Grafika - Wrocław

Studia we Wrocławiu na kierunku

grafika

Odkryj kierunek grafika we Wrocławiu i sprawdź, gdzie możesz studiować 

Dodaj do ulubionych

25.09.2023

Grafika studia Wrocław 2023 | woj. dolnośląskie

Grafika we Wrocławiu to 3-letnie studia I stopnia (licencjackie), 2-letnie studia II stopnia (magisterskie) oraz 5-letnie studia (jednolite magisterskie), których program oferuje 1 specjalność. Studia można podjąć na 1 uczelni w formie stacjonarnej (dziennej) lub niestacjonarnej (zaocznej). 

Studia na kierunku grafika w mieście Wrocławiu
Rok akademicki 2023/2024
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów studia jednolite magisterskie, studia I stopnia, studia II stopnia
Czas trwania 5 lat (studia jednolite magisterskie), 3 lata (studia I stopnia), 2 lata (studia II stopnia)

Terminy rekrutacji

Rekrutacja na uczelnie, które prowadzą studia na kierunku grafika w mieście Wrocławiu rozpocznie się 15 marca 2023 r. i potrwa do 16 października 2023 r. | Grafika Wrocław - terminy rekrutacji >

Opis kierunku

Grafika to kierunek studiów, który opiera się na przekazywaniu szeregu umiejętności praktycznych. W trakcie nauki studenci poznają tajniki rysunku, malarstwa oraz uczą się zasad tworzenia grafik 2D, 3D z wykorzystaniem profesjonalnych programów graficznych. Studia poza warstwą praktyczną przekazują też wiedzę na temat historii sztuki, aspektów współczesnej grafiki, a nawet marketingu czy filozofii.

Doświadczenie zdobyte podczas studiów pozwalają na odnalezienie się zarówno w branży artystycznej jak i IT. Absolwenci grafiki mogą szukać pracy w agencjach reklamowych, wytwórniach gier komputerowych albo w wydawnictwach. Współcześnie duże zainteresowanie usługami grafików wyrażają firmy zajmujące się projektowaniem stron internetowych. Jako grafik będziesz miał też możliwość założenia własnej działalności zajmującej się grafiką użytkową.
 

Uczelnie

We Wrocławiu grafikę możesz studiować w ramach kierunku lub specjalności na 2 uczelniach publicznych: Politechnice Wrocławskiej, Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu oraz niepublicznych (prywatnych) szkołach wyższych: Wrocławskiej Akademii Biznesu w Naukach Stosowanych, Wrocławskiej Wyższej Szkole Informatyki Stosowanej, Uniwersytecie Dolnośląskim DSW, Uniwersytecie WSB Merito we Wrocławiu.

 

Wymagania

W procesie rekrutacji na studia we Wrocławiu na kierunku grafika w roku akademickim 2023/2024 najczęściej brany pod uwagę jest wynik rozmowy kwalifikacyjnej oraz portfolio.

*Wymagania mogą się różnić w zależności od uczelni oraz trybu studiów (szczegółowe wymagania w dziale poniżej).

 

Ceny

Studia stacjonarne na kierunku grafika w uczelniach publicznych są bezpłatne. Z kolei za naukę w uczelniach niepublicznych oraz na studiach niestacjonarnych w uczelniach publicznych będziemy musieli zapłacić.

czytaj dalej wszystko o Grafika - Wrocław

Zobacz, na jakich uczelniach w mieście Wrocławiu jest kierunek GRAFIKA

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu

Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu

Grafika stopień: (I)  (II)  (Jednolite), czas trwania: 3 lata • 2 lata • 5 lat
tryb: stacjonarne, niestacjonarne

Ścieżki kształcenia na kierunku grafika

Uczelnie, gdzie grafika jako specjalność / ścieżka kształcenia

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Uniwersytet Dolnośląski DSW

Uniwersytet Dolnośląski DSW

Media design i marketing wizerunkowy stopień: (I), czas trwania: 3 lata
tryb: stacjonarne, niestacjonarne

Specjalności na kierunku media design i marketing wizerunkowy

Wrocławska Akademia Biznesu w Naukach Stosowanych

Wrocławska Akademia Biznesu w Naukach Stosowanych

Informatyka stopień: (I), czas trwania: 3,5 roku
tryb: stacjonarne, niestacjonarne

Specjalności na kierunku informatyka

Wrocławska Wyższa Szkoła Informatyki Stosowanej

Wrocławska Wyższa Szkoła Informatyki Stosowanej

Informatyka stopień: (I)  (II), czas trwania: 3,5 roku lub 4 lata • 2 lata • 3 lub 3,5 roku
tryb: stacjonarne, niestacjonarne

Specjalności na kierunku informatyka

Uniwersytet WSB Merito we Wrocławiu

Uniwersytet WSB Merito we Wrocławiu

Informatyka stopień: (I)  (II), czas trwania: 3 lub 3,5 roku • 2 lata
tryb: stacjonarne, niestacjonarne

Specjalności na kierunku informatyka

Pokaż więcej

Politechnika Wrocławska

Informatyka techniczna stopień: (I)  (II), czas trwania: 3,5 roku • 1,5 roku
tryb: stacjonarne

Specjalności na kierunku informatyka techniczna

Jakie wymagania podczas rekrutacji na kierunek Grafika we Wrocławiu?

Jeśli chcesz studiować grafikę we Wrocławiu, musisz najpierw spełnić określone wymagania kwalifikacyjne, a tym samym odznaczać się konkretnymi predyspozycjami. Warto wcześniej zainteresować się wymaganiami rekrutacyjnymi, ponieważ poszczególne uczelnie ustalają je indywidualnie.

Prócz obowiązkowych dla wszystkich maturzystów przedmiotów warto zdawać egzaminy dodatkowe na poziomie rozszerzonym. Uczelnie przewidują także egzaminy wstępne. 

 

Grafika Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu - przedmioty maturalne

Kandydaci na studia na kierunku grafika w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu w roku 2023/2024 muszą wykazać się wynikami egzaminów maturalnych, które sami sobie wybrali. Najważniejszą częścią rekrutacji na ten kierunek studiów jest przegląd prac kandydata. dowiedz się więcej

 

* Przed rekrutacją na wybrany kierunek należy wcześniej zapoznać się z wymaganiami obowiązującymi w poszczególnych szkołach wyższych. Szczegółowe wytyczne znaleźć można na oficjalnych stronach rekrutacyjnych uczelni. Lista przedmiotów branych pod uwagę w rekrutacji może różnić się na poszczególnych uczelniach publicznych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Grafika w mieście Wrocławiu

Opis kierunku

Studenci kierunku grafika we Wrocławiu rozwiną specjalistyczną wiedzę z zakresu nauk artystycznych, informatycznych oraz ogólnoplastycznych. W ramach kształcenia nauczą się rysunku, technik malarskich i rzeźbiarskich. Ponadto rozwiną zdolności z zakresu tworzenia grafiki komputerowej z zastosowaniem specjalistycznych narzędzi informatycznych.

Wśród wrocławskich uczelni publicznych grafika znałazła się wśród najpopularniejszych kierunków na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu (ponad 300 zgłoszeń - 11 osób na miejsce).

 

Praca po studiach

Po ukończeniu studiów można podjąć pracę w agencjach marketingowych i reklamowych. Ponadto absolwenci znajdą zatrudnienie w wydawnictwach, mediach, biurach projektowych oraz w branży IT. Dobrym rozwiązaniem będzie również założenie własnej działalności gospodarczej.

Absolwenci grafiki dysponują wszechstronną wiedzą i umiejętnościami, które pozwalają na pracę w wielu różnorodnych sektorach gospodarczych, ponieważ dziś grafika użytkowa ma bardzo potężne oddziaływanie na społeczeństwa. Zatem osoby, które kończą studia na kierunku grafika mogą zająć się szeroko rozumianym projektowaniem. Oczywiście osoby, kończące studia graficzne, przygotowane są przede wszystkim do świadomego rozwoju własnej działalności artystycznej, która może wykraczać poza to, co użytkowe.

Oprócz tego absolwenci tego absolwenci tego kierunku mogą podejmować bardzo owocną współpracę z agencjami reklamowymi, wydawnictwami, ośrodkami kulturalnymi, teatrami, muzeami, galeriami sztuki. Graficy mają bowiem to szczęście, że mogą dowolnie sterować rozwojem kariery – wszystko w zależności od własnych zainteresowań.

Polskie uczelnie idą coraz częściej z duchem czasu i zdają sobie sprawę z tego, że nie każda zdolna osoba, która chciałby się dalej rozwijać intelektualnie, może uczęszczać na zajęcia w trakcie trwania tygodnia. W ofercie poszczególnych ośrodków akademickich – nawet tych artystycznych – znajdują się propozycje rozpoczęcia kształcenia w trybie stacjonarnym lub zaocznym. Tryb stacjonarny, czyli dzienny, jest obecnie najbardziej popularny i wybiera go większość absolwentów szkół średnich. Z kolei tryb zaoczny zadedykowany jest tym osobom, które równolegle chciałyby na przykład rozwijać inne aktywności i nie mogą uczestniczyć regularnie w zajęciach. Wtedy mogą one kształcić się zaocznie i uczestniczyć w weekendowych zjazdach naukowych. Należy jedynie pamiętać, że studia te mają najczęściej odpłatny charakter.

 

Program kształcenia i przedmioty

Studia artystyczne we Wrocławiu możesz rozpocząć na jednej uczelni artystycznej, czyli na Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta. Oprócz tego możesz także wybrać wąskie kształcenie graficzne jak grafika komputerowa w reklamie w Wyższej Szkole Bankowej, ale pamiętaj o tym, że wtedy znacznie więcej czasu poświęcisz na kwestie związane z informatyką. Przed ostatecznym wyborem profilu kształcenia zastanów się zatem, która propozycja najbardziej odpowiada twoim oczekiwaniom.

Przedmioty, z którymi stykać się będą studenci grafiki, będą mieć przede wszystkim praktyczny charakter. Zgłębianie tajników rysunku, malarstwa, technik projektowania itd. czekają na każdego, kto rozpocznie kształcenie na tym kierunku. Oprócz tego studenci otrzymają także bardzo rozbudowaną wiedzę teoretyczną z zakresu historii sztuki i szeroko rozumianej kultury, ponieważ takie podstawy pozwolą na świadome kształtowanie własnej twórczości.

Studenci, którzy decydują się na studiowanie grafiki, muszą mieć świadomość, że przed nimi bardzo intensywny czas nauki i rozwijania umiejętności artystycznych nie tylko z obszaru grafiki. Kształcenie na tym kierunku zakłada interdyscyplinarny rozwój talentu plastycznego studentów, którzy swoje indywidualne predyspozycje zaprezentują już podczas rekrutacji. Zatem wszyscy pasjonaci sztuki, którzy fach zdobywać będą na studiach graficznych, mogą przygotować się na uczęszczanie na zajęcia takie jak:

  • malarstwo;
  • rzeźba;
  • rysunek;
  • projektowanie graficzne;
  • cyfrowe techniki wspomagające projektowanie itd.

Podczas tych zajęć warsztatowych, studenci będą przygotowywać swoje własne projekty i prace pod okiem profesjonalistów, którzy inspirują i służą swoim artystycznym doświadczeniem. Pasjonaci graficy uczestniczyć będą także w bloku zajęć teoretycznych, których naczelnym celem jest maksymalne rozbudowanie niezbędnej wiedzy teoretycznej. Będą to zatem przedmioty takie jak:

  • teoretyczne podstawy projektowania graficznego;
  • historia i teoria sztuki;
  • filozofia;
  • czy chociażby marketing promocji sztuki.

Zatem studenci, którzy rozpoczną swoją przygodę z grafiką, otrzymają bardzo rozbudowane i rzetelne wykształcenie, które będą mogli wykorzystywać nie tylko podczas rozwijania swojej kariery arstystycznej, lecz także podczas komunikacji z różnorodnymi ośrodkami kulturalnymi. Podstawowym celem studiów na kierunku grafika we Wrocławiu jest jednak nieustanne pielęgnowanie wrażliwości na piękno oraz tworzenie najbardziej komfortowych i inspirujących warunków dla rozwijania talentu artystów. Talent w trakcie kształcenia na tym kierunku jest niezwykle ważny, jednak należy pamiętać o tym, że aby mógł on w pełni rozkwitnąć, trzeba go nieustannie doskonalić oraz szlifować.

 

Ogólne cele kształcenia

Grafika pozwala studentom uzyskać wykształcenie artystyczne i rozpoczęcie samodzielnej działalności twórczej w przestrzeni kulturalnej i medialnej. Nowoczesny program kształcenia na tym kierunku uwzględnia potrzeby wszechstronnego rozwoju artystycznego oraz wymogów pracy. Absolwenci tych studiów są gotowi do kreatywnego podejmowania wyzwań w obszarze grafiki artystycznej i projektowania graficznego. Studenci zapoznawani są z prawem autorskim i podstawami marketingu, technologii IT czy światowymi trendami w sztuce

Studenci grafiki poznają historię i teorię sztuki, a także oceniają jej znaczenie w rozwoju kultury i społeczeństwa. Uczestnicy zdobywają wiedzę z zakresu m.in. form wizualnych związanych z nowymi i tradycyjnymi mediami – rozumieją ich zastosowanie użytkowe, biznesowe, artystyczne i edukacyjne. Przyszli graficy rozwijają swoje poczucie estetyki i poznają zasady funkcjonujące we współczesny designie. W trakcie zajęć studenci stosują oprogramowanie służące modelowaniu obrazu i dźwięku, edycji mediów strumieniowych, generowaniu obrazów 2D i 3D, a także poznają wszelkie zastosowania DTP (komputerowego przygotowania publikacji do druku).

Kompetencje absolwentów tego kierunku cenione są m.in. w: firmach internetowych i informatycznych, zakładach poligraficznych, agencjach fotograficznych czy studiach deweloperskich. Graficy mogą podjąć współpracę np. z wydawnictwami, ośrodkami kultury, niezależnymi twórcami czy producentami gier komputerowych. Utalentowani artyści mogą podjąć własną działalność gospodarczą, a także szukać zatrudnienia na stanowiskach freelancerskich.

 

Gdzie studiować na kierunku grafika we Wrocławiu?

Studia możesz podjąć na uczelniach publicznych: Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, jako specjalność na Politechnice Wrocławskiej oraz kilku niepublicznych (prywatnych) szkołach wyższych: jako specjalność w Wyższej Szkole Handlowej we Wrocławiu, jako specjalność we Wrocławskiej Wyższej Szkole Informatyki Stosowanej oraz jako specjalność w Wyższej Szkole Bankowej we Wrocławiu.

W rekrutacji na studia jednolite na kierunku grafika, w roku akademickim 2023/2024, Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu oferuje miejsca w ramach bezpłatnych studiów stacjonarnych. Ponadto na kandydatów czekają jeszcze miejsca na studiach płatnych (studia I i II stopnia) na ASP we Wrocławiu.

Kierunek grafika - uczelnie we Wrocławiu:

czytaj dalej uczelnie we Wrocławiu

Uczelnie w mieście Wrocławiu - kierunek grafika:

Uczelnia Forma studiów Poziom studiów  
Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu (Wydział Grafiki i Sztuki Mediów) stacjonarne, niestacjonarne studia I i II stopnia oraz jednolite więcej
Politechnika Wrocławska (Wydział Informatyki i Telekomunikacji) stacjonarne studia I i II stopnia więcej
Uniwersytet Dolnośląski DSW stacjonarne, niestacjonarne studia I stopnia więcej
Uniwersytet WSB Merito we Wrocławiu stacjonarne, niestacjonarne studia I i II stopnia więcej
Wrocławska Akademia Biznesu w Naukach Stosowanych stacjonarne, niestacjonarne studia I stopnia więcej
Wrocławska Wyższa Szkoła Informatyki Stosowanej stacjonarne, niestacjonarne studia I i II stopnia więcej

Tabela uwzględnia uczelnie, które prowadzą studia w ramach kierunku lub specjalności

Jakie opinie mają studia na kierunku grafika we Wrocławiu?

Studiom na kierunku grafika powinna towarzyszyć pasja, nigdy nie są one bowiem wybierane przypadkowo.

Amelia, studentka czwartego roku, mówi:

Od przedszkola właściwie przejawiałam miłość do malowania i rysowania. Z wiekiem niewinne prace zaczęły ulegać doskonaleniu, wiedziałam, że świetnie odnajdę się na studiach takich jak te. Nigdy nie żałowałam swojego wyboru. I nie wyobrażam sobie nauki na żadnym innym kierunku.

Poziom i tryb studiów


Sprawdź w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

Grafika Wrocław studia stacjonarne

Grafika Wrocław studia niestacjonarne

Specjalności / ścieżki kształcenia na kierunku grafika w Mieście wrocławiu

Studia I stopnia

Studia II stopnia

Kierunki artystyczne w mieście Wrocławiu

Rozwiń

25 Uczelni we Wrocławiu

Wrocław jest jednym z największych ośrodków akademickich. Na 10 uczelniach publicznych i kilkunastu niepublicznych studiuje blisko 100 tysięcy studentów. Według rankingów oceniających blisko 200 szkół wyższych, uczelnie we Wrocławiu są jednymi z najlepszych w kraju.

Istotny jest również poziom i zakres kierunków studiów, jakie oferują wrocławskie uczelnie, współpraca z sektorem biznesowym, a także rosnąca współpraca i kontakty międzynarodowe.

Sprawdź uczelnie i kierunki studiów we Wrocławiu

 


#MUSISZ TO WIEDZIEĆ

 

 

Komentarze (0)

wsaib

Teraz najważniejsze

matura 2024

zmiany na maturze 2024

arkusze maturalne

wyniki matur 2023

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia