Mechanika i budowa maszyn studia zaoczne Łódź

Mechanika i budowa maszyn studia zaoczne Łódź

Mechanika i budowa maszyn studia zaoczne Łódź

Studia zaoczne w Łodzi

mechanika i budowa maszyn

Odkryj mechanikę i budowę maszyn w Łodzi i sprawdź gdzie możesz studiować 

Dodaj do ulubionych

15.06.2023

Mechanika i budowa maszyn studia zaoczne Łódź - 2023 | woj. łódzkie

Mechanika i budowa maszyn w Łodzi w formie niestacjonarnej to 3,5-letnie lub 4-letnie studia I stopnia (inżynierskie) oraz 1,5-letnie studia II stopnia (magisterskie), których program oferuje 5 różnych specjalności. Studia z mechaniki i budowy maszyn w Łodzi w trybie niestacjonarnym (zaocznie) można podjąć na 2 uczelniach. Ceny na mechanice i budowie maszyn w Łodzi w 2023 r. zaczynają się od 6240 zł za pierwszy rok studiów.

Studia na kierunku mechanika i budowa maszyn w Łodzi
Rok akademicki 2023/2024
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów studia I i II stopnia
Czas trwania od 3,5 do 4 lat (studia I stopnia), 1,5 roku (studia II stopnia)

Opis kierunku

Projektowanie nowoczesnych maszyn i urządzeń – to najważniejsza umiejętność, jaką można nabyć, studiując na kierunku mechanika i budowa maszyn. Studia zapewniają nie tylko teoretyczną, ale również praktyczną wiedzę z zakresu m.in. mechaniki i wytrzymałości materiałów, czy procesów wytwarzania maszyn. 

Firmy przemysłu maszynowego, przedsiębiorstwa projektowe i konstrukcyjne, czy jednostki odbioru technicznego materiałów i produktów – to miejsca, w których najczęściej pracują absolwenci mechaniki i budowy maszyn. Takie osoby zazwyczaj podejmują pracę jako projektanci układów mechanicznych i mechatronicznych, technologowie, czy kierownicy działu produkcji. 

 

Uczelnie

W Łodzi mechanikę i budowę maszyn w trybie niestacjonarnym możesz studiować w ramach kierunku na 1 uczelni publicznej: Politechnika Łódzka (Wydział Mechaniczny PŁ) oraz 1 niepublicznej (prywatnej) szkole wyższejAkademia Humanistyczno - Ekonomiczna w Łodzi.

 

Ceny

Ceny za studia niestacjonarne na kierunku mechanika i budowa maszyn w Łodzi roku akademickim 2023/2024 wahają się od 6240 zł do 7430 zł za pierwszy rok studiów.

czytaj dalej wszystko o Mechanika i budowa maszyn studia zaoczne Łódź

Zobacz, na jakich uczelniach w Łodzi jest kierunek MECHANIKA I BUDOWA MASZYN

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Akademia Humanistyczno - Ekonomiczna w Łodzi

Akademia Humanistyczno - Ekonomiczna w Łodzi

Mechanika i budowa maszyn stopień: (I), czas trwania: 3,5 roku
tryb: niestacjonarne

Specjalności na kierunku mechanika i budowa maszyn

Politechnika Łódzka

Politechnika Łódzka

Mechanika i budowa maszyn stopień: (I)  (II), czas trwania: 4 lata • 1,5 roku
tryb: niestacjonarne

Jakie są ceny studiów na kierunku mechanika i budowa maszyn w Łodzi?

Kierunki studiów niestacjonarnych w Łodzi są płatne. Ceny semestralne i roczne ustalane są indywidualnie przez uczelnie w Łodzi różnią się od siebie w zależności od realizowanego kierunku studiów. Czesne za rok studiów na kierunku mechanika i budowa maszyn w Łodzi możesz opłacić jednorazowo, realizować w ratach miesięcznych lub w wysokości dwóch rat semestralnych.

Szczegółowe informacje odnoszące się do wysokości czesnego, opłat ratalnych, opłat rekrutacyjnych, a także ewentualnych promocji i zniżek znajdziesz na stronach internetowych uczelni w Łodzi.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Mechanika i budowa maszyn w Łodzi - zasady rekrutacji

 • Terminy rekrutacji

 • Czas trwania na uczelniach

 • Przedmioty maturalne

 • Limity

 • Progi

 

Gdzie studiować na kierunku Mechanika i budowa maszyn w Łodzi?

 

Uczelnie na których można studiować kierunek mechanika i budowa maszyn w Łodzi

 • Politechnika Łódzka
 • Akademia Humanistyczno - Ekonomiczna w Łodzi

 

czytaj dalej uczelnie w Łodzi

Jak wyglądają studia na kierunku mechanika i budowa maszyn w Łodzi?

 

1. Dla kogo ten kierunek?

Mechanika i budowa maszyn to innowacyjny kierunek, który skupia się na konstruowaniu i technologii budowy maszyn i urządzeń. Burrhus Frederic Skinner stwierdził, że to nie maszyny muszą myśleć, a ludzie, którzy je tworzą, dlatego tak ważna jest precyzja i dokładność przy realizacji procesów takich, jak projektowanie, wytwarzanie czy eksploatacja maszyn i konstrukcji.

Idealni kandydaci na studia inżynierskie tego typu nie mogą mieć problemów z nauką przedmiotów ścisłych, zwłaszcza z matematyką, fizyką i informatyką. W zakresie Twoich zainteresowań powinny mieścić się najnowsze rozwiązania technologiczne. Jeśli jesteś osobą komunikatywną o umyśle analitycznym i potrafisz pracować w grupie, kierunek mechanika i budowa maszyn w Łodzi jest właśnie dla Ciebie.

 

2. Typ i tryb studiów

Studia na kierunku mechanika i budowa maszyn możemy podzielić na:

1. Typ:

 • Studia I stopnia (inżynierskie)
 • Studia II stopnia (magisterskie)
 • Studia podyplomowe

 

2. Tryb:

 • studia stacjonarne
 • studia niestacjonarne

 

3. Gdzie studiować?

Studia w Łodzi na kierunku mechatronika możesz realizować przede wszystkim na Wydziale Mechanicznym Politechniki Łódzkiej. Uczelnie w Łodzi gwarantują najwyższy poziom kształcenia na kierunkach ścisłych i technicznych realizowanych w formie stacjonarnej i niestacjonarnej.

 

4. Praca po studiach

Kierunek mechanika i budowa maszyn w Łodzi umożliwia studentom pracę na stanowiskach konstruktorów, technologów, eksploatatorów, głównych mechaników w jednostkach naukowo-badawczych, biurach projektowo-konstrukcyjnych, firmach konsultingowych. Studenci mają także kompetencje do założenia własnej działalności gospodarczej.

Absolwenci zatrudniani są w jednostkach odbioru technicznego produktów i materiałów, w jednostkach akredytacyjnych i atestacyjnych, w jednostkach projektowych, konstrukcyjnych i technologicznych oraz związanych z organizacją produkcji i automatyzacją procesów technologicznych, w jednostkach gospodarczych, administracyjnych i edukacyjnych wymagających wiedzy technicznej i informatycznej, w przemyśle maszynowym oraz pokrewnych.

 

5. Program studiów i przedmioty

Program kształcenia opiera się na naukach ścisłych, zwłaszcza matematyce i fizyce. W zależności od wybranej uczelni w siatce zajęć znajdziesz takie przedmioty jak na przykład: chemia techniczna, grafika inżynierska, technika i standardy akademickie, nauka o materiałach, podstawy ekonomiczno-prawne funkcjonowania przedsiębiorstwa, bezwiórowe technik, podstawy automatyzacji i mechatroniki, problemy dynamiki nieliniowe, systemy w maszynach i urządzeniach, urządzenia transportowe, komputerowa analiza naprężeń i przepływów, doskonalenie systemów produkcji, wymiana ciepła, mechanika techniczna, nowoczesne materiały inżynierskie i wiele innych.

 

W programie studiów na kierunku mechanika i budowa maszyn znajdziesz takie przedmioty jak np.:

 • chemia techniczna,
 • nauka o materiałach,
 • podstawy ekonomiczno-prawne funkcjonowania przedsiębiorstwa,
 • bezwiórowe technik,
 • podstawy automatyzacji i mechatroniki,
 • problemy dynamiki nieliniowe,
 • systemy w maszynach i urządzeniach,
 • urządzenia transportowe,
 • komputerowa analiza naprężeń i przepływów,
 • doskonalenie systemów produkcji,
 • wymiana ciepła, mechanika techniczna,
 • nowoczesne materiały inżynierskie
 • i wiele innych.

 

W zależności od wybranej uczelni studenci mogą rozwijać swoje zainteresowania w trakcie wybranych specjalizacji, takich jak na przykład: konstrukcja i eksploatacja maszyn, mechanika stosowana, technologia budowy maszyn. Oferty specjalizacyjne warto śledzić na stronach internetowych uczelni w Łodzi, ponieważ są one zmienne i zależą od zainteresowania studentów.

Studenci zdobywają interdyscyplinarne wykształcenie, które umożliwia projektowanie i wykonywanie konstrukcji mechanicznych, to znaczy maszyn przemysłowych i roboczych, silników samochodowych, obrabiarek, urządzeń chłodniczych i klimatyzacyjnych. Zdobywają umiejętności wiążące się stricte z konstrukcją i technologią budowy maszyn i urządzeń. Studenci rozwijają zdolności projektowania, konstruowania, technologii i eksploatacji maszyn, posługiwania się profesjonalnym oprogramowaniem komputerowym w dziedzinie mechaniki i budowy maszyn.

Ile trwają studia na kierunku mechanika i budowa maszyn w Łodzi?

Studia na kierunku Mechanika i budowa maszyn w Łodzi, w zależności od wybranego stopnia trwają od 3,5 roku do 4 lat (studia I stopnia) lub 1,5 roku (studia II stopnia).

Kierunek mechanika i budowa maszyn w Łodzi w trybie niestacjonarnym możesz realizować w ramach dwóch komplementarnych cykli kształcenia, to znaczy zarówno na stopniu pierwszym, jak i drugim. Pierwszy stopień to studia inżynierskie, które trwają cztery lata, czyli osiem semestrów, i kończą się egzaminem inżynierskim. Tytuł inżyniera umożliwia podjęcie pracy w zawodzie, a także pozwala kontynuować edukację na studiach drugiego stopnia.

Studia drugiego stopnia trwają półtora roku, czyli trzy semestry, i kończą się egzaminem magisterskim, a tym samym zapewniają tytuł magistra inżyniera. Studia magisterskie poszerzają wiedzę zdobytą na studiach pierwszego stopnia i pozwalają zdobyć dodatkowe kompetencje. Warto zaznaczyć, że studia drugiego stopnia może podjąć absolwent mechaniki i budowy maszyn pierwszego stopnia lub pokrewnych studiów inżynierskich.

Mechanika i budowa maszyn w Łodzi - czas trwania

Poziom studiów czas trwania otrzymywany tytuł
studia I stopnia od 3,5 do 4 lat inżynier
studia II stopnia 1,5 roku magister inżynier

Jaka praca po kierunku mechanika i budowa maszyn w Łodzi?

Studia w Łodzi na kierunku mechanika i budowa maszyn gwarantują pracę na stanowiskach konstruktorów, technologów, eksploatatorów, głównych mechaników w jednostkach naukowo-badawczych, biurach projektowo-konstrukcyjnych, firmach konsultingowych. Studenci mają także kompetencje do założenia własnej działalności gospodarczej.

Absolwenci zatrudniani są w jednostkach odbioru technicznego produktów i materiałów, w jednostkach akredytacyjnych i atestacyjnych, w jednostkach projektowych, konstrukcyjnych i technologicznych oraz związanych z organizacją produkcji i automatyzacją procesów technologicznych, w jednostkach gospodarczych, administracyjnych i edukacyjnych wymagających wiedzy technicznej i informatycznej, w przemyśle maszynowym oraz pokrewnych, w zakładach, które zajmują się wytwarzaniem i eksploatacją maszyn, w jednostkach naukowo-badawczych i konsultingowych, w nowoczesnych przedsiębiorstwach przemysłu maszynowego, na produkcjach, które zajmują się projektowaniem i automatyzacją procesów technologicznych, w jednostkach akredytacyjnych i atestacyjnych, w jednostkach nadzoru technicznego, w firmach projektowych, w doradztwie i konsultingu, w biurach konstrukcyjnych, w biznesie, w przedsiębiorstwach przemysłu maszynowego i przemysłów pokrewnych, w placówkach projektowo-konstrukcyjnych, w placówkach technologicznych.

Kierunek mechanika i budowa maszyn w Łodzi przygotowuje studentów do pracy w roli konstruktorów i technologów, a także na stanowiskach, które wymagają wiedzy w zakresie wykorzystania współczesnych systemów CAD, CAE oraz CAM, a także podejmują pracę w zakładach przemysłowych obróbki metali, przetwórstwa tworzyw sztucznych, w biurach konstrukcyjnych oraz w firmach projektowych.

Jakie wymagania podczas rekrutacji na kierunek mechanika i budowa maszyn w Łodzi?

W procesie rekrutacji na kierunek mechanika i budowa maszyn w trybie niestacjonarnym, w zależności od uczelni, decyduje:

 • złożenie wymaganych dokumentów w terminie (w przypadku zbyt dużej ilości zgłoszeń zasady kwalifikacji takie same jak na studia stacjonarne)
 • kolejność złożenia wymaganych dokumentów
 • wyniki z podanych egzaminów maturalnych: matematyka, fizyka, chemia, język obcy

 

 

Studia inżynierskie na kierunkach takich jak mechanika i budowa maszyn są niezwykle popularne wśród propozycji kształcenia. Kandydatów na studia niestacjonarne także jest bardzo wielu. W przypadku studiów zaocznych najbardziej znaczące jest złożenie wymaganych dokumentów w terminie wskazanym przez uczelnie w Łodzi. Jeśli kandydatów jest zbyt wielu, zazwyczaj obowiązują zasady kwalifikacji jak na studia stacjonarne, co oznacza, że uczelnie biorą pod uwagę wyniki egzaminów dojrzałości. lub decyduje kolejność zgłoszeń. Przyszli studenci muszą zdać obowiązkowe dla wszystkich maturzystów przedmioty, takie jak matematyka, język polski, język obcy nowożytny. Szczegółowe informacje znajdziesz na stronach internetowych uczelni w Łodzi.

 

 

Limity miejsc

Rekrutacja na poszczególne kierunki studiów przeprowadzana jest na podstawie postępowania kwalifikacyjnego – o tym, czy dany kandydat zostanie przyjęty na studia, decydują jego wyniki oraz limit miejsc.

Limity miejsc na kierunku mechanika i budowa maszyn w Łodzi:

 • Politechnika Łódzka: 60

*Uczelnie publiczne, studia niestacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2023/2024)

 

Ile kosztują studia

Studenci niestacjonarni uczelni publicznych za możliwość studiowania muszą zapłacić. Dotyczy to także studentów prywatnych szkół wyższych.

 • Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi – 6240 zł
 • Politechnika Łódzka – 7430 zł

*Ceny za pierwszy rok studiów niestacjonarnych (rekrutacja 2023/2024). Szczegółowe informacje odnoszące się do wysokości opłat za studia, płatności ratalnych, opłat rekrutacyjnych, a także ewentualnych promocji i zniżek znajdziesz na stronach internetowych uczelni.

 

Kiedy wyniki rekrutacji

Najważniejsze informacje na temat rekrutacji, w tym wyniki postępowania kwalifikacyjnego, publikowane są przez uczelnie w indywidualnie ustalonym przez szkoły wyższe terminie. Ostateczna decyzja uczelni w sprawie przyjęcia lub odrzucenia kandydata umieszczana jest w prywatnym profilu kandydata (w systemie IRK lub ERK). Kandydaci mogą w ten sposób poznać liczbę punktów zdobytych w trakcie postępowania kwalifikacyjnego.

Terminy wyników rekrutacji na studia 2023 w uczelniach publicznych w Łodzi:

 • Politechnika Łódzka – 17.07.2023

*I tura rekrutacji, studia niestacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2023/2024)

Dowiedz się więcej wyniki rekrutacji na studia

 

Jak złożyć dokumenty rekrutacyjne

Dokumenty rekrutacyjne dostarczać można osobiście, bezpośrednio do siedziby wybranej uczelni. Czasem niektóre szkoły wyższe decydują się na umożliwienie kandydatom dostarczenia kompletnego zestawu dokumentów za pomocą poczty tradycyjnej.

 

Kiedy składamy dokumenty na studia

Termin przeznaczony na etap dostarczania dokumentów rekrutacyjnych do wybranych uczelni może różnić się w zależności od decyzji danej szkoły wyższej – najczęściej dokumenty można składać zaraz po ogłoszeniu wyników rekrutacji. Kandydaci mają na to zaledwie kilka dni, dlatego warto wcześniej przygotować wszystkie dokumenty, niezbędne do dopełnienia formalności związanych z rekrutacją. Spóźnienie lub dostarczenie niekompletnego zestawu może skutkować skreśleniem kandydata z listy osób, które dostały się na studia.

Dowiedz się więcej terminy składania dokumentów na studia

Terminy składania dokumentów na studia 2023 w uczelniach publicznych w Łodzi:

 • Politechnika Łódzka – od 18.07.2023 do 20.07.2023

* Studia niestacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2023/2024)

** Dane dotyczące wymagań, cen, limitów, terminów mają charakter poglądowy i mogą się różnić dla poszczególnych kierunków studiów. Dokładne dane należy sprawdzić na stronach internetowych uczelni.

Uczelnie w Łodzi - kierunek mechanika i budowa maszyn:

Uczelnia Forma studiów Poziom studiów  
Akademia Humanistyczno - Ekonomiczna w Łodzi niestacjonarne studia I stopnia więcej
Politechnika Łódzka (Wydział Mechaniczny PŁ) niestacjonarne studia I i II stopnia więcej

Tabela uwzględnia uczelnie, które prowadzą studia w ramach kierunku lub specjalności

Co warto sprawdzić przed rekrutacją na kierunek mechanika i budowa maszyn w Łodzi?

Studia w Łodzi na kierunku mechanika i budowa maszyn są jednymi z najczęściej wybieranych wśród propozycji studiów technicznych. Praktyczny charakter tego typu kierunku przekonuje bardzo wielu kandydatów. Nim zdecydujesz o rekrutacji, zastanów się:

 • Czy nauka przedmiotów ścisłych nie sprawia Ci problemów?
 • Czy interesujesz się eksploatacją i obróbką maszyn?
 • Czy jesteś osobą komunikatywną i potrafisz pracować w zespole?

 

Jeśli odpowiedzi na tego typu pytania są twierdzące, studia inżynierskie są właśnie dla Ciebie. W przypadku studiów zaocznych najbardziej znaczące jest złożenie wymaganych dokumentów w terminie wskazanym przez uczelnie w Łodzi. Jeśli kandydatów jest zbyt wielu, zazwyczaj obowiązują zasady kwalifikacji jak na studia stacjonarne, co oznacza, że uczelnie biorą pod uwagę wyniki egzaminów dojrzałości. Przyszli studenci muszą zdać obowiązkowe dla wszystkich maturzystów przedmioty, takie jak matematyka, język polski, język obcy nowożytny. W przypadku studiów stacjonarnych uwzględniane są także przedmioty dodatkowe, jednak ich brak nie dyskwalifikuje kandydatów, biorących udział w postępowaniu rekrutacyjnym na studia niestacjonarne. Szczegółowe informacje znajdziesz na stronach internetowych uczelni w Łodzi.

Warto także sprawdzić, czy wymogi rekrutacyjne nie przewidują wykonania odpowiednich badań lekarskich. Niejednokrotnie uczelnie techniczne pragną zweryfikować zdolność kandydatów do wykonywania zawodu.

Po internetowej rejestracji i dokonaniu opłaty rekrutacyjnej pamiętaj o terminowym dostarczeniu dokumentów do Wydziałowej Komisji Rekrutacyjnej. Komisja oczekuje przede wszystkim podania i oświadczenia, świadectwa dojrzałości, świadectwa ukończenia szkoły do wglądu, zdjęć do legitymacji, dowodu osobistego do wglądu. Szczegółowe informacje odnoszące się do postępowania kwalifikacyjnego znajdziesz na stronach internetowych uczelni w Łodzi.

Jakie opinie mają studia na kierunku mechanika i budowa maszyn w Łodzi?

Studia inżynierskie w Łodzi w ramach mechaniki i budowy maszyn są jednymi z najpopularniejszych wśród kierunków architektura i budownictwo.

Kesja, studentka pierwszego roku studiów magisterskich, stwierdziła:

Konstrukcje i technologie wiążące się z budową maszyn i urządzeń brzmią bardzo poważnie, ale przede wszystkim praktycznie. Wiedza, którą zdobywam w ramach zajęć na Politechnice Łódzkiej, jest bardzo przydatna i z pewnością przysłuży mi się w pracy zawodowej.

Specjalności / ścieżki kształcenia na kierunku mechanika i budowa maszyn w Łodzi

Popularne kierunki inżynierskie i techniczne w Łodzi

Pokaż wszystkie

Kierunki inżynierskie i techniczne w Łodzi

energetyka
Rozwiń

Komentarze (0)