Administracja w dużym uproszczeniu zajmuje się podejmowaniem działań na rzecz dobra wspólnego i wypełnianiem misji publicznej. Historia tej niezwykle złożonej dyscypliny sięga już czasów starożytnych, kiedy to powstawały pierwsze państwa i istotne stało się zarządzanie ich finansami, gospodarką, życiem społecznym obywateli i innymi, równie istotnymi kwestiami.
Dzisiaj, wiele tysięcy lat później, administracja odgrywa równie ważną rolę, a specjaliści posiadający gruntowną wiedzę z obszaru jej różnorodnych dziedzin oraz wykształcenie kierunkowe, mogą liczyć na atrakcyjne i rozwijające oferty pracy.
Studia prawnicze od wielu lat cieszą się dużą popularnością wśród studentów. Idealni kandydaci na tego typu kierunki powinni interesować się naukami politycznymi, prawnymi oraz ekonomicznymi. Jeżeli dodatkowo masz rozwinięte kompetencje interpersonalne oraz duszę lidera to kierunek administracja w Krakowie będzie dla Ciebie idealnym wyborem!
Poziom i forma studiów
Studia niestacjonarne w Krakowie na kierunku administracja:
1. Poziom:
2. Forma:
Studia niestacjonarne na kierunku administracja w Krakowie realizowane są w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia licencjackie, które trwają 3 lata. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające 2 lata.
Uczelnie w Krakowie umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia stacjonarne (dzienne) realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
Program studiów
Program kształcenia tych studiów nieznacznie różni się w zależności od wybranej uczelni. Jednak w dużej mierze oferta nauczania oscyluje wokół nauk prawniczych, społecznych i historycznych.
W programie studiów na kierunku administracja znajdziesz takie przedmioty jak np.:
-
prawo publiczne
-
podstawy rachunkowości
-
mikroekonomie
-
prawo pracy i prawo cywilne
-
zarządzanie publiczne
-
makroekonomia
oraz wiele innych dzięki, którym zyskasz cenne kompetencje i kwalifikacje zawodowe. Oprócz zajęć obligatoryjnych uczelnie przewidziały także realizacje bloków specjalizacyjnych, które umożliwiają pogłębianie wiedzy z konkretnego, wybranego przez studenta zakresu tematycznego.
W trakcie studiów będziesz miał okazję uczęszczać na wykłady, ćwiczenia, warsztaty praktyczne oraz korzystać ze specjalnej platformy internetowej i niektóre z zajęć realizować w trybie online. Jako że w dzisiejszych czasach, znajomość języka obcego jest niezwykle istotna, to wszyscy studenci dostaną szansę rozwijania swoich zdolności językowych na wybranym przez siebie lektoracie.
Ponadto, w siatce zajęć, przewidziano także realizacje praktyk studenckich, dzięki którym zdobędziesz doświadczenie, które niewątpliwie zaprocentuje w twoim przyszłym życiu zawodowym. Dodatkowo, zdobędziesz cenne kompetencje miękkie, takie jak: zdolności komunikacji, umiejętność pracy zespołowej i wiele innych, które obecnie są wysoko cenione przez pracodawców. Studenci będą mogli rozwijać swoje zainteresowania na licznych kołach naukowych, konferencjach czy wymianach studenckich.
Jakie są ceny studiów na kierunku administracja w Krakowie
Realizacja studiów w trybie niestacjonarnym wiąże się z koniecznością uiszczenia odpowiednich opłat. Kierunek administracja w Krakowie nie stanowi w tej kwestii wyjątku. Wszyscy studenci, którzy zdecydują się podjąć naukę na studiach niestacjonarnych muszą pamiętać o zapłacie czesnego, którego wysokość różni się zależności od uczelni i jest ustalana przez władze konkretnej akademii. Zazwyczaj, uczelnie dają możliwość realizacji płatności w kilku dogodnych ratach.
Koszty mogą ulegać zmianom, zależnym od różnorodnych czynników, dlatego też studenci są zobowiązani do dokładnego zapoznania się z regulaminem opłat przed przystąpieniem do procesu rekrutacyjnego. Wszystkie niezbędne informacje związane z kwestiami finansowymi znajdują się na oficjalnych stronach internetowych uczelni. Ponadto, znajdziesz tam aktualną ofertę dostępnych zniżek i promocji, które pozwolą Ci zmniejszyć wysokość czesnego.
Administracja w Krakowie - ceny:
-
Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie – 9000 zł
-
Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie – 5400 zł
-
Uniwersytet Jagielloński w Krakowie – 5000 zł
-
Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie – 5400 zł
*Ceny za pierwszy rok studiów niestacjonarnych (rekrutacja 2024/2025). Szczegółowe informacje odnoszące się do wysokości opłat za studia, płatności ratalnych, opłat rekrutacyjnych, a także ewentualnych promocji i zniżek znajdziesz na stronach internetowych uczelni.
Gdzie studiować na kierunku administracja w Krakowie
Uczelnie na których można studiować kierunek administracja niestacjonarnie w Krakowie:
Limity miejsc
Liczba miejsc na poszczególnych kierunkach studiów jest ograniczona, a uczelnie przyjmują określoną liczbę kandydatów. Przyszli studenci zostają objęci postępowaniem kwalifikacyjnym, w ramach którego tworzona jest lista rankingowa. W przypadku zbyt dużej liczby chętnych, rekrutacja na studia niestacjonarne odbywa się zazwyczaj na zasadach zbliżonych do tych, które funkcjonują w rekrutacji na studia stacjonarne.
Limity miejsc na kierunku administracja w Krakowie:
-
Uniwersytet Jagielloński w Krakowie: 100
-
Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie: 120
*Uczelnie publiczne, studia niestacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2024/2025)
Kiedy wyniki rekrutacji
Wyniki rekrutacji publikowane są najczęściej w systemie rekrutacyjnym, który wykorzystywany jest przez wybraną uczelnię. Kandydaci otrzymują najważniejsze informacje dzięki prywatnym profilom. Internetowy system umożliwia kandydatom nie tylko poznanie decyzji szkoły w sprawie przyjęcia lub odrzucenia ich aplikacji, ale również przygotowanie się do kolejnych etapów rekrutacji, związanych m.in. z dopełnianiem formalności.
Terminy wyników rekrutacji na studia 2025 w uczelniach publicznych w Krakowie:
-
Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie – wrzesień 2025
-
Uniwersytet Jagielloński w Krakowie – lipiec 2025
-
Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie – wrzesień 2025
*I tura rekrutacji, studia niestacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2025/2026)
Dowiedz się więcej wyniki rekrutacji na studia
Jak złożyć dokumenty rekrutacyjne
Dokumenty rekrutacyjne kandydaci mogą składać najczęściej osobiście, bezpośrednio w siedzibie wskazanej przez wybraną szkołę wyższą. Osoby, które nie mogą pojawić się na miejscu, mogą przekazać kompletną dokumentację za pośrednictwem pełnomocników (wzory z upoważnieniem do złożenia dokumentów w imieniu kandydata znaleźć można najczęściej na oficjalnych stronach uczelni). Czasem szkoły dopuszczają możliwość wysłania plików za pomocą poczty tradycyjnej – wcześniej należy zapoznać się z zasadami obowiązującymi w danej uczelni, ponieważ preferowana forma doręczenia dokumentów może różnić się w zależności od indywidualnej decyzji szkoły.
Kiedy składamy dokumenty na studia
Etap składania dokumentów rekrutacyjnych najczęściej rozpoczyna się niedługo po ogłoszeniu przez daną uczelnię wyników rekrutacji i trwa on zazwyczaj zaledwie kilka dni. Dokumenty należy złożyć w formie kompletnego zestawu oraz w wyznaczonym przez szkołę wyższą terminie – spóźnienie lub doręczenie niepełnej dokumentacji może skutkować skreśleniem kandydata z listy osób, które zakwalifikowały się na studia.
Dowiedz się więcej terminy składania dokumentów na studia
Terminy składania dokumentów na studia 2025 w uczelniach publicznych w Krakowie:
-
Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie – lipiec 2025
-
Uniwersytet Jagielloński w Krakowie – do września 2025
-
Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie
* Studia niestacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2025/2026)
** Dane dotyczące wymagań, cen, limitów, terminów mają charakter poglądowy i mogą się różnić dla poszczególnych kierunków studiów. Dokładne dane należy sprawdzić na stronach internetowych uczelni.