Mechanika i budowa maszyn studia I stopnia Katowice i woj. śląskie

Mechanika i budowa maszyn studia I stopnia Katowice i woj. śląskie

Mechanika i budowa maszyn studia I stopnia Katowice i woj. śląskie

Studia I stopnia w Katowicach i woj. śląskim

mechanika i budowa maszyn

Odkryj mechanikę i budowe maszyn w Katowicach i woj. śląskim i i sprawdź gdzie możesz studiować 

Dodaj do ulubionych

Mechanika i budowa maszyn studia I stopnia (inżynierskie) Katowice i woj. śląskie

Studia na kierunku mechanika i budowa maszyn na uczelniach śląskich to studia inżynierskie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3,5 roku (studia I stopnia) lub 1,5 roku (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (inżyniera lub magistra inżyniera).

Studia możesz podjąć na uczelni publicznej - Politechnice Śląskiej w Gliwicach w trybie stacjonarnym lub niestacjonarnym

Specyfika studiów zależy od wyboru specjalności / ścieżki kształcenia (to zdanie dodajemy jeśli są specjalności lub ścieżki). Studia gwarantują zdobycie niezbędnych umiejętności, które będą przydatne w przyszłej pracy zawodowej.

czytaj dalej wszystko o Mechanika i budowa maszyn studia I stopnia Katowice i woj. śląskie

Zobacz, na jakich uczelniach w Katowicach i woj. śląskim jest kierunek mechanika i budowa maszyn

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Politechnika Śląska w Gliwicach

Politechnika Śląska w Gliwicach

Jednostka prowadząca

Jakie wymagania przy rekrutacji na kierunek mechanika i budowa maszyn?

Aby zostać studentem kierunku mechanika i budowa maszyn będziesz musiał zdać egzamin maturalny z przedmiotów obowiązkowych oraz dodatkowo z biologii, chemii, fizyki i informatyki, najlepiej na poziomie rozszerzonym. Wszyscy kandydaci muszą pamiętać o konieczności dostarczenia wymaganych dokumentów aplikacyjnych.

 

W procesie rekrutacji na studia na kierunku mechanika i budowa maszyn na uczelniach śląskich najczęściej brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne:

 • biologia,
 • chemia,
 • fizyka,
 • informatyka,
 • matematyka

 

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Mechanika i budowa maszyn w Katowicach i woj. śląskim - zasady rekrutacji

Jak wyglądają studia na kierunku mechanika i budowa maszyn?

Współcześnie, w dobie rozwoju zaawansowanych technologii, nowoczesne maszyny i urządzenia są powszechnie wykorzystywane zarówno w różnorodnych dziedzinach przemysłu, jak i w codziennym życiu. Popularność tego typu rozwiązań implikuje zapotrzebowanie na specjalistów z obszaru projektowania, budowy i eksploatacji maszyn przemysłowych. Odpowiedzią na podobne potrzeby jest kierunek mechanika i budowa maszyn w Gliwicach.

Idealni kandydaci na powyższe studia inżynierskie powinni spełniać kilka istotnych warunków. Najważniejszą kwestią będzie zainteresowanie naukami matematycznymi, fizycznymi i technicznymi oraz chęć rozwoju w tym kierunku. Jeżeli dodatkowo masz zdolność analitycznego myślenia i jesteś osobą kreatywną, to kierunek mechanika i budowa maszyn powinien być twoim wyborem.

 

1. Typ i tryb studiów:


Studia na kierunku mechanika i budowa maszyn możemy podzielić na:

1. Typ:

 • Studia I stopnia (inżynierskie)
 • Studia II stopnia (magisterskie)

2. Tryb:

 • studia stacjonarne
 • studia niestacjonarne

 

Studia na kierunku mechanika i budowa maszyn na uczelniach śląskich realizowane są zarówno w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia inżynierskie, które trwają 3,5 roku. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające 1,5 roku. 

Uczelnie śląskie umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku. 

Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne.

 

2. Program studiów i przedmioty

Ze względu na złożony i interdyscyplinarny program nauczania na kierunku mechanika i budowa maszyn zdobędziesz specjalistyczną wiedzę z zakresu mechaniki, nauk ścisłych oraz technicznych. W siatce zajęć znajdzie się wiele interesujących i rozwijających zajęć, takich jak:

 • fizyka ogólna
 • mechanika doświadczalna
 • mechanika płynów
 • wytrzymałość materiałów
 • termodynamika techniczna

Jako student dowiesz się więcej na temat ekologii oraz ochrony środowiska i nauczysz się stosować rozwiązanie proekologiczne w swojej codziennej pracy zawodowej. Ponadto, poznasz nowoczesne narzędzia i metody informatyczne, stosowane w procesie projektowania i budowy różnego rodzaju maszyn. Oprócz wiedzy teoretycznej, wykształcisz też cenne umiejętności praktyczne z zakresu obróbki plastycznej, procesów spawalniczych czy grafiki inżynierskiej. Program kształcenia zakłada także realizacje obieralnych modułów specjalizacyjnych, których aktualną listę znajdziesz na oficjalnej stronie internetowej uczelni.

Ile trwają studia i jaki tytuł uzyskasz?

Studia na kierunku mechanika i budowa maszyn, w zależności od typu studiów trwają 3,5 roku (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia).

Studia na kierunku mechanika i budowa maszyn w Gliwicach trwają trzy i pół roku, czyli siedem semestrów. Po upływie tego czasu zdobędziesz dyplom inżyniera, który umożliwi Ci dalsze kształcenie lub rozpoczęcie pracy zawodowej.

Jaka praca po studiach?

Po ukończeniu studiów na kierunku mechanika i budowa maszyn będziesz miał wszechstronne wykształcenie i gruntowne przygotowanie zawodowe, dzięki czemu bez problemu znajdziesz satysfakcjonującą i perspektywiczną pracę.

Jako absolwent, z powodzeniem znajdziesz zatrudnienie w niemal wszystkich sektorach przemysłu, między innymi w energetyce, transporcie czy budownictwie. Co więcej, możesz związać swoją przyszłość z firmami projektowymi i wykonawczymi lub jednostkami doradczymi. Równie ciekawą opcją może być praca w przedsiębiorstwach zajmujących się produkcją różnego rodzaju maszyn. Po ukończeniu studiów z powodzeniem znajdziesz pracę w jednostkach odbioru technicznego.

Absolwenci często decydują się także na założenie własnej działalności gospodarczej, o profilu dopasowanym do ich wykształcenia. Ponadto, po zakończeniu studiów pierwszego stopnia zasadne będzie kontynuowanie nauki na studiach magisterskich lub podyplomowych.

Gdzie studiować na kierunku mechanika i budowa maszyn (studia I stopnia) na uczelniach śląskich?

 

Uczelnie na których można studiować kierunek mechanika i budowa maszyn (studia I stopnia) na uczelniach śląskich:

czytaj dalej uczelnie w Katowicach

Popularne kierunki inżynierskie i techniczne w Katowicach i woj. śląskim

POKAŻ WSZYSTKIE

Kierunki inżynierskie i techniczne w Katowicach i woj. śląskim

Rozwiń

Popularne kierunki inżynierskie i techniczne niestacjonarne w Katowicach i woj. śląskim

19 Uczelni w Katowicach i woj. śląskim

W samych Katowicach studiuje około 80 tys., osób, a w całej metropolii nawet 200 tys. Oprócz Uniwersytetu Ekonomicznego i Politechniki Śląskiej (czyli dwóch najlepiej rozwijających się szkół w regionie) studenci mogą wybierać spośród renomowanych publicznych uczelni o innych profilach: Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, Akademii Muzycznej, Uniwersytetu Śląskiego, Akademii Sztuk Pięknych oraz uczelni niepublicznych.

Istotny jest również poziom i zakres kierunków studiów, jakie oferują śląskie uczelnie, współpraca z sektorem biznesowym, a także rosnąca współpraca i kontakty międzynarodowe.

Sprawdź uczelnie i kierunki studiów w Katowicach

 

Komentarze (0)