1. Dla kogo ten kierunek?
Kierunek biotechnologia w Olsztynie przekazuje wiedzę i umiejętności, które w sposób praktyczny pozwolą wykorzystywać materiały i procesy biologiczne. Odnosi się to do tworzenia produktów na skalę przesyłową przy udziale organizmów żywych i układów biologicznych. Studia w Olsztynie w ramach tego typu kierunku są innowacyjną odpowiedzią na zapotrzebowania rynku pracy, a realizowane są w innowacyjny sposób przy użyciu najnowszej technologii.
Kandydaci na studia biologiczne nie mogą mieć problemów z nauką przedmiotów ścisłych, zwłaszcza z biologią i chemią. Jeśli interesujesz się fizjologią roślin, mikrobiologią lub anatomią człowieka, a dodatkowo odznaczasz się analitycznym, ale także kreatywnym myśleniem, tego typu kierunek może być właśnie dla Ciebie.
2. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku biotechnologia możemy podzielić na:
1. Poziom studiów:
2. Forma:
Studia na kierunku biotechnologia w Olsztynie realizowane są zarówno w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia inżynierskie, które trwają trzy i pół roku. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające półtora roku.
Uczelnie w Olsztynie umożliwiają kształcenie w trybie stacjonarnym. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku. Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
3. Gdzie studiować
Kierunki studiów w Olsztynie takie jak biotechnologia możesz realizować na Wydziale Biologii i Biotechnologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Uczelnie w Olsztynie dbają o wysoki poziom kształcenia i oferują szeroki wachlarz możliwości.
4. Praca po studiach
Kierunek biotechnologia w Olsztynie przygotowuje studentów do podjęcia pracy w różnych sektorach związanych z biotechnologią. Absolwenci zatrudniani są w laboratoriach wykorzystujących materiał biologiczny, w laboratoriach diagnostycznych, w przemyśle biotechnologicznym i przemysłach pokrewnych, w laboratoriach naukowo-badawczych, w kontroli żywności i zakładach związanych z produkcją żywności.
Absolwenci pracują także w laboratoriach kryminalistycznych, w firmach farmaceutycznych, w laboratoriach kontrolnych, w laboratoriach weterynaryjnych i służby zdrowia, w stacjach ochrony roślin, w stacjach sanitarno-epidemiologicznych, w ogrodach botanicznych, w obiektach oczyszczania ścieków i unieszkodliwiania odpadów. Absolwenci zakładają także własną działalność gospodarczą i konsultingową w zakresie biotechnologii środowiska.
5. Program studiów i przedmioty
W programie studiów na kierunku biotechnologia znajdziesz takie przedmioty jak np.:
-
anatomia funkcjonalna człowieka,
-
statystyka matematyczna,
-
fizjologia z elementami biotechnologii zwierząt,
-
fizjologia roślin z elementami biotechnologii,
-
immunologia i immunobiotechnologią,
-
mikrobiologia przemysłowa,
-
technologie fermentacji i biopreparatów,
-
pozatechniczne uwarunkowania działalności inżynierskiej,
-
praca inżynierska i przygotowanie do egzaminu dyplomowego,
-
biotechnologia w ochronie środowiska,
-
podstawy projektowania w biotechnologii,
-
ergonomia,
-
morfologia funkcjonalna zwierząt,
-
grafika inżynierska,
-
podstawy genetyki,
-
ochrona własności intelektualnej
-
i wiele innych.
Studenci mają możliwość rozwijania swoich zainteresowań w ramach wybranych specjalności, na przykład: biotechnologii farmaceutycznej, biotechnologii przemysłowej lub biotechnologii molekularnej. Ofertę specjalizacyjną warto śledzić na stronach internetowych uczelni w Olsztynie, ponieważ jest ona zmienna i zależy od zainteresowań studentów.
Studenci zdobywają wiedzę odnoszącą się do cyklu życia urządzeń, obiektów i systemów technicznych wykorzystywanych w biotechnologii. Rozwija zdolności analityczne i interpretacyjne, co umożliwia mu formułowanie i rozwiązywanie prostych zadań inżynierskich zarówno symulacyjnych, jak i eksperymentalnych. Absolwenci szczycą się zdolnościami, które usprawnią proces badawczy z użyciem materiału biologicznego oraz obsługę aparatury badawczej i urządzeń technologicznych.