Energetyka - Katowice i Gliwice

Energetyka - Katowice i Gliwice

Energetyka - Katowice i Gliwice

Studia na Śląsku

energetyka

Odkryj kierunek energetyka w Katowicach i Gliwicach i sprawdź gdzie możesz studiować

Dodaj do ulubionych

Energetyka studia Katowice | woj. śląskie

Studia na kierunku energetyka w Katowicach to studia inżynierskie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa od 3,5 roku do 4 lat (studia I stopnia) lub od 1,5 roku do 2 lat (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (inżyniera lub magistra inżyniera).

Studia możesz podjąć na uczelni publicznej- Politechnice Śląskiej w Gliwicach oraz niepublicznej (prywatnej) szkole wyższej w trybie stacjonarnym lub niestacjonarnym

Specyfika studiów zależy od wyboru specjalności / ścieżki kształcenia (to zdanie dodajemy jeśli są specjalności lub ścieżki). Studia gwarantują zdobycie niezbędnych umiejętności, które będą przydatne w przyszłej pracy zawodowej.

czytaj dalej wszystko o Energetyka - Katowice i Gliwice

Zobacz, na jakich uczelniach w Katowicach i woj. śląskim jest kierunek energetyka

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Politechnika Śląska w Gliwicach

Politechnika Śląska w Gliwicach

Jednostka prowadząca

Energetyka +

Wydział Elektryczny PŚ stopień: (I), czas trwania: 4 lata,
tryb: stacjonarne, niestacjonarne

Wydział Inżynierii Środowiska i Energetyki PŚ stopień: (I)  (II), czas trwania: 4 lata • 2 lata • 3,5 roku • 1,5 roku,
tryb: stacjonarne, niestacjonarne

Jakie wymagania podczas rekrutacji na kierunek energetyka w Katowicach i Gliwicach?

Studia inżynierskie w Katowicach i Gliwicach na kierunku energetyka wzbudzają bardzo duże zainteresowanie wśród miłośników nauk ścisłych. Kandydaci muszą spełniać określone warunki rekrutacyjne, ponieważ energetyka pragnie wykształcić najlepszych w swojej dziedzinie specjalistów.

 

W procesie rekrutacji na studia na kierunku energetyka w Katowicach najczęściej brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne:

 • biologia,
 • chemia,
 • fizyka,
 • informatyka,
 • matematyka.

 

Prócz obowiązkowych dla wszystkich maturzystów przedmiotów, takich jak matematyka, język polski, język obcy nowożytny, musisz zdawać przedmioty dodatkowe najlepiej na poziomie rozszerzonym. Do wyboru masz biologię, chemię, fizykę, informatykę, matematykę. Najczęściej musisz także wykonać odpowiednie badania lekarskie. Szczegółowe informacje znajdziesz na stronach internetowych uczelni śląskich.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Energetyka w Katowicach i woj. śląskim - zasady rekrutacji

Poziom i tryb studiów


JAK WYGLĄDAJĄ STUDIA NA KIERUNKU ENERGETYKA?

Źródła odnawialne i nowoczesne technologie energetyczne to temat żywo komentowany w XXI wieku. Zmiany klimatu, zanieczyszczenia powietrza wpływają na spoglądanie na energetykę z nowej perspektywy. Kierunek energetyka w Katowicach i Gliwicach skupia się na procesach i systemach energetycznych, modernizacjach instalacji energetycznych, energetyce gazowej, energetyce jądrowej, a nawet na alternatywnych technologiach energetycznych i zarządzaniu środowiskiem.

Jeśli myślisz o studiach inżynierskich w tym zakresie, powinieneś/powinnaś interesować się nie tylko naukami matematycznymi i fizycznymi, ale także ochroną środowiska i wszystkim, co na to środowisko wpływa. Ważne jest, by kandydaci byli komunikatywni i potrafili pracować w zespole. Logiczne, a zarazem abstrakcyjne myślenie wpłynie na lepsze odnalezienie się we wszystkich obowiązkach, które wymagają predyspozycji manualnych i korzystania z najnowszych technologii.

 

1. Typ i tryb studiów:


Studia na kierunku energetyka możemy podzielić na:

1. Typ:

 • Studia I stopnia (inżynierskie)
 • Studia II stopnia (magisterskie)

2. Tryb:

 • studia stacjonarne
 • studia niestacjonarne

 

Studia na kierunku energetyka w Katowicach realizowane są zarówno w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia inżynierskie, które trwają od 3,5 roku do 4 lat. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające od 1,5 roku do 2 lat. 

Uczelnie w Katowicach umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku. 

Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne.

 

2. Program studiów i przedmioty

Kierunki studiów w Katowicach i Gliwicach takie jak energetyka możesz realizować na uczelniach, które znajdziesz  w dziale poniżej. Możesz mieć pewność, że uczelnie w Katowicach i Gliwicach dbają o dobór najlepszej kadry akademickiej, która chętnie podzieli się swoimi doświadczeniami i zadba o rzetelną realizację program kształcenia.

Siatka zajęć wypełniona jest przedmiotami bazującymi na matematyce i fizyce. Uczelnie śląskie, które mają w swojej ofercie energetykę, kładą nacisk na inne przedmioty w konstruowanych programach kształcenia. W zależności od wybranej możesz uczęszczać na takie zajęcia jak na przykład:

 • ekonomiczne aspekty zarządzania przedsiębiorstwem
 • maszyny energetyczne
 • historia techniki cieplnej i motoryzacji
 • materiały konstrukcyjne i eksploatacyjne
 • termodynamika techniczna
 • wytrzymałość materiałów
 • podstawy konstrukcji maszyn

Ile trwają studia na kierunku energetyka w Katowicach?

Studia na kierunku energetyka w Katowicach, w zależności od typu studiów trwają od 3,5 roku do 4 lat (studia I stopnia) lub od 1,5 roku do 2 lat (studia II stopnia).

Gdzie studiować na kierunku energetyka w Katowicach?

 

Uczelnie na których można studiować kierunek energetyka w Katowicach:

czytaj dalej uczelnie w Katowicach

JAKA PRACA PO STUDIACH NA KIERUNKU ENERGETYKA?

Studia w Katowicach i Gliwicach na kierunku energetyka zapewniają bardzo wiele możliwości pracy, zwłaszcza że branża energetyczna pod każdym względem zdominowała współczesny świat. Studenci przygotowani są do pracy w:

 • jednostkach samorządowych jako specjaliści w zakresie problemów energetyki
 • elektrowniach
 • elektrociepłowniach
 • zakładach związanych z energetyką
 • małych i średnich firmach, które działają w obszarze innowacji energetycznych

 

Absolwenci zatrudniani są w przedsiębiorstwach, które funkcjonują w obszarze systemów energetycznych oraz w zakładach związanych z wytwarzaniem, przetwarzaniem, przesyłaniem i dystrybucją energii, a także w jednostkach samorządowych w charakterze specjalisty w zakresie problemów energetyki. Absolwenci stają się ekspertami w zakresie wytwarzania, przetwarzania i przesyłu i dystrybucji różnych form energii, zajmują się także projektowaniem przy wykorzystaniu nowoczesnych narzędzi informatycznych oraz prowadzeniem procesów stosowanych w energetyce i przemysłach pokrewnych.

Popularne kierunki inżynierskie i techniczne w Katowicach i woj. śląskim

POKAŻ WSZYSTKIE

Kierunki inżynierskie i techniczne w Katowicach i woj. śląskim

Rozwiń

Popularne kierunki inżynierskie i techniczne niestacjonarne w Katowicach i woj. śląskim

19 Uczelni w Katowicach i woj. śląskim

W samych Katowicach studiuje około 80 tys., osób, a w całej metropolii nawet 200 tys. Oprócz Uniwersytetu Ekonomicznego i Politechniki Śląskiej (czyli dwóch najlepiej rozwijających się szkół w regionie) studenci mogą wybierać spośród renomowanych publicznych uczelni o innych profilach: Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, Akademii Muzycznej, Uniwersytetu Śląskiego, Akademii Sztuk Pięknych oraz uczelni niepublicznych.

Istotny jest również poziom i zakres kierunków studiów, jakie oferują śląskie uczelnie, współpraca z sektorem biznesowym, a także rosnąca współpraca i kontakty międzynarodowe.

Sprawdź uczelnie i kierunki studiów w Katowicach

 


#MUSISZ TO WIEDZIEĆ

 

POZOSTAŁE UCZELNIE W KATOWICACH I WOJ. ŚLĄSKIM NA KTÓRYCH JEST KIERUNEK ENERGETYKA

Komentarze (0)