1. Dla kogo ten kierunek?
Psychologia to nauka, która zajmuje się badaniem mechanizmów i praw rządzących ludzką psychiką oraz motywacją zachowań człowieka. Choć zainteresowanie tym obszarem naszego wywodzi się z najdawniejszych czasów, to psychologia, jako skodyfikowana dyscyplina naukowa pojawiła się dopiero w XIX wieku. Od tamtego czasu pojawiło się wiele nowych prądów i dyscyplin z obszaru tej nauki. Współcześnie, zawód psychologa jest niezwykle popularny i doceniany na całym świecie, a specjaliści z zakresu tej dziedziny mogą znaleźć pracę w wielu ciekawych i prężnie rozwijających się branżach.
Nic więc dziwnego, że studia psychologiczne cieszą się dużym zainteresowaniem wśród studentów, którzy chcą zyskać wszechstronne wykształcenie i rozwijać swoje pasje. Idealnymi kandydatami na kierunek psychologia w Krakowie są osoby o rozwiniętych zainteresowaniach z zakresu nauk psychologicznych i społecznych. Dodatkowym atutem będzie posiadanie rozwiniętych zdolności interpersonalnych oraz postawa prospołeczna. Jeżeli spełniasz te warunki to te perspektywiczne studia będą dla Ciebie idealnym wyborem.
2. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku psychologia możemy podzielić na:
1. Typ:
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
Studia na kierunku psychologia w Krakowie realizowane są w ramach jednolitych studiów magisterskich. Studia jednolite magisterskie trwają pięć lat.
Uczelnie w Krakowie umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
3. Gdzie studiować
Studia psychologiczne i społeczne w Krakowie cieszą się dużą popularnością wśród studentów, którzy chcą zyskać cenne kompetencje i wykształcenie kierunkowe. W swojej ofercie ma go wiele krakowskich uczelni. Kierunek psychologia w Krakowie możesz studiować na Uniwersytecie Jagiellońskim, Akademii Ignatianum lun na Uniwersytecie Pedagogicznym im. Komisji Edukacji Narodowej.
4. Praca po studiach
Studia w Krakowie dają gwarancję wszechstronnego wykształcenia kierunkowego, oraz szansy na zdobycie atrakcyjnej i rozwijającej pracy. Dlatego też absolwenci psychologii mają wiele możliwości rozwoju zawodowego. Po ukończeniu tych jednolitych studiów magisterskich bez problemu znajdziesz zatrudnienie w wielu dynamicznych i perspektywicznych branżach.
Absolwenci będą kompleksowo przygotowani do zawodu psychologa, pedagoga szkolnego lub psychoterapeuty. Zdobyte wykształcenie umożliwi Ci podjęcie pracy w ośrodkach wychowawczych, ośrodkach terapii uzależnień czy w poradniach zdrowia psychicznego. Ponadto, idealnie odnajdziesz się, jako pracownik działu HR, zarówno w małych firmach, jak i dużych międzynarodowych korporacjach. Równie ciekawą opcją może być związanie swojej przyszłości ze specjalistycznymi wydawnictwami naukowymi, mediami lub redakcjami czasopism. Absolwenci często decydują się także na założenia własnej działalności gospodarczej.
5. Program studiów i przedmioty
Studia psychologiczne i społeczne w Krakowie charakteryzują się niezwykle interdyscyplinarnym i złożonym programem nauczania, który dodatkowo został w pełni dopasowany do potrzeb współczesnego, zarówno krajowego, jak i międzynarodowego rynku pracy. Jako student tego prestiżowego kierunku będziesz miał okazję uczęszczać na zajęcia, wykłady i warsztaty praktyczne, których tematyka będzie oscylować wokół nauk społecznych i psychologicznych.
W programie studiów na kierunku psychologia znajdziesz takie przedmioty jak np.:
-
psychologia emocji i motywacji
-
historia psychologii
-
etyka zawodu psychologa
-
psychometria
-
psychologia zaburzeń
-
psychologia rozwoju
Oprócz zajęć z bloku podstawowego, w ofercie kształcenia dostępny jest także szeroki wachlarz specjalizacji, który różni się w zależności od uczelni. Studenci będą mogli wybierać pomiędzy psychologią kliniczną, psychologią sportu, psychologią rodziny i edukacji, psychologią sądową, psychologią edukacyjną, psychologią zarządzania oraz psychokryminologią. Dokładną i aktualną listę dostępnych specjalności znajdziesz na oficjalnych stronach internetowych wybranych uczelni. Ponadto, wszyscy absolwenci będą mieli wykształcone kompetencje miękkie, które są niezwykle ważne szczególnie w zawodach, w których wymagany jest kontakt z drugim człowiekiem.
Uzyskaną wiedzę teoretyczną oraz kompetencje praktyczne wykorzystasz podczas obowiązkowych praktyk studenckich, dzięki którym zdobędziesz cenne doświadczenie i kwalifikacje zawodowe.