Elektronika i telekomunikacja - Katowice i woj. śląskie

Elektronika i telekomunikacja - Katowice i woj. śląskie

Studia na kierunku elektronika i telekomunikacja w Katowicach i woj. śląskim możesz podjąć na 1 uczelni publicznej w trybie stacjonarnym (dziennym).

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Filtrowanie
Status uczelni
Typ uczelni
Poziom studiów
Forma studiów
Więcej filtrów
Czas trwania
Politechnika Śląska w Gliwicach

Politechnika Śląska w Gliwicach

Elektronika i telekomunikacja stopień: (I)  (II), czas trwania: 3,5 roku • 1,5 roku
forma: stacjonarne

Specjalności na kierunku elektronika i telekomunikacja

23.01.2024

Elektronika i telekomunikacja studia Katowice 2024 | woj. śląskie

Studia na kierunku elektronika i telekomunikacja w Katowicach to studia inżynierskie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa od 3,5 roku do 4 lat (studia I stopnia) lub od 1,5 roku do 2 lat (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (inżyniera lub magistra inżyniera). Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym lub niestacjonarnym

Elektronika i telekomunikacja - Katowice i woj. śląskie
Studia na kierunku elektronika i telekomunikacja w Katowicach i woj. śląskim
Rok akademicki 2024/2025
Forma studiów stacjonarne
Poziom studiów studia I i II stopnia
Czas trwania 3,5 roku (studia I stopnia), 1,5 roku (studia II stopnia)

Uczelnie

Studia w Katowicach i woj. śląskim 2024/2025 na kierunku elektronika i telekomunikacja możesz podjąć na 1 uczelni publicznej: Politechnice Śląskiej w Gliwicach (Wydział Automatyki, Elektroniki, Informatyki PŚ).

 

Opis kierunku 

Studenci kierunku elektronika i telekomunikacja uczą się projektować, eksploatować i testować nowoczesne układy i urządzenia elektroniczne — elektroniki biomedycznej, cyfrowe, programowania komputerowego czy programowania mikrokontrolerów i sterowników przemysłowych. Zdobywają także wiedzę i umiejętności praktyczne z zakresu przetwarzania telekomunikacji, sieci komputerowych i radiokomunikacji, a także informatyki. Ponadto, uczestnicy zajęć nauczą się korzystać z profesjonalnego komputerowego oprogramowania inżynierskiego oraz programować systemy wbudowane, mikroprocesowe i sterowniki przemysłowe PLC.

 

Praca po studiach
Absolwenci studiów na kierunku elektronika i telekomunikacja pracują w różnorodnych przedsiębiorstwach budowlanych i firmach projektowych. Znajdują zatrudnieni w firmach eksploatacyjnych, doradczych i wdrożeniowych. Doskonale odnajdują się w firmach — operatorach sieci i usług w zakresie internetu, telewizji, telefonii, sieci komputerowych i transmisji danych oraz łączności specjalnej, dozoru wizyjnego, elektroniki konsumenckiej, przemysłowej i pojazdowej czy systemów pomiarowych.

 

Specjalności
Współczesne studia z elektroniki i telekomunikacji charakteryzują się tym, że bardzo często studenci tego kierunku otrzymują wybór specjalności i ścieżek kształcenia.
Popularne specjalności na kierunku elektronika i telekomunikacja w Katowicach i woj. śląskim: aparatura elektroniczna, elektronika biomedyczna, radioelektronika.

Jakie wymagania podczas rekrutacji na kierunek elektronika i telekomunikacja?

Kierunki studiów takie jak elektronika i telekomunikacja wzbudzają duże zainteresowanie wśród kandydatów na studia inżynierskie. Chętnych jest wielu, ale liczba miejsc jest ograniczona. Musisz pamiętać, że nie wystarczy zdać obowiązkowe dla wszystkich maturzystów przedmioty, takich jak matematyka, język polski, język obcy nowożytny.

 

W procesie rekrutacji na studia 2024/2025 na kierunku elektronika i telekomunikacja w Katowicach najczęściej brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne:

 • biologia,
 • chemia,
 • fizyka,
 • informatyka,
 • matematyka

 

Warto zwrócić uwagę także na przedmioty dodatkowe zdawane najlepiej na poziomie rozszerzonym. Do wyboru masz na przykład informatykę, fizykę, fizykę i astronomię, matematykę, biologię, chemię. Warto także sprawdzić, czy wymogi rekrutacyjne nie przewidują wykonania odpowiednich badań lekarskich. Szczegółowe informacje odnoszące się do procesu rekrutacyjnego znajdziesz na stronach internetowych uczelni.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Elektronika i telekomunikacja w Katowicach i woj. śląskim

JAK WYGLĄDAJĄ STUDIA NA KIERUNKU ELEKTRONIKA I TELEKOMUNIKACJA?

Inżynierowie elektronicy to jeden z najpotrzebniejszych i najczęściej poszukiwanych zawodów w skali nie tylko polskiej, ale i światowej. Osoby, które zdecydują się kształcić w ramach elektroniki i telekomunikacji, będą miały do czynienia z nowoczesnymi sprzętami i metodami działania, które pomogą odnaleźć się w elektronice biomedycznej, radioelektronice, telekomunikacji, w działaniach związanych z aparaturą elektroniczną.

Osoby, które wybierają studia inżynierskie, liczą się z prestiżem tego tytułu. Kandydaci powinni wykazywać zainteresowanie naukami ścisłymi, przede wszystkim zaś matematyka i fizyka nie mogą sprawiać im problemów, ponieważ to na nich bazuje opracowany program zajęć. Chcesz cieszyć się przyszłościowym zawodem i mieć wiele możliwości na rynku pracy? Elektronika i wszelkie koncepcje, które się do niej odnoszą, znajdują się w zakresie Twoich zainteresowań? Kierunek elektronika i telekomunikacja to najlepszy wybór, którego dokonasz.

 

1. Typ i tryb studiów:


Studia na kierunku elektronika i telekomunikacja możemy podzielić na:

1. Typ:

 • Studia I stopnia (inżynierskie)
 • Studia II stopnia (magisterskie)

2. Tryb:

 • studia stacjonarne
 • studia niestacjonarne

 

Studia na kierunku elektronika i telekomunikacja w Katowicach realizowane są zarówno w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia inżynierskie, które trwają od 3,5 roku do 4 lat. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające od 1,5 roku do 2 lat.

Uczelnie w Katowicach umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku. 

Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne.

 

2. Program studiów i przedmioty

Studia inżynierskie na kierunku elektronika i telekomunikacja możesz realizować na na uczelniach, które znajdziesz w dziale poniżej. Uczelnie dbają o najwyższy poziom kształcenia w zakresie najprężniej rozwijających się dziedzin nauki.

Siatka zajęć obfituje w przedmioty, dla których podstawą staje się fizyka, informatyka czy matematyka. Znajdziesz tam między innymi:

 • elektronikę biomedyczną
 • elementy elektroniczne
 • inżynierię mikrofalową
 • języki opisu sprzętu
 • kompatybilność elektromagnetyczną
 • optoelektronikę
 • podstawy cyfrowego przetwarzania sygnałów
 • podstawy konstrukcji elektronicznych
 • programowanie obiektowe
 • podstawy radiokomunikacji
 • projektowanie urządzeń cyfrowych

 

Studenci odbywają wielogodzinne praktyki, które pozwalają zweryfikować zdobytą wiedzę i umiejętności.

Ile trwają studia na kierunku elektronika i telekomunikacja w Katowicach?

Studia na kierunku elektronika i telekomunikacja w Katowicach, w zależności od typu studiów trwają od 3,5 roku do 4 lat (studia I stopnia) lub od 1,5 roku do 2 lat (studia II stopnia).

 

Elektronika i telekomunikacja w Katowicach i woj. śląskim - czas trwania

Poziom studiów czas trwania otrzymywany tytuł
studia I stopnia 3,5 roku inżynier
studia II stopnia 1,5 roku magister inżynier

JAKA PRACA PO STUDIACH NA KIERUNKU ELEKTRONIKA I TELEKOMUNIKACJA?

Studia na kierunku elektronika i telekomunikacja oferują bardzo wiele możliwości pracy, dzięki praktycznemu wykształceniu i nastawieniu na rozwinięcie najpotrzebniejszych umiejętności. Absolwenci pracują w zakładach produkujących i serwisujących sprzęt elektroniczny i komputerowy, w ośrodkach, które wykorzystują specjalistyczną aparaturę elektroniczną, w placówkach naukowo-badawczych i szkolnictwie wszystkich szczebli. Zajmują się projektowaniem systemów przetwarzania informacji zarówno w biologii, medycynie, jak i w ekonomii, zarządzaniu i socjologii.

Absolwenci zatrudniani są bardzo chętnie w:

 • specjalistycznych laboratoriach przemysłowych i badawczych
 • nowoczesnych firmach wdrażających innowacyjne technologie
 • Parkach Naukowo-Technologicznych
 • Centrach zaawansowanych technologii

 

Odnajdują się doskonale w zakresie projektowania, wytwarzania i użytkowania nowoczesnych urządzeń i systemów telekomunikacyjnych.

Gdzie studiować na kierunku elektronika i telekomunikacja w Katowicach?

Studia możesz podjąć na uczelni publicznej: Politechnice Śląskiej w Gliwicach.

Uczelnie na których można studiować kierunek elektronika i telekomunikacja w Katowicach:

czytaj dalej uczelnie w Katowicach

Uczelnie w Katowicach i woj. śląskim - kierunek elektronika i telekomunikacja:

Uczelnia Forma studiów Poziom studiów  
Politechnika Śląska w Gliwicach (Wydział Automatyki, Elektroniki i Informatyki PŚ) stacjonarne I stopnia, II stopnia więcej

Tabela uwzględnia uczelnie, które prowadzą studia w ramach kierunku lub specjalności

Co warto sprawdzić przed rekrutacją na kierunek elektronika i telekomunikacja w Katowicach i woj. śląskim?

Poziom i tryb studiów


Sprawdź w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

Elektronika i telekomunikacja Katowice i woj. śląskie studia stacjonarne

Specjalności / ścieżki kształcenia na kierunku elektronika i telekomunikacja w Katowicach i woj. śląskim

Studia II stopnia

Popularne kierunki inżynierskie i techniczne w Katowicach i woj. śląskim

Pokaż wszystkie

Popularne kierunki inżynierskie i techniczne niestacjonarne w Katowicach i woj. śląskim

19 Uczelni w Katowicach i woj. śląskie

W samych Katowicach studiuje około 80 tys., osób, a w całej metropolii nawet 200 tys. Oprócz Uniwersytetu Ekonomicznego i Politechniki Śląskiej (czyli dwóch najlepiej rozwijających się szkół w regionie) studenci mogą wybierać spośród renomowanych publicznych uczelni o innych profilach: Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, Akademii Muzycznej, Uniwersytetu Śląskiego, Akademii Sztuk Pięknych oraz uczelni niepublicznych.

Istotny jest również poziom i zakres kierunków studiów, jakie oferują śląskie uczelnie, współpraca z sektorem biznesowym, a także rosnąca współpraca i kontakty międzynarodowe.

Sprawdź uczelnie i kierunki studiów w Katowicach

 


#MUSISZ TO WIEDZIEĆ

 

komentarze (0)

Teraz najważniejsze

matura 2024

zmiany na maturze 2024

arkusze maturalne

wyniki matur 2023

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia

 • Drzwi Otwarte https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJ-1e4NozBD0cRCFt8gAWtS5k https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/bfdcf-wsh-wroclaw.jpg Wrocławska Akademia Biznesu w Naukach Stosowanych
 • ul. Bursaki 12, 20-150 Lublin https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=Wyższa+Szkoła+Przedsiębiorczości+i+Administracji+w+Lublinie https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/67f82-wspa-lublin.jpg Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie
 • Drzwi Otwarte https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJlUta6UScGEcReTNKOPAxYMc https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/36d11-wsosp-deblin.jpg Lotnicza Akademia Wojskowa
 • Aula Uniwersytecka Wydziału Prawa i Administracji UMCS https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJCxKWr2NXIkcRYECcap5lmJQ https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/99092-umcs-kierunki.jpg Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
 • UL.ROLNA 43,, 40-555 KATOWICE, WOJ. ŚLĄSKIE https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=wyższa+szkoła+techniczna+katowice https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/b6936-wst-katowice.jpg Akademia Śląska
 • Dzień Otwarty https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJpcG_olI0A0cR17wMAwJ6-kM https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/83981-umk-torun.jpg Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu