele mechanizmów czy zjawisk towarzyszących nam na co dzień jest właśnie związanych z fizyką. Studia o tym profilu są zatem wybierane przez osoby, które fascynuje świat różnorodnych przemian fizycznych.

Dodatkowo też doskonale wykształceni specjaliści z tego obszaru są potrzebni w wielu obszarach gospodarczych – energetyce, medycynie, inżynierii technicznej itd. Dostrzegają to uczelnie w Trójmieście i przygotowują bardzo interesującą ofertę kierunkową dla najlepszych absolwentów szkół średnich, którzy nie boją się intelektualnych wyzwań.

Jeśli czujesz, że nauki fizyczne znalazły się w kręgu twoich zainteresowań, możesz wybrać chociażby takie tradycyjne kierunki jak fizyka czy fizyka techniczna. Znaczna część propozycji kształcenia pokazuje, że tajniki można zgłębiać w sposób interdyscyplinarny. Pokazują to między innymi kierunki takie jak: bezpieczeństwo jądrowe i ochrona radiologiczna!

 

Najpopularniejsze kierunki studiów fizycznych w Trójmieście:

 • bezpieczeństwo jądrowe i ochrona radiologiczna;
 • fizyka;
 • fizyka medyczna;
 • fizyka techniczna.

czytaj dalej kierunki studiów w Trójmieście

 

Gdzie studiować studia fizyczne w Trójmieście?

Jeśli wybierasz studia fizyczne w Trójmieście, musisz mieć świadomość, że czekać na ciebie będą dwie potężne uczelnie w Gdańsku. Przenalizuj każdą z tych propozycji – sprawdź, jakie kierunki na ciebie czekają, jak wyglądają programy kształcenia, jakie wykształcenie otrzymasz. Dzięki temu trochę łatwiej będzie ci podjąć decyzję.

Zastanów się odpowiednio wcześnie, którą z tych uczelni wybrać. Każda z tych szkół oferuje bogatą propozycję kształcenia na studiach fizycznych, więc możesz śmiało sprawdzić, jakie kierunki fizyczne na ciebie czekają.

Jeśli zależy ci na wykształceniu inżynierskim, koniecznie zwróć się w stronę Politechniki Gdańskiej! To jedna z najlepszych uczelni technicznych w Polsce, która każdego roku dba o wykształcenie doskonale przygotowanej do pracy grupy inżynierów! Zobacz, jaką ofertę kierunkową przygotował ten ośrodek akademicki. Porównaj to ze swoimi intelektualnymi oczekiwaniami i wybierz najlepiej jak się da!

 

Uczelnie, na których można studiować kierunki fizyczne w Trójmieście:

 • Politechnika Gdańska;
 • Uniwersytet Gdański.

czytaj dalej uczelnie w Trójmieście

 

Jak wybrać studia fizyczne w Trójmieście, aby mieć dobrą pracę?

Dziś wszyscy chcieliby otrzymać takie wykształcenie, które stanie się gwarantem stabilnego wykształcenia. Każdy student, który rozpoczyna kształcenie wyższe, zapewne zastanawia się, co zrobić, by jego kierunek przyniósł mu „dobrą pracę”. Czy zastanawiałeś się jednak nad tym, co to właściwie oznacza?

Przede wszystkim musisz tak zaplanować swoją ścieżkę zawodową, by odzwierciedlała ona twoje oczekiwania i aspiracje. To jest oczywiście bardzo trudne dla każdego młodego człowieka. Warto jednak do wyboru kierunku studiów podejść dość chłodno i opierać się przede wszystkim na własnych przemyśleniach.

Oczywiście warto posłuchać rad innych – możesz zaczerpnąć porad studentów, absolwentów, śledzić ścieżki kariery osób, które wybrały kierunek taki jak ty (często uczelnie publikują wywiady ze swoimi absolwentami). Pamiętaj jednak, że to, co wydaje się dobre dla twojej rodziny lub przyjaciół nie zawsze będzie takie dla ciebie.

Jeśli wybierasz kierunek, bo czujesz, że znajduje się w kręgu twoich zainteresowań, automatycznie wzrasta twoja motywacja do nauki, poszerzania wiedzy i kwalifikacji. Jeśli kształcenie sprawia ci radość, będziesz chciał korzystać z bogatej oferty praktyk i staży, które później zaznaczysz w swoim CV. To również znacząco wpłynie na twój dobry zawodowy start!

Podczas wyboru kierunku studiów przeanalizuj również jego program kształcenia. Sprawdź, jakie wykłady będą na ciebie czekać, czy będziesz mieć dostęp do ćwiczeń praktycznych, czy dostaniesz szansę na rozwój kompetencji! To bardzo ważne, ponieważ dziś pracodawcy cenią w szczególności umiejętności swoich pracowników. Muszą być one jednak oparte na stabilnych podstawach teoretycznych!

Dobra praca będzie dla ciebie na wyciągnięcie ręki wtedy, gdy uda ci się określić twoje indywidualne oczekiwania i odpowiesz sobie szczerze, co chcesz robić w życiu. Dotyczy to także profilu takiego jak studia fizyczne. Część studentów bowiem będzie chciała poświęcić się na nauce, innych fascynować będzie praca w przemyśle, a znaczna część absolwentów zdecyduje się na karierę pedagogów!

 

Możliwe ścieżki rozwoju twojej kariery zawodowej:

 • nauczyciel;
 • naukowiec;
 • pracownik różnorodnych sektorów przemysłowych;
 • fizyk medyczny;
 • fizyk techniczny;
 • optometrysta;
 • naonfizyk itd.

czytaj dalej jakie studia wybrać

 

Jak wybrać uczelnię wyższą w Trójmieście?

Studia fizyczne w Trójmieście sprawiają, że będziesz mieć do wyboru wyłącznie dwa bardzo dobre ośrodki akademickie. Jak zatem podjąć decyzję, która okaże się dla ciebie najlepsza? Na początku zastanów się jakie masz oczekiwania odnośnie do kształcenia wyższego. Co to oznacza w praktyce? Zupełnie inny model nauczania czeka cię na uniwersytetach, a zupełnie inny na politechnice. Politechnika zapewni ci bowiem wykształcenie inżynierskie.

Sprawdź również, na jakiej uczelni znajduje się kierunek studiów, który wybrałeś. Zobacz, jak wygląda proces rekrutacyjny! To bardzo ważne podczas wyboru ośrodka akademickiego. Porównaj, jakie przedmioty musisz zdawać podczas egzaminów maturalnych oraz jak są one punktowane. Dzięki temu dość szybko będziesz umiał określić, czy masz szansę na znalezienie się na listach osób przyjętych.

Jeśli nie możesz zdecydować się, którą szkołę wyższą wybrać, możesz kierować się również kilkoma cennymi wskazówkami:

 • przeanalizuj programy kształcenia;
 • weź udział w dniach otwartych uczelni;
 • zaczerpnij porad innych studentów (np. w mediach społecznościowych).

Gdy wybierasz uczelnię wyższą w Trójmieście, pamiętaj również o tym, by nie kierować się emocjami. Przeanalizuj wszystkie plusy i minusy i postaraj się trzeźwo spojrzeć na propozycje przygotowane przez warszawskie ośrodki akademickie!

czytaj dalej jak wybrać uczelnię

 

Czy warto iść na studia fizyczne w Trójmieście?

Współcześnie wciąż toczy się dyskusja na temat tego, czy warto iść na studia. Zwolennicy i przeciwny nauki wyższej nieustannie obrzucają się argumentami, to jednak nie pomaga maturzystom w podjęciu racjonalnego wyboru. Studia same w sobie mają bardzo wiele pozytywów. Co można do nich zaliczyć? Przede wszystkim znaczące poszerzenie wiedzy, umiejętności i kwalifikacji. Te lata nauki, które czekają na ciebie, będą miały przede wszystkim świadomy charakter – będą wyłącznie twoją decyzją związaną z intelektualnym rozwojem.

Oprócz tego podczas studiów będziesz mieć szansę, by odbyć inspirujące praktyki i staże, dzięki którym zaczniesz wzbogacać swoje CV, a to także przełoży się na twój przyszły zawodowy start. Jeśli wybierzesz studia w Trójmieście, możesz mieć pewność, że otrzymasz wiele okazji, by właśnie zadbać o budowanie doświadczenia!

Jeżeli wybierzesz studia fizyczne na wybrzeżu, będzie na ciebie czekała również bogata oferta kierunkowa. Swoją wiedzę rozwiniesz w doskonale przygotowanych do tego laboratoriach czy salach ćwiczeniowych. Nad jakością zdobywanych kwalifikacji podczas wszystkich semestrów nauki będą także czuwać doskonale do tego przygotowani wykładowcy.

Oprócz tego Trójmiasto jest wyjątkowo przyjazne dla studentów. Uczelnie oferują programy stypendialno-socjalne czy doskonale wyposażone akademiki, które znacząco ułatwiają egzystencję podczas wszystkich lat nauki. Wybierz studia w Trójmieście wtedy, jeśli chcesz mieć pewność, że jako student otrzymasz nie tylko dobre wykształcenie, lecz także wsparcie związane z organizacją życia studenckiego.

Pamiętaj jednak o tym, że na studia fizyczne w Trójmieście warto iść przede wszystkim wtedy, jeśli czujesz, że w kręgu twoich zainteresowań znajdują się przedmioty ścisłe. Fizyka to jedna z tych interdyscyplinarnych dziedzin, która dziś obecna jest w niemal wszystkich obszarach rozwoju technicznego. W praktyce oznacza to, że będziesz mógł szybko liczyć na znalezienie zadowalającej pracy w zawodzie. Powinna towarzyszyć ci jednak pasja i poczucie powołania związane z zawodową realizacją.

czytaj dalej czy warto iść na studia

 

Praca po studiach fizycznych

Pierwszym krokiem do wyznaczenia sobie drogi kariery zawodowej jest decyzja, czy kontynuować naukę na studiach doktoranckich i starać się o pracę na uczelni, czyli wybrać karierę naukową, czy też poszukiwać podobnej formy zatrudnienia gdzie indziej. Poza uczelnią możliwość pracy naukowej dają ośrodki badawcze, nie tylko w Polsce; na przykład CERN, czyli Europejska Organizacja Badań Jądrowych, z siedzibą w Szwajcarii, na przedmieściach Genewy.

Warto wiedzieć, że  obecnie rośnie potrzeba popularyzowania nauki i przekazywania jej w ciekawy, nieszablonowy i przystępny sposób. Powstają interaktywne centra naukowe, wystawy, obserwatoria, domy nauki. Istnieją czasopisma popularno-naukowe, w których jako wykwalifikowany specjalista możesz pisać artykuły zachęcające do zainteresowania się zagadnieniami fizyki. Zaszczepić naukowego bakcyla możesz także prowadząc program telewizyjny, co nie byłoby takim złym pomysłem, wiedząc jak dużo czasu Polacy spędzają przed telewizorem.

Inną drogą na karierę zawodową jest znalezienie zatrudnienia w przemyśle różnych branż, na przykład medycznym, farmaceutycznym, farmakologicznym czy technologicznym.

WARTO WIEDZIEĆ

 


UNIWERSYTET GDAŃSKI STUDIA FIZYCZNE

Studia z zakresu fizyki oferuje, między innymi, Uniwersytet Gdański. Na Wydziale Matematyki, Fizyki i Informatyki znajdziecie takie kierunki studiów jak:

 • Fizyka- studia I, II i III-stopnia, prowadzone w trybie stacjonarnym.
 • Fizyka medyczna- studia I, II i III-stopnia, prowadzone w trybie stacjonarnym. Podstawowymi przedmiotami tego kierunku są: anatomia, fizjologia, biofizyka, aparatura medyczna, radiobiologia, dozymetria.

dowiedz się więcej 

 


POLITECHNIKA GDAŃSKA STUDIA FIZYCZNE

Na drugiej uczelni państwowej w stolicy Pomorza, czyli na Politechnice Gdańskiej, na Wydziale Fizyki Technicznej i Matematyki stosowanej znajdziecie następujący kierunek studiów:

 • Fizyka techniczna- studia I i II- stopnia, prowadzone w trybie stacjonarnym.

dowiedz się więcej 

 TEMATY POWIĄZANE

 

 

Komentarze (0)