Studia na kierunku planowanie i organizacja przestrzeni skupiają się na przekazywaniu studentom informacji w zakresie przestrzennego rozwiązywania problemów z tego zakresu. Program kształcenia obejmuje przedmioty podstawowe, obowiązkowe dla wszystkich studentów, moduły tematyczne do wyboru oraz przedmioty autorskie.
Dzięki dużej ilości modułów do wyboru słuchacze mają możliwość pełnej indywidualizacji ścieżki kształcenia. Student może dowolnie kształtować program nauczania i dopasować go, aby był zgodny z jego zainteresowaniami czy predyspozycjami.
W trakcie roku akademickiego słuchacze uczestniczą w aktywnych formach zajęć – np. pracach projektowych, opracowaniach planistycznych czy ćwiczeniach symulacyjnych. Wykładowcy przekazują również praktyczną wiedzę związaną z problemami rewitalizacji czy kształtowania przestrzeni publicznych.
Słuchacze uczą się także zasad planowania czy ewaluacji inwestycji, analizy lokalizacji inwestycji gospodarczych czy wyceny nieruchomości mieszkaniowych. Poza tym w ramach kształcenia mają do wyboru jedną z dostępnych specjalności:
-
zagospodarowanie i zrównoważony rozwój miasta;
-
organizacja przestrzeni lokalnej i regionalnej.
W zależności od wybranej ścieżki kształcenia student może uczestniczyć w zajęciach dotyczących zarządzania i marketingu terytorialnego, przestrzeni społecznej współczesnych miast, polityki przestrzennej, analizy i wizualizacji danych przestrzennych czy rynku nieruchomości.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku planowanie i organizacja przestrzeni możemy podzielić na:
1. Typ
-
studia II stopnia (magisterskie);
2. Tryb:
Zdobywana wiedza i umiejętności
Uczelnie w Łodzi na kierunku planowanie i organizacja przestrzeni wykształcają u absolwentów umiejętności praktyczne związane z rozwiązywaniem problemów rewitalizacji i kształtowania przestrzeni publicznych. Po ukończeniu kształcenia wiedzą też, jak planować i ewaluować inwestycje transportowe, oceniać lokalizację inwestycji gospodarczych czy wyceniać nieruchomości mieszkaniowe.
Absolwent wyróżnia się także szeroką wiedzą z zakresu przygotowywania projektów inwestycyjnych, rewitalizacji czy adaptacji miast do zmian klimatycznych. Poza tym słuchacze rozwijają swoje umiejętności z zakresu przetwarzania, pozyskiwania i wizualizacji danych przestrzennych. Potrafią posługiwać się specjalistycznymi aplikacjami, np. ArcMap, AutoCAD Civil 3D.