Kognitywistyka to interdyscyplinarny kierunek kształcenia, który umożliwi zdobycie wiedzy teoretycznej, związanej przede wszystkim z procesami poznawczymi, mechanizmami ich działania i uwarunkowań, a także wiedzy praktycznej odnoszącej się do nauk medycznych głównie w zakresie diagnozowania komputerowego zaburzeń mowy i widzenia, a także neuroobrazowania mózgu.
Studenci uczęszczają na nowoczesne technologie informatyczne, a także zdobywają wiedzę i umiejętności z zakresu grafiki komputerowej, projektowania interfejsów programowych i środowisk wirtualnych, programowania dla potrzeb edukacji. Zajęcia odbywają się w przystosowanych do tego pracowniach komputerowych i salach wykładowych.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku Kognitywistyka możemy podzielić na:
1. Typ
-
Studia I stopnia (licencjackie)
-
Studia II stopnia (magisterskie)
2. Tryb:
Studia na kierunku kognitywistyka realizowane są w ramach dwóch komplementarnych cykli kształcenia. Pierwszy stopień to studia licencjackie, które trwają trzy lata, czyli sześć semestrów. Studia drugiego stopnia odbywają się w trakcie czterech semestrów (dwa lata) i kończą się tytułem magistra. Studia magisterskie uzupełniają wiedzę zdobywaną na studiach pierwszego stopnia.
Kształcenie na studiach stacjonarnych (dziennych) odbywa się od poniedziałku do piątku w siedzibie poszczególnych wydziałów. Studia stacjonarne na uczelniach publicznych są bezpłatne.
Zdobywana wiedza i umiejętności
Studenci kognitywistyki uczęszczają na różne zajęcia, które możemy skategoryzować w postaci modułów. Przede wszystkim zdobędziesz wiedzę biomedyczną w kierunku analizy danych badań empirycznych i diagnostyki, wiedzę społeczno-humanistyczną w kierunku HR i PR oraz doradztwa personalnego i środowiskowego, wiedzę matematyczno-informatyczną w kierunku programowania i projektowania środowisk wirtualnych.
W kompleksowo opracowanym programie studiów znajdziemy takie przedmioty jak: metodologia badań psychologicznych ze statystyką i etyka badań naukowych, biologiczne podstawy zachowań, anatomia układu nerwowego, sztuczna inteligencja i sztuczne życie, podstawowe problemy kognitywistyki: świadomość.
Studenci zdobywają i rozwijają potrzebne do pracy umiejętności odnoszące się do grafiki komputerowej, projektowania interfejsów programowych i środowisk wirtualnych, programowania dla potrzeb edukacji.