Kierunki ścisłe cieszą się niesłabnącym powodzeniem i poważaniem ze względu na przekonanie, że wyłącznie absolwenci posiadający techniczne umiejętności, będą w stanie znaleźć dobrze płatne zatrudnienie na współczesnym rynku pracy. Jednak dość krzywdzące, stereotypowe przekonanie na temat tego, że humaniści nigdy nie znajdą wymarzonego zawodu, na szczęście zaczęło się powoli zacierać. Być może za sprawą faktu, że studia humanistyczne często oferują wszechstronne wykształcenie, mające odzwierciedlenie w potrzebach współczesnego rynku pracy.
1. Czego się nauczysz na studiach
Edukacja w ramach Filologii angielskiej na dowolnie wybranej uczelni w Trójmieście to gwarancja otrzymania szerokiej wiedzy i umiejętności praktycznego posługiwania się językiem angielskim, ale także dogłębne poznanie nieznanych wcześniej dzieł literackich w oryginale. Jako student dowiesz się nieco o przemianach polityczno-ekonomicznych, mających największy wpływ na wygląd obecnej gospodarki tych krajów.
Jako że Filologia angielska należy do grona kierunków humanistycznych, nabędziesz cennych w perspektywie codziennego funkcjonowania w społeczeństwie umiejętności taki, jak między innymi skuteczna współpraca w grupie, czy sztuka argumentowania własnego stanowiska z zachowaniem atmosfery wzajemnego szacunku.
2. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku filologia angielska możemy podzielić na:
1. Poziom studiów:
2. Forma:
Studia na kierunku filologia angielska w Trójmieście realizowane są zarówno w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia licencjackie, które trwają 3 lata. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające 2 lata.
Uczelnie w Trójmieście umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne.
3. Dla kogo te studia
Stworzenie jednego uniwersalnego kierunku studiów, który mógłby podjąć absolutnie każdy człowiek na świecie, czerpiąc z nauki dużo satysfakcji, jest z definicji niemożliwe. Każdy kierunek rządzi się własnymi prawami, generuje różne wymagania, którym spełnią tylko nieliczni. Wobec tego dla kogo właściwie są studia na kierunku Filologia angielska w Gdańsku, Gdyni i Sopocie?
Jesteś urodzonym humanistą, który poprzez zgłębianie kierunku zgodnego z osobistymi uzdolnieniami chciałby udowodnić, że nie tylko ludzie o umysłach ścisłych mają szansę na odniesienie zawodowego sukcesu? Talent do nauki języków obcych wykazywałeś już od najmłodszych lat? Fascynuje się kultura i historia państw anglojęzycznych?
Jeśli odpowiedziałeś „tak” przynajmniej na jedno z powyższych pytań, to poważnie rozważ podjęcie studiów na kierunku Filologia angielska, gdyż mogą okazać się one najlepszym z możliwych wyborów.
Studia filologiczne to prawdziwa gratka dla wszystkich humanistów, żywo interesujących się językiem angielskim. Nauka na tym kierunku to nie tylko ciągłe przyswajanie nowych zwrotów i ciekawostek językowych, o których żaden nauczyciel nam wcześniej nie powiedział, ale również poznanie od podszewki historii i literatury omawianego obszaru językowego. Dlatego jako przyszły student powinieneś być przygotowany na zdobycie szerokiej wiedzy i umiejętności.
Przedmiotami, z którymi prawdopodobnie się zetkniesz w trakcie edukacji, będą:
-
Historia języka
-
Gramatyka kontrastywna
-
Gramatyka opisowa
-
Leksyka
-
Translatoryka
-
Wiedza o historii krajów anglojęzycznych
Naukę na Filologii angielskiej w Gdańsku, Gdyni i Sopocie można podzielić na dwa związane ze sobą, wzajemnie uzupełniające się bloki. Pierwszy z nich to wiedza ogólna, czyli taka, którą będą musieli przyswoić wszyscy studenci, aby jak najlepiej zrozumieć Filologię jako naukę i dać sobie szansę na bardziej świadome przyswojenie wiedzy szczegółowej.
Wybór specjalności, którego dokonasz na późniejszym etapie edukacji, pozwoli ci na rozpoczęcie kształtowania swojej przyszłej drogi zawodowej – zgłębienie specjalistycznej wiedzy kierunkowej będzie doskonałym filarem pod rozpoczęcie pracy. Dziedziny, w których będziesz mógł się specjalizować, to:
-
Specjalizacja nauczycielska
-
Specjalizacja translatorska
-
Specjalizacja z drugim językiem obcym
4. Tryb studiów
Jak pewnie wiesz, wiele kierunków studiów możesz podjąć w ramach trybu stacjonarnego oraz niestacjonarnego. Ale czy zdajesz sobie sprawę, z czym wiąże się wybór każdej z wymienionych opcji? Studia stacjonarne generują obowiązek zmierzenia się z dosyć szerokim gronem konkurencji – są one wyborem numer jeden większości kandydatów na studia. Niewątpliwą zaletą tego trybu jest możliwość pobierania darmowej nauki, rozłożonej równomiernie na pięć dni tygodnia.
Studia niestacjonarne to weekendowe zdobywanie kierunkowego wykształcenia podczas kilkugodzinnych zjazdów, odbywających się najczęściej co dwa - trzy tygodnie. Tryb ten powinien odpowidzieć na potrzeby kandydatów chcących podjąć naukę skoncentrowaną jedynie do dwóch lub trzech dni w tygodniu, aby móc połączyć inne zobowiązania ze zdobywaniem wykształcenia wyższego. Wybór będzie zależał od ciebie.