Biotechnologia - Olsztyn

Biotechnologia - Olsztyn

Studia na kierunku biotechnologia w Olsztynie możesz podjąć na 1 uczelni publicznej w trybie stacjonarnym (dziennym).

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Filtrowanie
Status uczelni
Typ uczelni
Poziom studiów
Forma studiów
Więcej filtrów
Czas trwania
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie

Biotechnologia stopień: (I) (II) , czas trwania: 3,5 roku • 1,5 roku ,
forma: stacjonarne

Specjalności na kierunku biotechnologia

Uczelnie, gdzie biotechnologia jako specjalność / ścieżka kształcenia

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie

Wydział Bioinżynierii Zwierząt UWM stopień: (I) (II) , czas trwania: 3,5 roku • 1,5 roku

Specjalności na kierunku zootechnika

Pokaż więcej

27.08.2024

Biotechnologia studia Olsztyn 2024 | woj. warmińsko-mazurskie

Biotechnologia w Olsztynie to 3,5-letnie studia I stopnia (inżynierskie) lub 1,5-letnie studia II stopnia (magisterskie), których program oferuje 3 różne specjalności. Studia przygotowują do wykonywania zawodu biotechnologa. Studenci zdobywają wiedzę z zakresu mikrobiologii czy podstaw genetyki.

Studia na kierunku biotechnologia w Olsztynie
Rok akademicki 2024/2025
Forma studiów stacjonarne
Poziom studiów studia I i II stopnia
Czas trwania 3,5 roku (studia I stopnia), 1,5 roku (studia II stopnia)

Opis kierunku 

Kierunek biotechnologia pozwala na zdobycie rozległej wiedzy z dyscyplin między innymi takich jak biologia, matematyka, czy nawet informatyka i fizyka. Studia stworzone są dla miłośników nauk ścisłych. Programie studiów wypełniony jest przedmiotami poświęconymi różnorodnym procesom biotechnologicznym, wśród nich są m.in: immunobiotechnologia, mikrobiologia przemysłowa, technologie fermentacji czy podstawy projektowania biotechnologii.

Studenci uczą się korzystania z nowoczesnych narzędzi oraz metod sprawiających, że biotechnologia jest jedną z dynamiczniej rozwijających się dziedzin. Absolwenci znajdą zatrudnienie między innymi w laboratoriach naukowo-badawczych, firmach farmaceutycznych i kosmetologicznych. Czekać na nich będzie także zatrudnienie w przemyśle spożywczym.

Studia na kierunku biotechnologia w Olsztynie można podjąć na 1 uczelni w formie stacjonarnej (dziennej), a próg punktowy na bezpłatne studia stacjonarne 2024/2025 na UWM wyniósł 72 punkty. 

Gdzie studiować kierunek biotechnologia w Olsztynie

W Olsztynie biotechnologię możesz studiować w ramach kierunku lub specjalności na 1 uczelni publicznej: Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie.

W rekrutacji na studia I stopnia na kierunku biotechnologia, w roku akademickim 2024/2025, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie oferuje miejsca w ramach bezpłatnych studiów stacjonarnych.

 

Kierunek biotechnologia - uczelnie w Olsztynie

czytaj dalej uczelnie w Olsztynie

Jakie wymagania podczas rekrutacji na kierunek biotechnologia w Olsztynie

W procesie rekrutacji na studia w Olsztynie na kierunku biotechnologia w roku akademickim 2024/2025 najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: biologia, chemia, fizyka, język obcy, fizyka i astronomia, matematyka. biotechnologia Olsztyn - przedmioty maturalne

Studia w Olsztynie na kierunku biotechnologia przyciągają uwagę bardzo wielu kandydatów, liczba miejsc jest jednak ograniczona. Musisz zadbać o najwyższe wyniki z egzaminów maturalnych. Prócz obowiązkowych dla wszystkich maturzystów przedmiotów, takich jak matematyka, język polski, język obcy nowożytny, powinieneś zdawać wybrane przedmioty dodatkowe: fizykę i astronomię, biologię, chemię, język obcy nowożytny, matematykę. Studenci decydują o trzech przedmiotach, które zostaną uwzględnione w rekrutacji. Pamiętaj także, że maksymalną ilość punktów z wybranych przedmiotów może zapewnić Ci udział w olimpiadach i konkursach przedmiotowych.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Jak wyglądają studia na kierunku biotechnologia w Olsztynie?

Studia biologiczne w Olsztynie na kierunku biotechnologia możesz realizować przede wszystkim w formie stacjonarnej. Jeśli odpowiadają Ci regularne spotkania w tygodniu, systematyczna nauka i wiele godzin praktyki zawodowej, tryb dzienny jest właśnie dla Ciebie.

 

 

1. Dla kogo ten kierunek?

Kierunek biotechnologia w Olsztynie przekazuje wiedzę i umiejętności, które w sposób praktyczny pozwolą wykorzystywać materiały i procesy biologiczne. Odnosi się to do tworzenia produktów na skalę przesyłową przy udziale organizmów żywych i układów biologicznych. Studia w Olsztynie w ramach tego typu kierunku są innowacyjną odpowiedzią na zapotrzebowania rynku pracy, a realizowane są w innowacyjny sposób przy użyciu najnowszej technologii.

Kandydaci na studia biologiczne nie mogą mieć problemów z nauką przedmiotów ścisłych, zwłaszcza z biologią i chemią. Jeśli interesujesz się fizjologią roślin, mikrobiologią lub anatomią człowieka, a dodatkowo odznaczasz się analitycznym, ale także kreatywnym myśleniem, tego typu kierunek może być właśnie dla Ciebie.

 

2. Typ i tryb studiów:

Studia na kierunku biotechnologia możemy podzielić na:

1. Poziom studiów:

2. Forma:

 

Studia na kierunku biotechnologia w Olsztynie realizowane są zarówno w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia inżynierskie, które trwają trzy i pół roku. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające półtora roku.
Uczelnie w Olsztynie umożliwiają kształcenie w trybie stacjonarnym. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątkuStudia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
 

3. Gdzie studiować

Kierunki studiów w Olsztynie takie jak biotechnologia możesz realizować na Wydziale Biologii i Biotechnologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Uczelnie w Olsztynie dbają o wysoki poziom kształcenia i oferują szeroki wachlarz możliwości.

 

4. Praca po studiach

Kierunek biotechnologia w Olsztynie przygotowuje studentów do podjęcia pracy w różnych sektorach związanych z biotechnologią. Absolwenci zatrudniani są w laboratoriach wykorzystujących materiał biologiczny, w laboratoriach diagnostycznych, w przemyśle biotechnologicznym i przemysłach pokrewnych, w laboratoriach naukowo-badawczych, w kontroli żywności i zakładach związanych z produkcją żywności.

Absolwenci pracują także w laboratoriach kryminalistycznych, w firmach farmaceutycznych, w laboratoriach kontrolnych, w laboratoriach weterynaryjnych i służby zdrowia, w stacjach ochrony roślin, w stacjach sanitarno-epidemiologicznych, w ogrodach botanicznych, w obiektach oczyszczania ścieków i unieszkodliwiania odpadów. Absolwenci zakładają także własną działalność gospodarczą i konsultingową w zakresie biotechnologii środowiska.

 

5. Program studiów i przedmioty

W programie studiów na kierunku biotechnologia znajdziesz takie przedmioty jak np.:

  • anatomia funkcjonalna człowieka,
  • statystyka matematyczna,
  • fizjologia z elementami biotechnologii zwierząt,
  • fizjologia roślin z elementami biotechnologii,
  • immunologia i immunobiotechnologią,
  • mikrobiologia przemysłowa,
  • technologie fermentacji i biopreparatów,
  • pozatechniczne uwarunkowania działalności inżynierskiej,
  • praca inżynierska i przygotowanie do egzaminu dyplomowego,
  • biotechnologia w ochronie środowiska,
  • podstawy projektowania w biotechnologii,
  • ergonomia,
  • morfologia funkcjonalna zwierząt,
  • grafika inżynierska,
  • podstawy genetyki,
  • ochrona własności intelektualnej
  • i wiele innych.

Studenci mają możliwość rozwijania swoich zainteresowań w ramach wybranych specjalności, na przykład: biotechnologii farmaceutycznej, biotechnologii przemysłowej lub biotechnologii molekularnej. Ofertę specjalizacyjną warto śledzić na stronach internetowych uczelni w Olsztynie, ponieważ jest ona zmienna i zależy od zainteresowań studentów.

Studenci zdobywają wiedzę odnoszącą się do cyklu życia urządzeń, obiektów i systemów technicznych wykorzystywanych w biotechnologii. Rozwija zdolności analityczne i interpretacyjne, co umożliwia mu formułowanie i rozwiązywanie prostych zadań inżynierskich zarówno symulacyjnych, jak i eksperymentalnych. Absolwenci szczycą się zdolnościami, które usprawnią proces badawczy z użyciem materiału biologicznego oraz obsługę aparatury badawczej i urządzeń technologicznych.

Uczelnie w Olsztynie - kierunek biotechnologia:

Uczelnia Forma studiów Poziom studiów  
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie (Wydział Biologii i Biotechnologii UWM) stacjonarne I stopnia, II stopnia więcej

Tabela uwzględnia uczelnie, które prowadzą studia w ramach kierunku lub specjalności

Jakie są specjalności na biotechnologii w Olsztynie

Współczesne studia z biotechnologii charakteryzują się tym, że bardzo często studenci tego kierunku otrzymują wybór specjalności i ścieżek kształcenia. 

Popularne specjalności na kierunku biotechnologia w Olsztynie: biotechnologia molekularnabiotechnologia przemysłowabiotechnologia farmaceutyczna...

Sprawdź specjalności na biotechnologii w Olsztynie

Ile trwają studia na kierunku biotechnologia w Olsztynie?

Studia na kierunku Biotechnologia w Olsztynie, w zależności od typu studiów trwają 3,5 roku (studia I stopnia) lub 1,5 roku (studia II stopnia).

Studia biologiczne w ramach kierunku biotechnologia podzielone są na dwa komplementarne cykle kształcenia. Pierwszy stopień to studia inżynierskie, które trwają siedem semestrów, to znaczy trzy i pół roku, i kończą się egzaminem inżynierskim. Tytuł inżyniera pozwala podjąć pracę zawodową, a także umożliwia kontynuowanie edukacji na studiach drugiego stopnia.

Stopień drugi to studia magisterskie, które trwają trzy semestry, czyli półtora roku, i zapewniają tytuł magistra inżyniera. Studia drugiego stopnia mają poszerzyć wiedzę zdobytą na studiach pierwszego stopnia. Studia magisterskie może realizować absolwent pierwszego stopnia biotechnologii lub absolwent innych pokrewnych studiów pierwszego lub drugiego stopnia.

Biotechnologia w Olsztynie - czas trwania

Poziom studiów czas trwania otrzymywany tytuł
studia I stopnia 3,5 roku inżynier
studia II stopnia 1,5 roku magister inżynier

Jaka praca po kierunku biotechnologia w Olsztynie?

Studia biologiczne w Olsztynie w ramach kierunku biotechnologia przygotowują studentów do podjęcia pracy w różnorodnym zakresie gospodarczym w ramach biotechnologii. Absolwenci zatrudniani są w firmach farmaceutycznych, w laboratoriach kontrolnych, w laboratoriach kryminalistycznych, w laboratoriach weterynaryjnych i służby zdrowia, w stacjach ochrony roślin, w stacjach sanitarno-epidemiologicznych, w obiektach oczyszczania ścieków i unieszkodliwiania odpadów, w ogrodach botanicznych. Pracują w laboratoriach, które wykorzystują materiał biologiczny, w laboratoriach naukowo-badawczych, w przemyśle biotechnologicznym i przemysłach pokrewnych, w laboratoriach diagnostycznych, w kontroli żywności i zakładach związanych z produkcją żywności. Absolwenci otwierają także własną działalność gospodarczą i konsultingową odnoszącą się do biotechnologii środowiska.

Kierunek biotechnologia w Olsztynie oferuje studentom bardzo wiele możliwości pracy i rozwoju. Absolwenci chętnie są zatrudniani w instytutach oraz ośrodkach badawczych, które opracowują i wdrażają nowoczesne techniki i technologie, zwłaszcza w przemyśle farmaceutycznym, kosmetycznym, chemicznym, spożywczym oraz w rolnictwie, w instytucjach zajmujących się nadzorem i kontrolą jakości środowiska, to znaczy w miejscach, które zajmują się oczyszczaniem ścieków i kompostowaniem odpadów, w stacjach hodowli roślin, w firmach doradczych i szkoleniowych, w firmach kosmetycznych, w firmach produkujących odczynniki diagnostyczne, w firmach farmaceutycznych, w firmach biotechnologicznych, w urzędach, które zajmują się ochroną i gospodarowaniem zasobami przyrody, w zakładach gospodarki komunalnej, w zakładach diagnostyki mikrobiologicznej i biochemicznej. Obejmują stanowiska laborantów, genetyków, specjalistów do spraw rejestracji leków przemysłowych w ośrodkach naukowo-badawczych, techników analityków.

Co warto sprawdzić przed rekrutacją na kierunek biotechnologia w Olsztynie?

Kierunek biotechnologia w Olsztynie jest innowacyjną propozycją studiów oraz odpowiedzią na aktualne zapotrzebowania na rynku pracy. Kandydatów jest bardzo wielu, ale nie jest to kierunek dla każdego. Aby uniknąć rozczarowania w przyszłości, zastanów się:

  • Czy nauka przedmiotów ścisłych nie sprawia Ci problemów?
  • Czy w zakresie Twoich zainteresowań mieści się bioróżnorodność świata żywego?
  • Czy odznaczasz się zarówno twórczym, jak i analitycznym umysłem?

Jeśli odpowiedzi na tego typu pytania są twierdzące, ten kierunek jest właśnie dla Ciebie. Pamiętaj jednak, że na jedno miejsce jest wielu kandydatów, a liczba osób, które zostaną przyjęte, jest ograniczona. Właśnie dlatego musisz zadbać o najwyższe wyniki z egzaminów maturalnych. Prócz obowiązkowych dla wszystkich maturzystów przedmiotów, takich jak matematyka, język polski, język obcy nowożytny, powinieneś zdawać wybrane przedmioty dodatkowe: fizykę i astronomię, biologię, chemię, język obcy nowożytny, matematykę. Maksymalnej ilości punktów może dostarczyć Ci udział w olimpiadach i konkursach przedmiotowych. Laureaci i finaliści plasują się na najwyższych pozycjach na listach przyjętych. Spróbuj swoich sił na przykład w Olimpiadzie Fizycznej lub w Olimpiadzie Matematycznej.

Warto także zweryfikować, czy wymogi rekrutacyjne nie przewidują wykonania odpowiednich badań lekarskich. Niejednokrotnie uczelnie techniczne pragną sprawdzić zdolność kandydatów do wykonywania zawodu.

Po internetowej rejestracji i dokonaniu opłaty rekrutacyjnej musisz dostarczyć we wskazanym terminie niezbędne dokumenty do Wydziałowej Komisji Rekrutacyjnej. Komisja ta oczekuje z reguły podania i oświadczenia, świadectwa ukończenia szkoły do wglądu, świadectwa dojrzałości, zdjęć do legitymacji, dowodu osobistego do wglądu, zaświadczeń o istotnych wynikach w konkursach i olimpiadach, jeśli brałeś w nich udział. Szczegóły odnoszące się do postępowania kwalifikacyjnego znajdują się na stronach internetowych uczelni w Olsztynie.

 

STUDIA W OLSZTYNIE - ważne informacje

kierunki studiów w Olsztynie

studia w Olsztynie

 

BIOTECHNOLOGIA - ważne informacje

biotechnologia studia

studia biologiczne i przyrodnicze Olsztynie

studia biologiczne i przyrodnicze w Polsce

zasady rekrutacji na studia

Jak wygląda rekrutacja na biotechnologię w Olsztynie

 

Jakie progi na biotechnologię w Olsztynie

Kandydaci ubiegający się o przyjęcie na studia stacjonarne na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie na rok 2024/2025 musieli uzyskać co najmniej 72 punkty.

czytaj dalej progi na biotechnologię w Olsztynie

Poziom i tryb studiów

Sprawdź jakiego typu znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

Biotechnologia Olsztyn studia i stopnia

Biotechnologia Olsztyn studia ii stopnia


Sprawdź w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

Biotechnologia Olsztyn studia stacjonarne

Specjalności / ścieżki kształcenia na kierunku biotechnologia w Olsztynie

w Olsztynie

Jakie opinie mają studia na kierunku biotechnologia w Olsztynie?

Uczelnie w Olsztynie oferują najbardziej opłacalne kierunki studiów, dlatego w ich ofercie nie mogło zabraknąć biotechnologii.

Błażej, student drugiego roku studiów magisterskich, stwierdził:

Biologią fascynowałem się od lat, dlatego biotechnologia była bardzo ciekawym pretekstem do tego, by tę naukę dalej zgłębiać. Specjalizuję się w biotechnologii molekularnej. Jest bardzo ciekawie, ale kierunek jest trudny. Ambitnym i wytrwałym pasjonatom bardzo polecam.

komentarze (0)

Teraz najważniejsze

kalkulator maturalny

matura 2025

arkusze maturalne

wyniki matur 2024

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia