Kognitywistyka studia - kierunek studiów

Kognitywistyka to nauka zajmująca się obserwacją i analizą działania zmysłów, mózgu i umysłu, w szczególności ich modelowaniem. Jest nauką interdyscyplinarną, czerpiącą wiedzę z wielu dyscyplin, takich jak: psychologia, neurobiologia czy sztuczna inteligencja. Jako nauka jest to stosunkowa nowa dziedzina, ukształtowana w połowie XX wieku, najszybciej rozwijająca się w Stanach Zjednoczonych. Ze względu na coraz szersze zainteresowanie tą nauką Kognitywistyka może być świetnym kierunkiem dla osób, których ciekawi percepcja, rozumowanie oraz pamięć człowieka oraz wpływ tych aspektów na społeczeństwo.

 

Program studiów i przedmioty

Obecnie coraz więcej dyscyplin posiada swoją kognitywistyczną odmianę, co stwarza duże możliwości dla absolwentów tego kierunku. Na świecie istnieje stowarzyszenie Cognitive Science Society, które zrzesza kognitywistów na całym świecie. W Polsce jego mniejszym odpowiednikiem jest Polskie Towarzystwo Kognitywistyczne. Kognitywistyka jest nauką o charakterze interdyscyplinarnym, jednak nacisk będzie kładziony głównie na badania nad znakiem i językiem jako środkami poznania i procesami poznawczymi oraz na sztucznej inteligencji. Dzięki takiej wiedzy będziesz w stanie rozwiązać zagadki umysłu, poznasz funkcjonowania mózgu oraz nauczysz się tworzyć programy sztucznej inteligencji. Jedno jest pewne – na tych studiach na pewno nie będziesz się nudzić, a dodatkowo zainwestujesz w swój rozwój personalny, który umożliwi Ci podjęcie ciekawej pracy w zawodzie.

 

Praca po studiach

Gdzie znajdziesz zatrudnienie jako absolwent Kognitywistyki? Po ukończeniu studiów będziesz mógł pracować w jednostkach naukowo-badawczych, firmach z sektora IT jako analityk, projektant interfejsów użytkownika, webmaster lub jako specjalista od Public Relations dzięki wiedzy z filozofii, psychologii i informatyki, która pomaga w podejmowaniu działań marketingowych. Jeżeli zatem widzisz siebie w jednej z powyższych profesji to Kognitywistyka może być świetnym początkiem Twojej kariery zawodowej.

WAŻNE TEMATY

Jakie przedmioty zdawać na maturze?

Żeby dostać się na kognitywistykę, na większości uczelni przy rekrutacji brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne: język polski, język obcy, matematyka, biologia, chemia, fizyka z astronomią, informatyka, WOS.

szczegółowe wymagania na uczelniach

GDZIE STUDIOWAĆ KIERUNEK KOGNITYWISTYKA

Województwo
Miejscowość
Typ studiów
Tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

UCZELNIE, GDZIE KOGNITYWISTYKA JAKO SPECJALNOŚĆ / ŚCIEŻKA KSZTAŁCENIA

Specjalności na kierunku filozofia

CZĘSTO WYBIERANE

Miasto
SORTOWANIE:

SPECJALNOŚCI / ŚCIEŻKI KSZTAŁCENIA NA KIERUNKU KOGNITYWISTYKA

Tryb studiów
Typ studiów
Miasto
Województwo
SORTOWANIE:

Nic nie znaleziono

Zobacz inne kierunki Humanistyczne

Typ studiów
Województwo
SORTOWANIE:

Wiedza, którą zdobędziesz, studiując kognitywistykę

Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:
  • nauk kognitywnych w systemie nauk humanistycznych, społecznych, jak również przyrodniczych i ścisłych wraz z ich specyfiką przedmiotową i metodologiczną - podstawową terminologię innych dyscyplin składowych nauk o poznaniu w perspektywie złożoności i zmienności języka naukowego i potocznego,
  • terminologii kognitywistycznej w języku angielskim oraz uporządkowanej wiedzy dotyczącej źródeł kognitywistyki,
  • wiedzy o interdyscyplinarnych poglądach kognitywistycznych w sferze nauki, kultury i gospodarki,
  • filozofii, logiki, psychologii, neurofizjologii, językoznawstwa, nauk o sztucznych systemach inteligentnych - uporządkowanej wiedzy szczegółowej z zakresu jednego z wybranych bloków tematycznych,
  • języka obcego na poziomie biegłości B2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego Rady Europy oraz posiada umiejętności posługiwania się specjalistycznym językiem angielskim z zakresu kierunku kształcenia.

Jak wyglądają studia na kierunku kognitywistyka?

Uniwersalność kognitywistyki oraz szerokie zainteresowanie jej zgłębianiem, jakie można zaobserwować wśród przyszłych maturzystów oraz kandydatów na studia wyższe sprawia, że kierunek ten można podjąć na kilku polskich uczelniach. Różnorodność programowa, jaką oferują poszczególne placówki edukacyjne, pozwala na wybranie najbardziej dopasowanej siatki kształcenia. Zanim rozpoczniesz kognitywistykę, powinieneś wiedzieć, że jest to nauka interdyscyplinarna, korzystająca z szerokiego wachlarza dziedzin, jak między innymi socjologia, psychologia, neurobiologia, czy filozofia.

Celem powstania kierunku kognitywistyka jest udzielenie studentom odpowiedzi na pytanie jak działa mózg i układ nerwowy człowieka, w jaki sposób powstają określone reakcje emocjonalne na dane bodźce, ile czasu należy poświęcić, aby trwale wpłynąć na ludzką psychikę oraz w jaki sposób leczyć dolegliwości natury psychicznej oraz uszkodzenia układu nerwowego. Studenci w trakcie edukacji poznają skuteczne narzędzia manipulacji, dzięki czemu będą w stanie uchronić się przed jej wpływem, dowiedzą się, jakie relacje występują pomiędzy umysłem a środowiskiem zewnętrznym, dodatkowo zgłębią istotę kształtowania języka, co pozwoli na zrozumienie pewnych logicznych niuansów.

Kognitywistyka występuje w trybie stacjonarnym i zaocznym. Pierwsza z opcji kierowana jest głównie do tych, którzy liczą na regularne kształcenie podczas systematycznych zajęć i wykładów, odbywających się podczas tygodnia roboczego. Tryb zaoczny natomiast jest wybierany najchętniej przez osoby dążące do kształcenia głównie w weekendy.

Sprawdź w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

KOGNITYWISTYKA STUDIA NIESTACJONARNE

KOGNITYWISTYKA STUDIA STACJONARNE

Ile trwają studia na kierunku kognitywistyka?

Studia pierwszego stopnia na kierunku kognitywistyka składają się z sześciu semestrów, dzięki którym studenci otrzymują kompleksowe kompetencje, możliwe do wykorzystania w życiu zawodowym. Po ukończeniu tego trzyletniego cyklu kształcenia, będziesz mógł kontynuować naukę na dwuletnich studiach magisterskich drugiego stopnia lub wkroczyć na ścieżkę kariery. Warto rozważyć podjęcie obu etapów nauki, ponieważ zdobyte w ten sposób wykształcenie z pewnością zostanie docenione na współczesnym rynku pracy.

Sprawdź jakiego typu znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

KOGNITYWISTYKA STUDIA I STOPNIA

KOGNITYWISTYKA STUDIA II STOPNIA

Jaka praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku kognitywistyka

Absolwent kierunku kognitywistyka znajdzie zatrudnienie w/jako:
  • specjalista do spraw public relations,
  • pracownik w firmach z sektora IT,
  • analityk,
  • projektant interfejsów użytkownika,
  • webmaster.

MIASTA, KTÓRE OFERUJĄ STUDIA NA KIERUNKU KOGNITYWISTYKA

Komentarze (2)

Prof Krzysztof Mikucki odpowiedz

Super dziedzina pełna atrakcyjności i pasji

mipop@freenet.de odpowiedz

to jest chyba prowokacja !!! w spisie polskich Uczelni z prawej strony nie ma Uczelni w Bialymstoku a jest ich tam co najmniej cztery. Taka nieuzasadniona i krzywdzaca selekcja nie przystoi KUL - owi !!!