1. Dla kogo ten kierunek?
Mechanika i budowa maszyn to innowacyjny kierunek, który skupia się na konstruowaniu i technologii budowy maszyn i urządzeń. Burrhus Frederic Skinner stwierdził, że to nie maszyny muszą myśleć, a ludzie, którzy je tworzą, dlatego tak ważna jest precyzja i dokładność przy realizacji procesów takich, jak projektowanie, wytwarzanie czy eksploatacja maszyn i konstrukcji.
Idealni kandydaci na studia inżynierskie tego typu nie mogą mieć problemów z nauką przedmiotów ścisłych, zwłaszcza z matematyką, fizyką i informatyką. W zakresie Twoich zainteresowań powinny mieścić się najnowsze rozwiązania technologiczne. Jeśli jesteś osobą komunikatywną o umyśle analitycznym i potrafisz pracować w grupie, kierunek mechanika i budowa maszyn w Łodzi jest właśnie dla Ciebie.
2. Typ i tryb studiów
Studia na kierunku mechanika i budowa maszyn możemy podzielić na:
1. Typ:
-
Studia I stopnia (inżynierskie)
-
Studia II stopnia (magisterskie)
-
Studia podyplomowe
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
3. Gdzie studiować?
Studia w Łodzi na kierunku mechatronika możesz realizować przede wszystkim na Wydziale Mechanicznym Politechniki Łódzkiej. Uczelnie w Łodzi gwarantują najwyższy poziom kształcenia na kierunkach ścisłych i technicznych realizowanych w formie stacjonarnej i niestacjonarnej.
4. Praca po studiach
Kierunek mechanika i budowa maszyn w Łodzi umożliwia studentom pracę na stanowiskach konstruktorów, technologów, eksploatatorów, głównych mechaników w jednostkach naukowo-badawczych, biurach projektowo-konstrukcyjnych, firmach konsultingowych. Studenci mają także kompetencje do założenia własnej działalności gospodarczej.
Absolwenci zatrudniani są w jednostkach odbioru technicznego produktów i materiałów, w jednostkach akredytacyjnych i atestacyjnych, w jednostkach projektowych, konstrukcyjnych i technologicznych oraz związanych z organizacją produkcji i automatyzacją procesów technologicznych, w jednostkach gospodarczych, administracyjnych i edukacyjnych wymagających wiedzy technicznej i informatycznej, w przemyśle maszynowym oraz pokrewnych.
5. Program studiów i przedmioty
Program kształcenia opiera się na naukach ścisłych, zwłaszcza matematyce i fizyce. W zależności od wybranej uczelni w siatce zajęć znajdziesz takie przedmioty jak na przykład: chemia techniczna, grafika inżynierska, technika i standardy akademickie, nauka o materiałach, podstawy ekonomiczno-prawne funkcjonowania przedsiębiorstwa, bezwiórowe technik, podstawy automatyzacji i mechatroniki, problemy dynamiki nieliniowe, systemy w maszynach i urządzeniach, urządzenia transportowe, komputerowa analiza naprężeń i przepływów, doskonalenie systemów produkcji, wymiana ciepła, mechanika techniczna, nowoczesne materiały inżynierskie i wiele innych.
W programie studiów na kierunku mechanika i budowa maszyn znajdziesz takie przedmioty jak np.:
-
chemia techniczna,
-
nauka o materiałach,
-
podstawy ekonomiczno-prawne funkcjonowania przedsiębiorstwa,
-
bezwiórowe technik,
-
podstawy automatyzacji i mechatroniki,
-
problemy dynamiki nieliniowe,
-
systemy w maszynach i urządzeniach,
-
urządzenia transportowe,
-
komputerowa analiza naprężeń i przepływów,
-
doskonalenie systemów produkcji,
-
wymiana ciepła, mechanika techniczna,
-
nowoczesne materiały inżynierskie
-
i wiele innych.
W zależności od wybranej uczelni studenci mogą rozwijać swoje zainteresowania w trakcie wybranych specjalizacji, takich jak na przykład: konstrukcja i eksploatacja maszyn, mechanika stosowana, technologia budowy maszyn. Oferty specjalizacyjne warto śledzić na stronach internetowych uczelni w Łodzi, ponieważ są one zmienne i zależą od zainteresowania studentów.
Studenci zdobywają interdyscyplinarne wykształcenie, które umożliwia projektowanie i wykonywanie konstrukcji mechanicznych, to znaczy maszyn przemysłowych i roboczych, silników samochodowych, obrabiarek, urządzeń chłodniczych i klimatyzacyjnych. Zdobywają umiejętności wiążące się stricte z konstrukcją i technologią budowy maszyn i urządzeń. Studenci rozwijają zdolności projektowania, konstruowania, technologii i eksploatacji maszyn, posługiwania się profesjonalnym oprogramowaniem komputerowym w dziedzinie mechaniki i budowy maszyn.