Chcąc jak najlepiej dopasować tryb studiów do organizacji czasu w całym roku akademickim, powinieneś przemyśleć kilka najistotniejszych kwestii. Po pierwsze, jeżeli potrzebujesz regularności w procesie nauki i cenisz sobie równomierny rozkład wszystkich przedmiotów obowiązkowych na kilka dni w tygodniu, to Fizjoterapia w trybie stacjonarnym najpewniej okaże się dobrym wyborem.
Jeżeli natomiast dysponujesz jedynie wolnymi weekendami, a mimo innych obowiązków chciałbyś kształcić się na jednej z uczelni wyższych, powinieneś wybrać studia niestacjonarne, zwane również zaocznymi. Zobowiążesz się wówczas do uczęszczania na zajęcia, które będą się odbywały zazwyczaj w co drugi weekend każdego miesiąca. W ten sposób zorganizujesz w odpowiedni sposób swój czas w pozostałe dni robocze.
Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że praca wykwalifikowanych fizjoterapeutów przyczynia się do polepszenia życia ogółu społeczeństwa, które boryka się z rozmaitymi dolegliwościami narządów ruchu, skrzywieniami kręgosłupa oraz niepełnosprawnością wynikającą z wad wrodzonych lub wypadków. Takie czynniki, jak długotrwała praca w pozycji siedzącej lub stojącej, konieczność dźwigania ciężkich tornistrów, a nawet nieprawidłowe nawyki dotyczące siedzenia przed komputerem sprawiają, że kręgosłupy ludzi zaczynają odczuwać to bardzo negatywnie.
Przeprowadzanie rehabilitacji i wszystkich zabiegów poprawiających wydolność ludzkiego układu ruchowego wymaga wiele siły fizycznej i wytrzymałości na długotrwałe pozostawanie w jednej pozycji. Dlatego też Fizjoterapia wiąże się z poświęceniem, a czerpanie pełni satysfakcji ze zdobywanych kompetencji będzie możliwe wyłącznie wówczas, kiedy student czuje prawdziwą pasję i powołanie do praktykowania właśnie tej dziedziny.
1. Czego się nauczysz na studiach
Fizjoterapia bez wątpienia wymaga od studentów wiele, jednak jeszcze więcej oferuje. Przyszli absolwenci zgłębią wszystko, co niezbędne, aby w odpowiedzialny i świadomy sposób wywiązywać się ze wszystkich obowiązków zawodowych. Przedmiotami składającymi się na siatkę studiów na większości uczelni, będą między innymi:
-
fizjologia,
-
anatomia,
-
kinezyterapia,
-
fizykoterapia,
-
podstawy psychologii,
-
biologia medyczna,
-
diagnostyka i programowanie rehabilitacji,
-
terapia manualna,
-
patologia,
-
biomechanika.
2. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku fizjoterapia możemy podzielić na:
1. Typ
2. Tryb:
Studia w Kielcach na kierunku Fizjoterapia należą do kanonu nauk medycznych, które przez wielu są uznawane za jedne z najtrudniejszych do opanowania. Większość kieleckich uczelni zdaje sobie sprawę z ogromu obowiązków spoczywających na studentach, dlatego stara się polepszyć komfort edukacji poprzez zaoferowanie możliwości podjęcia Fizjoterapii stacjonarnie lub zaocznie.
Mimo wszelkich trudności, chętnych do podjęcia Fizjoterapii nie brakuje – w końcu zalety tego kierunku istotnie przewyższają wszystkie wady. Dlatego corocznie konkurencja jest bardzo duża. Kielce są jednym z polskich miast, które zaoferowały świeżo upieczonym maturzystom możliwość podjęcia tego niezwykle przyszłościowego kierunku studiów.
Studia na kierunku fizjoterapia w Kielcach realizowane są w ramach jednolitych studiów magisterskich. Studia jednolite magisterskie trwają pięć lat.
Uczelnie w Kielcach umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
3. Dla kogo te studia
Studiowanie Fizjoterapii i późniejsze wykonywanie tego zawodu wymaga nie tylko gruntownego przeszkolenia kierunkowego, oferowanego między innymi przez studia medyczne w Kielcach. Każdy z kandydatów powinien cechować się dość dużą odpornością fizyczną i zdrowiem, pozwalającym na spędzanie znacznej ilości czasu w jednej, niekoniecznie wygodnej, pozycji, jaką narzuca aktualnie przeprowadzany zabieg. Z tego względu jeżeli marzysz o rozpoczęciu opisywanego kierunku studiów, powinieneś dobrze się zastanowić, czy zgłębianie nauk biologicznych przychodzi ci z łatwością, siła fizyczna pozwoli na przeprowadzenie niezbędnych zabiegów, a wrodzona empatia zapewni dobry kontakt z każdym przyszłym pacjentem. Pamiętaj, że Fizjoterapia nie jest dla wszystkich!
4. Program studiów
Z pewnością domyślasz się już, że Fizjoterapia bazuje wszystkie swoje najważniejsze założenia na dorobku naukowym najwybitniejszych biologów, chemików, fizyków i specjalistów z pokrewnych branży. Dlatego właśnie jako przyszły student powinieneś się przygotować do zgłębienia szerokiej wiedzy i umiejętności z wymienionych wcześniej dziedzin, aby mieć szansę na zostanie ekspertem w praktykowanej dziedzinie.
W pracy każdego fizjoterapeuty najważniejsze są jednak umiejętności praktyczne. Jako student będziesz miał okazję uczyć się od najlepszych podczas zajęć warsztatowych, wprowadzających do świata masaże relaksacyjnych, leczniczych, pracy z ludźmi borykającymi się z rozmaitymi problemami anatomicznymi i wadami rozwojowymi.