Współcześnie, w dobie rozwoju zaawansowanych technologii, nowoczesne maszyny i urządzenia są powszechnie wykorzystywane zarówno w różnorodnych dziedzinach przemysłu, jak i w codziennym życiu. Popularność tego typu rozwiązań implikuje zapotrzebowanie na specjalistów z obszaru projektowania, budowy i eksploatacji maszyn przemysłowych. Odpowiedzią na podobne potrzeby jest kierunek mechanika i budowa maszyn w Gliwicach.
Idealni kandydaci na powyższe studia inżynierskie powinni spełniać kilka istotnych warunków. Najważniejszą kwestią będzie zainteresowanie naukami matematycznymi, fizycznymi i technicznymi oraz chęć rozwoju w tym kierunku. Jeżeli dodatkowo masz zdolność analitycznego myślenia i jesteś osobą kreatywną, to kierunek mechanika i budowa maszyn powinien być twoim wyborem.
Typ i tryb studiów
Studia na kierunku mechanika i budowa maszyn możemy podzielić na:
1. Typ:
-
Studia I stopnia (inżynierskie)
-
Studia II stopnia (magisterskie)
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
Studia na kierunku mechanika i budowa maszyn na uczelniach śląskich realizowane są zarówno w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia inżynierskie, które trwają 3,5 roku. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające 1,5 roku.
Uczelnie śląskie umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne.
Program studiów i przedmioty
Ze względu na złożony i interdyscyplinarny program nauczania na kierunku mechanika i budowa maszyn zdobędziesz specjalistyczną wiedzę z zakresu mechaniki, nauk ścisłych oraz technicznych. W siatce zajęć znajdzie się wiele interesujących i rozwijających zajęć, takich jak:
-
fizyka ogólna
-
mechanika doświadczalna
-
mechanika płynów
-
wytrzymałość materiałów
-
termodynamika techniczna
Jako student dowiesz się więcej na temat ekologii oraz ochrony środowiska i nauczysz się stosować rozwiązanie proekologiczne w swojej codziennej pracy zawodowej. Ponadto, poznasz nowoczesne narzędzia i metody informatyczne, stosowane w procesie projektowania i budowy różnego rodzaju maszyn. Oprócz wiedzy teoretycznej, wykształcisz też cenne umiejętności praktyczne z zakresu obróbki plastycznej, procesów spawalniczych czy grafiki inżynierskiej. Program kształcenia zakłada także realizacje obieralnych modułów specjalizacyjnych, których aktualną listę znajdziesz na oficjalnej stronie internetowej uczelni.
Gdzie studiować na kierunku mechanika i budowa maszyn na uczelniach śląskich
Kierunek mechanika i budowa maszyn (studia I stopnia) - uczelnie w Katowicach i woj. śląskim:
czytaj dalej uczelnie w Katowicach