Studia na kierunku prawo w Białymstoku można podjąć na 1 uczelni w formie stacjonarnej (dziennej) lub niestacjonarnej (zaocznej). Ceny na prawie w Białymstoku w 2024/2025 r. zaczynają się od 5400 zł za pierwszy rok studiów.
Idealni kandydaci na studia prawnicze nie mogą mieć problemów z nauką przedmiotów humanistycznych i ekonomicznych. Ważne, aby w zakresie Twoich zainteresowań mieściły się treści odnoszące się do bezpieczeństwa i wolności państwa. Jeśli Twoim życiowym celem jest bronienie ludzi pokrzywdzonych przez system, kierunek prawo w Białymstoku jest właśnie dla Ciebie.
Program studiów i gdzie studiować
Kierunek prawo w Białymstoku możesz realizować na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku. Białostockie uczelnie dążą do zapewnienia najwyższego poziomu kształcenia w zakresie różnorodnych kierunków, nie tylko ścisłych, ale i humanistycznych.
Program kształcenia opiera się na naukach humanistyczno-społecznych i politycznych. W siatce zajęć znajdziesz takie przedmioty jak na przykład: wprowadzenie do interpretacji prawniczych, kultura języka prawnego i prawniczego, podstawy public relations, historia najnowsza państwa i prawa, postępowanie administracyjne i sądowo-administracyjne, prawo gospodarcze publiczne, prawo cywilne, podstawy prawa wyznaniowego, procedury międzynarodowej ochrony praw człowieka, sporządzanie pism procesowych w sprawach cywilnych, sporządzanie wniosków grantowych, organy kontroli państwowej i ochrony prawnej i wiele innych.
Kierunek prawo w Białymstoku możesz realizować zarówno stacjonarnie, jak i niestacjonarnie. Jeśli bardziej odpowiada Ci regularne studiowanie i systematyczna nauka, wybierz studia dzienne. Jeśli jednak nie możesz pozwolić sobie na studiowanie w tygodniu, warto rozważyć tryb zaoczny i spotkania w weekendy. Pamiętaj jednak, że studia niestacjonarne nawet na uczelniach publicznych są płatne.
Program kształcenia opiera się na przedmiotach humanistycznych, społecznych i polityczno-prawnych. W siatce zajęć znajdziesz takie przedmioty jak na przykład:
-
łacińska terminologia prawnicza,
-
wprowadzenie do interpretacji prawniczych,
-
historia prawa w argumentacji prawniczej,
-
prawo międzynarodowe publiczne,
-
podstawy komparatystyki prawniczej,
-
postępowanie administracyjne i sądowo-administracyjne,
-
prawo pracy i ubezpieczeń społecznych,
-
prawo handlowe,
-
zawody prawnicze i alternatywne,
-
ochrona danych osobowych i informacji niejawnych,
-
procedury międzynarodowej ochrony praw człowieka,
-
sporządzanie pism procesowych w sprawach cywilnych
-
i wiele innych.
Studenci mają możliwość realizowania przedmiotów specjalistycznych z zakresu specjalizacji gospodarczo-finansowej, cywilistycznej, karnistycznej, prywatno-prawnej, administracyjno-społecznej i tym podobne. Oferty specjalnościowe warto śledzić na stronach internetowych uczelni w Białymstoku, ponieważ są one zmienne i zależą od zainteresowań studentów.
Po ukończeniu studiów magisterskich absolwenci mogą podjąć dalszą edukację w ramach wybranej aplikacji, na przykład sędziowskiej, prokuratorskiej, adwokackiej, komorniczej, notarialnej.
Studenci zapoznają się z różnymi rodzajami prawa, zdobywają wykształcenie w zakresie językowym i historycznym, a także politycznym i społecznym. Rozwijają także niezbędne umiejętności analityczne, interpersonalne oraz predyspozycje językowe.